Při těle

Když je někdo při těle, tak je obézní, macatý, tlusťoch, nadváha, tlouštík, tlustoprd. Pro anorektické postavy je označení mnohem méně, a tak se kolektiv závodní jídelny SlovaDne rozhodl s problémem zatočit. Před tím, než přistoupíme k točení, si podvýživy pořádně katalogizujeme. Chybějící synonyma pro tlusté i hubené pište prosím do komentářů s označením geografického původu.

23 odpovědí na “Při těle”

 1. Jižní Čechy: mimo jiné např. buřt, pašík, ale i bača, ale i delší: Ty jsi tak tlustej, že když půjdeš do sebe, vrátíš se za tři dny. Ale obrana je : Já nejsem tlustej, já jsem jen na svou váhu málo vyrostl, měl bych měřit 230 cm.
  Naopak kostra, kostřič, vižle, vychrtlina, ale tak mi nikdy neřikali.

 2. Maminka říkala (ale ne mně): Jsi hubenej jak lunt, ale nevím, zda je to z okolí Pardubic, nebo od nás z Podkrkonoší. Zde jsem taky slyšel výrazy …jsi kost a kůže, měla prdel jak dva česneky nebo jako když se hoděj dvě kosy do pytle, je štíhlá jako proutek. Na opačném pólu nabídky bych uvedl vyžrance a ve filmu pro pamětníky – myslím, že se jmenoval Nejlepší ženská mého života – říkal Jiří Sovák Čestmíru Řandovi rochně.

 3. Tak u nas doma se zasadne rika : Ma zadek, jak kdyz babka spraskne ruce nebo Na tobe jen kosti chrasti.

 4. Qwakoši, vy vyžle jedno!! Babička říkala: Má ruce jak kelky a ksicht jak (l)žičku, nebo zase Zadek jak Roškopov se Starou Pakou (a S.re bobky jako škopky, prodává je do Sobotky)(to jen jsem se pokusila aspoň trochu vyvážit te Hanáke(?).). Rochně je ZEDNÍK! Tlustej je nafouklej jako utopenej zedník. Čochtan říkal: Já jsem velkej do toho kabátu. Lunt byl nabíják do předovek, to byly flinty, používané ještě za Prusko-Rakouské války, a tak myslím, že je to termín minimálně celo-, ne-li mezinárodní. Jinak „při těle“ mi nevadí, hlavně abychom byli při smyslech. O dámě při těle hezky zpívá Petr Spálený (aspoň věřím, že je to on).K tomu luntu patřil i cunt (der Zund, čili doutnák), doufám, že to nečte Fred. Ještě že jsme měli ty babičky odněkud z vísek, kde se mluvilo nářečím a obrazně! Moje babi taky říkala: připlíží se jako pšic! Nevite někdo, kdo to ten pšic mohl být?

 5. Hubenej jako lunt říkala maminka také, a nebyla ani z podkrkonoší ani z
  Pardubic.

  Také se říká vyžle, hubenej jak sirka, jako bič, občanům vyzáblým a dlouhým se říká čahoun, čára, bidlo, dlouhá střapatá (nevině vězněná), ve spojení s dalšímy anatomickými znaky pak například ušatý torpédo.

 6. Kdysi jsem slyšela o jedné dívce, že má nohy jako záchodový pavouk(od té doby se móda poněkud změnila) a o jiné, že dtto nohy od piána, tlustým holkám se říkalo bakule, chlapům bubřina, též bařtipán, valibuk, Vančura píše, že „starosta byl žilkou na svém drobu“, hubený člověk má kuřecí prsíčka a zadek jako dva kmíny.

 7. Kdysi mi říkali Kozí dech,Knírák,Čárka .Bratr byl,,Don špagát od chmelu.Měla jsem štíhlou a bledou kolegyni a té se říkalo Nítěnka.Tlustí spolužáci byli špekbuřti,tlustoprdi,sloni.Spolužačky při těle sluly kredence,katedrály arény a všichni dohromady krmníci a sád
  lonoši.
  Jeden známý z Volyně o sobě říkal:Jsem sochý jako trn.
  Věruško D.pšic je asi totéž,co pšouk.
  Jo a jeden soused slul Bachník,ale neví se,jak k té přezdívce přišel.Tlusťoučký tedy byl.

 8. Nohy jak formy na blesky. Jedna noha do BŽ a druhá není v abecedě… takovéhle starosti jsme měly jako pubošky. Dnes jsou mnohé spolužačky jako kolotoče.

 9. Mnohokrát jsem litoval, že kontinentální i ostrovní Čína jsou tak vzdálené a jejich antropologická kultura tak odlišná. Dočetl jsem se, že muž, který o sebe tradicionalisticky dbá, musí poněkud přetékat z oděvu, jinak si v rodině úctu nezjedná. Pro hubené mám radu : Zbavte se tasemnice !

 10. Moji sestřenici při těle nazvala kdysi její sestra “ tučibombou“ ( region: Západoslovenská nížina :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *