Přestárlý

Vždy mě píchne u srdce, když někdo mluví o přestárlých spoluobčanech.
Mohu být starý a nemohoucí, to připouštím, ale nechápu, jak bych mohl
přestárnout. Když dohoří má svíčka, tak zhasnu, o nějakém přestárnutí
podle mne nemůže být řeč.

Co o tom soudíte? Umíte si představit přestárlého člověka? Já ne.

Děda Jožin

29 odpovědí na “Přestárlý”

 1. No to je to samý jako člověk přemoudřelý, sportovec přetrénovaný a mezi mnohými dalšími například ejakulace překotná. Z přemrzlých hroznů je ledové víno a to je sakra předražené. Vše si živě představuji.

 2. Jaroslave, ledové víno se zdá být předražené jen těm, kteří na sobě skrblí. Technologie jeho výroby je drahá, tak je jasné, že si ho kdokoliv nemůže dopřát každý den. Cena se řídí nabídkou a poptávkou, přičemž zdroje vína jsou značně omezené. Navíc si ho nemusím kupovat, když ho od někoho dostanu, to už se mi též jednou přihodilo. Ještě lepší je mít vlastní vinici a vyrábět si ho sám, ale to není můj případ. Možná je moje reakce překotná, ale u přetrénovaných a přemoudřelých lidí je snad přiměřená věku a momentální kondici.

 3. Jirko, kdo to vyzkoušel, každý ví, že je vždy překotná, o loudavé jsem ani neslyšel, ani nečetl. Může být i předčasná, ale to je relativní, záleží na úhlu pohledu.

 4. jestli se dotyčný překotí nebo nepřekotí, případně přes co (koho), není až tak důležité. zásadní podle mě hlavně je, aby se posléze dotyčná „neokotila“.

 5. Jak je jistě všeobecně známo, tak muži přece nestárnou, ač jim léta nestojí…, jinak ten kdo je překotný se samozřejmě jenom překotní, protože ti kdo se rádi překotí, jsou pouze zcela zásadní a jedineční překotové., a neokotila je pochopitelně a bez jakýchkoliv pochybností postdarwinovský přívěšek v jádrech našich buněk. Dále pak erekce bývají především na slunci a ejakulace v našem případě jsou vždycjy a jenom předčasné, protože se odehrály před časem, možná že lépěji by bylo pověděti předávnočasné…, tímto se toto na vědomost dává….

 6. Slovo „přestárlý“ nemožno ostrakizovati, neboť by tak mohl být učiněn nepříjemný precedens a brzy by se mohlo zachtít do uzamykatelné ohrádky nahnat třeba i další slova s předponou „pře“ (třeba slovo „předpona“). A já si nemíním nechat brát slovo „překrásná“.
  Ale uznávám, že je to lákavá myšlenka, konečně by se Přerov musel přejmenovat blíž realitě:)

 7. Vážený pane Michale, proti slovu nic nemám. Dovedu si představit přestárlý strom u silnice, který se může kdykoliv vyvrátit a způsobit nemalou škodu. Právě proto už měl být preventivně odstraněn a nahrazen jiným. Naopak památný strom, ať je jakkoliv starý, měl by mít naši úctu a zaslouží si i odbornou péči, ale ve vlastním zájmu bychom se neměli k němu příliš přibližovat, zvláště ne za silného větru.

 8. Přece nejsme ve při… Přeji překrásný den a držte se dál od práškovacích letadel;)

 9. Pokud se někdo přepije, postupně střízlivý, pokud se někdo přežere, postupně tráví, pokud je někdo přestárlý, začne dětinštět.

 10. Lidské stárnutí je obecně kontinuální proces kvalitativních změn na časové ose s počátením a koncovým bodem. Pro účely mnoha věd, npř. kulturní antropologie, sociologie nebo věd lékařských se na této časové ose stanovují jisté předělové body odvozené empiricky od úrovně kvalitativních změn na čase sice závislých, ale ne úplně jím podmíněných. Stanovení bodu přestárlosti je zrůdné hlupáctví někdejšího inženýringu lidské společnosti.
  Qwakoš – bez souvislosti s předchozím, napsal svou poznámku zřejmě nestřízlivý a doufám, že již střízliví.
  Pana Pallase bych chtěl poprosit, zda by nevydal krátké prohlášení k současné podobě Slovadne a jeho technických perspektivách pokud jde o zobrazování posledních příspěvků a přístup k archivu. Sám za sebe prohlašuji, že jsem ochoten podstoupit jednoduchou registraci, t.j. nick, email a heslo, k zamezení spamových a jiných útoků na server.

 11. Michale, co tu máme zelené, práškovací letadla už práškují pouze ekologicky. Potíže mi dělají spíše plynové exhaláty a polétavý prach. Proti tomu jsem úplně bezmocný. A nejen já…

  Qvakoši, až vystřízlivím, pustím se zase s chutí do dětinštění. V Písmu je totiž napsáno, že nebudete-li jako děti, nevejdete do království nebeského!

 12. Budu neustále opakovat, že ekologicky jsem přáškován zatím ještě nebyl, ale můj bratranec agronom a příležitostný pilot jednou přeletěl se svým družstevním čápem náš lesík, který odděluje moji zahradu od jeho – tenkrát ještě družstevních polností a zkropil mi modrýma socialistickýma granulema čertstvou vaječnou omeletu, kterou s láskou mi tenkrát připravila moje maminka a jeho teta. Omeletu jsem se chystal poobědvat tenkrát před třiceti lety na svěžím jarním povětří. Navečer jsem pak pravil v místní stínové akademii věd, že především je třeba se držeti stranou od všelikých práškovacích letadel. Děkuji tímto za připomenutí. Měli ale tenkrát kluci starosti s jakýmsi husákem či co a na moje rady moc nedali, ale já si pořád moc dobře pamatuji co tehdy ještě neekologický granulovaný dusík vyvede s čerstvou omeletou. Jinak co se týče registračních procedur, stb kuci na mě sice nějak zapomněli, ale jinak jsem již registrován téměř všude, takže o jednu registrací navíc…, no nekupte to…, souhlasím.

 13. Budu neustále opakovat, už jistý Jéňa Komenských psall o všelikém třepání oudů a taky to prý nějak souviselo s hambou. Jinak u nas se pravi haňba…

 14. Když mě bylo patnáct tak většina lidí byla přestárlých – teoreticky měli být všichni mrtví. No a teď již i já………..tak nevím. A je nás hodně a bude ještě více – přestárlých? Vláda by měla investovat do výstavby krematorií – částečně by to pomohlo v krizi ne? Ale je to zlé slovo – přestárlý – starý strom je krásný – přestárlý strom je nemocný a tak má být poražen. Ach jo.

 15. Karle, krematoria jsou energeticky náročná. Ekologické je nechat se kompostovat, už na to běží i reklama v televizi.

 16. Existuje ještě Spolek přátel žehu? Míval jsem tisíceré nutkání se tam přihlásit a platit příspěvky, ale nakonec vždy zvítězil ostych. Ba i jsem složil hymnu:

  Nejsou mi zadosti
  Pocty a ovace
  K jediné radosti
  Stačí mi kremace
  K jediné radosti
  Stačí mi žeh

  Když sedím u kávy
  A slyším o žehu
  Vysoukám rukávy
  A dám se do běhu
  Vysoukám rukávy
  A dám se v běh

  [: Kdože hu-
  Kdože hu-
  Kdože hudbu miluje
  O žehu
  O žehu
  O žehu si notuje :]
  (notový zápis dodám na požádání)

  No ale Jožine, pojďme se dát do party a založme Spolek přátel kompostování! To bude bomba na našem ekologickém úhoru!

 17. OHNIVÁK

  Když jsem byl já maličký
  Dostaly mě
  Jiskřičky

  Pak dlouho sebe viděl jsem jak drbu
  U rodinného
  Krbu

  A nyní svoji vlídnou něhu
  Nabízí mi spolek přátel
  Žehu…

  Pro krasoduchy zde:

  XXX

  Byl jsem na svět vytažen
  i když dodnes je zvykem říkat
  že jsem
  přišel

  Taky vím že neodejdu
  budu vynesen
  a jestli si někdo myslí
  že pár slz
  ochladí žár krematoria
  tak se mýlí

  Oheň je přece jen
  pořádný kus pravdy
  mezi tím zdvořilým
  přišel jsem
  a
  odejdu….

  Jinak náš mladej dlouho říkal kompostu kompošt a totéž slovo pak používal i pro kompot….

 18. Gabrieli! cožpak Gabriel není Vaše skutečné jméno?! to je ovšem skandální! pokud je to pouze tzv. „nick“ pak tím všechny Vaše komentáře ztrácí váhu! a já si Vás tak oblíbil.

 19. Jaroslave Pavelko, prosím o nápěv. Jinak ale hlasuji pro kompostování. Spojené s bezobřadem, což je pohřebnický terminus technicus. Nevím však, jak v případě kompostování odpovědět na jednu z běžných otázek pohřebněslužebních pracovníků: Takže chcete pod drn?
  Pod co to vlastně chci?
  Myslím, že přestárlí jsme v okamžiku, kdy na parte už naši blízcí (máme-li jaké) nepíšou, že jsme je PŘEDČASNĚ opustili. I když, samozřejmě, bolest v jejich srdcích zůstává ….
  wbgarden: Mně se kompošt líbí a hlavně že mu chutnal. Nebo chutn8? Jak je vlastně Váš mladej starej?

 20. O veškerém podrňáctví zde:

  M I S E R E R E

  Na rozptylové loučce
  tvého těla
  chci mít taky křížek
  přírodo…


  který celý život zasvětil jsem
  boji proti prašnosti
  teď příkonem mnoha kilowatů
  v peci firmy DUŠIČKA a spol.
  v prach obrácen budu
  a do posledního smítka
  naplním tak osud
  šíleného
  ekologa

  Na rozptylové loučce
  tvého těla
  chci mít taky křížek
  přírodo

  Buď mi hrobem
  i vdovou
  zároveň….

  Jinak v naší buňce jsme všichni pochopitelně mladí, i když někteří už delší dobu….

 21. Třeskutá

  Nejdřív se babičky zmenší
  a z velikosti XXL
  je náhle malé „es“
  a když napadne první sníh
  dívají se nahoru
  kamsi

  do nebes…

  Pak přikrčí ramena
  a složí palce
  vzpomínají na dobu ledovou
  a hospodu Na Símalce

  na saně
  a na jiskřivou zimu
  na husí sádlo
  a na Jiřinu

  S jarem pak babičky
  mizí v krajích
  jsou jako sněhuláci

  roztávají…

 22. Mladé umí být každé tele,ale pěkně zestárnout to je umění.Já říkám,že každý zestárne pokud neumře mladý,tak se k starým pěkně chovejme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *