Škraloup

Máte u někoho škraloup? Doslova u něj máte sraženinu na převařeném mléce, ale nezkoušejte sraženou šlupku vyžadovat. Ve skutečnosti jste držiteli vašeho škraloupu něco provedli. V dobách mého mládí byl národ rozdělen na milovníky a odpůrce škraloupů, dnes škraloupy z mléka téměř vymizely a zůstaly pouze škraloupy virtuální, reprezentující různé osobní či obecné křivdy. Virtuální škraloupy sice nezasmrádnou, ale ani je nelze jednoduše vrátit majiteli. Křesťané mají na zmenšení skladu škraloupů vymyšlen trik s nastavením druhé tváře po obdržené facce, ale nevěřím, že tento trik pomáhá v reálném životě.

9 odpovědí na “Škraloup”

 1. Zdravím….,,včeličku“ myyyshu…..já jsem si toho nevšimla ale tvého komentáře,,škodolibého“ JO :-((
  A klidně si u tebe udělám ,,škraloup“…ty se nikdy nespleteš?
  Respektivě nepřeťukneš????

 2. Evidentně patříš k těm, kteří tvář nenastavujou ale útočí na ni.
  P.s.: Když už něco „publikuju“, tak si zkontroluju překlepy…

 3. Tvář jsem snad nastavil dostatečně tím, že jsem po opravě nevyhodil komentáře upozorňující na chybu. … a také tím, že ti nenadávám za soudružské ( = nekřesťanské) tykání:-)

 4. Nehádejte se, jde o prkotinu! Zvlášť při přiznání omylu a ne neznalosti. Připomíná mi to podobné tomu, jak se celý svět baví o bombovém prorokovi a tedy je o čem mluvit.
  Jo a jinak jsem tam našel další chybu, a to ve slově „krivda“. Přeci po „r“ se píše ypsilon! Kromě tedy Františka Ringo Čecha.
  Tak jak tajfun vzniká mávnutím motýlích křídel, tak z tohoto „r“, případně dalších překlepů může vzejít bratrovražedný boj. Pak se řeší škraloupy dříve sražené šmahem.

 5. Já tady nikomu nic nevyčítám (slovo „nikomu“ ,mi zabralo 5 pokusů, jsem mírně ochmelen), každý se pochopitelně někdy přeťukne,,, Jen jsem měl tu radost že mám první komentář, hurá hurá hu.

  Jynak já si na, pravopys dáván pozor a, nikdy se, my nestalo že bich se v ňečem spletl ne, to, ne… Apro to sem tak škobolidý

 6. Tak ten pravopisný „škraloup“ už smažeme, ne? Ale jen pro dnešek, neboť není větší rozkoše, než se někomu „šťourat“ v jazykových komentářích tohoto typu, včetně vyhledávání těch drobných vad na kráse, které se tu občas – nechtěně – objeví. Neboť takoví jsme my, přispěvatelé těchto stránek. Howgh.

 7. Píšete: „Křesťané mají na zmenšení skladu škraloupů vymyšlen trik s nastavením druhé tváře po obdržené facce, ale nevěřím, že tento trik pomáhá v reálném životě.“

  Dovoluji si jakožto křesťanka odpovědět na tuto větu. Nejde o trik. Jde o docela jiné chápání života, nežli co nabízí tento svět. Svět nám nabízí začarovaný kruh: urážku, která volá o pomstu, která zas volá o další pomstu, a tak dále. Je to past, do které jsme zapleteni a ze které není možné se lidskými prostředky vymotat. Kristus nám však umožnil únik. Člověk, kterého vysvobodil Kristus, se stává novým stvořením a už není otrokem smýšlení tohoto světa. Pán Ježíš nám neukazuje, jak porazit druhého člověka; to by znamenalo, že jsme nadále majetkem zlého otrokáře, čili že se nic nezměnilo. Také nám neukazuje, jak toho druhého napravit; na tom nezávisí naše spokojenost. Ukazuje nám, jak můžeme my sami být úplně a doopravdy vysvobozeni, a jak potom můžeme žít a dýchat bez těch okov, které nás dřív k smrti škrtily. Člověk takto osvobozený pak může snadno nastavit druhou tvář, a rovněž může snadno odpouštět svým nepřátelům a milovat je, protože už není otrokem toho začarovaného kruhu.

  Děkuji za vysvětlení. Nevěděla jsem, že slovo „škraloup“ má také tento význam. Máte skvělou, zábavnou a velice poučnou stránku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *