Sebranka

Sebranka není příliš lichotivé označení skupinky sebranců. Jaký ja však nejnižší možný počet individuí nacházejíchích se v sebrance? Sbírka se od sebranky liší nejen v životnosti, ale i v tom, že sbírka nemusí obsahovat nic, stejně jako moje sbírka diamantových prstenů.

28 odpovědí na “Sebranka”

 1. Souhlasím s Vámi, Ruziklane, není slušné generalizovat, ani když cestujete směrem na Sobrance, případně z opačného směru.

 2. Smetana je také sebránka. a je to ta nejlepší a nejcenější část mléka. Proč hned myslet na nejhorší.

 3. Ale Rozina – ač sebranec – byla přece taky samička. Nejste vy, jagre, křestním jménem falširm, že nám v tom děláte chaos?

 4. Omlouvám se, měl jsem spolužáka, kterému se (bůhvíproč) říkalo Rozina – a to mě zmátlo. Vyhledal jsem tedy na půdě Zikmunda Wintra a fakt to byla ona Sebranec.

 5. Je nějaký rozdíl mezi pakáží a sebrankou? Já ani s brýlemi žádný nevidím, nebo jsem zase něco zpackal? Neměl bych to pro dnešek zabalit, když nejsem v balíku?

 6. Oblíbený pedagog nás – dívky ve třidě – často varoval před produkty, zejména auty a partnery od Alp na jih. Prý jsou nespolehliví a za nic nestojí. Kdyby si to Rozina Sebranec vyslechla, dopadla by lépe.

 7. Dobrý ten muž měl na mysli určitou rovnoběžku kolem zeměkoule, pod kterou hledat dlouhodobé štěstí je pošetilé, pro někoho ovšem výzva

 8. Jožine, pakáž a sebranka jedno jsou. U trénu (vozatajstva) se daleko za předními voji sbírali markytánky, marodéři a děvky. Něm. Bagage (sev. něm. Pakasche) z fr. bagage – zavazadlo.

 9. Atsmon: s těmi zkušenostmi je to zcela individuální. Takový Gabriel má v hlavě (mimo mnohé cenné znalosti) sbírku pravidel ze všech oblastí lidských i nelidských. Já jen sebranku neužitečných vědomostí, vhodných nejvýš do křížovek. Ale sebranka není jen spodina lidské
  společnosti. Loni jsem nechávala hrozny dozrát na „pozdní sběr“ a ta sebranka ptakoplží mi je sebrala takřka přes noc před nosem (můj vinohrad má celé tři hlavy). Jaroslave Pavelko, já bych řekla, že ty markytánky, děvky atd. se za vojskem spíš ubíraly. Nejsem si jistá, byli-li marodéři byť neoficielní součástí vojsk, ti se za nimi táhli spíš jako supi za karavanou, nebo tak nějak. Ale mé povědomí o těchto skutečnostech je a) z Fanfana Tulipána a Babičky, b) nevelké.

 10. Ad sbírky: v liliářské literatuře se vyskytuje obrat „tento kultivar má spíše sbírkovou hodnotu“, což přední pěstitel p. Týle, jinak kovář, tlumočil na výstavě lilií jinému přednímu pěstiteli slovy „ale pane Král,to, co nám tu ukazujete, není nic moc hezkýho“.

 11. Dík, Jaroslave, ponořím se do hlubokého usebrání a popřemýšlím, proč o mně ta sebranka od vedle tvrdí, že jsem pakáž, když jsme vlastně z jednoho těsta a nemáme si co vyčítat.

 12. Italskou partnerku měl poručík Borůvka – viz Josef Škvorecký, Smutek poručíka Borůvky – Zločin v dívčí škole

 13. Ještě by tu byla v zásobě sběř, která patrně jazykově souvisí se sebrankou, a verbež. To by mohla být naverbovaná sběř (po vzoru drůbež, mládež), abychom zachovali souvislost s vojenským prostředím.

 14. Partnerky mohou být třeba z Patagonie. Ale ti jižní krasavci…. Tu usednou, tam okoštují a pak odletí za další květinkou. Kromě toho, když je azůro, Ital (Španěl, Mexičan, Zambijec, Egypť atd) nepracuje. O jednom pracovitém jižním etniku sice vím, ale nechci popouzet Gabriela

 15. Ještě také Sbírka zákonů a snůška hovadin.
  Italské partnerky jsou u nás opravdu raritou, ale tzv. italská manželství dost rozšířená.

 16. Milá atsmon, riskněte to úplně v klidu, jsem nepopuditelný jako chlapeček Maneken. Naopak mě trochu znepokojilo, že jste snad z nějakého mého příspěvku mohla vyvodit nejmenší náznak nacionálního despektu. Pokud některý tak vyzněl, hanbím se a omlouvám.
  Napíšete-li, že jste měla na mysli Palestince, ještě se navíc pokloním.

 17. Palestinci jsou skutečně v jistém oboru velmi aktivní. Ale že by to byla zrovna práce…. Určitě po ní nenásledují koláče, nýbrž pigua. Je-li mezi přispěvateli entomolog, může nás poučit, jak je to s pracovitostí červených mravenců v závislosti na rovnoběžkách.

 18. Nezamkl jsem branku, zapomněje na sebranku. Na to, sebranka mi dala ranku, zkrátka ránu pořádnou. Od té doby, zamykat jsem naučil se dům.

 19. Vážený Gebrieli, toho kluka Manekena jste si nevybral zrovna jako dobrý příklad. Vždyť ten hoch je stále močo-popuditelný!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *