Přípustka

Dušan chce zkoušet češtináře:
Tak jenom mě napadlo, jak všichni určitě víte, na příslovečné určení přípustky se ptáme otázkou „i přes co“. Ale pokud se ve větě „Dobrá hospodyně pro pírko i přes plot skočí.“ zeptáme otázkou i přes co odpovíme si přes plot a to zajisté přípustka není..

10 odpovědí na “Přípustka”

 1. Proč by to nemohla být přípustka? Ona pro to pírko skočí, i přesto, že je tam tam překážka – plot … Skáče „přesto“ a navíc „přes to“.

 2. Víte, že jsem tohle slovo nikdy neslyšela? Měli jsme asi jiná názvosloví, právě tak jako vyńatá slova, později vybraná, pak vyjmenovaná. Jejich náplň byla taky odlišná. Přípustka (to je ale divné slovo!) je asi od slova připouštěti, a to má zase jiné významy. Když ovšem připustíme, že hospodyńka opravdu pro to pírko skočila, musíme také připustit, že dnes by ji to ani nenapadlo.
  1) peří v peřinách je nemoderní
  2) co kdyby členové rodiny byli alergičtí na peří, že?

  Takže přes plot ne, pro pírko už vůbec ne. I když chápu, že to je o šetrnosti a vůbec ne o peří. Zdravím!

 3. Bavime-li se o slove „Pripustka“, tak si myslim, ze neni odvozeno od slova „pripousteti“, protoze kdyz bychom pripustili kralika ke kralici, tak to ma uplne jiny vyznam…
  Leda, ze bychom ho pripustili I PRESTO, ze vime, co bude nasledovat…
  A nebo ho pripustit prave proto, ze vime, co bude nasledovat… 😉
  dekuji, pritel

 4. Z pohledu běžného člověka by ta hospodyně musela být prinejmenším atletka, protože ploty okolo metru, metru padesát už jen tak nějaká hospodyně nepřeskočí. A také co by dělala s pírkem? Ještě by z něj chytla nějakou ptačí chřipku, no fuj ta by ale musela být blbá aby pro něj skákala i přes plot….

  Tak mě napadlo že některá přísloví je nutné zmodernizovat, napřiklad takto: Dobrá hospodyně pro tisícovku i magistrálu přeběhne.

 5. Kdeže by to mělo být?Já bych to tedy čistě z vědeckého hlediska ,zkusila.Třeba tam i zpět a na více místech.Chci si koupit vlastí PC,ať se nestrkáma celá fam.na jednom.

 6. No..nezbývá mi nic jiného než souhlasit s vámi. Můj prvotní zámer s přípustkou mi objasnila velice pěkně Kateřina, za což jí děkuji, ale i příspěvky ostatních jsou velice zajímavé. Ale vidíme že ani v moderním přísloví Dobrá hospodyně pro tisícovku i magistrálu přeběhne, se nevyhneme přípustce i přes co přeběhne: i přes to že je tam spousta lidí. S trochou fantazie se dá zvládnout všechno.
  Nebo skočí přes plot i přes to, že může chytit ptačí chřipku a toto je nakonec velice pěkná věta že tu není PŘESTO nebo PŘES TO, ale je tu dokonce PŘESTO a zároveň i PŘESTO čili sločí přes co? (plot), ale i přesco? (ptačí chřipku)

 7. Jamie, to se Ti povedlo.

  Pro moderní Ameriku to musíme také upravit. Dobrá hospodyně skočí přes plot k sousedovi, aby mu vysvobodila přehrávač cédéček. U souseda je však bláto, milá hospodyně uklouzne a má z toho jednak zlomeninu ruky, jednak umazané kalhoty v oblasti sedacího svalu. Za starých časů by to tu bylo končilo slovy „Dobře jí tak“, ale dnes, kdepak. Dnes už jsme pokrokoví. Dobrá hospodyně si najde právníka a souseda žaluje. Základy obžaloby jsou tři: že soused měl pěkný přehrávač, kterým hospodyni uváděl v pokušení, dále že kolem pozemku měl plot, který lákal k přeskakování, a konečně že měl na pozemku nebezpečné bláto, a že kolem toho bláta nepostavil vysokou ohradu polepenou nápisy v sedmi jazycích „Pozor bláto“, zkrátka že na ni, chudáka, nalíčil past, darebák jeden. Hospodyně je tělesně postižena, takže už nemůže skákat přes ploty a poctivě si nakrást na živobytí, a navíc je duševně postižena výše zmíněným umazaným zadkem, což je velice ponižující a z čehož se už nikdy nevzpamatuje. U soudu to samozřejmě vyhraje, souseda o všechno obere, právník z toho dostane polovičku, a tak to všechno dobře skončí.

 8. Jamie: Ne každý však bydlí poblíž Magistrály. A pak je takový běžec hned přes-polní…

 9. Tak ví někdo o té magistrále obsypané tisícovkami,nebo ne.mám už z toho zatmění mysli.Ve snech se hemžím mezi kamiony a sbírám do pytle libé papírky.Leč pytel nemá dno a ony se opět rozlítávají.Posedla mne v pravdě slepičí hrabivost a ,,nic doma,nic mi po chuti.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *