Šafrán

Z mého herbáře dnes vytahuji třicet let starou květinku – Šafrán. Trochu mimo naší lingvistickou mísu se pokusím podstrčit dotaz Přemysla H., doktorujícího z historie písničkářského sdružení Šafrán, které jsem kdysi organizoval.
Máte někdo něco? Víte o někom kdo něco má? Pište na p.houda@volny.cz

Dobrý den,
kniha o Šafránu je v podstatě hotova. Mám autoriovano asi patnáct rozhovorů (Pallase, Hutku, Mertu, Třešňáka, Lutku, Michnovou, Růžovou, Mikolášká, Veita, Buriana, Dědečka, Homolovou, Nose, Janouška a Zycha). Kniha vyjde kolem poloviny tohoto roku. Mohl bych se Vás zeptat a zaroveň Vas moc poprosit, zda byste mi nemohl poskytnout do knihy (například naskenované) nějaké dobové fotky – na nichž by byli pisničkáři Šafránu? Velice byste mi tím pomohl. Chtěl bych mít co největší dokumentaci k samotnemu textu.
Mejte se hezky.
Zdravi
Premek Houda
p.houda@volny.cz

Pro šťouraly – co je správně Nose nebo Nosa?

28 odpovědí na “Šafrán”

 1. Správně to je po řecku Pepanos, (2. a 4. p.) Pepanose, (3. a 6. p.) Pepanosovi, (7. p.) Pepanosem – skloňování je životné.

 2. Čeština se také v poslední době obohatila o další tři pády, takže jich má nyní celkem 10:
  8. korytativ – kdo z koho?
  9. kojitativ – kdu s kým?
  10.likvidativ – kam s ním?

 3. JP: Jde o pádové tvary řeckého jména v českém jazyce.
  Ale Jiříku, jste určitě nechutně mlád, ty další pády v češtině nejsou vůbec až v poslední době, ale už když jsem chodil do kašičky (někdy tehdy byl v Praze na návštěvě Voloďa Uljanov, zatím neznámý revolucionář teoretik) jich bylo známo víc. A není to tak dávno, co jsem to ve slov o dni připomenul.
  Tady je ověřená poučka – první, kterou jsem zaslechl, když jsem začal fušovat webové stránky To, co tam napíšeš, nikdo nečte!

 4. Jiřulko, všechno je jinak. Když se více chatuje, tak to, co tam napíšeš, rychle zmizí z rubriky posledních komentářů. Už jednou jsi na to upozorňoval, ale zůstals nevyslyšen. Tak se stává, že někomu něco uteče, ale svět se nezboří. Když nejde o život, tak se nerozčiluj. To, co tam napíšeš, se jen rychle někam schová před nepovolanýma očima, ale koumáci si tě najdou, pokud znají rubriku „Hledat“!

 5. Jiřulko – SlovoDne čte každý den kolem 700 lidí.
  Den návštěvy Stránky Hity Bajty
  14 Led 2007 636 1593 4055 49.93 MB
  15 Led 2007 722 1660 4267 47.37 MB
  16 Led 2007 778 1951 5322 78.33 MB
  17 Led 2007 792 1832 5198 71.15 MB
  18 Led 2007 684 1729 4329 50.40 MB
  19 Led 2007 636 1671 4025 45.54 MB
  20 Led 2007 574 1461 3606 40.72 MB
  21 Led 2007 585 1494 3939 39.50 MB
  22 Led 2007 694 1689 4493 46.70 MB
  23 Led 2007 676 1732 4317 44.63 MB
  24 Led 2007 679 1542 4262 50.79 MB
  To co ukazuje Toplist je bez RSS

 6. Pokud vím, pro šafrán šla do města Růženka, děvenka moje starostlivá. a zatím se nevrátila.

 7. Historii píšou vítězové a jejich lži o poražených se stanou pravdou. To je asi hlavní důvod, proč se lidi nevrací k minulosti, to, co najdou, jsou jen lži a všichni to vědí. Takhle zapadnou i tvůrčí činy, které byly ve své době – aspoň pro zúčastněné – velmi důležité. Vsadím se, že z těch sedmi set čtenářů větší polovina nemá sebemenší tušení, co to Šafrán byl. A nezná víc, než dvě-tři písničky V+W, S+Š, a žádnou třeba od Vychodila, Vícha, Hajdovského, Cidlinského, Smrže, Konvrzka, abych od těch dávných přešel i k těm současným. Já to vím a nerozčiluje mě to.
  Rozčiluje mě jen, kolik nevkusných příšerností se všude line, tiskne a promítá, kolik ubírají prostoru a času těm dobrým.

 8. Tak se přiznám, že tabulce
  Den návštěvy Stránky Hity Bajty
  rozumím jen částečně.

 9. A Já tvrdím, že blbárny prostoru neubírají, neb jest nafukovací, potažmo nekonečný. A když na mě v hospodě pustěj Novu nebo Frequenci one, tak se nerozčiluju a prostě tam nechodím.
  (Mimochodem podotknuto, větší polovina je pozoruhodný matematický úkaz.)

 10. hmmmmmm, Jiří P. když tak pročítám vaši tabulku, tak z uvedených údajů zjišťuji, že v lednu jste měl nádherné počasí. jako stvořené na nějaký ten archeologický výzkum!

 11. Den návštěvy Stránky Hity Bajty
  14 Led 2007 636 1593 4055 49.93 MB
  Tabulka rika asi toto:
  14. ledna 2007 bylo na SlovuDne 636 navstev, prohlednuto bylo 1593 stranek. Ostatni (Hity a Bajty) je nezajimave.

  Pro Jaroslava – vetsi polovina: pokus rozdelit neco na dva stejne dily muze skoncit tim, ze dily stejne nejsou. Interne jsem pro slovo dne stanovil pravidlo, ze jeden dil muze byt nejvyse o tricet sedm procent vetsi nez dil druhy – a stale jsou to poloviny. Pro poradek vsak vyzaduji doplnujici oznaceni mensi a vetsi. V pripade nepovedeneho deleni na tretiny a dalsi „iny“ bude odchylka stanovena dodatecne, kazdopadne bude doplnujici oznaceni nejmensi tretina, nejvetsi tretina… a u dalsich „in“ to bud napriklad „treti nejmensi osmina“ – ta je samozrejme soucasne „patou nejvetsi osminou“. Pro Jaroslava P., abych predesel nevhodne otazce dodavam, ze pokud jsou nektere „iny“ stejne, bude oznaceni znit: „treti az pata nejmensi osmina“. Nahodne zvoleny priklad se pri blizsim ohledani da otocit a zni potom „treti az pata nejvetsi osmina“. Oznaceni jednotlivych instanci osmin nezavadim, a tak nelze urcit, ktera osmina je ktera v pripade, ze jsou osminy stejne velke.

 12. Větší a meší polovina jsou zcela běžné, kolkrát mně zedník říkal, ať mu podám větší půlku cihly.

 13. Větší půlka také vzniká, když jsme nakopáváni stále jenom do jedné….

 14. Větší polovinu jsem užil zcela záměrně a je z učitelských perliček:

  Vy si pletete základní nedostatky!
  Poloviny jsou z principu obě naprosto stejné! Ale to větší polovina třídy asi nikdy nepochopí.
  Svým zpěvem záměrně ruší hodinu zpěvu.
  A tak dále.
  A vidím, že jsem tím zadal podnětný podnět.
  A dodám název koláže, kterou jsme vytvořili s kamarádem, kolegou a spoluhráčem v Trenýrky Vzhůru Bandu: Něžně probuzený toaletní papír, rozdělený na tři nestejné poloviny z nedbalosti A starý vtip:
  „Máme skupinu, kvartet, hrajeme v něm tři, brácha a já. “ „Ty máš bráchu?“ „Ne, proč se ptáš?“

 15. Tak a pro Ja Pa: Tím, že něco nevidím, tak ono to nepřestane existovat. Aji když odejdu z dosahu TV Nova, či Radia kýhočerta, ono to dál hraje pro někdy až i milony nebožáků, kterým tluče do palic nevkus, lživé reklamy a znělky – u nás za minutu uslyšíte dvě minuty hudby! A nejen, že z té minuty je větší čtvrtina zabita super nadšeným blábolením a další menší osmina znělkami a větší osmina frekvencemi, kde si nás naladíte, nejhorší je, že ta zbývající menší polovina není hudba, ale výrobek, určený k propagaci nového alba, také výrobku, který nemá nic společného s hudbou ani s tvůrčím vyjádřením, protože jediný účel je zisk vydavatelství.
  Zato já, když si koupím prázdné CD, abych si na něj nahrál svou vlastní písničku, tak část jeho ceny je autorský poplatek OSA, jako kdybych si na něj nahrál písničku – výrobek autorsky chráněný. Inu kdybych ten peníz dal na konkrétní projekt či aktivitu – dám ho rád. Ale v OSA ho vytunelují a na to už mě (a nejen mě) se.. . Nevěříte? Vygooglujte si OSA na českém . . .

 16. Jiřulko, zlatá slova. Jenomže ono to musí existovat. Vesmír je vyvážený, má anděly a ďábly. Kdo do toho spadne – jeho volba. Sám si za to může! Ať se nevymlouvá na geny a rodinné zázemí. Každej Maďar může za to, že je Maďar!
  Ale co se většinového hudebního provozu týče, věru nevím, jestli je to záměrně exploatovaná užitá matematika, generující produkty určené k vypatlávání mozků, nebo prachobyčejná sračka.

 17. Tak a pro Ji Pa – tato zpráva pouze potvrzuje, že sledovaná zpráva byla zobrazena na monitoru příjemce, nepotvrzuje však, že ji příjemce četl, ani že obsahu porozumněl. – to jen na okraj počtu návštěv a zobrazených stránek.
  A pro Ja Pa – sice je volba každého být na straně ďábla, ale moje povinnost obecně morální i reálně zákonná je, nenechat ho dělat zlé činy. Jestliže nepomůže justice, policie, ani žádný ze všech lhostejných bohů (kdo z vás ví bez vygooglování, koho cituji?), tak o tom musím aspoň psát.

 18. Tak nevím. Sice je to obtížné, ale zdá se mi , že mám vzadu obě poloviny stejné. Určitě se vejdu do tolerance 37 %.

 19. Nevím, nevím. Tohle je poměrně zásadní věc. To si myslím nemá člověk posuzovat sám… Chce to názor někoho, kdo se na problém může podívat z celostního hlediska… Co třeba zeptat se lepší polovičky?

 20. Ale já se teda radši doma ptát nebudu, mohla bych se dozvědět, že obě jsou větší o více než povolených 37%.

 21. Chvála Bohu, že som na vás natrafila. Milujem hrádky so slovíčkami a keďže mám češtinu veľmi rada, prepáčte mi občasný „prešlap“.
  Dnes pri hľadaní kvetiny „Púštna ruža“ som natrafila na jedny francúzske stránky, kde sa píše:
  „La rose du desert – est une plante tropicale extraordinaire“
  Veľmi sa mi tie slovné spojenia páčia.

Komentáře jsou uzavřeny.