Šlechtit

Šlechtěním dosáhne šlechtitel dokonalosti u šlechtěného živočicha nebo rostliny. Jinak je to s lidmi – sebelepším křížením se šlechtického titulu nedočkáte, do knížecího stavu vás musí nějaký samozvanec povýšit, nebo otec kníže porodit jako prvorozeného hošíka. Výsledek dokonalého šlechtění je obdobný u lidí, psů i kukuřice: Šlechtické rody se brání totální degeneraci křížením z plebsem, vypiplané rostlinky s ohromnými klasy nepřežijí bez speciálních chemických postřiků, nemluvě o chorobách vyšlechtěných zviřátek.

Prosím tedy slovodníky aby si velice rozmysleli si do Nového roku dávat šlechetná předsevzetí.

40 odpovědí na “Šlechtit”

 1. Jak nešlechetné vynechat nejznámějšího šlechtitele všech dob Mičurina! Ty pracným generativním křížením získané rostlinky s jejich velejedovatými podpůrnými a ochrannými prostředky dnes nahrazují rostliny geneticky manipulované, které se ubrání samy, jsou zdravé jak řípa a o výnosech se před jejich zavedením ani nesnilo. To je současná naděje pro hladovějící lidi třetího světa. Koneckonců to staré amatérské křížení se (samozřejmě) snažilo o totéž, ale bez té enormní vědecké podpory, jen droboučkými krůčky.

 2. se snažím drouboučkými krůčky nalézt ve sdělení paní Diblíkové jaké rostlinky byly nahrazeny kterými, neboť použila takovou větnou vazbu, že by lehce mohlo dojít k omylu. Nechci však zklamat úpěnlivá očička třetího světa a tak šlechetně paní Diblíkové přiznám, že jen zarputilý zpátečník by se bránil geneticky upraveným potravinám – ono na lidské plemeno stejně taky jednou dojde.

 3. To si pište…..

  PAX IN TERRIS….

  Dali nám cíl
  místo věčnosti
  schovali nekonečno
  a nulu posunuli ke středu
  prý
  plavte se všemi směry najednou
  blázniví Kolumbové
  jediné co najdete
  je čas
  který jste sami vymysleli
  aby vaše slzy mohly kanout
  a písně úpět
  o naději….

  / pokud to někoho zajímá…/

 4. N.B. Pro paní Diblíkovou: Ve vší úctě, kam se Mičurin na Johanna Gregora Mendela, brněnského Němce, srl.
  N.B. pro kolegu wbgardena: Pax vobiscum, avšak Pacem in terris.

 5. A ještě, nedá mi to, mám poezii rád, i tu vykloubenou, ale kolega wbgarden nadužívá volného toku fantazie, jacísi oni posunují nulu ke středu, kde odjakživa je a nechává písně úpět. Básnická licence je nepředstavitelně široká, jiné kolegovy verše jsem v duchu ocenil, ale ta báseň poslední se mi zdá, aniž mi slzy nekonečně kanou, býti nasekanou k čistotnému použití. Nic ve zlém…

 6. Věro, nedejte se a vzpomeňte i na pěstitele duší, velikého Lysenka (Трофим Денисович Лысенко). Zaslouží si po smrti vyznamenání od všech odpůrců genetiky. Díky velikému Lysekovi byla genetika v SSSR a spol. považována za pavědu, a tak jsme byli ušetřeni manipulované sovětské pšenky.

 7. Díky bohu za soudruha Lysenka.Hrůza mě jímá,když si představím,že
  kromě ideologicky zmanipulovaných jedinců by se souběžně mohli vyskytovat
  také jedinci zmanipulovaní geneticky,případně obojí.A když si člověk
  uvědomí,že kybernetika na tom byla podobně,myslím,že jsme měli docela štěstí.

 8. Jo, a měl k tomu ještě takovou babu, nemůžu jí momentálně přijít na jméno, jejich hit byla buněčná tkáň a jarovizace pšenice. Pátera Georga mi nevtloukali do hlavy, takže o něm vím, že jakýsi hrášek, ba možná i králíky, ale kam se hrabou na antonovku šestsetgramovou, rostoucí bujně i za polárním kruhem! Též se o Mičurinovi ví, že seděl až do konce života, zkříživ si nohy a nemoha vstáti.Gabrieli, tušila jsem, že neuniknu, bylo mi to jasné už po odkliknuití, ale bylo mi žinantní zase sem lézt (no, to jsem vlastně nešlechetná sprosťanda, když mi nestálo za to se omluvit, takže PARDON, mea culpa vobiscum).

 9. Jo, a Gabrieli, na mě jste tady jako na sirotka, ale pan šéf si klidně může křížit Z plebsem a jemu to projde. Počkejte, taky si něco založím, až computerově zešikovním, a pak budete nosit švestičky mně!

 10. Věro, varuji Vás, vzpomeňte na Mičurina jak zkřížil si nohy! Nic si nezakládejte nebo to už nerozložíte a nenajdete!

 11. Milá Věro, zkuste směrem vzhůru ser-vilný (pro Gabriela: To je zase slovní hříčka!) úsměv a směrem dolů tepat bez ohledu na věk, velikost či pohlaví. Třeba se taky dočkáte výsady červeného inkoustu.
  Jinak všem návštěvníkům SlovaDne hodně zdraví a štěstí v novém roce.

 12. I vy jeden Gabrieli, vy jistě nevíte, že už v ranném dětství jsem byl velmi naduživé stvoření. Jinak díky za soudružskou připomínku. Knížečka, ve které byl oddíl říkanek, nazvaný Pacem in Terris vyšla v polovině 89 roku: A jak už to za dávného jindy chodilo o vyjití či nevyjití rozhodovali tehdy taky neúspěšní soustružnící, svářeči, uklízečky atd. A jeden z těchto tenkrát spravedlivých po našimu pravil, že esli tam budu ty farařske dřisty, tak enem přes moju mrtvolu.. No tak jsem trochu uhnul a zrodil se Pax, tedy byl mi doporučen. Ohnul jsem se,ano, ale zase na druhé straně jsem nemusel vstupovat do jistých organizací nebo dokonce podepisovat smlouvy o spolupráci… Jelikož jsem nikdy v životě nesekal příliš latinu, rád bych přece jenom věděl, jak se správně přeloží do to tohoto jazyka Mír na Zemi. Pacem je, myslím, sedmý pád….
  Jinak moje PF je na této stránce. Jsem tam i se svým oblíbeným mutantem. Již skoro 40 let s mutacemi v tomto období pravidelně obcuji a tak jak praví klasik Zmutovaný nemutovaným příliš nevěří, a samozřejmě naopak…..
  http://wbgarden.com/nove/ei2.htm

 13. Věro ta baba co pomáhala velkému Mičurinovi byla Olga Lepešinska a ve vědeckém kroužku mladých mičurinek a mičurinů zaujímala jednu z předních pozic. Naštěstí jí to tenkrát nevyšlo a přenechala to dnešním badatelům.

 14. Jiříkův příspěvek mi připomněl větu, kterou užíval náš vojenský zubař ve chvílích psychického i fyzického vyčerpání: Mičurinky šly do zahrady a mičuráci za nima.

 15. Pánové, díky, dost jsem se nasmála, ale kde jsou naše dámy? Janinka ještě zřejmě nestačila vykydat všechny brilianty, kterými ji ze všech stran nevhodně zasypali, Slepička Olinka (doufám) už začíná s jarní snůškou, takže se brzo ozve, Jiřinku extra zdravím, arciť ostatní dámy též. Kochám se představou naduživého dítka, jež bude asi na rozdíl od neduživého značně duživé, zejména nad ušima.. Taktéž to bude uličník, jenž se rád klouže na duze. Pak má od ní pruhované kalhoty, a když přijde domů, má od maminky pruhovaný zadek, páč kdo to má pořád prát a odbarvovat v barvě DUHA.

 16. Chutně jsem se zasmál při vzpomínce na spřátelené zahradničení, protože i já kdysi o Mičurinkách psával…., jak jinak že….

  Holčičí ptákovina

  Zlatuše netuše
  Kousla mě do duše

  A hned potom
  Marcela
  mne ošetřila
  Docela

  Abych pak Týně
  Svěřil se líně

  Že chci jen Doubravku
  A její skluzavku

  případně Terezu
  Do které nevlezu

  /pokud to někoho zajímá…./
  PS
  Jinak MI je docela docela frekventované slovo – Multiple intelligence, Millitary inteligence MI 5, v tomto případě spíš MI sex, že Marečku, a podejte….

 17. Přešlechtění šlechticů i šlechtěnců vede k degeneraci – akorát nevím, jestli při tom těch genů přibývá (jako třeba u tri- nebo tetraploidů) nebo se navzájem nějak zablokují nebo dokonce vymažou, nebo co vlastně?

 18. Zachumlaný Gen aneb Zauzlovaný Rozmota – drama z podkrušnohoří, jistě znám, jinak samozřejmě nevím, jestli Mrs. Diblik mluví z vlastní zkušenosti, jisté je že obvykle se nám se buňka dělí, díky tomu samozřejmě žijeme a rosteme, tak že nejdříve se zmnoží chromozomy a potom za přispění dalšího Mi tedy mitotického vřeténka se buňka rozdělí. Když se mitotické vřeténko z jakýchsi důvodu nedostaví vznikne zmutovaná buňka s dvojnásobným, čtyřnásobným atd. počtem chromozomu. Jistou manipulací lze vyrobit i lichou ploidii tri atd. to pak pomeranče a grepy třeba nemají jadérka….atd atd, ale na to ptejte se raději následníků známého pěstitele hrášku bratra Jiříka, kterých je po česku zatraceně dost a zatraceně dobrejch…

 19. Šlechtična – to byl název jednoho typu parních lokomotiv. Mám jednu dobrou zprávu, abyste se nebáli nastávajícího zdražování: Od 1.1.2008 budou parní lokomotivy levnější! Kvůli mediální vyváženosti musím přidat i jednu špatnou zprávu: Parní lokomotivy už dlouho nejsou k dostání.

 20. Milý wbgardene, pokud myslíte Mendela, tak se jmenoval Řehoř, paní Diblíková tam má překlep.

 21. Ano, ano omlouvám se, jistě že Gregor, samozřejmě, Georg, Gregor, nějak s tím hráškem se mi to celé pomotalo, ještě jednou, pardon…..,a navíc mám pocit, že už to motám pěkně dlouho, děkuji za upozornění….

 22. No tak jo, Jirka je galantní, já husa, wbg: no to jó, ale kde tam jsou ty geny? To mi teda vysvětlete, to je ta DNA v každým tom chromosomu zamotaná – no, to mi asi takhle vysvětlit nepůjde. Já se zeptám našeho Honzíka, to je genetik. Ty ploidy mám ze šlechtění lilií, před převratem se tím zabývalo pár amatérů, ale když jsou teď cibule z Holandska, tak už se s tím skoro nikdo nepipláme. Já vím, že ty cibule z Holandska nejsou, ale holandské firmy s nimi kšeftují. A když jsme pochopili -ploidy, přišly geny a tam už jsme to vzdali celý. To už pro amatéry není. Jo, a ještě Ústav šlechtičen, což zní hrdě, ale byl to nejspíš ňákej chudo- nebo starobinec. A taky Mistr Kampanus běžel po schodech, držel se za hlavu a volal: „Šlachtata, šlachtata!“, zhlédnuv popravu 21 českých pánů. Zdá se, že trpím pokročilým Balzaco-Hrabalovským syndromem, budu se muset mírnit. Hodně štěstí a zdraví do Nového roku! Vaše V.

 23. A já osel jsem se domníval,že Ústav šlechtičen byl nějaký c. a k.výzkumný
  ústav,takový pilotní světový feministický projekt.Vedený ušlechtilou vědkyní,
  něco podobného paní V.D.Kde mohl,díky pletací přízi a jehlicím,vzniknout
  známý model DNA.Paličkování by vlastně mohla být vhodnější technologie.

 24. Tak jedno nedodržené předsevzetí jsem si kdysi ta kydal. V práci se mi všichni smáli, že si dávám do jednoho hrnečku turecké kávy šest kostek cukru. Tenkrát se na rozdíl ode dneška na Silvestra chodilo do práce, tak jsem si před nastoupeným kolektivem JÚMP (neboli oddělení Jednoúčelových měřicích přístrojů) Tesly Strašnice dal já nepředložený tak nepromyšlené předsevzetí, že od Nového roku si budu dávat jen pět kostek cukru do jednoho hrnečku turecké kávy. No dopadlo to jak to dopadnout muselo, již třetí hrneček byl svědkem nedodrženého předsevzetí, tak nedobrá káva jen s pěti kostkami cukru do jednoho hrnečku turecké kávy se nedala pít. Od té doby si takové blbosti nepředsevzývám a dávám si nadále do jednoho hrnečku turecké kávy šest kostek cukru.
  Tak tedy přeji všem do posledního dne Starého roku, aby si nedávali nepromyšená před se vzetí.

 25. Dna se určitě taky dostaví i bez zpřízněných jehlic. Jinak ta ušlechtilá vědkyně to byla jistě Plojdyje Vyssaryonovyčna Chromozomonová…, což je pochopitelně nick od Lepešinské……

 26. Plojdyje je moravská, v Čecháchj máme Plojohři. Jen nevím, odkud byl Plojhar. Chudák Ploučnice byla zkreslena nedbalou výslovností, a jako obvykle, ÚJČ tu zvrhlost promptně kodifikoval.

 27. Tak jako Bulhar pochází z Bulu, tak Plojhar je samozřejmě obyvatel Ploje. Jinak toto příjmení může být taky odvozeno od pohybu dotyčného. Když někdo plojhá vypadá to, aspoň na dálku, jako když zkřížíte pohyb žížaly s pohybem kobylky luční. Je v tom i trošku šneka, samozřejmě. Plojhání může být ovšem i způsob vyjadřování. Je to takový malý český chlubík na druhou. Maminky říkavají v Česku: Už zase plojháš, na Moravě plojžeš…., že se nestydíš…
  Taky jsem zaznamenal dvě absolutně nová skoro večerníčkovská jména.
  Újč a Jůmp, podle vzoru Čuk a Gek. Zatímco Jůmp je jednoúčelově odměřený tak Újč je větší vykuk, protože veškeré zvrhlosti promptně kodifikuje….
  PS
  Plojdyje je samozřejmě moravská a je plojpojena s Plojtájou na rakouské straně. Obě pak tokem nerozlučným plojdí myslím do Moravy…

 28. Nejsem si jista, jestli už jsem na tomto fóru nepráskla Dr Dvorčuka z MÚ. Samozřejmě mu říkali Čuk a Gek, tak při svatbě si vzal jméno své nové choti a říkali mu pak DRžáček.

 29. A co na to paní POdržáčková..??
  Jinak samozřejmě nevím co znamená MÚ – Medvídek Ú, vulgo Méďa Úchyl známý králičkobijec….??

 30. MÚ byl, možná dosud je, Matematický ústav. Jinak je to fonetický zápis hovězí němčiny, nebo naopak německé kraviny.

 31. Lituju, že jsem se vás, byť problematiky, zastala. Fonetický zápis zní možná chaoticky, leč inteligent vašeho formátu by ho přehlédnout neměl. Přesto vám odpouštím.

 32. Jiřulkovi: Lituju, že jsem se vás, byť problematicky, zastala. Fonetický zápis zní možná chaoticky, leč inteligent vašeho formátu by to přehlédnout neměl. Přesto vám odpouštím.

 33. myslím, že jen přešlechtění joudové se mohli rozhodnout zrušit šlechtu a vyšlechtit nešlechtu. mluvím o češích, aby bylo jasno …………

 34. Omlouvám se, wbg má pravdu, že píšu nadvakrát, někdy i to samé. Pardón, pardón, ručka nedočkavá omylem klepla dvakrát.

 35. Není třeba se omlouvat, paní Ď, jednak to myslím opět děláte ve špatné niti nebo to je tady zvykem…, a jednak, pokud jde o mou osobu, je mi to docela jedno. Pište klidně seriály. Já jsem byl jsem drobátko kádrován, tak jsem se poníženě snažil osvětlit, jak jsem přišel na co jsem přišel. Blíže na niti autoškola….

 36. Ad Jožin s dobrou a špatnou zprávou mi připomenul klasický vtip, jak přijde Mojžíš ke svému lidu, mám dobrou zprávu, z původních šedesáti čtyř přikázání jsem to usmlouval na deset, tak teď tu špatnou, nesesmilníš tam zůstalo.

 37. Ad Lady Di – jsem z toho poměrně mimo domeček i mimo nit, fakt nevím, k čemu se část komentáře vztahovala. Nicméně i já jsem to poslal stlašně. Pochopitelně je jiná situace. Ne, že by německá kráva pěla jiný zpěv, než jiné, například Portugalské či Galské krávy, ony intonují všechny obdobně. Ale ten zpěv právě a jen němci FONETICKY zapisují MUH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *