Schengen

V devadesátých letech uváděla Česká Televize program Český Gen. GEN byla zkratka Galerie Elity Národa. Obsah měl za cíl upevnit novou třídu v nové době. Diváci mohli sledovat galerii slušných lidí promíchaných s veksláckou galérkou, kolaboranty i těmi, kdo na to měli. Do každé skupiny si může každý dosadit své favority. Dnes je na hojně diskutován jiný GEN, Schengen. Zjednodušeně bych Schengen vyložil tak, že si galérka české zdroje již přerozdělila, a tak se může bez pasu vydat k sousedům.

Pro letecké cestovatele poznámka: bez pasu do Schengen letecky až od března.

19 odpovědí na “Schengen”

 1. Probůh, kdo to mýchal? Zřejmě ta vexlácká galerka. Vstoupiv do Schengenu nakoupil žen-šenu pro sebe, pro ženu i dceru Mařenu.

 2. … i mistr tesař se utne 🙂 Děkuji Věrko. S potěšením konstatuji, že jste se nám ve verších zacílila na formální stránku příspěvku, prostě Slovodněrealistický poetismus?

 3. Nedostává se mi jaksi citu buď pro jazyk nebo pro humor. Tak či onak, kde se, prosím, Pallas formálně utnul?

 4. Jiří, utnuto bylo míchání, (původně napsáno mýchání), výsledek práce na pokraji usínání 🙂 Internetový tesař má proti normálnímu možnost (ú)sek napravit, a tak jsem svého práva využil 🙂

 5. Někdo utnul /nucený (vý)sek/ i vejcoslepičí thema a já na to skočil…, omlovám se…
  Jinak co nejúpřimnější VVV – VesVánVšem…..

 6. Bylo opravdu velmi zábavné sledovat naše politiky,jak se hrnou do díla
  a řežou závory jako o život.Pro mnohé z nich to byl nejheroičtější
  fyzický výkon letošního roku.Pozoruhodné bylo i to,když sám Svatý
  Václav musel pro některé naše spoluobčany dementovat tvrzení médií,
  že byly zrušeny hranice.Pro mou osobu z celého Schengenu nejdůležitější
  je to,že od nynějšky si musím dávat pozor při cestování mezinárodními
  rychlíky.Dříve se člověk mohl spolehnout na celníky,že ho probudí a vyhodí
  z vlaku na hranici.Teď,když budu tvrdě spát,mohu skončit třeba v Berlíně
  nebo Waršavě.A o to rozhodně nestojím.
  Co se dneška týče pohodu všem.

 7. Jistě, Kwakosi, už si chystám peněženku, na cestě k nám jsou opět tři mudrci z dalekého východu a mluví i zpívají perfektně česky.

 8. Esli von ten Schengen nepochází z die schoene Gene, že jako odtamtud pocházejí geny pro krásu – prý je to fakt díra, ten Schengen, takže tam těch krásu zaručujících genů zase tak moc asi nebylo, aspoň okolí žádnými superkráskami pověstné není. Nebo spíš naopak, ta jména pomístní bývají dost ironická. I když zase pak si to místní v referendu přejmenují, viz např. Ziegefuss na Annenskou studánku.

 9. Tak vy se tady smějete dálnému východu, ale já jsem si dopisoval s mojí známou z Thajska a mimo jiné jsem se jí ptal, jestli by obyvatelé Thajska chtěli být také v Evropské unii, odpověď bylo spontánní ano, rozhodně budoucnost je jasná, světu bude dobře, až bude celý bez rozdělujících hranic, bez rozbrojů a válek, bez omezení v cestování a hledání práce, bez vojenských převratů a bez diktatur. Tyhle problémy jsou v Thajsku blíž a hrozivější, než u nás.
  A do nového roku přeju nám všem, aby Evropská unie byla tak funkční a prosperující soustátí, že okolní i vzdálené státy se k ní budou raději chtít připojit, než aby do ní generovaly uprchlíky.

 10. Věro, kterou Annenskou studánku máte na mysli? Já vím jenom o Anenské Studánce (Königsfeld), kraj Pardubice, okres Ústí nad Orlicí. Mám tam kamarády a kamarádky; jezdíváme tam se sborem zpívat do Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v bývalém klášteře. Nejlepší publikum na světě!

 11. To bude ona, jezdívali jsme tam do švestkového sadu, to druhé N mám sama ze svých obav z Gabriela, tu Kozí nohu od tchána, rodáka z okolí.

 12. To Jiřulka: Tehdy nám v Egyptě prodavači na trhu gratulovali k přijetí do EU, což nás srdečně překvapilo. Uvědomili jsme si, že to zase tak samozřejmé není. Taky jsme si uvědomili, že nás považují za bohaté právem, což nám zřejmé není vůbec, tím méně samo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *