Připínáček

Připínáček nám připomene nevinnou dětskou zábavu. Připínáček položíme hrotem vzhůru na židli, nejlépe cizí a čekáme až oběť usedne a vzápětí rychle vyskočí…. Většina osazenstva SlovaDne však věk připínáčkových her již překonala, a proto se dnes věnujeme záhadě zvané napínáček. Pro zpestření vyhlašuji soutěž na odhalení rozdílu mezi připínáčkem a napínáčkem. První cena – krabička špendlíků.

12 odpovědí na “Připínáček”

 1. no,…pripinacek,teda jen dle meho nazoru,pripne obekt A k obektu Z.od toho je taky PRIpinacek.napinacek je naprosto jiste pomucka lukostrelcu,v pripade,ze jim povoli tetiva.v teto chvili sahne zkuseny lovec po napinacku a po 2-3 minutach uporneho snazeni,poceni,hekani a kdo vi ceho vseho je tetiva NApinackem napnuta a onen se muze vydat dal v honbe za potravou.pro slovo napinacek se take uziva vyraz sponovadlo:)

 2. Je tu ovšem ještě cvoček a jeho dospělejší sourozenec cvok. A jejich zvěčnělý výrobce Cvočkař Danda. Nezapomínejme na ně!

 3. Dobrý den po dlouhé době. A já bych s dovolením vyhlásila ještě „podsoutěž“ – jaký je rozdíl mezi „připínáčkem“ a „rýsováčkem“? Už jsme doma?

  (Pokud se takové téma v tomto fóru už někdy probíralo, tak se omlouvám, nu nakonec je tu jisté rčení o matce moudrosti…)

 4. Přistěhovav své saky paky na jižní Moravu, hodlal jsem připevnit nad psací stůl velkou nástěnnou mapu. Poprosil jsem ženu, aby mi podala připínáčky. Bylo mi odpovězeno, že nikde nejsou a jestli mi stačí ty rýsováčky, co leží na stole. Antagonismus Moravy – Čechy nato vypukl v plné kráse…

 5. Přistěhovav své saky paky na jižní Moravu, hodlal jsem připevnit nad psací stůl velkou nástěnnou mapu. Poprosil jsem ženu, aby mi podala připínáčky. Bylo mi odpovězeno, že nikde nejsou a jestli mi stačí ty rýsováčky, co leží na stole. Antagonismus Morava – Čechy nato vypukl v plné kráse…

 6. Použitím napínáčku vzniká napnelismus, připínáčku připnelismus. Napnelismus je dynamický, podobně jako cukatura. Napas, též napínák, bylo ve studentském slangu ředitelské napomínání na c.k. gymnasiích – cituji z dobového protokolu „nespokojen byl v řečtině s censem svých dovedností, dále že přináší do školy věci nepatřičné (kuřácké náčiní) a že hučel dvakrát při odchodu prof. Kartáka, vyběhl uličkou mezi lavicemi, hrozil rukou za profesorem a pravil: „To je katecheta?!“.

 7. Připínáček a napínáček je totéž.Liší se jen použití. Napínáček napíná nervy oběti,kteráž na něj usedne.Pachatel pak obdrží napínák-důtku.Napínáček jsme získávali oddělením připínáčku z nástěnky vyzdobené k 1.máji,či jiné ..čovině.

 8. Je to všechno zajímavé, ale nutno podotknout, že kdyby se mojí stařence někdo zmínil o připínáčku, nevěděla by, o čem je řeč- pokud by se ale mluvilo o „rajznáglu“, tak tomuto by rozuměla.I pro mě zůstává poctivý rajznágl rajznáglem, a ne nějakým změkčilým „připínáčkem“.Howgh

 9. Rozdíl mezi napínáčkem a připínáčkem mi byl vysvětlen hned na počátku studií architektury.
  Připínáček je věc roztodivných tvarů, kterou většina z vás zná z nástěnek. Má obvykle silnou a kulatou špičku a slouží pro připevňování agitačních nesmyslů do měkkých nástěnek.
  Napínáček je narozdíl od tohoto určen k napínání výkresů na kreslící prkno, které je ze dřeva. Protože jde o relativně tvrdý materiál, má krátkou a ostrou špičku, tedy opravdu špičku (dříve trojúhelníkový výsek z plechu, novější ale ne tak dobré, mají zaostrěný úzký krátký trn), a co nejnižší a zaoblenou hlavičku, aby tato nepřekážela pohybu pravítka púo prkně. (Mimochodem napínáčky je velmi težké sehnat.)

 10. Omyl, par uz jsem jich napsal a nektere byly i zarazeny. Jenze Slovodne je tak plodny blog, ze nestacim ani cist 🙁

  Nicmene verejne slibuji, ze az mne zase neco preleti pres nos, tak to poslu jako namet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *