Prvňáčkové mají nejlepší silnice

Prodávám jak jsem koupil:
Vážený pane,
chtěl bych upozornit na jednu šílenost, která se v letošní dlouhé zimě vyskytuje snad ve všech českých sdělovacích prostředcích několikrát denně. Jedná se o slovní spojení: silnice prvních tříd jsou sjízdné, na silnicích druhých a třetích tříd se vyskytují závěje …….
Proboha, máme snad silnice první třídy a silnice druhé a třetí třídy.

Na SLOVO DNE jsem narazil zcela náhodou na internetu. Jsem ročník 1945 a měl jsem velmi dobrou paní učitelku češtiny, na kterou často vzpomínám a prznění češtiny mi velmi vadí. Ale nejhorší snad je výraz: já bysem chtěl. Pokud to používá hokejista Jaromír Jágr, ještě se s tím smířím, horší je to u herce Petra Rychlého, jenomže často ho používají i hlasatelky veřejnoprávní televize.

No nic, trochu jsem si postěžoval. Slibuji, že se občas na SlovoDne.cz podívám.
Přeji hezký den
Václav Kohoutek

30 odpovědí na “Prvňáčkové mají nejlepší silnice”

 1. Říká se tomu profesionální slepota, nikdo není dokonalý. Hlavně když mám z médií nejaktuálnější informace o sjízdnosti silnic a dálnic. Ty nejaktuálnější informace jsou daleko aktuálnější než ty aktuální, které už tím pádem nejsou aktuální – jak je to vše prosté a jasné, jak křišťálová studánka, kde nejhlubší je les. Musel jsem citovat básníka, ten mi promluvil z duše. (Kdybych byl ateistou, mluvil by mi básník z pneumatiky?)

 2. To není profesionální slepota, to je zblblost. Často používaná slova a slovní spojení ztrácejí opakováním smysl a může tedy dojít i k jejich zkomolení.

 3. Chtěl bych jen poznamenat, že skutečně máme silnice první druhé a třetí třídy. Dále také rychlostní (ozančení R) a dálnice (označení D).
  Tedy alespoň pokud si dobře pamatuji z minulé zkoušky.

 4. Čeština vydrží hodně, protože je tvárná. Narozdíl od pana Kohoutka mne před 50-ti lety v Brně probudil ze sna o tom, že na Moravě je český jazyk nejčistčí, výraz „abychme“. Na internetu mne velice zlobí hrubé gramatické chyby. Odpovídá to TV programu „Nikdo není dokonalý“, který předvádí hlubokou neznalost a neúctu ke všemu. Bohužel většinou se vyznamenávají mladí lidé.

 5. Musím podotknout že nad prohlášením že je čeština przněna se musím pousmát. Jak již bylo na těchto stránkách řečeno, je to věc vývoje a těžko se proti tomu bude někdo bránit. Je nutné pochopit že jazyky spolu velmi široce souvisí, mnohé jsou provázány společným vývojem, a vyvíjí se neustále.

  Bránil se snad někdo „prznění“ češtiny francouzštinou v meziválečné době?
  A mělo by to význam?

  Kdyby ste si prostudovali vývojové tendence současné češtiny a její pravidla, a porovnali je se stavem před třiceti, padesáti, sto lety,… našli byste nejspíš, že situace se stále mění. Neboť to co je dnes nespisovné může zítra už být spisovné a pozítří už knižní….

  Ale na druhou stranu proč nenechat lidi si postěžovat, jestli se jim pak uleví…..

 6. ad Vojta: tu „třídu“ pan Kohoutek nepopírá, jen to množné číslo, jako že těch prvních tříd je více druhů…

  ad Vladimír: a to jsou asi ty floskule, kterými plní své slovníky pan Vladimír Just…

 7. Kukám, kukám, ze by ste sa mohli pozriet poniektori do pravidiel ceskeho pravopisu. Ja svojim studentom tiez pripominam, ze maju hovorit „hezky cesky“, a o pisani plati to iste…
  Takze: „Kdybyste si prostudovali…“

  Vr

 8. ad Jiřík
  Čeština vydrží hodně, ale místo „nejčistčí“ bych prozatím raději staromilecky zůstal u Nejčistší“.

 9. Ach ták, děkuji Vám, pane Kohoutku. Konečně jsem pochopil proč ty „hlasatelky veřejnoprávní televize“ zrušili.

 10. Já bych tam vstrčil „do“ a už by to bylo správně. Např. „silnice do prvních tříd“. Zkuste si to představit.

 11. co teprve hyperkorektní „by jste“, „by jsi“ – z toho mi jde mráz po zádech.
  mimochodem, dozvěděla jsem se v hodinách češtiny, že se do budoucna uvažuje o rovnoprávnosti tvarů „bychom“ a „bysme“. Je to prosté, bysme – byste – by, ale v této oblasti zůstávám staromilcem…

 12. Už se stalo.V jazykovém koutku vTV jsem se dozvěděla,že tvar,,bysme“je v obecné češtině přípustný,jelikož vžitý.Tak i z obrazovky ho lze slyšet,v mluveném projevu použít a není to chyba.Naopak,prý,,,bychom“,zní poněkud nepřirozeně.Kde jsou ty doby,kdy nás maminka pohlavkovala za,,bysme“.Dráždili jsme ji tvarem,,bysmechom“,ale už bez pohlavku.Přecházela tu provokaci moudře a s úsměvem.,,Bysme“ mi už asi navždy bude vyčuhovat.

 13. Nevím jak vás, ale mě nejvíc dohání k šílenství slovní spojení „jsi si“ a „jsi se“. V televizních pořadech i ve filmech nebo seriálech se objevuje naprosto běžně… „Jak jsi se vyspal?“ nebo „Natrhala jsi si kytičky?“ Vždyť dialogy hercům přece musí někdo kontrolovat.
  Vaše Léňa

 14. To: Lenka

  Bohuzel nerozumim tomu „jsi se“ versus „ses“. V prvnim padu cisla jednotneho i mnozneho a ve druhem padu cisla mnozneho to jinak, nez s pouzitim slovesa „byt“, ani nejde: „ja jsem se“, „my jsme se“, „vy jste se“. „ses“ mi proto pripada pouze jako zkraceny ekvivalent „jsi se“, neni to tak?

 15. Jinak se mluví, jinak se píše. V psaném projevu je “jsi se” běžný tvar, v mluveném projevu to užívají Marťani seriálové postavy. Kdo se kouká na průseriály, dobře mu tak.

 16. 2 Lenka: „jsi si“ a „jsi se“ je gramaticky naprosto spravne, co jineho bystam chtela pouzit, snad ne „sis“ a „ses“ 😉 … ty je mozny pouzit tam, kde to to skutecne funkcni (treba ve skejtackym casaku kde spisovne neni ani slovo).

  2 Silvie: nevim co je hyperkorektniho na “by jste”, “by jsi”. to je naprosto spatne. stejne tak nechapu co je prosteho na „bysme – byste – by“. jasne ze „bysme“ je zazity a stejne jako v predchozim pripade je mozne pouzit tam kde je funkcni, nicmene je to gramaticky spatne. jednase o aorist slovesa „byt“ („bych, bys, by, bychom, byste, by“), analogicky (s urcitou vyjimkou) tvar lze vytvorit vpodstate od libovolneho slovesa, treba od slovesa „dat“ („dach, das, da, dachom, daste, da“). drive se toho tvaru pouzivalo jako vidove nespecifikoveho minuleho casu v kombinaci s imperfektem. dneska tento tvar pouziva vyhradne pro sloveso byt pri tvorbe kondicionalu.

 17. dach das da dachom daste da, no po tom si teda nedáchnu, ani když si místo oveček budu přeříkávat der dý das. Ale věřili byste, že mi naskakuje husí kůže při „bysem“?

 18. Tak tedy BY JSTE není hyperkorektní, ale prostě nesprávné. Obdobně jako právnické JE PRAVDOU, ŽE….

  Já BYCH (ne já by jsem, ani já bysem),
  Já BYCH SE (ne já by jsem se, ani já bysem se – z toho bysem se pos…),

  Ty BYS (NE ty by jsi, ani ty bysi)
  Ty BY SES (NE ty by jsi se, ani ty bysi se)

  On BY, on BY SE

  My BYCHOM (NE my by jsme, ani my bysme)

  Vy BYSTE (NE vy by jste)

  Oni BY…

  Tohle není pravdou, ale prostě to je pravda.
  Nechápu, podle jakého popudu tam tuliká proniká to nesmyslné ty by jsi se. To už si líp a radostněji vychutnám (krom rozkazu střílet na přebíhající občany aji ženy a děti) ..MYCHOM SI DALI NĚCO NA ZUB.

 19. Je to sice debata o starém sýru, výraz by jste je opravdu nesprávný, ale je nesporně v kategorii hyperkorektních, stejně jako dvěmi, oběmi, ručičkami, dokonce i myšimi-myšemi etc., je to snahou vytvořit analogicky správný tvar podle určitého vzoru bez znalosti nebo s povrchní znalostí gramatiky npř. zbytků duálu u párových somatických orgánů nebo u aoristu slovesa býti nebo u substantiv s nestandardní deklinací (povýtce rodu ženskéno).A tak se zastávám po půldruha roce Silvie.
  U právníků si nejsem docela jist, co je pravdou – a to nikdy. Mohlo by se snad vzít v úvahu jejich trápení nad výstupy výuky aristotelské resp. výrokové (tedy pravdivostní) logiky.
  Jiřulkovi je třeba poděkovat za osvěživý exkurs do učiva na prvním stupni základního školství – s překvapivou pointou.

 20. Diky mami! Na celym netu jsem hledal jak se to vlastne vsechno spravne rekne a nenasel jsem zadnou internetovou ceskou gramatiku nebo neco podobnyho. Taky mi ty tvary „..jsi se“ pripadaly divny, tak konecne vim :-). Pokud byste nekdo vedel o nejake internetove gramatice tak napiste na siento@seznam.cz. Diky

 21. Przneni cestiny ma nekolik stadii.
  Ja bysem rek, ze lidovy sluvka tak nevadi jako kdyz se nekteri ukazuji a pouzivaji anglicka slova, ktera ani nejsou pocestena a nesedi ve vete.
  To jiz neni przneni ale (slovo, ktere sem nebudu psat) naseho krasneho jazyka.
  Proc se napriklad prestalo rikat trener a dnes je to kouc? V technickych oborech se „experti“ predhani, kolik kdo zna cizich slov, nehlede na to, ze jejich clanku mnozi vubec nerozumi. Nedavno jsem zacal sbirat co kde zahlednu, tak se na to podivejte, na vse pohromade. Kazda radka je z jineho zdroje:
  V raftu byli čtyři muži z Chomutovska,
  Zakončil bych proto takovou krásnou kratičkou sentencí, kterou mohl vymyslet pouze Čech…
  Jeho komplic vám pak nabízí „nezištnou“ pomoc….
  Tato vágní formulace byla již několikrát…..
  ….mu přispívají lidé, kterým je jeho hoby sympatické
  Musi se konat diskretneji dezinpretoval tak, ze druhou, pry nedulezitou vetu, zcela vynechal
  …..do vzdálenosti 200 km východně od radarové základny atakovat hygienické limity.
  Poslední akci komentoval zmíněnému periodiku nejmenovaný svědek akce….
  Většina horolezců, kteří otevřeli skály ve Viňáles světu a tak atraktivitu oblasti pro milovníky outdooru umocnili a zpropagovali v zahraničí, se vystěhovalo do ciziny většinou Španělska. Oblíbenou metodou je fiktivní svatba.
  Iniciativa „Ne základnám“ spustila v těchto dnech celostátní billboardovou kampaň.
  ….pozvolna zdvihající se obrovské přední sklo, což si vyžádalo implementaci nemalých okének..
  Vzhled sice bourá současné designérské směry…..
  Limity podvozku samozřejmě….
  Bylo to čistě designové rozhodnutí.
  Ale považoval bych za zneužití své posice insidera.
  Cena ropy atakuje hranici magických sto dolarů za barel.
  Surove osobni artefakty jsou…..
  …o tom byl clanek a existuji kontrarverzni precendenty ,….
  Veškerá elektronika televizoru je dedikována do podstavce.
  V gerilové válce se říká, že vlastně nemůže nikdy nikdo vyhrát, …
  Nejsem schopen uz akceptovat jednosmerný atak
  Castrův komunizmus zapříčinil za pět dekád politického násilí
  ….vnuk argentinského guerillera a hrdiny…
  …obviňují sami sebe, jelikož byli jejich komplici…
  Mě pobavil, když mi „ukradl“ ve sprše peelingový sprchový gel….

 22. Mě dostala věta “ Moje maminka je už důchodec. Má malej důchod, tak si pěstuje králici, který pak zabije a dává si je do mražáku.“

  Mě fascinuje, jak někdo může pěstovat králici. Tuto větu jsem tuším zaslechl z televize. Byla to zpráva o tom jak jsou na tom důchodci špatně. Zkomolení důchodce a důchodec se dá možná omluvit, protože obava z kamery udělá své. Králici si v této větě nedokáži jakkoliv rozumně vysvětlit.

 23. a Vojáci šli pro knedlíci, Pana profesora tu není, právě ho odešlo – to jsou citáty mé babičky – zjevně tyhle gramatické perly šly lidem na nervy už před sto léty. Pravděpodobně jsem zde již zmínila „soběslavský přechodník“, t.j. úmyslně špatné mluvnické tvary, používané obyvateli onoho města – býval tam před sto léty známý a vyhlášený učitelský ústav a spisovná čeština jeho frekventantů místní pochopitelně štvala, neb měli oprávněně za to, že se na ně ty enteligentí vyvyšujou.

 24. Jo a králice je samice od králíka, tak ji někdo (třeba pan Pavelka) může klidně chovat a nosit jí zéli. Pěstovat ne, pěstují se rostliny.

 25. Chovat králíky moc často nedoporučuji, hrozně drápou a chtějí utéct – asi to nemají rádi.

 26. Správní zahrádkáří pochovají býlí do kompostu, i já tak činím. Býlí beru do náruče místo zeleniny, protože mi ji slimáci snědli ještě nezralou. K ničemu je teorie, za kterým listem se mají zaštipovat okurky, slimák ho klidně zaštípne přímo u země, a je vymalováno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *