Mávátko

Prvomájová
Šel Frantík kolem zahrádky
Tvář ošlehanou mávátky

..zpívával na Baráčnické Rychtě hostující bard Pepa Streichl. Byl z toho šlágr. Pepu později trefil šlak, ale naštěstí se z toho dostal. Šlehat je přejato z německého Slahen – tlouci, příbuzné se šlágrem i šlakem.

18 odpovědí na “Mávátko”

 1. Nechci poučovat, ale „Slahen“ není němecné slovo. Muselo by to být „Schlagen“ a z toho pak je např. odvozená šlehačka – „Schlasahne“ a ruština užívá pro šlehčku výraz „sbitye slivki“, čož odpovídá technologii její výroby a blíží se k německému výrazu. Ruština využívá řadu neruských výrazů, jako jsou z němčiny např. „buterbrod“-obložený chlebíček, „shlagbaum“- závory atd., ale i francouzské, tatarské a v poslední době i anglické. Odpovídá to vlivu cizích kultur a jazyků..

 2. Tak či onak, Pepa je Streichl. I když mu leckde na plakátech přidávají další e.

 3. Jirulko, promin~nebyl jsem par dni v cirkulaci.

  Tohle je opozdene, ale Boeing F15 je nadzvukova dvoumotorova tryskova stihacka, kterou pouziva hlavne Air Force. Rikaji tomu „EAGLE“. My tu v Las Vegas mame TAC (Tactical Air Command) zakladnu a tak to je poteseni pro moje stare oci, pozorovat ten pokrok. Kdyz mi bylo 8 let, tak jsem se dival na Me109!
  Velitel zakladny je pribuznej a tak jsem zertoval, ze bych pro Tebe tu
  „patnactku“ poslal (tak ji tu rikame). Max. rychlost MACH 2.2
  (2,350 kmh), tak by to mohlo byt v Praze s tankovanim ve vzduchu tak za 4 a pul hodiny ???? (Jen hruba matyka~komercni leti do Frankfurtu
  12 hodin.)
  Presne to neni, musel bych to prepocitat a je v tom more faktoru~
  pocasi, protivitr, tankovani v lufte, vyska letu atd. A taky nevim, jak dlouho muze letet tu max. rychlost, nez spadne.
  Doufam, ze Ti to rozsirilo obzory~ja jsem cvok na letadla.

 4. No já jsem souložil lidu na vojenském letišti a byly tam nějaké asi migy, jenže jsem se tam za celou svou povinnost nenaučil nic,co by mohlo pomoct při obraně vlasti ani v životě, letadla jsem viděl jen z dálky. Ne, že bych nechtěl, ale nechtěli gumy, potřebovali mě akorát k tomu, abych jako blbec učil nováčky pořadovému kroku. Ostatně se psal 76 až 77 a jediná výhoda toho celýho byla, že jsem nešel k výslechům res Charta 77.
  Zalítal jsem si až po sametovce a jako poposedlej jsem fotil z vejšky. Co jsem ale nechyt při letu nad USou byly Skalisté hory -asi, celou cestu byly mraky a najednou se z nich vynořily vršky a já nebyl nachystanej, než jsem ho vytáhl, už zas nebyly. Tam mě fascinovaly dlouhé naprosto přímé čáry přes svahy i údolí, někde se i křižovaly, nevíš, co to mohlo být? Sem tam jsem rozeznal silnice a domy, ale silnice klikaté a čáry na ně nenavazovaly.
  Jinak jestli je zájem o nějaké fotky z výšky, musel bych naskenovat, v té době nebyly digi.

 5. Ale měli jsme za úkol rozebírat mávátko!
  Hůlčička!Mašličky!Ručička!Šťastné zítřky!
  Nic vám to neříká?:-(((

 6. Na prvního Máje,
  půda úrodná je,
  a my už teď víme,
  co si zasadíme.

  Travička zelená,
  to je moje potěšení…

  Jen cituji skvělou skupinu „Alkehol“. Ještě nedávno mě moc bavila, teď nevím, kde je jí konec (doufám, že jí konec není).

  Kluci, nevadí vám, že my holky (a nejen my) vám čteme „soukromou“ korespondenci? Ne, že by to nebylo zajímavé, jen si nejsem jistá, jestli vám to fakt neva (?).

 7. No uznávám, že je to zdánlivě mimo domeček, ale tady si bez problémů vzkážeme to i ono. Co nám dalo s Elenou práce prorazit spamfiltry a začít si psát regulérní maily. Nejlíp pro netuzemce je udělat si novou adresu třeba na volny.cz . A moje zážitky z pakárny zrovna vypovídají i o době, kdy se mávátkovalo. A Bondy psal texty pro Plastiky a já to zvučil. I to téma tu bylo. Přečtěte si
  http://home.tiscali.cz/pajdinek/trabantstory.htm

 8. Přečetla jsem větší část Tatramatky, je to dost dobré, ale fakt dlouhé, takže to mám na etapy. O Ounovi jsem musela číst dvakrát, abych postřehla i to, co mi napoprvé uniklo, moc jsem se nasmála. 🙂

 9. Podívám se, ale reagovat budu mnohem později. Rychleji čtu, než vnímám text a to mě zdržuje 🙂

 10. Janinko, to je v pořádku. Já když slyším něco veselého, tak se zpravidla chechtám třikrát. Poprvé když to slyším. Po druhé když mi to někdo vysvětlí. A po třetí když to pochopím. Smutnější je to však, když se mohu chechtat jen dvakrát, neboť přestože mi to někdo trpělivě a do podrobna vysvětluje, k pochopení nedojde. Ale mohu být ráda, že to se mnou – alespoň prozatím – není tak zlé, že bych se mohla chechtat jen jednou, že by se díky mému vysokému postavení ve společnosti nikdo neopovážil mi to vysvětlovat.

 11. Pozdě,ale přece, zasílám původní text této budovatelské písně, kterou znám od svých (nyní již zesnulých) rodičů a pamatuji si i melodii.
  Velká sranda po letech….

  Šel Frantík kolem zahrádky
  křoví mu v očích vadí
  dívenka stála za vrátky a oba byli mladí

  Ref: Víš, to je nějak tím
  že si už vůbec neumím
  představit život bez tebe, bez tebe, bez tebe
  představit život bez tebe

  Ráno, když frézu roztočil
  svou druhou krasavici
  šťastně se na ni zazubil
  a hned jí měl co řící

  Ref: Víš, to je nějak tím
  že si už vůbec neumím
  představit život bez tebe, bez tebe, bez tebe
  představit život bez tebe

 12. Před svým duševním zrakem vidím předsedu ROH, který si ráno zavěsil vedle pleše hliníkovou šponu, šel předstírat dělnickou třídu a tenhle opus pouštěl do závodního rozhlasu mezi pozvánky na schůze. A taky Na zahrádce rezeda, z okna kouká předseda, dobře ví, že ve čtvrt na dvě přijdem za ním kvůli svatbě. Teď už můžou kvůli svatbě ve čtvrt na tři přijít i teplí bratři (ale to je zase jiná píseň, ze stejného šuplíku jako Pochod tuberáků- Mcarára echm echm).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *