Sed

Dříve se sedávalo v sednici a rodina si povídala. Dnes se hodně vysedává
u televize, někteří u ní vyléhávají i v ložnici a mnohé hospodyňky ji mají i
v kuchyni, aby neprošvihly nějakou nevěru. Když přijdu k někomu na návštěvu
a oni na mne pustí televizi, hned se poroučím. Jak to řešíte vy?

Táže se
Jožin

25 odpovědí na “Sed”

 1. Dřív na nevítanou návštěvu pouštěli psa, jenomže ten se musí krmit a venčit, taky občas líná nebo dámská část populace hárá, tak je výhodnější na samozvance pustit televizi. Mimochodem, též je prý nejúčinnější antikoncepce pustit si televizi na plný koule.

 2. Jirko, označit mne, usedlého pantátu, za samozvance, to je pro mne silná káva. S některými lidmi to mám těžké: Mám-li cestu kolem a nezastavím se u nich, tak jsem fouňa. Když se zastavím, tak zjistím, že mají moc práce, protože nejprve musejí dokoukat rozkoukaný program, teprve pak by museli něco odložit, aby se mohli věnovat mně, ale na to já už nečekám, též mám „moc práce“. Práce má totiž tu vlastnost, že je schopna spolykat tolik času, kolik jsme jí ho ochotni věnovat, ba někdy i více, to když se práce nedaří. Dnes ale to z tou prací nebudu přehánět, posadím se k televizi a pustím ji na plné koule, ať z toho hokeje něco mají i sousedé. Jirko, nejúčinnější antikoncepcí ale odjakživa bylo vypít skleničku vody: Ne předtím, ne potom, ale místo toho.

 3. Ale napadlo mě, že když hyperbola je nadsázka, mohly by i ostatní kuželosečky (kružnice, elipsa, parabola) odkazovat k fintám literárního konání. Kdyby někdo náááhodou tyto geometrické entity uměl přiřadit k literárním modům (Jirko, to je hozená rukavice!), rád bych se bezpracně dovzdělal a poučil, aniž bych to zdlouhavě musel hledat na netu nebo v mé beznadějně rozbordelizované knihovně.
  Když začnu fantazírovat a předjímat další bádání: kuželosečky jsou křivky. Ale co takhle útvary plošné (kruh), tobôž prostorové (ovoid)? Nepíše třeba někdo ovoidně?

 4. Jaroslave, já si myslím, že kuželosečky by měly sloužit jen k setí kuželů, kdežto k jejich následnému sekání bych použil kuželosekačky.

 5. Elipsa (výpustka) i parabola (podobenství) v literatuře přece fungují, a lecjaký grafoman se motá v kruzích – dalo by se tedy říci, že křivky se s literaturou pojí docela dobře. Čím to, že lépe než třeba rovnoběžky, tečny a jiné přímky? Že by tolik autorů bylo pokřivených? A jestli ano, je to charakter, nebo páteř?

 6. I bezcharakterní autor může vytvořit skvělé dílo, záleží jen a jen na jeho nadání a pracovitosti. Podobně i velmi hříšný kněz může přivádět lidi k Bohu, přinejhorším jako odstrašující případ. S páteří je to složité – záleží na úhlu pohledu. Ze zadu se nám jeví jako rovná, z profilu normálně bývá dvakrát esovitě prohnutá, no a eso přebíjí většinou vše, to znám zase z karet.

 7. Já sice zpívat nedovedu, přesto se snažím opěvovat manželku, když mi donese jídlo až pod nos i bez podnosu.

 8. Tak člověka, posedlého loveckou vášní, léčit šmahem na psychiatrii? To se mi nezdá, tam bych léčil jiné, potřebnější.

 9. Když už je někdo něčím posedlý, tak si to psychiatra zaslouží. Jinak vám, Jožine, přebývá jedna čárka

 10. To rozhodně ne, to by tu za chvíli nikdo nezbyl. Já jsem si jen tak trochu zahrál na Gabriela. Nebo Gabriele?

 11. Posedlost může být i krásná.Třebas Anička Posedlá ze Stříbrného větru.Jestli to tedy byla Anička,teď nevím jistě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *