Rádiovka

Já tvrdím, že rádiovka je pokrývka hlavy s anténou, slovník říká měkká čepice bez štítku, rovněž rádionka🙂 Z éry televizní na hlavu nemáme nic a dnešní cyberspace nám zatím dal na hlavu pouze sluchátka iPodu. Co s tím?

6 odpovědí na “Rádiovka”

  1. Spousta lidiček nosí na hlavě máslo a zjevně se po jiné pokrývce neshánějí, neb stávající jim nevadí, popřípadě se s ní dokonce pyšní veřejně. Jinak pokrývka hlavy s anténou je i klobouček od kroje s pírkem.

  2. Rádiovka neboli baret, to je pohlavní pokrývka našeho dětství. Dosud si pamatuji, že hrály všemi barvami od bílé až po černou a někteří šviháci si pro zvýšení přitažlivosti ohrnovali obrubu, což bylo obzvlášť půvabné. Dnes jsou ještě vzácně k vidění na venkově či ve filmu (např. Křtiny, tam ji nosil pan Skopal). Ale možná, že název nepochází od rozhlasu, třeba ji nosila Marie Kury, která objevila rádio v jáchymovském smolinci (Světáci – též od pana Podskalského)

  3. Taky jsem nosívala rádiovku, byla to nezbytná oděvní součást, protože hlavou odchází nejvíc tepla. Asi to bylo opravdu podle rádia, protože ve středu byla tzv. anténa. (ve čtvrtek taky).

  4. Rádionka narozdíl od baretu je vybavená integrovanou anténou, tím předběhla svou dobu. Němci pro ni užívají výraz Radiomütze a jestli to byla pí Sklodowska, kdo ji tak pojmenoval o tom nejsem přesvěčen. V každém případě Poláci tuto pohlavní pokrývku radiowkou nenazývají. Asi se z toho nevymaníme a bylo to vytvořené čeětině.

  5. Vlastnil jsem rádionku s velmi sofistikovanou anténkou ve tvaru smyčky, takže teoreticky ji bylo možné za tu smyčku pověsit i na věšák. Prakticky jsem tuto možnost nevyzkoušel, protože při první jízdě vlakem mi průvan vytáhl rádionku ven oknem a bylo po parádě. Navíc jsem se pak od rozesmátých kamarádů dověděl, že ta rádionka byla holčičí, což jsem vůbec netušil, jinak bych ji nikdy nedal na hlavu.

  6. Rádiovek jsem měl vícero, leč v ,mladické nerozvážnosti, jsem jí vždy cestou do školy (jen jak jsem zašel za roh) sundal z hlavy a nacpal do tašky.

    Nevím přesně jak se liší sluchátka iPodu od sluchátek ostatních, předpokládám, že je to jen elektronická varianta starých dobrých (leč již skoro zapomenutých) klapek na uši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *