Šlechtit

Dnešní si dovolím příspěvek do debaty o inteligentním designu:-)
Při šlechtění zvířat a rostlin očekáváme od vybraných rodičů kvalitnější potomstvo. Při šlechtění lidí vylepšujeme pouze mravy. Šlechtic je dokonale vyšlechtěný jedinec?

34 odpovědí na “Šlechtit”

 1. Proč lidem šlechtíte jenom mravy ? Šlechtěte komplet. Myslím, že i v tomto případě výběr rodičů a předpoklad kvalitnějšího potomstva (alespoň jakž takž) platí.
  Dokonale vyšlechtěný jedinec by mohl být dokonalý šlechtic.

 2. Ale šlechtěním vyšlechtěných šlechticů vznikají, jak známo, degenerovaní jedinci. Výsledek je zkrátka „schlecht“.

 3. Bedřichu, myslím, že to byla jen pomluva, která se nám protáhla z Rakouska -Uherska přes první republiku až ke komunistům a pohádkám o Rumcajsovi.
  Máte nějaký příklad ?

 4. Vladimír: není to pomluva, dokonce tuším srpkovité anémii se říká nemoc králů, protože se předávala z generace na generaci v britském panovnivkém rodě. Tyhle genetické problémy vznikají kontaktem stále stejných genů, bez přínosu „svěžího vzduchu“ z venku.

 5. Vladimíre, příklad nemám, žádné nesbírám, bylo by to velmi náročné vzhledem k nejistému počtu „kukaček“. Ta „pomluva“ se táhne ovšem až ke Gulliverovi a zajisté ještě dál. Nicméně pokusy šlechtění dokonalých jedinců známe třeba ze třetí říše, ne?

 6. K otázce: Šlechtic není dokonale vyšlechtěný jedinec, nýbrž ten, kdo šlechtí. Vlastně šlechtič. Vyšlechtěný jedinec je šlechtěnec. Vypěstěný jedinec je pěstěnec, na rozdíl od konatele pěstitele. Nedělejte v tom biněnec.

 7. přátelé netahejme sem na fórum rezidua říší (zejména ne třetí) dobrým příkladem šlechtění jsem kupříkladu já sám. ač genealogicky nešlechtic, jsem šlechetný až hanba! mám pevné šlachy, bystré šlechy a rychlé šlaky.

 8. už se mi začínají plést pojmy:
  kdo byl šlechtěn je šlechtěnec,
  kdo šlechtí je šlechtitel
  kdo je šlechtic nevím (kromě těch několika konkrétních šlechticů, kteří reálně existují),
  ten kdo je šlechetný by mohl být šlechetník
  ten kdo si šlechtí šlachy by měl být šlechošlachtěnec

  mějte se krásně já už jdu radši pryč

 9. Musím se zastat Sama H.,
  má tak vyšlechtěné šlachy, že o něj projevil zájem
  sám Šlachťor Doněck, ale šlechošlachtěnec zní skoro jako
  šlekleštěnec (dvojí význam: kšandy s kleštěmi,nebo eunuch s kšandami),což u Sama pokládám za nemožné, musel bych přemýšlet kam přiložit posmrtnou masku, kterou si objednal.

 10. Sleklestenec zni jako nekdo kdo byl vyklesten slemi. Ale to uz jsme zase u toho radyja a sadro-masra. Na prikladu degenerovanych slechticu vidime ze slechteni nefunguje. Dokonce i pokusy o vyslechteni novych odrud hrobnicku zalostne ztroskotaly. Nejsem si vsak jisty jestli by neslo slechtit slepice peclivym vyberem vejec, nebo snad slechtit vejce peclivym vyberem slepic?

 11. Uznávám, že kleštění šlemi poněkud přesahuje meze představitelnosti.
  Samo šlechtění v sobě nese úmysl učinit z něčeho něco s potřebnými nebo kýženými vlastnostmi. U slepice by to mohla být snaha, aby snášela vejce třikrát denně. U vejce by to mohla být snaha, aby mělo válcovitý tvar, aby člověk nemusel ty okrajíčky bez žloutku jíst sám, aby neurazil nedoozdobeným chlebíčkem.

 12. pro lahvajka: co do výsledku šlechtění nových odrůd Vám musím oponovat. co třeba takový grapefruit?
  pro Gabriela : masku přiložte kdekoliv, přetřete vlhkým klůckem a následně nechte zatvrdnout. poté stiskněte vypínač a nechte odjet do kremační pece. tam se to všechno vypálí.

 13. V každém případě jsem přesvědčen, že neplatí, že šlechtic musí být vždy ušlechfilý člověk, stejně jako ne každý ušlechtilý člověk musí být šlechticem. Takže mezi tyto dva pojmy nelze stavět automaticky = !!

 14. Ze studnice pořekadel vybírám: Práce šlechtí člověka a chcípají po ní koně.
  Teď mi není jasné:
  Když budu dřít jako kůň, budu se tím šlechtit až do úplného zušlechtění?
  Existují-li lechtivá témata diskuze, mohou být i šlechtivá témata?

 15. Takže šlechta je výsledek šlechtění. Tím pádem pokud je jezevčík vyšlechtěn taks e dá šlechta bez nadsázky přirovnat k psovy.

 16. Same, nijak mi neoponujete: slechteni grapefruitu by fungovalo jenom kdyby ten grapefruit zplesnivel. Slechteni funguje jenom kdyz se snazite vyslechtit nove odrudy penicilinu.

 17. Nechápu, co vás stále láká na těch slepicích atd. Vezměme si třeba psy. Když jsou plemena šlechtěna až přešlechtěna, přešlechtění psi se dožívají kratšího věku. Voříšci, podvraťáci a jiná neušlechtilá plemena naopak žijí daleko déle. Jeden náš psík, na kterém původní rasa nebyla znát, byl milý, krásný, chytrý, a dožil se úctyhdného věku sedmnácti let. Nic se nemá přehánět nebo také všeho s mírou. A co šlechtici ducha? Ti nemusí být šlechtěni? Šlechtí se sami, nebo je „to“ šlechtí samo? Ach, kýho šlaka!

 18. pro Gabriela: budu se muset trochu mírnit ve svých intelektuálních explozích. nerad bych, aby Vaše kniha byla plná mých návodů. chci říct, měla by to být kniha především Vašich myšlenek a návodů.
  pro Jiřinku B.: chápu-li Vás správně, pak mezi způsoby šlechtění ducha patří i roubování myšlenek, není-liž pravda?
  pro Jožina: šlechtivá témata prokazatělně exeistují. maně si vzpomínám, že jsem o jednom takovém kdysi slyšel …………….
  …….. a ze sportu: šlachový turnaj v Šali vyhrál MUDr. Stehno, všem zúčastněným dal šlach-mat.

 19. Pro Sama H. Ano, do této oblasti patří roubování myšlenek zcela jiistě. A čím ostatně je Slovo dne? Je to hravé poučení i bezvadná zábava. Pro tohle tu také asi jsme. A rádi.

 20. Ten, kdo šlechtí šlechtu, jí po šichtě šlichtu.

  Otázka je: Kam šle chtíč šlechtic šle chtivý?

 21. Užitkové slepice jsou přešlechtěný druh a taky šizený, aby si myslely, že je léto a snášely, v zimě se jim ráno a večer svítí, jakože je dlouhý den, protože v zimě by nesnášely. A jsou zavřené v klecích, protože když snášejí, tak se nesnášejí. S hranatými vejci se u slepic objevila další změna, po snešení vajíčka nekdákaly, ale mluvily – říkaly JAUVAJS.

 22. …….. jaképak třesky plesky. já bych chtel být Hrabětem! třebas i mírně přešlechtěným. nebo aspoň Baronem. a nestydím se za to!

 23. Prosim, chtejte byt treba baronem, ale ne Baronem – Baron se jmenuje muj sef a moc slechetny neni.

 24. Což o to…Baronem, Hrabětem i Vévodou býti můžete…dnes není problém změnit si příjmení…s baronem, hrabětem a vévodou už bude problém…ač i šlechtické patenty se dají koupit…ale..ehm..v naší republice to bude na nic..leda na stěnu si titul pověsit můžete…

 25. s přešlechtěnými šlechtici už je konec, berou si protějšky méně šlechtěné, ale snad šlechetnější… (a to je dobře!)

 26. Lahváku,slepice se šlechtí také výběrem kohouta.Jsou vyšlechtěny různé barevné varianty,rozměry,proporce i typy užitkovosti.Dosud se nedaří vyšlechtit druh,ketrý by nesl hranatá vejce(nekoulela by se mi z kredence),slepice je odmítají snášet ani po podání úplatku.Hybrydky nesou i 2xdenně,po úpravě světelného režimu.
  Ale teď vážně.Kleštění šlemi si dovedu docela dobře a ráda představit.Obzvlášť barvitě jsem si zvrhlé kleštitelské styly představovala,když jsem vila(přiváděla na svět)své čtvrté dítko.

 27. Inu, Olinko, to se ti nedivim. Nicmene bud rada ze ty ditka nebyly hranaty.

  Co se vajec tyce, mam takovou zvlastni vzpominku z detstvi, ve ktere figuruje takzvane dlouhe vejce. Je to umele vyrabene vejce, varene na tvrdo, ktere ma uvnitr zloutek a kolem bilek jako normalni vajicko, ale je strasne dlouhy, takze se da krajet na platky jako salam. V moji vzpomince jsme takovy vejce koupili v krame nekde v Liberci. Pamatuji se zretelne jak se muj otec s nekym prel jestli je to vajicko nekonecny a oni z nej jenom ukrajujou, nebo jestli je jenom velmi dlouhy a ma na obou koncich spicku jako normalni vajicko. Kdyz jsem se na to pozdeji otce ptal, tak vechno poprel a tvrdil ze takovy vejce nikdy nevidel. Tak nevim, mozna se mi to cely jenom zdalo.

 28. Nezdálo.takový polotovar se pro lahůdkářskou výrobu skutečně vynalezl,ale nevím,zda se to chytlo.Do formy ,,dlouhého vejce,,se napresovala vyklepnutá syrová vejce tak,aby se žloutky dotýkaly.Pak se to uvařilo a dala se krájet stejná kolečka.Jak by vypadalo event.kuře,to si nepředstavuji.Hranatá vejce by plodila kuřata normální(z hlediska tvaru)protože obsah vejce je pro budoucí kuře pouze potravou a kuře se skrývá v malinkém zárodku .Spíš si myslím,že by se nám matka příroda za takové prznění pomstila neplodností.Už to dělá u těch zmiňovaných ,,přešlechtěnců,,.Vlastně tím údajným šlechtěním vyrábíme zrůdičky a příroda se brání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *