Rostislav

Při přeletu mezi starou a novou vlastí jsem byl usazen vedle ukrajince Rostislava. Vypadal jako mánička na koncertu v Baráčnické Rychtě v roce 1975, ale vyklubal se z něj šéf IT největší soukromé ukrajinské televize. Původ jeho jména oslavujícího křoví* jsem mu zamlčel. Mluvili jsme anglicky a tak jsem si nebyl jist co by říkal na „Bush celebration“ 🙂

* Domácí úkol pro Mičurinský kroužek: Jaký je rozdíl mezi křovím a roštím?

36 odpovědí na “Rostislav”

 1. Jo a křoví – to jsou jedinci obého pohlaví, kteří pějí sbory nějaké hvězdě, viz třeba Gott a Zelenková, Kahovcová a Kocianová. A roští – to byl ve staropražském slangu výraz pro partnera. Pamětníci jistě mají zafixovanou Ljubu Hermanovou, když zpívala: „táhle sedí moje roští, udělá z vás prejt“

 2. V roští se skrývá rošťák, v křoví křovák.
  Ale kde zůstala Šípková Růženka?

 3. Na roští jsme chodívali do lesa, jsou to vlastně suché větve. Z lesa jsme také mohli beztrestně brát soušky – uschlé menší stromy. Křoví je živým společenstvím křovinatých rostlin, najdeme v něm často planou trnku a také babyku. Bydžov a Přibyslav leží úplně někde jinde, o těch ať napíše někdo jiný.

 4. Milý Jaroslave Pavelko, dneska už se vyholují (viz zpráva o strastech Jiřího Menzla při natáčení Jak jsem obsluhoval anglického krále), tak to s tím hvozdem nebude tak husté. A navíc Cicero ( angličtináři by napsali C 0) a spol. říkali inter pedes.
  A Růženka nikde nezůstala, jen ji někdo poslal k šípku.

 5. Pro Jaroslava Pavelku. O Šípkové Růžence vím. Je to má známá a její nick na chatu je ruzesipkova. Dobré, že?

 6. Nojo, pedes! Ale úplně mimo téma: taky má někdo z grémia jako já pravopis v očích a ne (ve formě pravidel) v hlavě? Když vidím blbě i/y nebo cokoli jiného, zjistí to oči a ne mozek. Nejspíš následek nemírné četby v dětství.
  No a u latiny tahle korekce nefunguje.

 7. Prelozi nekdo uz konecne tu vetu do cestiny??
  Dik.
  Co se tyce „pravopisu v ocich“, souhlasim s panem Pavelkou. Je snadne videt chybu, ale nesnadne presvedcit chybujiciho o sve pravde, kdyz si nepamatujete pravidla…

 8. Inu, Ivo:

  Inter, to asi překládat nemusím. Internacionála atd.

  pedes: pedály, taktéž nohy, dolní končetiny.

  „Directere inter pedes“ je básnička od Eugena Brikciuse.

  puellarum, od puella: dívka. Amavite puella, iam te habet collega: měl jsem tě holka rád, teď tě má kamarád

  magna silva: veliky‘ les – In magna silva habitant agricola et poeta. V hlubokém lese žije rolník a básník.

  est: je

  Est post aves!

 9. Já ještě stran toho velkého lesa: My jsme se učili, že v uvedené lokalitě est voluptas puerorum (potěšení chlapců). To se nevíc i lehce rýmuje, tím i snáz pamatuje, a podle mě je to i výstižnější – byť každé pravidlo má své výjimky. Ale povšimněte si, kam až jsme se dostali od Rostislava!

 10. Tak a to mi uděláte hned potom, co jsem si vygoogloval latinské slovníky, nejvíc problém bylo slovo puellarum, to mi všechny odmítly najít, až yahoo našel jeden odkaz, kde se ukázalo, že koncovka -rum tvoří třetí pád: koho, čeho. Až pak základní tvar puella mi slovník našel. Ale všechno jen Latin-English, máme něco přímo latina-čeština?
  Ostatně soudím, že na rozdíl od citátu „Autem censeo Kartaginam de lendam necese est“, je výše uvedený citát míněn obrazně a ten hluboký prales nezávisí na míře depilace. Spíše je myšlen jako záhadná entita, kterou je nesnadné chápat. A to v celém komplexu rozdílnosti ženského a mužského rozhodování, které je mnohem složitější, než třeba při prosté otázce, zda si vzít bundu. Viz přechýlená polovička.

 11. Jen pro úplnost, našel jsem i jiné varianty:
  …sed voluntas puerorum
  …est fortuna puerorum

 12. S Jiřulkovou omluvou mi vytanul na mysli starý vtip. Mravokárcům se za něj omlouvám, ale uvedená slova nelze ničím nahradit.
  Nádražní rozhlas: Věnujte pozornost mimořádnému hlášení, věnujte pozornost mimořádnému hlášení. Na druhém nástupišti se našla kunda z Boženky. Opravuji, bunda z koženky. Opravuji, na třetím nástupišti.

 13. Ještě existuje varianta

  Inter pedes puellarum pulcherrima rosa est.

  Což mně připomíná básbičku kterou jsem kdysi napsal:

  Vlasy barvy jak havran
  narudle lesknou se
  zrak jako inkoust, noc
  jiskru veselou i tesknou
  zjevuje v hloubce.
  nos – dokonalost sama,
  pak pusa, rty a zuby
  (Rejnek, Orten?
  Mozek mi nefunguje.)
  jak mramor, alabastr.
  Vlasy – proud tmy co
  ramena zahaluje.
  Mezi nimi dva prsy,
  poupata lilie
  zrovna tak v rozpuku.
  Pak boku linie.
  Dvojice stehen,
  hebkosti sametu
  a barvy slonoviny.
  Slova nemohou popsat
  ten skvost ni z poloviny.
  Kolena jak plody broskve
  zrak na nich pase se.
  Navrchu mezi stehny
  pak drahokam ukryl se.
  Dost! Takhle to nejde!
  Zbytek tohoto textu censura zabavila.
  A tak ti jenom fantasie zbyla.
  Co z toho vzejde?

  Kdo prijde na to co je na te basnicce zvlastniho?

 14. Snad jen to, že opěvovaná nemá krk a prsa jí sahají až bokům, nebo ji básník opěvuje na přeskáčku. A pak taky, že broskev žádné plody nemá, protože je sama plod broskvoně.
  Jen bych přidal básničku Járy (da) Cimrmana:
  Dvě paže bílé jak je to milé
  dvě oči modré
  i to je dobré
  ani dvé uší
  krásu neruší
  tvých ňader párek
  milenci dárek
  Dvě tvé brady to je jiné
  lépe když se nepáří
  když se brada k bradě vine
  pak se lásce nedaří

 15. Tak k tem dvojicim starou anekdotu: Moja babka mala dve kefy na zuby, jednu na ten levej zub, druhou na ten pravej.
  Ha, jak si helfnu hovorismy, i bez tej diakritiky to jde. Ale je to spatlanec, mixuju je bez milosti a bez souladu. Nakopnout do rici bych za to zasluhoval, ale v tom fofru mi nic v palici nevykvetlo. Budu se k tomu muset prokousat.

 16. Ještě k tomu Rostislavovi: nebyl by to raději oslavovatel roští? Tím pádem „Bush celebrator“ nebo, s úklonkem Latině a Tolkienovi, „Bush celebrant„?

  To by pak mohl byt kdekdo, včetne křesťanského fundamentalisty ktery zarputile věří že Bush ochraňuje „americké morální hodnoty“ (whatever those are), či islámského teroristy, ktery se raduje že Bush naštval tolik muslimů, nebo třeba Nancy Pelosi, která oslavuje Bushe za to že zradikalizoval americkou veřejnost a pomohl tak demokratům vyhrát volby.

  Stejně jsem ale rád že nejsem Rostislav.

 17. Tak konečně etymologicky, Rostislav není slavitel roští, ale růstu, jara, mládí, tedy YOUTH CELEBRATOR. Jenže z toho si nejde dělat takovou prču, jako z toho nebohého omylem a menšinou voličů demozkraticky zvoleného napravovatele světových průšvihů, které jiní neřeší, protože to stejně nejde. A tak se z nich stávají průšvihy ještě větší. Ale může si říct ASPOŇ JSEM TO SAKRA ZKUSIL !!! Jak už jsem tu několikrát psal, my to řešení SAKRA BRZO BUDEME MUSET NAJÍT !!

 18. Lahvaku, prosím, co je na té básničce ještě zvláštního? Mě už napadl jen havran, který se leskne narudle. Nevím, z kterého kraje pocházíte, u nás jsou havrani v drtivé většině černí. A teď jsem si ještě vybavil svoe dětství na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy jsem žil v domění, že existuje pták jménem vransup. Tehdy se totiž při všech slavnostech zpívalo, že se dost napásla naší muky vransupů hejna.

 19. Pro Jiřulku, Jirku a Jiřího:

  Jiřulko: co se Bushe tejče, nemyslím si že byl zvolen napravovatelem světovych průšvihů. Pokud vůbec byl zvolen, byl zvolen naším prezidentem, což rozhodně není to samé. Je samozřejmě možné že jeho motivací skutečně je náprava světovych problémů. Pokud tomu tak je, pak mu nelze než doporučit aby si ty problémy předem trochu prostudoval. Také mi přijde značně pozoruhodny jeho vyběr problémů k řešení.

  Jirko: Havrani sice mají černé peří, nicméně to peří je lesklé. Barva a „finish“ (jak se to řekne česky?) jsou dvě celkem nezávislé kategorie. Je pravda že havrani se, pokud vím, lesknou namodrale spíše než narudle. Nevím jestli jste si někdy všimk že některé asijské ženy mají černé vlasy které se však lesknou se slabě načervenalym nádechem. Jako například ona dívka z básničky.

  Co se tyče té básničky, Jiří Pallas na to přišel.

 20. Ad Jirkův příspěvek:
  Jak mi zavadí o ucho nějaká pikanterie, hned jsem na koni. Náš pan profesor na konstrukci vznětových motorů nám jednou při přednášce přednesl i tento to vtip:
  Místní rozlas v zoologické zahradě hlásí: „Pozor, před lví klecí se našla božená kunda, majitel si ji může vyzvednout na vrátnici“. Za chvíli: „Omlouváme se za přeřeknutí, božená kunda se našla před tygří klecí“.

 21. Na říkance je zvláštní, že jsa Čech, vystačil jste s českou abecedou včetně nabodeníček.

 22. No, to jsem nenapsal asi dost srozumitelně… Chci říct: Ten ukrajinský pán byl z Pátého kanálu?

  k.D

 23. První zpráva knížete Dakara mi připomněla SMS, kterou dostal syn od spolužáka: Jirko, už nic.

 24. Rudolfa, Rejvn a Rostislav
  aneb co se stalo na vrchu Krkavci

  Havran se leskne na Rudle, Rudla jen hrábne po kudle
  Kudla se leskne v havranu jenž zmíraje pomyslí na vránu
  A Rudle vůbec nevadí, že krví tmavne kapradí
  A kolem rudne vřes, kde magna silva est
  Neb myslí jenom na Rosťu, co učiní s ním v porosťu
  – jak poté, co ho osloví a zatáhne ho do křoví
  Mu poodhalí, kde že dřímá její rosa pulcherrima
  A ten pak, seznav, co že je v ní, v intimních místech prudce zpevní
  – muž, který zaplál v blahé tuše, určitě nebude slavit Bushe-
  Odtud pak jméno Rostislav svůj původ béře: V roští vstav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *