Ručičky

Ručičky jsou malé ruce? Možná u lidí. Otázka sobotního rána zní: Jak dlouhé musí být hodinové ručičky aby se z nich staly ruce? Jak dlouhé jsou ručičky ukazující čas na Big Benu?
Poté co jsem několikrát napsal slovo ručičky, začala se mi hlavou honit písnička z repertoáru agenta Čerta:

Ručičky, nebojte se
aneb Žižkovská Píseň práce

1.
Kdo se, kdo se, kdo se flinká,
dobře, dobře, dobře spinká,
nikam se, nikam se, nikam se nežene.
Ddyž je, když je, když je třeba
kousek, kousek, kousek chleba,
vždycky se, vždycky se, vždycky se sežene.

Práce špiní, proto se jí vyhejbám
a svejm ručkám boubelatejm domlouvám:

Ref 1.
Ručičky, nebojte se, vy makat nebudete,
však vy se práci, však vy se práci vyhnout dovedete.
Co byste z toho měly, i kdybyste se dřely
nakonec byste, nakonec byste ještě zdřevěněly.
Nutno ovšem podotknouti,
ať si maká, kdo vás nutí.
Ručičky, nebojte se, vy makat nebudete,
však vy se práci, však vy se práci vyhnout dovedete.

Práce špiní, proto se jí vyhejbám
a svejm ručkám boubelatejm domlouvám:

Ref 2.
Ručičky, nebojte se, vy makat nebudete,
však vy se práci, však vy se práci vyhnout dovedete.
Co byste z toho měly, i kdybyste se dřely
nakonec byste, nakonec byste ještě zdřevěněly.

Autr textu: Josef Mach, autor hudby: Sláva Mach

40 odpovědí na “Ručičky”

 1. Ručičky co ukazatele jsou ručičky, byť by byly kolik metrů dlouhé. Mimo ně je ukazatelem taky střelka (ne však střela, ani střelička). Rozdíl mezi nimi je v tom, že střelka je připevněna na ose ve svém středu, zatímco ručičky jedním koncem, takže střelka růžici kompasu dělí na dvě 180stupňové poloviny, ať je v jakékoli poloze, zatímco ručičky svírají navzájem na ciferníku úhel, který se podle jejich polohy mění od 0 po 360 stupňů. Je-li ručička jen jedna (třeba u manometru, barometru či jiného starožitného měřiče nebo měřidla) nesvírá nic, zatímco při více ručičkách než dvou svírají úhlů vždy o jeden méně, než je ručiček (to mi to dalo práce, leč – je-li tomu tak?). Pak je také ukazatel v podobě ruky s nataženým ukazováčkem v kýženém směru. Zde na velikosti nezáleží, ale poměr ukazováčku k ruce je vždy přiměřený. Zelí!

 2. To se musím pochlubit: za svého výtvarného mládí jsem stvořil design hodin a nožičkama.
  Fyzicky nerealizováno, ale kdyby měl někdo podnikatelský záměr, rád poskytnu copyright.

 3. To se musím pochlubit: za svého výtvarného mládí jsem stvořil design hodin s nožičkama.
  Fyzicky nerealizováno. Kdyby měl někdo podnikatelský záměr, rád poskytnu copyright.

 4. Zlaté české ručičky – taky jsem vždycky slyšela pouze zdrobnělinu, byť by to byly ruce kovářovy – dovedou holt místo ručiček stvořit i nožičky.

 5. Dámy a pánové, ručičky mají maličká děťátka. Ale hodiny, hodinky, barometry a jiné …metry mají vždy ručky. Jestli tomu nevěříte, tak se podívejte do zákonné názvoslovné normy.

 6. Blbeček má o kolečko více, ale když je někdo blbej pořádně, tak má více o kolo.
  K Harykově noremní ukázněnosti bych pouze dodal, že pokud jsou to ručky, jistě se otáčejí na osce, případně osičce 🙂 a nikolik jak tvdí Věra z Diblíků na ose.

 7. Připustí-li paní Dibliková existenci tuposti, pokud jde o úhly, lehce sezná, že žije v omylu.Pan Pavelka se opravoval kontraproduktivně, jeho první příspěvek je formálně správný – mohl v době svého vynalézání být jako legendární „Bezruký Frantík“. Oprava tudíž vyplývá stejnomocně. Jinak – s nožičkami.
  Harykovi je nutné přitakat, s výhradou, že odborná terminologie je jen jednou z mnoha vrstev užívaného resp.konzumovaného jazyka. Kdo nás jde do hodinářství a řekne, že jej znepokojuje podivný pokoj nepokoje v jeho natahovacích hodinkách. Obvykle řekne: ručičky se nehejbaj !

 8. Kdybych byla hodinky, tak mám místo ručiček kopýtka, neb jsem z toho jelen. Tupej.

 9. Mé křeslo má,, područky“.Neteř praví,,uchopěrky“.Ušák by mohl mít podruce a malá dětská křesílka područičky.My jsme tomu vybavení říkali ,,opěradla.Inu,je jiná doba.

 10. Gabrieli, já se neopravoval, mě to tam vlezlo dvakrát.
  A trvám na s nožičkama, s ručičkama.

 11. a dupal nožičkama a mával ručičkama zaplněnýma ručičkami a nožičkami.
  Dále nabízím báseň
  V letovisku Al Gouna obouma nohouma šlápli rounou do …zelí.

 12. Haryku, myslím, že hodinové ručičky jsou terminus technicus a používaly se ještě před vznikem jakýchkoliv zákonných či nezákonných názvoslovných norem. A tyto ručičky nesvírají jeden úhel, ale dva, protože rozdělují kruh ciferníku na dvě kruhové výseče. Si myslím čistě geometricky. Zelí pro celý okres.

 13. Okolo toho kola je to složitější, letos v létě mělo, zejména u vody, o kolo míň hodně lidí zcela normálního IQ, zatímco zastavárny měly o hodně kol víc. Ti, kdo to zavinili, si za peníze za kola koupili drogy, takže mají nebo budou mít v krátkém časovém horizontu o kolečko víc, zatímco kola nemají jedni ani druzí, takže relativně jsou na tom stejně.

 14. A MOJE křeslo má i podnožku, heč! Dávám si na ni nožky(v nohavičkách) v ponožkách, ale na područkách nemám ručky v rukavičkách. K tomu by se mi líbilo, kdyby mi někdo říkal „Milostivá je svěží jako májové jitro!“ nebo zpíval „Já líbám ručku Vám, madame!“ . Ale nesměl by vyslovovat to „e“ na konci, jako to dělají v televizních reklamách na Palete, madame.

 15. Ad vocem „svěží jako májové jitro“: živě to vidím před sebou – nejmenovaný kamarád přichází z WC (dřevěnice na Slovensku někde ve Starých Horách), samou radostí září na vše strany a praví: „Bylo to krásné, rychlé a prudké jako jarní bouře…“

 16. Na Big Benu jsou ručičky jak noha. Minutovka má asi čtyři metry. V Čechách by ji cikáni odnesli do sběru, ještě že je tak vysoko a daleko.

 17. Pro pana principála:
  Na žádné osce ani osičce se ručky neotáčejí. Osa je pojem z geometrie – pomyslná čára, v technice se mluví buď o čepu nebo o hřídeli. Takže se otáčejí na čepu nebo na hřídeli. A když jde o malé hodinky, bude to nejspíš hřídelík, možná i hřídelka. Čípek to asi nebude. Víte, kam bychom se také mohli s čípkem dostat? Ani se mi to nechce domyslit.

 18. OSA je taky ochranný svaz autorů, dej jim pánbůh věčnou slávu. Ale proč se v technice mluví o poloose, toť otázka vpravdě hamletovská. A ta poloosa není myšlená, viděl jsem ji na vlastní oči, když nám praskla u Spartaka. A s čípky se můžete dostat leckam. Krom obvyklých rektálních a vaginálních destinací najdete čípky i v očích a to nejen Hany Karadžičové.

 19. Janinko, rasistické poznámky na SlovoDne nepatří, a mimo to nemáte pravdu. Pokud by byly bigbenovy ručky blíže Praze, vytuneloval by je nejprve nějaký vychcaný český tunelář…

 20. Jirko, vám nepraskla u Spartaka poloosa, ale polonáprava. Poloosou u auťáku už před mnoha lety zaplevelil český jazyk nějaký sváteční překladatel z němčiny, který si svůj překladatelský úkol zjednodušil, protože nevěděl o co jde. Stejně si ho zjednodušují i někteří dnešní sváteční překladatelé, skáčou na lep tzv. falešným přítelům.

 21. Haryku, fakt nevím, ale pamatuju si že Spartak měl tuhou zadní nápravu a v ní byly ty (tzv.) poloosy, které přenášely pohyb z diferenciálu na kola. A teď mi blesklo hlávkou, že se tomu možná říká oficiálně hnací hřídel. Ale tím si to nezjednodušuju jako onen výše uvedený překladatel, já prostě taky nevím, o co jde. Jen se mi ještě vybavila internetová diskuse s překladatelkou paní Rovenskou, kdy jsme řešili, kolik má čeština podstatných jmen, která končí v 1. pádě jednotného čísla na -del.

 22. Věro Diblíková, s počtem svíraných úhlů mezi více ručičkami se mýlíte, je jich víc. 3 ručičky svírají spolu 3 úhly, 4 ručičky už 6, 5 ručiček 10 atd. A to beru mezi dvěma ručičkami pouze jeden úhel a ne úhel doplňující na dvě pí.

 23. Jirko, dám jich momentálně dohromady 7, ale mám pocit, že by jich mělo být 8 (ale bez záruky).

 24. Hoši, prodírajíc se za vámi pralesem hřídelí, v prvním zátahu jsem napočítala dost slov na -el: 6 notoricky známých, dvě neslušná, z nichž uvádím bordel, poté kel, námel, Záměl, Pihel, Litovel a pak na -tel : věrtel, obrtel (velký obrtlík čili rýgl) a dál už ti jde samo: přítel, ctitel,, řešitel, buditel, velitel, učitel, volitel, školitel, hlasatel, kazatel, pachatel, ukazatel, které mi přísný Gabriel neuzná, ale uznejte, snaha byla.

 25. A co úděl? je to od úd, pak by přípona byla ěl, nebo dělit, kde by se to ě vztahovalo k základu a přípona by byla -l? dtto příděl, kde však úd nefiguruje ani skrytě.

 26. Čert má odjakživa v popisu práce lidi svádět a pak prásknout vrchnosti a tím jim zajistit, aby se dostali do pekla, v tomto případě se to trochu předběhlo a nečekalo se až na smrt, jinak nihil nuovum sub sole . U herců, zpěváků, písničkářů, opilců, ku.ev z povolání či potěšení a jiných extrovertů lze udavačství pochopit (mnohdy pochopíme i motivaci vraha, zejména manžela či manželky, ale to ho nijak neomlouvá a nás taky ne). Osobně Cibulkovi věřím (oproti soudům), ale nešla jsem tak daleko, abych si ty seznamy pročetla. Kamarád, který byl v Komisi 17.listopadu, tvrdí, že tam není nikdo uveden neprávem (omyl hypoteticky nelze vyloučit, ale není možné, že by tam byl omylem každý, kdo se odvolá k soudu , říkám já za sebe).

 27. Věra Dib. přehlédla to co jí hořívá u té první …dele. Udavčství nelze pochopit u žádného Sabiny. Je však potřeba rozlišovat jestli se někdo upsal ďáblu a nikomu neublížil a nebo jestli udával. Odpouštět může pouze postižený.

 28. Pedel Mendel hubený jak šindel narazil si zadel o koně nadél bez madel. Zaklel To je bordel,je to starý model, co postrádá hřídel. Učitel Strnadel bledý jak asfodel přečta si ten rondel napsal mi sardel.

 29. Někteří starší lidé pro hodinové ručičky používají výraz rafičky a ty velké na věžních hodinách, to jsou rafiky. Můj děda měl kapesní hodinky, kde na číselníku měl římské číslice a já jsem na něho vzhlížel s velkým obdivem, že se v těch značkách vyzná.

 30. Quakoši, hluboce jsem se zamyslela nad těmi úhly a stejně hluboce se skláním nad vašimi vědomostmi a do té samé hloubky se stydím, a to jsem maturovala (jako všichni, povinně) z matematiky (dávno, dávno již tomu). Nedovedu si představit, co bez povinné matematické maturity potomkům v hlavičkách zbyde kromě compu a mobilu, když pravopis vytěsnili už dávno a na kupecké počty potřebují kalkulačku. Co když jednou dojde elektřina? já vím, že to moc nehrozí, elektrifikovaná je valná většina světa, ale třeba v Karlíně za povodně – ale tam pak nebyli ani lidi, jen ty tekoucí ledničky a mrazáky. Stejně,, jak říkal pan Načeradec: nechci to vidět svejma vočima!

 31. Jožine, nejen rafičky a rafiky, ale také rafije. Asi je dobře, že pro jeden subjekt existuje více názvů, není to pak tak fádní. Ale když to píšeme na papír, tak by to mělo být spisovně; názvoslovná norma je tu od toho, abychom si všichni rozuměli.

 32. Tlapky na mých hodinách (tedy tlapka a tlapička) ukazují čas sedum (nikoliv datum sedum, k tomu slouží kalendárium, vlastně neslouží…). Otázka která mne trýzní již léta : Proč se mé hodiny nejmenují výstižněji rotoped, ale nazývá se tak stroj, v němž sice pedály rotují ale on sám (žádnými) pedály nerotuje. Není zde nějaký pedofil který mi to vysvětlí ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *