Šajn

Ptá se David O,:
Nemám šajn jak vzniklo slovo „šajn„… a prosí o osvětlení, nebo alespoň o nastínění
Děkuji,
D.

Dodávám, že si nejsem jist zda nemá správně být … nemám šajna.

34 odpovědí na “Šajn”

 1. Davide, o-světlení či vy-světlení je nasnadě: německy der Schein (čti šajn) je česky mimo jiné svit či zdání. Nemám šajna zavedli v Semaforu, aby se jim to rýmovalo. O jiném vysvětlení nemám zdání. Frštén Zí mich?

 2. Milý Jožine, rozhodně bych nechtěl upírat Semaforu a panu Suchému, co jejich jest, ale myslím si že šajn se používal už dávno před jejich érou. Vždyť naše řeč je plna germanismů – namátkou ajznboňák, pucvole, švajneraj und so weiter…

 3. Udělejme si jasno. Sloka dotyčné písně:

  Kolik má prej nápadníků
  O tom nemá nikdo šajn
  Podávaj si u ní kliku
  Každej by chtěl Klementajn.

  V celé písni se to kvůli rýmům na Klementajn germanisny jen hemží. Rýmová slova: fajn (2×) ,šajn, Kain, lajn (lajna), alter wein, kokain.
  Jiří Suchý „šajn“ nevymyslel; použil existující (slangový) výraz. Nemám na to důkaz, ale osobně si myslím, že základní a kanonizovaný je pražskopepický výraz „nemít šajna“.

 4. Jeden šajn rakouské měny představoval při svém zavedení 40 stříbrných krejcarů. K těm cizorodým slovům v češtině, namátkou uvádím dvě nedávno zde po sobě uvedená: obezlička, dovolenka, dovolenkovat. K Davidovu dotazu ohledně skloňování: slovo šajn vnímáme jako neživotné podstatné jméno mužského rodu. Nejsprávnější tedy asi opravdu bude „nemám šajn“.

 5. Jirko, v jiné písničce ze Semaforu se zpívá, že „o tom domovní důvěrnice nemá ani šajna“, když „chlapec bloumá po Africe, loví tygry, a my ne“!

 6. Slovník pisovného jazyka českého z r. 1966 uvádí … (ne)mít o něčem zdání, ponětí … asi se šajn používal již před Semaforem.
  Tamtéž se praví: Papírové peníze vydané r. 1811 při rakouském státním bankrotu ….

 7. Milý Jožine, písničky Semaforu znám, tak vím, že domovní důvěrnice nemá ani šajna o tajné chodbě, která vede z domu do ulice. A hlavně že tam vůbec žádný chlapec nefiguruje! Jde o dítě, které bloumá po Africe a loví L V I C E! Protože …dyť by se to nerýmovalo(tak končí jiná semaforská píseň Na louce zpívaj drozdi.

 8. A nejedná se u dotyčné Clementine o skrytý odkaz na dona Šajna, proslulého milovníka? Kdo jiný než don Juan by dokázal vzbudit lásku této zahrádkářky, následně ji opustit a dohnat k užívání omamných látek?
  Je to jen nápad, rozhodně mě nemusíte šanovat…

 9. Babička B.Němcové koupila cosi za 5 zlatých šajnů (nemůžu dohledat co, ve svém věku už nemám prarodiče ani vlastní, natož babičku B.N.). Mimo to lze šajnit baterkou někomu do očí a nemít šajna, vo co gou.

 10. Ach Jožine, nemá šan, ni šajna.
  Zkrátka toto není moje lajna,
  ale zajímsavý dotaz máte,
  zajímavé jsou reakce.
  Příjemný den.

 11. Jožine, omlouvám se Vám, patřilo to Davidovi. Věřím, že Vaše podmnožiny, dokáží rovněž vyprovokovat zajímavou diskuzi.

 12. pche! kdepak množiny a podmnožiny! nejdůležitější jsou přece kruhy! to přece vědí všichni. tedy až na centuriona Flavia Habese.

 13. Same, pokud připustíte, že jde o množinu kruhů, pak Vám dám za pravdu. Zejména ve vysokých kruzích, tam se dějí věci!

 14. Nebýt bývalého rozvědčíka, stávajících rozvědčíků, kteří hrají zpravodajské hry, a investigativních novnářů, kteří jsou za informování placeni, pak bych já neměl šajn, co se ve vysokých kruzích děje, protože se v nich nepohybuji. A vůbec: snažím se nepohybovat v kruhu, a pokud to jen trošku jde, tak se snažím jít přímočaře k meritu věci. Když narazím, tak si to odskáču, a je mi pak jedno, zda po kružnici či po jiné křivce.

 15. Skáče se vždy po parabole (ve vakuu), ve vzduchu pak po balistické křivce. Balistická křivka je vždy kratší než parabola, protože ve vzduchu proti pohybu působí odpor prostředí.
  V případě dosažení první kosmické rychlosti se při skoku dostaneme do eliptické trajektorie.
  V případě dosažení druhé kosmické rychlosti se při skoku změní eliptická trajektorie na trajektorii kupodivu zase parabolickou.
  V případě dosažení třetí kosmické rychlosti se při skoku dostaneme na hyperbolu a opouštíme sluneční soustavu.
  Šťastnou cestu, Jožine!

 16. Jaroslave, rychlosti, kterých dosahuji, jsou spíše kosmetické. Když se rozšoupnu, pak si troufám přiblížit se i k dosažení nulté kosmické rychlosti, Raději se držím blízko při zemi, jistota je jistota. Na větší vyskakování nemám fondy, ba ani žádný sponzor za mne nikdy nic nezatáhnul. Komukoliv jsem ale schopen poradit, že ranní ptáče dál doskáče.

 17. nejen poradit Jožine, ale i dokázat! a množina kruhů. hmmmmmm, to by mohlo být balení kakaových nebo vanilkových věnečků, což? já osobně radši ty kakaový, jestli se nepletu …………..

 18. Jo, už to začínám chápat. Řekne-li Sam „Nerušte mé kruhy!“, tak to zřejmě znamená, že mu nikdo nemá sahat na kakaové věnečky.

 19. dovolím si trochu polemizovat s Gabrielem (viz výše): nemám ani vorla, ergo nemám ani šajna? Ale proč je to posunuto z oblasti monetární do duchovna?

 20. nemá být hihihi? Hyhyhy je jakési hrubé řehtání, hihihi je hihňání, chichichi je pochechtávání, navíc v mém vydání Mayovek je hihihi! Gabrieli, jak lze obhájit to měkké i?

 21. ano máte oba pravdu (Jožin, Jirka) jsem geometr amatér a ještě k tomu kuřák (což vysvětluje zmiňované veselé „…. kru…kru…..kru…..hyhyhyhyhy ………“ ) ještě malou opravu Jožine. protože jsem (zatím) nedosáhl úrovně svého, pohříchu již trouchnivějícího kolegy, nevolám s ním: „Neruš mé kruhy!“ leč poněkud přízemní nicméně minimálně stejně imperativní: „Nežer mé věnečky!“, tož asi tak ………..

 22. Budu neustále opakovat, o všelikých věnečcích zde, pochopitelně v rámci zvyšování přízemnosti…

  NA RůŽKU

  Ó jak mi s tebou
  milá Ivo
  znamenitě chutná
  pivo

  Chutná mi i utopenec
  já zasloužil jsem si tvůj
  věnec

  Tak dejme si i tvarůžku
  a oslavme to
  Na růžku….

  pokud to někoho zajímá…

 23. a po rybích prstech a utopenci žloutkový věneček a rakvičku se šlehačkou zapijme „dechem mrtvé milenky – citrus“.

 24. Hraběte fernétyho citrusový zákusek, ó jak vy mi mluvíte z duše, paní věro, vrhám se v špajz, bych okusil.., dnes poprvé, neb jak všichni zde přítomni jistě víte, tak dnešní den první je ze dnů, které zbývají nám do konce života. To si žádá patřičnou oslavu, že ? Potom si asi lehnu neb prší…
  Veselé krizování a vepřové chřipkování…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *