Slonbidlo

Trempové si při kytaře zpívávali také písně o pirátech, v nichž se vyskytovala neobvyklá slova. Tak třeba: „kormidelník, starý slonbidlo, zas nemůže nalézt kormidlo“. (Pozn. Asi byl trochu piclej, jak to u kormidelníků, zvláště pirátských, občas bývá). Kdo nebo co to je slonbidlo? Taková zvláštní složenina dvou substantiv. Může to být neohrabaný člověk, člověk vypadající jako rambo, může to být ledaskdo. No dobře, může, ale kdo nebo co to opravdu je?

S pozdravem Haryk.

18 odpovědí na “Slonbidlo”

 1. Ne úplně správně, Haryku. Slonbidlo je člověk dlouhý a štíhlý jako bidlo, který má určité problémy s koordinací pohybu končetin. Rambo byl superman, čili pohádková bytost made in USA.

 2. Jožine, slonbidlu bude tedy asi nejvíce odpovídat postava z páně Foglarových Rychlých šípů, Dlouhé bidlo. Podivné to individuum, samá ruka, samá noha, s podivnými zájmy, vyskytující se ve Stínadlech. Ale mohou být i jiné výklady.

 3. Vyleze-li na bydlo, takovýhle slonbidlo, vypadá jak strašidlo. On s bydlem nic společného nemá a myslí si, že se schová. Kdepak strašák ukryt není, je též špatný na strašení.

 4. Nemůžu si pomoci, vidím to na vášnivý románek mezi slonem a žirafou, který nezůstal bez následků….

 5. Technicky vzato, nemohu s astmon souhlasit – leda by se jednalo o slonici a žirafáka anebo se sloni rozmnožovali chobotem. Pardon.
  Literární postava Dlouhé Bidlo byla v mém chlapeckém věku nahrazena jiným prototypem nemorálního jedince, jistým Kvakinem.
  Ivane, z Vašeho příspěvku jsem bidlovokej.

 6. Technicky by se to asi dalo zařídit, aby se rozmnožovalo chobotem. Jistě by pak se staly zbytečnými majly nabízející jistá prodloužení…, ono by to taky mohlo pak žirafám lézt pořádně krkem.., pardon

  CHOBOTÍ PTÁKOVINA

  Já mám chobot úděsný
  malý je
  a
  netěsní

  Voda z něho utíká
  děravý je
  nestříká

  Pořád cosi kape
  chobot mi
  ne
  klape….

  /pokud to někoho zajímá…/

  PS. S Kvakinem jsem chodil do 7. B. Pak propadl a skončil někde na ÚV.

 7. Technicky vzato asi nic moc, mě spíš zaujala dusná atmosféra žhavé tropické noci a ty emoce okolo. Já chodila do 5.B. s Taragošem, zděděným po předchozích páťácích a byl opět na konci školního roku, neposkvrněn vědomostmi, řádně předán páťákům budoucím. Byl to milý chlapec…

 8. Sice to nepatří do debaty o slonbidlu, ale nedá mi, abych si nepřisadil. Do obecné jsem chodil ve venkovském městě v třicátých letech minulého století a když někdo nepostoupil a opakoval, byla to výjimka. Taragoše jsme ve třídě neměli. Výjimkou byla i dvojka z mravů. To už muselo být, když někdo dostal dvojku z mravů. Ta se udělovala za rvačky. Ale bylo běžným zvykem, že rodiče navštěvovali občas školu a s panem učitelem si povídali, jak jejich ratolest prosperuje, co udělat, aby vše klapalo. Páni učitelé, na něž velmi rád a s úctou vzpomínám, si dovedli zjednat ve třídě respekt, někdy stačilo verbálně, jindy zaúřadovali i brachiálně – třeba s pomocí rákosky. Dokonce k tomu měli souhlas rodičů. Ti říkali: „Až budete pane učiteli mého synka trestat, nezapomeňte přitlačit“. Byly to dozvuky Rakousko-uherského pojetí výchovy. Podotýkám, že pro to nehoruji, nejsem násilník a školním dětem takové jednání nepřeji . Ale fungovalo to.

 9. Technicky vzato, kdyby se slon a žirafa snažili, tak by se jim to mohlo povést, vždyť lidové rčení praví, že v posteli se všechno srovná.

 10. Technicky vzato by ta postel teda musela bejt! A taky povlečení na míru, prostěradla jak plachty vod CuttySark, nechtěla bych v té domácnosti dělat pradlenu. Ale zase jako kuchařka bych se u panstva určitě chytla, voni voba jen samý lupení, dětičky taky ….

 11. podle mě slonbidlo je v podstatě basketbalista zejména -ka). U nás kolem haly Sparty se jich vyskytuje neúrekom obého pohlaví a různého zbarvení. Vohráblo může být i malé baculaté, ale trpící ambisenestrií

 12. slonbidlo se říká proto, že to zní mnohem lépe než slonklacek. to je přece jednoduché jak facka! se divím, že to tady nikdo jiný neví!

 13. To jako slon – klackovitý výrostek, nebo sloní berle (to aby měl 4, nebo jen 3 pod zdravými končetinami, nebo 2 jen pod kompletně zdravý pár končetin ?)

 14. Nechci rozpoutat nějaké veterinárně sexuologické kataklysma, je ale možné hrochbidlo ? Pokud ano, zůstává žirafa spíše chladná nebo může dojít k situaci kdy například hrocha pálí dobré bidlo ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *