SlovoDne zmizelo v propadlišti dějin ?!?

Nějakou dobu se zdálo, že SlovoDne zmizelo v propadlišti dějin 🙁 Naštěstí se, po delší odmlce, způsobené technickými i jinými problémy, z onoho zlověstného propadliště opět vynořilo a netrpělivě čeká na vaši pozornost. Už několikrát se zdálo, že zachází na úbytě, doufám ale, že se tento smutný osud podaří odvrátit.

​Ale bude to možné jen s vaší pomocí: Hynku! Viléme! Jarmilo!

(to by bylo jednoduchý – takže: všichni na palubu!!!)

Vaši admini.

62 odpovědí na “SlovoDne zmizelo v propadlišti dějin ?!?”

  1. Budete si přát účtenku?
   SlovaDne je třeba, tuhle v nějaké TV někdo prohlásil, že byl kdesi s dvoumi kamarády. To by se tady nikdy nestalo.

    1. Je to mimo téma, ale dnes jsem to objevil na seznamu a když jsem si přečetl titulek, tak jsem to dál nerozklikl, neboť pokud je to trvzení pravdivé, pak by to z jednoho mohlo udělat teplého – posuďte sami:
     Silvestr v Hollywoodu: Zadeček nejlépe placené modelky vás nenechá chladnými!

 1. Když jsem chystal majl oznamující znovuobjevení se (nikoliv zmrtvýchvstání, to ještě snad ne!) SlovaDne, procházel jsem zpětně komentáře asi 10 let zpátky… Z formuláře pro napsání komentáře všichni ví, že jeden z povinných údajů je majlová adresa (která se nezveřejňuje, je ale pochopitedlně zaznamenává 😉

  Našel jsem asi 300 jednotlivých (unikátních 🙂 adres… Pochopitelně, někteří komentátoři chtěli být anonymní, a tak zadávali smyšlené adresy… některé z nich byly docela vtipné, např.
  Bubo (bubo@kyhovyra.cz),
  Čáryfuk (caryfuk.pocatky@seznam.cz),
  Nimra (strejceknimra@post.cz),
  Nepovedený (jsem@nepovedeny.cz),
  blackblau (yntelygenty@seznam.cz),

  ale hodně komentátorů zadávalo skutečné adresy… Jenomže během těch let řada adres přestala platit, a někteří z nich o své adresy (tedy majlové schránky) nepečují, takže jsou přeplněné a nemohou další poštu přijímat… takže se o znovuobjevení se SlovaDne ani nemohou dovědět 🙁

  Což je velká škoda, protože řada z nich v jistých obdobích SlovoDne intenzivně komentovala… např. wbgarden, Věra Diblíková, Jiřulka, stařenka, Slepička Olinka, Janinka, náhodný kolemjdoucí, Gabriel, Jožin, Tajemný rejpal Bubák a řada dalších (omlouvám se, pokud jsem někoho z intenzivněji komentujících opominul)

  Snad se časem nějak o znovuobjevení se SlovaDne dovědí a znovu se mezi námi objeví!

 2. Vypadá to, že všichni slovodníci zapadali sněhem a místo aby z vděčnosti nad obnovením SD chrlili příspěvky, zarytě mlčí. Chtělo by to nějakou masivní reklamní kampaň nebo aspoň heslo, které by je znovu ztopořilo – třeba něco jako Buduj SlovoDne, posílíš mír

 3. No, spíš to vypadá, že se každý bojí, že se z něj stane desetník. A jak desetníky skončily, je všeobecně známo.

 4. 9. září se slaví Den horníků. Dnes jenom v několika tradičních hornických městech. Ale kdysi v pravěku, kdy bylo uhlí krví republiky, byl slaven všude. Šel jsem v Ústí nad Labem kolem kulturáku, visely na něm tradiční černozelené hornické prapory a kolemjdoucí malá dcerka se ptala: “Tati, proč jsou tam ty prapory?” “Umřel pan Zelenka.”, odpověděl otec, aniž hnul brvou.

   1. Pan Zelenka (mimo jiné pány Z.) je kamarád mého mladšího syna ( často jezdí na ryby se Zelím). Na Sylvestra byli u nich Zelíovi.

 5. Ano, dcery nás inspirují. Kdyý bylo té mé asi 9, tak jsem jí zpíval Civilisaci od V+W+J a ona se ptala, co to znamená spásonosný. Tak jsem jí podle svého nejlepšího mínění vysvětlil, že to je ten, kdo nese spásu čili záchranu. A ona mi pravia: Taky by to moh bejt někdo, kdo má nos s pásama. To mě za těch víc než padesát let ani ve snu nenapadlo.

 6. Nejen dcery nás inspirují… Mohl by to být i nedávný obrázek na stránkách OPRÁSKI SČESKÍ HISTORJE ​Zpřátelení prcovižtě Zpřátelení prcovižtě

  Hledání slova “vjeda” jsem si zjednodušil na hledání “jeda”, i dostalo se mi odpovědi že

  “zadaný řetězec není samostatným heslem, vyskytuje se ale v následujících heslech:
  jet přechodník přítomný, m., jednotné číslo: jeda
  jíst přechodník přítomný, m., jednotné číslo: jeda”
  (viz Internetová jazyková příručka)

  Takže budeme-li se řídit prvním významem, můžeme se ptát “Kam”, nebo “Kdy”, nebo “Jak”, nebo “S kým/čím”… atp.

  Otázky spojené s druhým významem jsou obdobné: “Co”, nebo “Jak”, nebo “S kým/čím”… atp.

  Pořád ale zůstává základní otázka (resp. problém): Vjeda – Bjeda ?!?

  1. Tu cedulku už jsem před časem viděl a hned jsem na adresu univerzity zaslal dotaz na číslo a znění zákona, jímž byla univerzita zřízena. Pevně jsem doufal, že budu pasován na blbce, co nerozumí srandě, ale nedostalo se mi odpovědi.

 7. Nedalo mi to a podíval jsem se na stránky MUP 😉 Praví se tam mj.
  “V rámci celoživotního vzdělávání Metropolitní univerzita Praha také realizuje kurzy českého jazyka pro cizince. ” No potěš pánbů!

 8. Je po vzdělání celoživotní a nebo doživotní? Zdá se mi podivné zahajovat vzdělání v mladším předškolním věku hned na universitě. Byť by byla Metropolitní. Mimochodem Metropol byla taková levná tuzemská varianta Cinzana.

 9. Zdravím, wbgarden hlásí příchod ….
  Jinak stran výše zmíněné tu univerzity, pamatuji, že za dávného jindy, kdy se ještě v této zemi objevovaly propagační nápisy psané obrázkovým písmem, tak jedno tehdy tehdy velmi populární, v originále vypadalo asi takto – мирy мир – vyslovoval můj dávný spolupracovník zásadně mupy mup. Jestli tušil budoucí univerzitu, nevím.
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212543200563443&set=a.10212113168772917&type=3&theater

 10. Zdrávas wbgarden, ale že to trvalo 🙁 Proklikování vašimi odkazy bylo nesmírně náročné, poučné a povzbuzující… Houšť ?!? Abychom nezabloudili!

 11. Díky za otazníky i vykřičník. Na konstatování žeto trvalo, jsem kdysi mamince, vychovatelkám a soužkám atd.odpovídal – žeto se prostě vleče je už zkrátka takové.
  Odjaktěživa, ale za to je velmi trvanilvé, takže pozdě, ale přece.
  Rozdíl mezi žetem a zatem nastíním snad přiště.
  Místo večerníčku pak pěkný obrázek.
  Náročný, poučný a pro někoho snad i povzbuzující ….
  Pochválen.
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218746288796772&set=a.10214959739295401&type=3&theater

  1. Tak si myslím, že u mě je s nějakým návodem či doporučením pozdě a místo povzbuzení na mě padla depka, což jste snad ani nechtěl

 12. Co je na čarověnících tak čarovného? Jsou čarující nebo očarované, či snad očarovávající? Nebo jen snad čarokrásné? Čarodějné?

  1. Myslím, že (teda jenom já, s nikým jsem to nekonsultovala, už proto, že mí blízcí by si ťukali na čelo a říkali “nojo, naše babička zase perlí!”) to má něco společného s věncem, tedy čarodějnickým, model a la vrabčí hnízdo, leč přesto vínek, zvyšující atraktivitu nositelky, zároveň něco jako dress code v příslušné komunitě, slušná čarodějnice se bez něčeho takového na zahrádce neobejde, stejně jako bez mandragory, belladony, amorphophallu a pod..

 13. Podle regionu, kde rostou, přičarovávají nebo odčarovávají všechno možný: bohatství, lásku, štěstí, nemoc… stačí nastěhovat se do vsi, kde příslušná zákonitost panuje, vylézt na strom, nespadnout a mám v tu ránu po hemeroidech.

 14. Kdysi zpíval Pavel Novák, že se Žofie zalekla pekla a utekla. O cukrovce a čarověnících nebylo v textu ani zbla. Dokonce ani z bla.

 15. Blo je zblo ohne z. Tím, že jsem z oddělil, jsem chtěl vyprovokovat dosud spící agenty SlovaDne, např. Gabriela, jak vidno, tak neúspěšně. Jinak BLO by mohla být SPZ Bratislavy

 16. Dodatečně vítám i paní Diblíkovou. Nějak jste se mi zapletla mezí starší příspěvky a maje v současné době jen jedno plně funkční oko, tak jsem Vás v nich přehlédl

  1. Tentokrát hádanka lingvistickodetektivní. V nové Vondruškově knize o duchu znojemských katakomb se píše:
   Seděla v sedle vzpřímeně a bylo vidět, že je na něj zvyklá.

   Myslíte si, že lze něco takového poznat pouhým pohledem -byť byl Oldřich z Chlumu nejlepší vyšetřovatel v českém království?

 17. Vám nic neujde. Dovolím si přecitovat (neumím to zkopírovat) z Neviditelného psa mobilní dialog pí učitelek: Co děláš? Peču kuře manželovi. Tak to tě nebudu rušit, ale ten přechodník máš špatně.

  1. S přechodníkama bejvá sranda. Tatínek, nefalšovaný prvorepublikový tramp, levicový, v pumpkách, mi pověděl jeden vtípek, pocházející prý z trampské subkultury. Hrál tam roli přechodník “na Křivoklátě”.

 18. Mezi slepými jednooký králem. což je dosti malá útěcha. Doufám, že se jedná o triviální záležitost, jako je třeba šedý zákal To pro mě bylo ( napoprvé) blízké setkání třetího druhu, jako by mě unesli mimozemšťané s hudbou úplně mimo mou zkušenost, blikavá světýlka v modré temnotě a semtam tlumený nezúčastněný hlas a výsledek – skvost! Poprvé v životě, kam má paměť sahá, bez brýlí!! Hurá!!!

 19. Pánové Jaroslav Pavelka a Jirka mne navnadili a poňoukli hledat žel jen naznačený žertík… Prohledávání SlovaDne stran zmíněného nabídlo théma (příspěvek) Obejda, kde byl 16.3.2007 zveřejněn Jirkův komentář “Sam Hawkins mi svým příspěvkem připomněl vtip o dvou lingvistech: “Jak’s prožil víkend?” “Na Křivoklátě.” “Tak daleko nebo tak nepohodlně?”

  Poprosil bych pro příště jen nenaznačovat (přes známé výroky klasiků) ale raději zouplna citovat.

 20. Slibuji, že se napříště vynasnažím citovat anekdoty v kompletním znění. K tomu ale musím dodat:
  1. Mnoho, ne-li většina algoritmů má, aplikováno v praxi, více řešení, to jest variant. Usoudil jsem, že pro studijní účely pouhá pointa postačí.
  2. V jedné společnosti sklerotických přátel jsme několikrát zažili hutnou srandu, když jsme zpětně rekonstruovali všemi zapomenuté regulérní znění vtipu z pointy. V internetovém provozu tato praxe, pravda, fungovat nebude.

 21. K zouplné citaci by možná trochu pomohlo, kdyby byl k disposici krom seznamu dle roků a měsíců i seznam hesel, nejlépe abecední, neb heslo si člověk zapamatuje snáz než fakt, že Kopánka – kopanec jsme hodnotili v dubnu 2011. Ale to nežehrám, jen mě to tak napadlo

 22. Na Jirkovo přání a na liščí rozkázání jsem poupravil pravý sloupec okna, aby ho téměř celý nezabíraly Archivy 😉 takže Rubriky jsou přístupnější… a je možno klikat a procházet či prohlížet ad libitum 😉

 23. F čem je rozdíl mezi libidem a libitem? Krom gramatiky, teda, že jedno je podst.jm. a druhé příslovce.

 24. Nuance (jemné rozdíly;-) mi bohužel unikají 🙁 Nicméně si jakeš takeš vzpomínám, že asi vůbec nejde o gramatiku 😉

 25. Wbgarden opět hlásí příchod. Sezona vegetačního klidu pomalu končí a vše okrasně stromečkové, co mělo být naroubováno, je naroubováno.
  Takže klídek a je možno opět trápit alchajmra
  Jestli se ovšem čarověníky ujmou, u alchajmra čtěte prosím céhá a ne ch děkuji, je pochopitelně věc druhá, ale pravého gentlemana přece, jak je všeobeně známo, především zajímá předem prohraný boj. Když mi někdo řekne, že to nejde, už mě má ….
  No de to, ale dře to.
  Takže štyrycet roků + sbírám stromy. Měl jsem to dokonce v materiálech – píše básně a sbírá stromy, howgh napsali rudí.
  A byly doby, kdy jsem na téma čarověník, ronil písmenka i já.
  Je to dávno, takže buďte prosím tolerantní, odkazy tu.
  Slabčí povahy nechť si pustí raději růžovku.
  http://wbgarden.com/nove/strom/index.htm
  http://wbgarden.com/nove/slunce/index.htm
  Jo když jsem tu napoprvé dal vtipný odkaz z fb, tak jsem si neuvědomil, že nepřihlášeným tam ukáže facebůček, věřte nebo nevěřte, úplně něco jiného. /Úvodní fotku celé galerie/
  Jinak doufám, že mě za to nezabanujete, jak to včera opět učinil fb, když jsem tak nějak odmítal věřit tomu, co se nám naší miláčkové snaží namluvit o té motlitebně poblíž autrálie.
  Tož tak při pátku …
  https://aeronet.cz/news/video-necenzurovane-zabery-masakru-muslimu-v-christchurch-vyvolavaji-podezreni-ze-se-jednalo-o-false-flag-operaci-s-krizovymi-herci-zadny-krik-obeti-zadne-diry-od-kulek-ve-zdech-zadna-krev/

  1. Zabanovanej nejste, jenom admini nestíhají 😉 I když obsah odkazu, který uvádíte, je na můj vkus docela pofidérní, není důvod k zákazu, ale doufám že si ho přežívající SlovoDníci sami vyhodnotí…

   Ono samotné označení za necenzurované záběry mi v dnešní době, kdy jakékoliv video a zvuk je možno zmanipulovat k nepoznání, připadá poněkud podezřelé. Navíc nemám rád různé konspirační teorie.

   1. Dobrá tedy, takže tu ztracenou odpověď teda dávám ještě jednou.
    Napsal jsem, že jsem, rád za vlídné zacházení s mou pofiderností a zároveň se omlouvám adminům, že je tak moc zaměstnávám neb chápu, že na slovudne mají šíleně moc práce.
    JInak v rámci jisté konspiramanipulovatelnosti přidám strejdánka malinovku
    https://photo[.]uloziste[.]com/?fotka=a2cd10904951acb3.jpg&d=w742aeb82a2bd520&size=5
    A tu synek mobilista
    https://photo[.]uloziste[.]com/?fotka=db1679ee831499b6.jpg&d=w7aa5ff94ecaac24&size=5
    Jinak pohoda.
    Z dávných let šedesátých svazarmovských – výcvik rádio, auto moto, para a pochopitelně střelecký neb picám od dětsví, moc dobře pamatuju, jak to v cimře vypadá, když do této vyprázdníte celý zásobník, Stačí jeden.
    https://cz[.]pinterest[.]com/pin/555209460292836968/
    A rámci vůkol podezřelosti ještě toto.
    Děkuji.
    https://aeronet[.]cz/news/video-druhe-video-z-masakru-v-christchurch-odhaluje-krizoveho-herce-ktery-porusil-skript-a-predcasne-vstal-z-mrtvych-sef-volebni-kampane-hillary-clinton-prijel-tesne-pred-utokem-na-novy-zeland/

    1. Zdravím, takže ztracenou odpověď jsem na místě příslušném zopakoval a jest sděleno mi, že bude odhalena po důsledném procesu schválení.
     To mě vždycky spolehlivě uklidní.
     Magna charta libertatum, že …
     https://photo.uloziste.com/?fotka=01106188e21bae55.jpg&d=w3aad1ebb77ba02a&size=3
     Jinak snažně prosím, by jedna verze z mé duplikované odpovědi tu byla smazána. Učinil jsem to toto hloupé nedopatření, když jsem hledal tu výše zmíněnou ztracenou odpověď.
     Děkuji.
     Jinak až budou mít administrátoři méně práce, mohli by zapracovat na systémku, který by umožnil, by jeden mohl vlastní hlouposti spáchané tu, opraviti sobě sám.
     Děkuji ještě jednou.

    2. Mě se to to už stalo taky. wbgarden by měl pochopit, že inkontinence myšlenek je to nejmenší, co ho může potkat.
     Dotaz pravopisný: wbgarden na začátku věty se píše s malým, nebo velkým W?

 26. Ta motlitebna je dost dobrý test pro všechny hlavy pomazané.
  A nejen pro ně.
  Určitě budou jednou banovac a budou říkat, že oni to tak nemysleli, a že konali přece pro naše dobro, případně že dostali rozkaz atd atd.
  Všechno už tu prosím bylo. Co do obsahu i formy …

  NIHIL NOVI

  Tu zadřela se historie
  a kousek vedle chcípl čas
  ze zvonic víry krev se lije
  a do hrdel se dere mráz

  V útrobách světa nálož tiká
  matky zas plodí hrdiny
  ze staré jizvy křivda vzlyká
  a vina žere nevinný

  A vůkol běsům přirůstají hlavy
  bezedná mysl číhá na kořist
  a málokdy se znaví

  Už není třeba mezi řádky číst
  když ze závisti se rodí
  nenávist …

  Tož tak při neděli.
  https://cz.pinterest.com/pin/555209460285635984/

 27. Bingo, pane Pavelko, zařazuji si vás do složky zasloužila úča.
  A že jich za těch pětašedesát roků bylo.

  JAK JSEM SE OBEŠEL

  Říkali mi
  chápeme tě
  ale je taky třeba
  abys i ty chápal
  nás

  Pochopil jsem
  a začal se zdokonalovat
  po roce jsem konstatoval
  že chápu dvakrát tolik
  než průměrný
  chápající
  po dalším roce třikrát tolik
  po dalším čtyřikrát
  a tak dále
  a tak
  dál

  Dnes už pochopím skoro
  všechno
  I ty co mi tenkrát říkali
  abych je
  chápal

  Chápu je
  a oni na mě hledí
  vrtí pohledem
  a říkají

  Jak si nám mohl udělat
  my tě prostě
  nechápem …

  / citace z Jan Sláma – Samoobsluhy, nakladatelství Profil Ostrava, 1985, ilustrace Michael Rittstein /

  https://photo.uloziste.com/?fotka=c619a0edbd0e5d16.jpg&d=w520f596ba2730d9&size=4

  Odpovídám takto neb pod vaším příspěvkem na inkontinentní téma, drahý pane Pavelko, se mi nezobrazuje o d p o v ě d ě t.
  Wbgarden pak pište ad libitum, mí počítačové, vám jistě budou rozumět.
  Dejte si wbgarden, případně jan slama wbgarden do jakéhokoliv vyhledavače a převědčte se.
  Pozor nenechat si vnutit webgarden.
  Děkuji.

 28. Už se to tu probíralo vícekrát, takže znovu: SlovoDne jsou moderované stránky, tak, jak to nastavili otcové (a případně matky, abychom byli m oderně genderovně neutrální 🙂 těchto stránek.

  Největší problémy působí přímé odkazy na jiné stránky (weby), stačí ale, aby byly učiněny v neklikací podobě (tj. tak, aby na ně nebylo možno přejít přímo, prostým kliknutím na daný odkaz): stačí do odkazu vložit např. mezery, nebo obložit oddělovače (tj. tečky, lomítka, …) jinými znaky – např. závorkami (jednoduchými, hranatými, apod.), prostě sice uvést odkaz na jiné stránky, ale tak, aby ten, kdo se na ně chce dostat (podívat) k tomu musel vynaložit alespoň minimální úsilí, vice než jen na daný odkaz kliknout…

  Navíc, pokud jsou v komentáři více než tři odkazy, je pokládán za komentářový spam a je zadržen ke schválení 😉

  A co se adminů týče, někdy se kouknou co je nového několikrát denně, někdy ale za několik dní… (podle jejich jiných povinností 😉 a pak vyčistí spamy a schválí (nebo někdy upraví výše uvedeným způsobem) čekající příspěvky…

  Doufám že to nikoho neodradí od veselého SlovoDnění!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *