Ráčna

Haryk ráčil zaslat ráčnu…
Račte vědět, co znamená pěkné zvukomalebné slovo „ráčna“, o níž se také někdy mluví jako o „račně“? Neříkejte, že ráčna je když, to by nestačilo. Podle mého mínění je to řemeslnické nářadí pro utahování nebo povolování matic, nebo pro zavrtávání šroubů. Vždycky jsem si myslel, že ráčna je hantýrkový výraz pro rohatku se západkou, ale teď jsem začal pochybovat. Není náhodou rohatka se západkou jen součástí ráčny? V nabídkách nářadí pro řemeslníky se totiž rohatka se západkou vůbec nevyskytuje, zato ráčen je tam jako když naseje. Tak jak to vlastně s těmi ráčnami a račnami je?

41 odpovědí na “Ráčna”

  1. Ráčím zde všem na vědomost dát, že jsem kdysi jednu docela ryčnou Ráčnu znal, od vidění pochopitelně., kromě jiných věcí měla i západky i rohatky a navíc byla i patřičně dlouhá…. Na utahováni si sice příliš nepotrpěla, ale zato s povolováním neměla kdovíjaké problémy…..

  2. Ptala se mě moje Ivanka, proč že se snažím bejt za každou cenu vtipnej. Tak jsem jí vysvětlil, co jsem se snažil naznačit: ráčna je možná pojmenována podle volného zpětného chodu.
    (Z klatovska)

  3. Díky tatínkovi, který velice rád bez jakéhokoli odborného vzdělání fušoval do všech řemesel (k naprostému zděšení odborníků – elektrikář jednou odešel se slovy „Nejsem sebevrah, do tohohle nešáhnu), vím, co je ráčna – je to takové rachotivě cvakavé utahovátko, které se nemusí sundavat a dávat zpátky. Mohlo by to ale být označení nějaké hudrmanice, racajdy či dryáčnice.

  4. Ze všeho nejdůležitější je,aby se člověk vůbec narodil.To ostatní je pak
    už úplná brnkačka.Když mu k tomu navíc někdo vymyslí ráčnu.Nebo
    daktyl a jamb.

  5. Nenarodit se nebo v krajním případě umřít mladý…, jak se tak dívám kolem, tak někteří z nás to už prošvihli…..

    * * * /ptákovina č. 13/

    Už odešly jí půvaby
    Skoro krása celá
    Kdyby aspoň chuděrka
    Z toho oněměla

    Utíká to
    utíká
    Tu rychleji
    Tu líně
    A z pištícího diblíka
    Je řvoucí
    důchodkyně…..

    /pokud to někoho zajímá…/

  6. Ráčna je opravdu řemeslné nářadí pro utahovaní nebo povolování matic šroubů. Je to speciální typ pákového nářadí s vyměnitelnými násadami pro jednotlivé velikosti matek.

  7. Vyměnitelná násada pro jednotlivé velikosti matek, to zní docela zajímavě.., ovšem dohromady s tvrzením – otcové jsou velikostně jednotní – mi to v hlavě drobátko dělá nepořádek….

  8. Otcové jsou jednotní, co si budeme nalhávat, ale tady hlavně záleží na velikosti vloženého ořechu (oříšku). Otec s matkou do sebe musí zapadnout jako dětská prdelka na nočník.
    Sou sou na potoce ráčnata…

  9. Tak oříšek se skládá, ti jsem opravdu netušil….
    Jinak bych se spíš, když už, přimlouval za ráčňata, podle vzoru rochňata. Ráčnit, podle mě, rochnit poněkud intenzivněji…..

  10. Dámy a pánové, nemotejte dohromady dvě věci. Nejde přece o matky, ale o matice. Když budete mluvit o maticích, vypadnou vám z toho otcové; protějškem matic není otec. A bude jasno.

  11. S těmi maticemi bych byl opatrný.Matice česká je už pár let pasé,ale
    Matice slovenská se má k světu.Hovorilo sa tu o ráčni.Čo vy Čehúni viete
    o takej ráčni?Dosť bolo Havla!

  12. Ráčňu rozbombovať….
    My máme jaso, my se máme…, a jen lehce připomenu, že Ema má maso a máma mísu.., a jinak – Tápu rád a je to na mě doufám znát….

  13. Je to samozřejmě z němčiny, jako všechny řemeslnické termíny (Vídeň holt nabízela více příležitostí k výdělku než země samozásobitelských kutilů se zlatými ručičkami). Sloveso ratschen znamená řehtat, chřestit, drmolit, což nápadně připomíná zvuk vydávaný tímto nástrojem při zpětném chodu.

    1. Moc děkuji, toto vysvětlení tu celou dobu hledám… 👏
      Jinak se samozřejmě bavím barvitou slovní zásobou zúčastněných.

  14. Co do ráčny máte pravdu, nejspíš, zlaté ručičky (na hodinkách – ty lidské mají pády duální -ma) asi řemeslníci neměli, vydělali si na ně až v té Vídni – a pak tam většinou zůstali, když se jim tam tak dobře vedlo. Zpátky šli ti, co se jim nevedlo, protože a tím pádem zlaté ručičky neměli.

  15. Už jsem jednou řek´, že ručičky mají lidé, zvláště ti malí. A basta. Hodinky mají ručky.

  16. Dejte pokoj, ruce bolí, kouknem raděj do okolí, zda-li by se někdo našel, kdo by ráčnou uměl a já jenom čuměl.

  17. Ad paní Věra D.Není to náhodou také případ jistého Klementa Gottwalda?
    Sem si tak vzpomněl na ten Vítězný úhor…

  18. Ahoj, nejsem zadnej jazykovedec a moc dobre vim co je to racna a na co slouzi, ale napadlo me jak to slovo asi vzniklo a myslim ze je to z anglickeho RATCHET ……

  19. Je tu jen jeden rozumný komentář, který se drží věci – od autora jménem bobous; díky. – Ostatní příspěvky jsou pitominky bez zbla informační hodnoty.

  20. Ach, Vando, Vando, doma-li jste? Pokud jste četla opravdu všechy komentáře, tak Vám uniklo, že stejně jako bobous se drží věci jagr už v roce 2008, jenže ten hledá základ slova v jazyce německém. Jinak ty ostatní příspěvky jsou v duchu Slovadne a nikoliv encyklopedie nářadí

  21. Paní Diblíková, já se naopak sháněl, zda je Vanda doma, aby si můj vysvětlující vzkaz přečtla. A pokud četla opravdu všechny příspěvky, tak se toho dověděla až dost. Třeba to hutné téma vyměnitelných násad…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *