Proti radaru

Národ je rozdělen. Část stojí proti radaru a část za radarem(*). Ti proti radaru to odnesou – záření jde přímo na ně. Skupina schovaná za radarem to schytá pouze pokud iránská-ruská-čínská raketa přeletí cíl a padne za radar. Skupinka za radarem může být celkem klidná, raketa bude nejspíše osazena kvalitními americkými čipy, a tak trefí radar mezi oči. Kvalitní by byla i francouzská technika, vzpomeňme jak ve Falklandské válčičce Argentina potopila britský torpédoborec – francouzským torpedem.

(*) o tom je dnešní slovo dne – jsem za lze použít místo jsem pro . Nebo snad ne? 🙂

22 odpovědí na “Proti radaru”

 1. Vyjádření „stát za něčím, za někým, či stát proti něčemu nebo někomu“ je jazykově korektní. Ovšem „jsem za“ namísto „jsem pro“ správné není. Je to zřejmý slovakismus.
  Předpokládám, že kvalitní americké čipy budou pocházet z Tchajwanu (Formosy).

 2. Gabriel zde naznačuje, že je korektní být proti radaru. Čip má stejně jako jiná inteligentní stvoření rodiče dva. Duchovní otec z USA a výrobní linka z Číny nebo Tchajwanu. Aby to nebylo tak jednoduché, tak to u duchovního otce navrhuje možná vnouček nějakého Slováka a u výrobního pásu se potí mladice z Indonézie. Prostě a jednoduše – raketa, která dopadne na radar, bude dílem vpravdě internacionálním.

 3. Slovensky SOM ZA neodpovídá českému jsem ZA radarem. Mohu být za školou, Pan Suchý chodil za piáno, pan Šlitr za piáno nechodil, protože stálo u zdi. Stálo-li piáno u zdi, mohl za piáno chodit jediný skladatel – Franz Liszt. I když dneska už ani to piáno není, co bývalo, potkal jsem kamarádku a pršelo, šla z kytary a nesla si ji pod deštníkem a libovala si, že nejde z piána, to by se pod deštník nevešlo, myslela tím ale klávesy zvíci metr zdéli.
  Jen aby se nám z radaru nevyklubala zrada rudých. Co se týká před radarem, na netu je k dispozici materiál s obrázky toho, jak a kam září jeho signál a jasně je vidět, že do vůkolních obcí nezáří, protože ho spolehlivě odstíní kopce, které jsou mezi. Stejně tak liché jsou obavy z obrovské spotřeby elektřiny, ten obrovský údaj výkonu je jednak pulzní, čili radar ho vysílá jen nepatrný zlomek času a v tom dlouhém mezičase nevysílá nic, jednak je to přepočet daný velmi úzkou směrovostí antény, která údaj výkonu násobí nejméně desettisíckrát. A navíc v Brdech i jinde už podobných radarů je dávno v provozu několik a nikdo si toho nev šiml. Takže z technického hlediska není problém. A soudě z reakcí Ruska tím spíš by tu měl být a hlídat i ruské rakety, protože to se zatím stále cítí být protivníkem celému světu, než jeho součástí. Doufám, že my se shodnem na tom, že my jsme součástí světa a ne ani protivníci ani izolovaná enkláva.

 4. Američtí manažeři v Aeru Vodochody, Letu Kunovice, Tatře Kopřivnice, Vagónce Studénce působili s nevalnými výsledky. Jejich kolegové postavili nákladný radar na ostrově a záhy zjistili, že je jim tam na včely, tak ho potřebují přemístit. Nedávno Američané tvrdili, že jsou zbraně hromadného ničení v Iráku, i když mezinárodní inspektoři je tam nenašli, ale američtí vojáci později taky ne. Komu věřit? Jsem pro postavení radaru u nás, který bude podléhat velení NATO.

 5. Tak Jiřulko, až na to, že Vám zase chybí tak na začátku, se mi Váš příspěvek líbí. Osobně jsem taky pro radar, samozřejmě pro takový, který nevyhladí vše živé v okruhu 200km. Ale protože jsem ve fyzice skončil u kola na hřídeli, nechám jeho škodlivost posoudit příslušné odborníky a nechci referendum, protože v referendu se může vyjádřit každý svéprávný, zatímco o obraně republiky (NATO) musí rozhodovat ti, kteří jsou dostatečně informovaní. Pokud chceme být plnoprávnými členy aliance, musíme se připravit na to, že nejde jen slízávat smetanu, ale také nést odpovědnost a rizika, tedy takové to „budete spolu snášet dobré i zlé“.

 6. TAK se tu nepřipomenulo jedno důležité výročí, které k tomuhle tématu zaslouží připomenout, 39 výročí okupace Československa armádami pěti států, ale celé to dirigovala ta hlavní – Sovětská. Toho 21.srpna 1968 jsem byl spolu s kantory a spolužáky na chmelové brigádě v Krupé, tahle obec leží na Karlovarské silnici hned za Krušovicemi. Poslouchali jsme tranzistoráky jako opaření a žasli jsme nad situací, ale taky nad překvapivým zjištěním, jak mnozí kantoři, o nichž jsme měli nevalné mínění, jsou ve skutečnosti čestní a prožívají spolu s námi stejný šok. Ihned jsme odstranili a přeondili veškeré ukazatele a již tu první noc jsme s určitým zadostiučiněním sledovali, jak obrovská kolona zamířila falešným směrem do vesnice, která byla neprůjezdná, a zůstala stát až k nám a tady zablokovala Karlovarskou a až ráno se začalo velké couvání, protože se tam ani nikde nemohli otočit. To už jsme s osádkami mnoha předpotopních nákladních aut diskutovali – oni vůbec netušili ani ve kterém státě jsou, ani o jakou akci se jedná, velitelé jim řekli jenom, že je to běžné cvičení. Když se od nás dozvěděli, že právě začali vojensky okupovat do té doby „svobodný“ stát, někteří se zděsili, někteří nepochopili, nebo jim na tom nezáleželo.
  Tehdy jsme žasnuli, jaktože se jim náš stát nebrání. Vždyť mají zastaralou techniku, nemají pořádné mapy a ani nejsou připraveni bojovat. A náš amatérský způsob odboje je dost deptal i když je nelikvidoval, ale my je také nechtěli likvidovat, jen měli odjet zpátky domů.

  Jenže po návratu z chmelu do Prahy jsem šel pomoci uklízet byt mojí tetiče, která bydlela na nábřeží kousek od Jiráskova mostu. Několikrát se tam střílelo, sice do vzduchu, ale zato ostrými náboji. Okenní tabulky řinčely, tetička zalezla pod kanape a kulky jí létaly do pokoje. Nasbírali jsme v něm kolem dvaceti střel ráže asi 10 až 12 mm, všechny byly typu DUM-DUM, s ploškou místo špičky. Taková střela trhá svaly a šlachy a je mezinárodními konvencemi zakázaná.

  O mnoho let později, když jsem viděl, co dokážou sovětská vojska v Čečensku, byl jsem nakonec docela rád, že nás takhle strašně nezdecimovali. Sice se tu mnozí holedbají, že u nás by si takhle netroufli, ale oni by si nedělali starosti s tím, že tu všechno zničí, ani s nějakým mezinárodním zásahem proti nim. Kdyby nějaká mezinárodní skutečná aktivita přece jen byla, než by se dostala k nějaké vojenské odvetě, tady by už nebyl na kameni kámen.

 7. Pane Pallasi, vy jste nás do toho uvrtal, možná byste se mohl vyjádřit k povrchním přelétávačům textu. Často se to vydává za tzv. globální čtení, ale je to jen nedbalost, v daném případě ještě motivovaná záměrem použít bližního jako rohožku. Jiřulko, z čeho jste vyčetl, že bych ztotožnil “ Slovensky SOM ZA s českým jsem ZA radarem ?

 8. Je to vlastně taková hra na pískovištích. Osazenci pískoviště za louží žárlivě čučí na naší zvětšující se hromadu písku a chtěli by z toho také něco mít. Problém je v tom, že oni chtějí hrát hru …před radarem, za radarem nikdo nesmí stát… a my zrovna hrajem…Honzo vstávej! Kolik je hodin?

 9. Gabrieli, z čeho jste vyčetl, že Vás Jiřulka obviňuje ze ztotožnění slvenského Som za s českým Za radarem? Vždyť vlůastně oba říkáte totéž.

 10. Tak Jirka má pravdu a pokud můj první, zcela bez citace kohokoli, příspěvek něco popírá, pak je to úvodní téma. Natolik ale už jsem slovenštinu zapomenul, že nevím, jestli slováci chodia za školu. On to je jiný pád, SOM ZA RADAR, proti SOM ZA RADAROM. Pokud mi to někdo vysvětlí, budu rád. A pro Gabriela: Váš příspěvek mě inspiroval, skutečně jsem ho použil a pokračoval v jeho dikci, ne v kontradikci. Už jsem tu nedávno vysvětloval, že si Vašich příspěvků velmi vážím a vřele s nimi souhlasím, i když se mnou nesouhlasíte. Já sice mám svoje názory celkem ustálené, ale vnitřně s nimi hluboce nesouhlasím. Proto vítám každou příležitost, kdy mě někdo opraví a tak to, co říkám nahlas, je korigováno tím, co jsem nesměl říct. Já pak mám alibi, já to přece neřekl!

 11. Som za ! – znamená slovensky Jsem pro !
  Jsem za radar – je slovakismus. Jsem za radarem – je jazykově korektní.
  Cituji v přepise zadání slovadne :
  *) o tom je dnešní slovo dne – jsem za lze použít místo jsem pro . Nebo snad ne? 🙂
  5th over 9th.

 12. J.P. To je pozůstatek z doby vlády velké strany!

  Gabrieli, já opravdu říkám totéž co Vy, právě to ohvězdičkované a Vaše zmínka o slovakismu mi vetchému starému plesnivému dědkovi vydolovaly z hlubin zapomnění, jak jsem se díval na přímý přenos ze slovenského parlamentu, jak se hlasovalo o oddělení Sovenska a tedy kdo byli PRO hlasovali slovensky SOM ZA, kdybych byl býval byl schopen dojet včas do Blavy, okamžitě bych po takových politicích začal házet shnilé zelí.

 13. Pokud jde o zelí a shnilé k tomu, necítím se kompetentní, na to máme čerstvě inaugurovaného Zelmistra, stopaře a westmana, znalce Kuřimi a Hulína, guru Žýla cupu etc.,etc. Zdravím jej, skromného badatele, do jeho skromné leč čisté badatelny. ZELÍ PRO VŠECHNY !

 14. Pane Pallasi, proč jste ve svém komentáři k radaru vyměnil tatínka tomu synkovi usídlenému v Silicon Walley ?

 15. Před radarem za radarem nikdo nesmí stát … Obvykle se obecně nejvíc diskutuje o trivialitách, proto mi diskuse kolem radaru připadá nepřirozená, neb mu nikdo široko daleko nerozumí, ale každej o něm kecá. Je to hodně podobné antitemelínským aktivitám v Rakousku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *