SlovoDne zmizelo v propadlišti dějin ?!?

Nějakou dobu se zdálo, že SlovoDne zmizelo v propadlišti dějin 🙁 Naštěstí se, po delší odmlce, způsobené technickými i jinými problémy, z onoho zlověstného propadliště opět vynořilo a netrpělivě čeká na vaši pozornost. Už několikrát se zdálo, že zachází na úbytě, doufám ale, že se tento smutný osud podaří odvrátit.

​Ale bude to možné jen s vaší pomocí: Hynku! Viléme! Jarmilo!

(to by bylo jednoduchý – takže: všichni na palubu!!!)

Vaši admini.

185 odpovědí na “SlovoDne zmizelo v propadlišti dějin ?!?”

  1. Budete si přát účtenku?
   SlovaDne je třeba, tuhle v nějaké TV někdo prohlásil, že byl kdesi s dvoumi kamarády. To by se tady nikdy nestalo.

    1. Je to mimo téma, ale dnes jsem to objevil na seznamu a když jsem si přečetl titulek, tak jsem to dál nerozklikl, neboť pokud je to trvzení pravdivé, pak by to z jednoho mohlo udělat teplého – posuďte sami:
     Silvestr v Hollywoodu: Zadeček nejlépe placené modelky vás nenechá chladnými!

 1. Když jsem chystal majl oznamující znovuobjevení se (nikoliv zmrtvýchvstání, to ještě snad ne!) SlovaDne, procházel jsem zpětně komentáře asi 10 let zpátky… Z formuláře pro napsání komentáře všichni ví, že jeden z povinných údajů je majlová adresa (která se nezveřejňuje, je ale pochopitedlně zaznamenává 😉

  Našel jsem asi 300 jednotlivých (unikátních 🙂 adres… Pochopitelně, někteří komentátoři chtěli být anonymní, a tak zadávali smyšlené adresy… některé z nich byly docela vtipné, např.
  Bubo (bubo@kyhovyra.cz),
  Čáryfuk (caryfuk.pocatky@seznam.cz),
  Nimra (strejceknimra@post.cz),
  Nepovedený (jsem@nepovedeny.cz),
  blackblau (yntelygenty@seznam.cz),

  ale hodně komentátorů zadávalo skutečné adresy… Jenomže během těch let řada adres přestala platit, a někteří z nich o své adresy (tedy majlové schránky) nepečují, takže jsou přeplněné a nemohou další poštu přijímat… takže se o znovuobjevení se SlovaDne ani nemohou dovědět 🙁

  Což je velká škoda, protože řada z nich v jistých obdobích SlovoDne intenzivně komentovala… např. wbgarden, Věra Diblíková, Jiřulka, stařenka, Slepička Olinka, Janinka, náhodný kolemjdoucí, Gabriel, Jožin, Tajemný rejpal Bubák a řada dalších (omlouvám se, pokud jsem někoho z intenzivněji komentujících opominul)

  Snad se časem nějak o znovuobjevení se SlovaDne dovědí a znovu se mezi námi objeví!

  1. Obávám se, že se Jiřulka už neozve. Jeho webové stránky byly zrušeny a nereagoval ani na e-mail s pozvánkou na sraz spolužáků.

 2. Vypadá to, že všichni slovodníci zapadali sněhem a místo aby z vděčnosti nad obnovením SD chrlili příspěvky, zarytě mlčí. Chtělo by to nějakou masivní reklamní kampaň nebo aspoň heslo, které by je znovu ztopořilo – třeba něco jako Buduj SlovoDne, posílíš mír

 3. No, spíš to vypadá, že se každý bojí, že se z něj stane desetník. A jak desetníky skončily, je všeobecně známo.

 4. 9. září se slaví Den horníků. Dnes jenom v několika tradičních hornických městech. Ale kdysi v pravěku, kdy bylo uhlí krví republiky, byl slaven všude. Šel jsem v Ústí nad Labem kolem kulturáku, visely na něm tradiční černozelené hornické prapory a kolemjdoucí malá dcerka se ptala: „Tati, proč jsou tam ty prapory?“ „Umřel pan Zelenka.“, odpověděl otec, aniž hnul brvou.

   1. Pan Zelenka (mimo jiné pány Z.) je kamarád mého mladšího syna ( často jezdí na ryby se Zelím). Na Sylvestra byli u nich Zelíovi.

 5. Ano, dcery nás inspirují. Kdyý bylo té mé asi 9, tak jsem jí zpíval Civilisaci od V+W+J a ona se ptala, co to znamená spásonosný. Tak jsem jí podle svého nejlepšího mínění vysvětlil, že to je ten, kdo nese spásu čili záchranu. A ona mi pravia: Taky by to moh bejt někdo, kdo má nos s pásama. To mě za těch víc než padesát let ani ve snu nenapadlo.

 6. Nejen dcery nás inspirují… Mohl by to být i nedávný obrázek na stránkách OPRÁSKI SČESKÍ HISTORJE ​Zpřátelení prcovižtě Zpřátelení prcovižtě

  Hledání slova „vjeda“ jsem si zjednodušil na hledání „jeda“, i dostalo se mi odpovědi že

  „zadaný řetězec není samostatným heslem, vyskytuje se ale v následujících heslech:
  jet přechodník přítomný, m., jednotné číslo: jeda
  jíst přechodník přítomný, m., jednotné číslo: jeda“
  (viz Internetová jazyková příručka)

  Takže budeme-li se řídit prvním významem, můžeme se ptát „Kam“, nebo „Kdy“, nebo „Jak“, nebo „S kým/čím“… atp.

  Otázky spojené s druhým významem jsou obdobné: „Co“, nebo „Jak“, nebo „S kým/čím“… atp.

  Pořád ale zůstává základní otázka (resp. problém): Vjeda – Bjeda ?!?

  1. Tu cedulku už jsem před časem viděl a hned jsem na adresu univerzity zaslal dotaz na číslo a znění zákona, jímž byla univerzita zřízena. Pevně jsem doufal, že budu pasován na blbce, co nerozumí srandě, ale nedostalo se mi odpovědi.

 7. Nedalo mi to a podíval jsem se na stránky MUP 😉 Praví se tam mj.
  „V rámci celoživotního vzdělávání Metropolitní univerzita Praha také realizuje kurzy českého jazyka pro cizince. “ No potěš pánbů!

 8. Je po vzdělání celoživotní a nebo doživotní? Zdá se mi podivné zahajovat vzdělání v mladším předškolním věku hned na universitě. Byť by byla Metropolitní. Mimochodem Metropol byla taková levná tuzemská varianta Cinzana.

 9. Zdravím, wbgarden hlásí příchod ….
  Jinak stran výše zmíněné tu univerzity, pamatuji, že za dávného jindy, kdy se ještě v této zemi objevovaly propagační nápisy psané obrázkovým písmem, tak jedno tehdy tehdy velmi populární, v originále vypadalo asi takto – мирy мир – vyslovoval můj dávný spolupracovník zásadně mupy mup. Jestli tušil budoucí univerzitu, nevím.
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212543200563443&set=a.10212113168772917&type=3&theater

 10. Zdrávas wbgarden, ale že to trvalo 🙁 Proklikování vašimi odkazy bylo nesmírně náročné, poučné a povzbuzující… Houšť ?!? Abychom nezabloudili!

 11. Díky za otazníky i vykřičník. Na konstatování žeto trvalo, jsem kdysi mamince, vychovatelkám a soužkám atd.odpovídal – žeto se prostě vleče je už zkrátka takové.
  Odjaktěživa, ale za to je velmi trvanilvé, takže pozdě, ale přece.
  Rozdíl mezi žetem a zatem nastíním snad přiště.
  Místo večerníčku pak pěkný obrázek.
  Náročný, poučný a pro někoho snad i povzbuzující ….
  Pochválen.
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218746288796772&set=a.10214959739295401&type=3&theater

  1. Tak si myslím, že u mě je s nějakým návodem či doporučením pozdě a místo povzbuzení na mě padla depka, což jste snad ani nechtěl

 12. Co je na čarověnících tak čarovného? Jsou čarující nebo očarované, či snad očarovávající? Nebo jen snad čarokrásné? Čarodějné?

  1. Myslím, že (teda jenom já, s nikým jsem to nekonsultovala, už proto, že mí blízcí by si ťukali na čelo a říkali „nojo, naše babička zase perlí!“) to má něco společného s věncem, tedy čarodějnickým, model a la vrabčí hnízdo, leč přesto vínek, zvyšující atraktivitu nositelky, zároveň něco jako dress code v příslušné komunitě, slušná čarodějnice se bez něčeho takového na zahrádce neobejde, stejně jako bez mandragory, belladony, amorphophallu a pod..

 13. Podle regionu, kde rostou, přičarovávají nebo odčarovávají všechno možný: bohatství, lásku, štěstí, nemoc… stačí nastěhovat se do vsi, kde příslušná zákonitost panuje, vylézt na strom, nespadnout a mám v tu ránu po hemeroidech.

 14. Kdysi zpíval Pavel Novák, že se Žofie zalekla pekla a utekla. O cukrovce a čarověnících nebylo v textu ani zbla. Dokonce ani z bla.

 15. Blo je zblo ohne z. Tím, že jsem z oddělil, jsem chtěl vyprovokovat dosud spící agenty SlovaDne, např. Gabriela, jak vidno, tak neúspěšně. Jinak BLO by mohla být SPZ Bratislavy

 16. Dodatečně vítám i paní Diblíkovou. Nějak jste se mi zapletla mezí starší příspěvky a maje v současné době jen jedno plně funkční oko, tak jsem Vás v nich přehlédl

  1. Tentokrát hádanka lingvistickodetektivní. V nové Vondruškově knize o duchu znojemských katakomb se píše:
   Seděla v sedle vzpřímeně a bylo vidět, že je na něj zvyklá.

   Myslíte si, že lze něco takového poznat pouhým pohledem -byť byl Oldřich z Chlumu nejlepší vyšetřovatel v českém království?

 17. Vám nic neujde. Dovolím si přecitovat (neumím to zkopírovat) z Neviditelného psa mobilní dialog pí učitelek: Co děláš? Peču kuře manželovi. Tak to tě nebudu rušit, ale ten přechodník máš špatně.

  1. S přechodníkama bejvá sranda. Tatínek, nefalšovaný prvorepublikový tramp, levicový, v pumpkách, mi pověděl jeden vtípek, pocházející prý z trampské subkultury. Hrál tam roli přechodník „na Křivoklátě“.

 18. Mezi slepými jednooký králem. což je dosti malá útěcha. Doufám, že se jedná o triviální záležitost, jako je třeba šedý zákal To pro mě bylo ( napoprvé) blízké setkání třetího druhu, jako by mě unesli mimozemšťané s hudbou úplně mimo mou zkušenost, blikavá světýlka v modré temnotě a semtam tlumený nezúčastněný hlas a výsledek – skvost! Poprvé v životě, kam má paměť sahá, bez brýlí!! Hurá!!!

 19. Pánové Jaroslav Pavelka a Jirka mne navnadili a poňoukli hledat žel jen naznačený žertík… Prohledávání SlovaDne stran zmíněného nabídlo théma (příspěvek) Obejda, kde byl 16.3.2007 zveřejněn Jirkův komentář „Sam Hawkins mi svým příspěvkem připomněl vtip o dvou lingvistech: „Jak’s prožil víkend?“ „Na Křivoklátě.“ „Tak daleko nebo tak nepohodlně?“

  Poprosil bych pro příště jen nenaznačovat (přes známé výroky klasiků) ale raději zouplna citovat.

 20. Slibuji, že se napříště vynasnažím citovat anekdoty v kompletním znění. K tomu ale musím dodat:
  1. Mnoho, ne-li většina algoritmů má, aplikováno v praxi, více řešení, to jest variant. Usoudil jsem, že pro studijní účely pouhá pointa postačí.
  2. V jedné společnosti sklerotických přátel jsme několikrát zažili hutnou srandu, když jsme zpětně rekonstruovali všemi zapomenuté regulérní znění vtipu z pointy. V internetovém provozu tato praxe, pravda, fungovat nebude.

 21. K zouplné citaci by možná trochu pomohlo, kdyby byl k disposici krom seznamu dle roků a měsíců i seznam hesel, nejlépe abecední, neb heslo si člověk zapamatuje snáz než fakt, že Kopánka – kopanec jsme hodnotili v dubnu 2011. Ale to nežehrám, jen mě to tak napadlo

 22. Na Jirkovo přání a na liščí rozkázání jsem poupravil pravý sloupec okna, aby ho téměř celý nezabíraly Archivy 😉 takže Rubriky jsou přístupnější… a je možno klikat a procházet či prohlížet ad libitum 😉

 23. F čem je rozdíl mezi libidem a libitem? Krom gramatiky, teda, že jedno je podst.jm. a druhé příslovce.

 24. Nuance (jemné rozdíly;-) mi bohužel unikají 🙁 Nicméně si jakeš takeš vzpomínám, že asi vůbec nejde o gramatiku 😉

 25. Wbgarden opět hlásí příchod. Sezona vegetačního klidu pomalu končí a vše okrasně stromečkové, co mělo být naroubováno, je naroubováno.
  Takže klídek a je možno opět trápit alchajmra
  Jestli se ovšem čarověníky ujmou, u alchajmra čtěte prosím céhá a ne ch děkuji, je pochopitelně věc druhá, ale pravého gentlemana přece, jak je všeobeně známo, především zajímá předem prohraný boj. Když mi někdo řekne, že to nejde, už mě má ….
  No de to, ale dře to.
  Takže štyrycet roků + sbírám stromy. Měl jsem to dokonce v materiálech – píše básně a sbírá stromy, howgh napsali rudí.
  A byly doby, kdy jsem na téma čarověník, ronil písmenka i já.
  Je to dávno, takže buďte prosím tolerantní, odkazy tu.
  Slabčí povahy nechť si pustí raději růžovku.
  http://wbgarden.com/nove/strom/index.htm
  http://wbgarden.com/nove/slunce/index.htm
  Jo když jsem tu napoprvé dal vtipný odkaz z fb, tak jsem si neuvědomil, že nepřihlášeným tam ukáže facebůček, věřte nebo nevěřte, úplně něco jiného. /Úvodní fotku celé galerie/
  Jinak doufám, že mě za to nezabanujete, jak to včera opět učinil fb, když jsem tak nějak odmítal věřit tomu, co se nám naší miláčkové snaží namluvit o té motlitebně poblíž autrálie.
  Tož tak při pátku …
  https://aeronet.cz/news/video-necenzurovane-zabery-masakru-muslimu-v-christchurch-vyvolavaji-podezreni-ze-se-jednalo-o-false-flag-operaci-s-krizovymi-herci-zadny-krik-obeti-zadne-diry-od-kulek-ve-zdech-zadna-krev/

  1. Zabanovanej nejste, jenom admini nestíhají 😉 I když obsah odkazu, který uvádíte, je na můj vkus docela pofidérní, není důvod k zákazu, ale doufám že si ho přežívající SlovoDníci sami vyhodnotí…

   Ono samotné označení za necenzurované záběry mi v dnešní době, kdy jakékoliv video a zvuk je možno zmanipulovat k nepoznání, připadá poněkud podezřelé. Navíc nemám rád různé konspirační teorie.

    1. Dle později tu daných instrukcí ke shlédnutí odkazů výše je třeba tyto nakopírovat do nového příkazového řádku, tam odstranit veškeré hranaté závorky a pak teprve odentrovat a ejhle objeví se vám kdo jiný než al hamajda.
     Potlesk prosím ….
     Někdy taky, když budete mí štěstí, možná i samotná andělka.
     http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=218714

   1. Dobrá tedy, takže tu ztracenou odpověď teda dávám ještě jednou.
    Napsal jsem, že jsem, rád za vlídné zacházení s mou pofiderností a zároveň se omlouvám adminům, že je tak moc zaměstnávám neb chápu, že na slovudne mají šíleně moc práce.
    JInak v rámci jisté konspiramanipulovatelnosti přidám strejdánka malinovku
    https://photo[.]uloziste[.]com/?fotka=a2cd10904951acb3.jpg&d=w742aeb82a2bd520&size=5
    A tu synek mobilista
    https://photo[.]uloziste[.]com/?fotka=db1679ee831499b6.jpg&d=w7aa5ff94ecaac24&size=5
    Jinak pohoda.
    Z dávných let šedesátých svazarmovských – výcvik rádio, auto moto, para a pochopitelně střelecký neb picám od dětsví, moc dobře pamatuju, jak to v cimře vypadá, když do této vyprázdníte celý zásobník, Stačí jeden.
    https://cz[.]pinterest[.]com/pin/555209460292836968/
    A rámci vůkol podezřelosti ještě toto.
    Děkuji.
    https://aeronet[.]cz/news/video-druhe-video-z-masakru-v-christchurch-odhaluje-krizoveho-herce-ktery-porusil-skript-a-predcasne-vstal-z-mrtvych-sef-volebni-kampane-hillary-clinton-prijel-tesne-pred-utokem-na-novy-zeland/

    1. Zdravím, takže ztracenou odpověď jsem na místě příslušném zopakoval a jest sděleno mi, že bude odhalena po důsledném procesu schválení.
     To mě vždycky spolehlivě uklidní.
     Magna charta libertatum, že …
     https://photo.uloziste.com/?fotka=01106188e21bae55.jpg&d=w3aad1ebb77ba02a&size=3
     Jinak snažně prosím, by jedna verze z mé duplikované odpovědi tu byla smazána. Učinil jsem to toto hloupé nedopatření, když jsem hledal tu výše zmíněnou ztracenou odpověď.
     Děkuji.
     Jinak až budou mít administrátoři méně práce, mohli by zapracovat na systémku, který by umožnil, by jeden mohl vlastní hlouposti spáchané tu, opraviti sobě sám.
     Děkuji ještě jednou.

    2. Mě se to to už stalo taky. wbgarden by měl pochopit, že inkontinence myšlenek je to nejmenší, co ho může potkat.
     Dotaz pravopisný: wbgarden na začátku věty se píše s malým, nebo velkým W?

 26. Ta motlitebna je dost dobrý test pro všechny hlavy pomazané.
  A nejen pro ně.
  Určitě budou jednou banovac a budou říkat, že oni to tak nemysleli, a že konali přece pro naše dobro, případně že dostali rozkaz atd atd.
  Všechno už tu prosím bylo. Co do obsahu i formy …

  NIHIL NOVI

  Tu zadřela se historie
  a kousek vedle chcípl čas
  ze zvonic víry krev se lije
  a do hrdel se dere mráz

  V útrobách světa nálož tiká
  matky zas plodí hrdiny
  ze staré jizvy křivda vzlyká
  a vina žere nevinný

  A vůkol běsům přirůstají hlavy
  bezedná mysl číhá na kořist
  a málokdy se znaví

  Už není třeba mezi řádky číst
  když ze závisti se rodí
  nenávist …

  Tož tak při neděli.
  https://cz.pinterest.com/pin/555209460285635984/

 27. Bingo, pane Pavelko, zařazuji si vás do složky zasloužila úča.
  A že jich za těch pětašedesát roků bylo.

  JAK JSEM SE OBEŠEL

  Říkali mi
  chápeme tě
  ale je taky třeba
  abys i ty chápal
  nás

  Pochopil jsem
  a začal se zdokonalovat
  po roce jsem konstatoval
  že chápu dvakrát tolik
  než průměrný
  chápající
  po dalším roce třikrát tolik
  po dalším čtyřikrát
  a tak dále
  a tak
  dál

  Dnes už pochopím skoro
  všechno
  I ty co mi tenkrát říkali
  abych je
  chápal

  Chápu je
  a oni na mě hledí
  vrtí pohledem
  a říkají

  Jak si nám mohl udělat
  my tě prostě
  nechápem …

  / citace z Jan Sláma – Samoobsluhy, nakladatelství Profil Ostrava, 1985, ilustrace Michael Rittstein /

  https://photo.uloziste.com/?fotka=c619a0edbd0e5d16.jpg&d=w520f596ba2730d9&size=4

  Odpovídám takto neb pod vaším příspěvkem na inkontinentní téma, drahý pane Pavelko, se mi nezobrazuje o d p o v ě d ě t.
  Wbgarden pak pište ad libitum, mí počítačové, vám jistě budou rozumět.
  Dejte si wbgarden, případně jan slama wbgarden do jakéhokoliv vyhledavače a převědčte se.
  Pozor nenechat si vnutit webgarden.
  Děkuji.

 28. Už se to tu probíralo vícekrát, takže znovu: SlovoDne jsou moderované stránky, tak, jak to nastavili otcové (a případně matky, abychom byli m oderně genderovně neutrální 🙂 těchto stránek.

  Největší problémy působí přímé odkazy na jiné stránky (weby), stačí ale, aby byly učiněny v neklikací podobě (tj. tak, aby na ně nebylo možno přejít přímo, prostým kliknutím na daný odkaz): stačí do odkazu vložit např. mezery, nebo obložit oddělovače (tj. tečky, lomítka, …) jinými znaky – např. závorkami (jednoduchými, hranatými, apod.), prostě sice uvést odkaz na jiné stránky, ale tak, aby ten, kdo se na ně chce dostat (podívat) k tomu musel vynaložit alespoň minimální úsilí, vice než jen na daný odkaz kliknout…

  Navíc, pokud jsou v komentáři více než tři odkazy, je pokládán za komentářový spam a je zadržen ke schválení 😉

  A co se adminů týče, někdy se kouknou co je nového několikrát denně, někdy ale za několik dní… (podle jejich jiných povinností 😉 a pak vyčistí spamy a schválí (nebo někdy upraví výše uvedeným způsobem) čekající příspěvky…

  Doufám že to nikoho neodradí od veselého SlovoDnění!

 29. Všechno se dá ošidit. Rozkliknutelný odkaz lze vložit do chlívečku Webová stránka. Jestli je chlív tak velký, že spolkne i odkazů více, to jsem nezkoušel.

 30. I dovolím si k Cimrmanovu absolutnímu rýmu přidat (zatím nepatentovaný) (nekonečně opakovatelný)
  Šidil Šidil Šidila
  Šidil Šidil Šidila
  Šidil Šidil Šidila

 31. Musel jsem si nejdřív vyhledat, co v současnině znamená banovat (kdysi to bylo slovensky litovat) a tak nmyslím, že banovat je zakazovat a zabanovat zakízat. Zlataá čeština. Ale kdo ji ještě zvládá…

  1. Všecííí.., i když pochopitelně málokdo rád čte po sobě, to co sepsal /já především/.

   KOSMOPOLITA

   Mluva česká
   je moc
   hezká

   Ruština duši
   objímá

   A jazyk anglický
   je místy velmi
   praktický

   Francouzsky
   pod fousky
   diplomat
   básní

   Maďarsky nevím
   jak řekne se
   zvláštní

   Ale v němčině
   jak by ne
   dobře se velí
   a taky
   pochoduje

   Italsky oroduje

   Španělsky Juanita
   obdivuje

   I když je mi líto
   seňorito
   už zas mi docházejí
   slova
   tak prosím pěkně
   nezačínej
   znova

   Vzpomenu ještě
   čínštinu
   hned zítra všem pošlu
   květinu ….

   https://vk.com/wbgarden?z=photo511738310_456239443%2Fphotos511738310

 32. Zaplať pánbú, jsou ještě tací (také, ve víru současné „korektnosti“, aby ji vzal čert 😉 Škoda že se jich (zde naštěstí není potřeba oprava na „korektnost“) neozývá více 😉 Zlatý češtin!!! Zpívá se: „Budeš banovat eště více“…

 33. No když se zase nic neděje, zkusíme jednu:

  Lékař k pacientovi: Mám pro vás dvě zprávy. Začnu tou dobrou. Nejste hypochondr.

  1. Lékař k pacientovi hned ve dveřích: „Vy máte sklerózu a cukrovku.“
   „Pane doktore, vy jste snad kouzelník, jak jste to poznal?“
   „Máte rozepnutej poklopec a lítají kolem něj vosy.“

 34. Sestra volá do čekárny: „Kvůli GDPR nemůžu volat pacienty jménem, tak první půjde ten pán se syfilisem a pak ta paní s hnisavým výtokem.“

 35. Současná korektnost není nic nového. Vzpomínám si maně, že kdysi před asi 45 lety zpíval kdosi (možná se jmenoval Milan Klipec-pan Pavelka to určitě někde dohledá) píseň o tom, jak ráno po ulici jdou před ním dva kominíci – a v závěru se z jednoho kominíka vyklubala kominice. Pokud vím, je to jediná kominice v naší historii. Pak ještě v kniuhách Kapitána Kida existuje komonice, kterou si přimíchávali do Tarase Bulby. To byl ( a možná ještě je) tabák.

 36. Zkusíme to ticho narušit 😉

  Lord hraje ping-pong, když při smeči přeletí míček plot a je slyšet pinknutí, cyklistický zvonek, náraz auta, další náraz, pak výbuch a mohutný kouř. Lord ztuhne: Jean, běžte se podívat co se stalo. – Jean odejde, po chvíli se vrátí: Mylorde, váš míček zasáhl cyklistu, který sjel leknutím ze stezky do silnice, při pádu upadl do bezvědomí. – Ale Jean, to je hrozné! – To není všechno, Sire, rodinné auto, které se mu snažilo vyhnout, narazilo do svodidel. – Ale Jean, to je hrozné! – To není všechno, Sire, autobus plný cestujících narazil do auta a zcela zablokoval silnici. – Ale Jean, to je hrozné! – To není všechno, Sire, do autobusu narazila cisterna s benzinem a vše začalo hořet. – Ale Jean, to je hrozné! Co budeme dělat? – Být vámi mylorde, příště bych více klopil pálku.

 37. O pesachovém šábesu se ve veleradě sesypali kolegové na Josefa z Arimatie:
  „Josefe, ty jsi prý přenechal ten svůj nový hrob tomu buřičovi, tomu rouhači z Nazaréta! Jestli je to pravda, tak máš velikej malér!“
  Josef na to smířlivým tónem: „Ale bratři, nedělejte z toho kdovíjaký problém – vždyť je to jenom na víkend…“

 38. Pane Pavelko, žerty stranou. V říjnu 2013 jsme řešili otázku tříčtvrtečního houpacího křesla. Jestlipak jste od té doby pokročil ve vymýšlení potažmo výrobě funkčního prototypu?

 39. Umřel Jiří Traxler (Skiffle Kontra, Český skiffle, Žáci a Traxleři). Jiří Černý pustil kdysi v pravěku na Houpačce jejich písničku Na Oujezdským Hrádku. Ráno přiběhl do školy Peťa Smetana a s vykulenejma očima mi říká: „Slyšels to, slyšels to?!!! Voni to hrajou na sedum!“ Pár písniček jsme pak spolu hráli, i něco z jejich Máje. Což na maturitním večírku rozplakalo paní učitelku Čekanovou. Píšu to, abych zdůvodnil, že tříčtvrteční houpací křeslo mě už hrubě nezajímá; intenzivně řeším křeslo sedmičtvrteční.

  1. Posun z tříčtvrteční velikosti (tj.asi dětské) na sedmičtvrteční (nejspíš nadměrné, téměř obří) nejspíš odpovídá, alespoň trochu, Traxlerově významu. Další díra. Škoda, všechna ta uskupení byla fantastická.

 40. Právě čtu, že kurátorky Karin Vrátná Militká a Monika Švec Sybolová připravily někde jakousi výstavu. Požehnaná budiž doba internetového bankovnictví! Představte si, že by ty dámy musely vyplňovat složenky…

 41. ​​Pan učitel Votava se na hodině biologie na dívčí škole ptá slečny Červenkové:„Slečno, řekla byste nám, který orgán lidského těla může za určitých podmínek změnit svou velikost na šestinásobek, a specifikovat tyto podmínky?“Slečna Červenková vyvalila oči a pak vyhrkla:„Pane učiteli, toto rozhodně není vhodná otázka. Ujištuji vás, že o tom řeknu svým rodičům.“Pan učitel se nenechal vyvést z rovnováhy a zeptal se vedle sedící Novákové. Ta s klidem spustila:„Je to zornice oka za nedostatečného osvětlení.“„Správně, Nováková. A slečno Červenková, pro vás mám tři věci. Zaprvé, na dnešní hodinu jste se nepřipravila. Zadruhé, máte nečistou mysl. A zatřetí, jednoho dne vás potká velké rozcarování.“

  Připomíná mi to obdobný dotaz v Merleho sáze Dědictví otců, kde odpovědí bylo vřeteno… a kdo dnes ví co to je?

 42. Asi před hodinou jsem zaslechl v TV zprávu ze soudu Davida Ratha.
  Komentátor tam uvedl, že přelíčení se zúčastnil i jeho současný bratr. Já mám jen jednoho sourozence, ale je to můj bratr od furt.
  Jak jste na tom vy, drazí přátelé, dělíte své sourozence na minulé, současné a budoucí? Vzhledem k věkovému spektru aktivních účastníku SlovaDne mám dojem, že množina těch posledních se bude limitně blížit nule, ale ani ty dvě ostatní nebudou zřdjmě výrazněji obsazeny

 43. Adopce neadopoce, to nic neřeší, sourozenci můžou být vlastní a nevlastní, starčí a mladší, případně chytří a blbí. Ale současné sourozence kategoricky zamítám, stejně jako kdysi Gabrile skloňování koupě podle vzoru nůše (mimochodem-to se tenkrát utnul).

 44. Tak jsem se díval dnes odpoledne na jakýsi pořad o krásách Španělska. Ukazovali tam nějaké letovisko a k tomu zazněl tento komentář: Slovo stavět se zde skloňuje ve všech pádech.
  Nevíte náhodou, jak je druhý pád od stavět?

  1. Tak už se nezlobte. On to patrně byl neumělý překlad z jazyka Zulu. Zulu je jednoduchý jazyk, který nemá slovní druhy v našem pojetí, ale (hypotetický) druh slova vyplývá z místa ve větě a kontextu, jak je použit. Zulu je jazyk jednoduchý, ale krásný. Třeba šestá kniha Mojšíšova 6:8 – 9:
   8 Kwaye qaphelani, kububulumko ukuba eli lizwe lingaziswa kulwazi lwezinye izizwe ngokwakaloku nje; kuba qaphelani, izizwe ezininzi ziya kulizalisa ilizwe, ukuze kungabikho ndawo yelifa.
   9 Ngoko ke, mna, Lihayi, ndizuze isithembiso, sokokuba kangangokuba abo baya kuthi iNkosi uThixo ibakhuphe kulo ilizwe laseYerusalem bayigcine imiyalelo yakhe, baya kuchuma phezu kobuso beli lizwe; kwaye baya kunqatyiswa kuzo zonke ezinye izizwe, ukuze balibange ilizwe libe lelabo. Kwaye ukuba bayakuthi bayigcine imiyalelo yakhe baya kusikeleleka
   phezu kobuso beli lizwe, kwaye akuyi kubakho namnye oya kubakhathaza, noya kulithabatha ilizwe lelifa labo; kwaye baya kuhlala bekhuselekile ngonaphakade.
   No není to nádhera?

 45. Ještě k těm sourozencům: jeden kolega měl nevlastní dvojčata – různé maminky, společný tatínek.

 46. No, aby toho nebylo dost, tak jsem si prohlížel stránky broumovského kláštera. nabízejí tam ubytování ve dvou- a čtyřlůžkových pokojích. Na každém pokoji je umyvadlo a toalety jsou společné s výhledem do zahrady. Vybavila se mi moje mladá léta, když jsem byl na brigádě v Krkonoších. Tam jsme měli kadibudku a když si člověk nechal otevřené dveře, viděl krásně na Sněžku…

 47. Prohlížeje facebook Jiřího Suchého objevil jsem v komentářích jméno Jiřina Baláková. Domnívám se, že je to dáma, která kdysi přispívala i do SlovaDne.

 48. Opravte mě, pokud se mýlím – v některém ranném Šmídově Proč bychom se…. je popsána ideální kadibudka s výhledem na všechny čtyři strany – hory, moře, poušť, ledovce atd. Jako u mnohých jiných literárních skvostů z mé knihovny nevím, kde knížka je, nejspíš utonula na vodě nebo sní věčný sen někde v houští, pokud – doufejme – není jen nevrácená. Nemám v oblibě sólové rozkoše, musím se o potěšení podělit, takže půjčuji a (žel) zápůjčky neeviduji. PS taky může být pouze zabordelená, na rovnání knihovny už resignuju, TOLIK času už před sebou nemám – znáte to, po celém dni úklidu knížek skončíte s hromadami knih na stole, židlích, na zemi – manžel si nemá kam sednout k večeři, i kdyby nějaká byla, a to je jen půlka první police, a vy jste beznadějně začteni do něčeho, co jste URČITĚ nečetli.

 49. Ondy jsem někde četl, že Zeman a Babiš jsou predátoři. A tak mě napadlo (třeba je to tím horkem) – můžou mít predátoři predátorální sex?

 50. Vy teda máte nápady, vám možná stačí v zimě přitopit a viágry netřeba (to mě taky napadlo asi tím horkem). A ještě jim k tomu sekunduje Za orálek – to by to v těch nejvyšších kruzích politiky vypadalo, už aby se ochladilo, i takhle je tam srandy kopec.

  1. Nevím, jestli se to tu smí; Jeden kamarád mu říká („Zamrdálek“) Nemravný výraz jsem raději uzavřel do závorky a zneškodnil uvozovkami. Když tak ať ho admin smaže.

 51. Admin ať nemaže, nebo tu nebude už nic! A taky ne, furt nic, furt nic, a najednou jako když utne.

 52. Je tu nuda, nuda, nuda. U nás doma ne. Náš vnouček objevil v ošatce avokádo. „Co to je, dědo?“ „Avokádo“. „Na co to je?“ „Třeba pomazánka se z toho dělá.“ Zaštrachal v šuplíku, přinesl vývrtku a poprosil: „Otevřeš to?“
  Botanik z něj patrně nebude, ale do života je vybaven dostatečně.

 53. Avokádovou pomazánku jsem už asi půl roku neochutnal, ale zato jsem viděl na jídelním lístku pokrm Kynuté blbouni. Asi to psal jeden z nich.

   1. Pane Pavelko, máte výbornou. Hlaste se ve Dvoře Králové v restauraci U Hlaváčků jako autor jídelních lístků.

 54. Z rodinné kroniky: Dcera měla šestnácté narozeniny, tak jsem jí po dylanovsku pogratuloval: You´re big girl now, předal jsem jí dárky a finanční obnos : Pak jsem děl: Za ty peníze si něco pořiď, třeba sukni po řiť. Nebo delší. Odpověděla: Pak mám bejt normální, když mám takovýhle geny.

 55. Valinka (znáte ji vůbec?) je rok a půl stará aussie, která nás zachránila a vytrhla z deprese po Lucince. Včera ulovila umírajícího holuba a hrdě si ho nesla po psí promenádě ve Stromajdě (samosebou bez vodítka). Holub se chvilku cukal, rychle přestal, ale ty pohledy protijdoucích …. Děti byly nadšené, matky v šoku, pejskaři trochu škodolibí, trochu chápající, ale hlavně šťastní, že se to nestalo jim. Proti šla ohařka, lehce zaváhala, ale šla dál. Povídám jejímu páníkovi: „Doufala jsem, že jí to sebere!“ a on „Já že ne!“ . No, já vím, že to není nic moc, ale mě to pobavilo, třeba někoho jinýho taky.

 56. Další perla z jídelního lístku, tentokrát z naší závodní jídelny: Uzená polévka a kroupy. Zeptal jsem se kuchařky, o jaký druh jídla se jedná, aby si náhodou nedal polévku s roupy. Ale uklidnila mě, že bude s kroupami.

 57. O weekendu jsme byli s vnoučkem v kempu. Pan kempný se vytahoval, že tu všude mají kojeneckou vodu. „A z čeho se vyrábí? Z kojenců?“ Vyzvídal vědění lačný chlapec.
  (Altruistická, nehonorovaná reklama: Kemp Iveta, Svojanov u Moravské Třebové, chatičky, apartmá, Rychtář 11°, Démon 13° polotmavý ležák, snídaně, obědy, večeře. Nejvyšší myslitelná spokojenost.)

 58. Pokud netuše, tak to byl nějaký Zlatko. Ale jinak jste se, pánové, pěkně odvázali. Jen houšť!
  Ad reklama: Zřejmě jste se tam měli tak dobře, že pan kempný nebyl soudruh Kempný.

 59. Pro pana Pavelku: po výživném („… „) si dovolím přidat nevinný moučník – tiskový mluvčí čehosi v Brňe (tak se to prý píše správně) je pan Filip Poňuchálek. Moc se nám to v ranním klubu štěněcích pečovatelů líbí, poňuchálků tam míváme deset a víc.

  1. Na základce jsme čas od času dávali tento, podle dnešních měřítek, skoro nekorektní fórek …
   Opilý Maďar padá z lomničáku a řve – ker mi dere tvár …
   Jeho družka vtipně opřena o zábradlí hory vysoké mu něžně odpovídá – miň ten kér …
   Dobrá rada nad zlato.
   Líš pravda
   https://vk.com/photo511738310_457239748

 60. Píšou: „Chlapce s tetanem propustili z nemocnice“. Tak to jo, vždycky potěší, když něco dobře dopadne. Ale nevím nevím, neměli ho raději pustit bez tetanu?

 61. No jo, taky jsem zaregistrovala, že jsou už i ekosexuálové – místo tradiční postele jsou v hlíně (či čem). A Extinction-rebelové prý by se měli místo demonstrací intensivně věnovat rozmnožování, aby svého cíle dosáhli snáz. Ale tato činnost je už prý dost nemoderní.

 62. Včera jsem byl svědkem toho, jak jedna paní chtěla v řeznictví dvě zadní kuřecí stehna. Nevím, zda to byla snaha o hyperkorektnost, nebo obyčejná blbost. Prý byla ředitelkou jedné zdejší ZŠ. Moje děti tam naštěstí nechodily

 63. To, čemu se říká stehýnko (nebo palička) je vlastně lýtko, takže opravdové stehno je až to, co je až nad ním, ale jestli je zadní, přední, horní, nebo něco jiného, itˇs the question. U nás se má zato, že stehýnko je až k biskupu, tedy celá čtvrtka – my jsme rozežraná familie.

 64. To, co měli v krámě, bylo stehno, jak jsme je znali a jmenovali od dob mého mlada, kdy se kuře neprodávalo po dílech, leč v celku – tudíž stehno i lejtkem a příslušnými kostmi. Přítomnost biskupa jsem nezaznamenal, leč, kdybych nakupoval pro sebe, tak bych ho chtěl, neb to je lahůdka

 65. Propána, pánové (i případné dámy, které, žel, publikují ještě míň), to je podzimní depka, nebo už pepka? Nebejt páně WBG chroští…

 66. Věro, tážu se zkušené pejskařky (mimo téma jazyka českého): Zdědil jsem po babičce psa. Krmějí a vypouštějí ho na zahradu jiní příbuzní, já, nevlastní příbuzný, s ním chodím po babiččině smrti už tři neděle na procházku (oni by totiž byli schopni ho přinejlepším povozit v autě). No nic. U nás bydlet nemůže, nesnáší kočky. Ale třeba se někdy pokusíme Bendu s Cassandrou Wilson seznámit. Benda je z útulku, asi desetiletej. Jmenuje se Ben, ale mám mu, starýmu psovi, říkat Beníku? Benda je to. On jenom pobíhal po zahradě, je nevzdělanej, umí jenom Pac, ale Hačni nebo Hajni ani náhodou. A tak ho aspoň učím, jak se slušně chovat v hospodě. Když jsem poprvé přišel venčit, trochu se bál, i když mě znal. Podruhý už moh zbořit barák. A tak máme vyšlapanou trasu, na Mrtvolu (pivnice Na Dvorci, je hned vedle hřbitova), dvě dvanáctky Radegast a domů. Už ho tam znají, starosta se s ním dělí o oběd, kuchařka mu dává masíčko z polívky, a tak. Idylka. Jenomže! Před týdnem od pátku do neděle byly na Mrtvole zvěřinové hody. Přišli jsme, usadili se, krásně to z kuchyně vonělo, ale chudák Benda byl úplně vystresovanej, třás, se, štěkal, kňučel, objednaný pivo jsem si musel vypít venku na stojáka. Takže až do neděle jsme museli chodit na Sport (Březňák 11°) a na Mrtvolu až od pondělka. Věro, myslíte, že Benda tušil, že by se ho to dění v kuchyni mohlo taky osudově týkat? Nebo trauma z útulku, z mládí? Nebo náhoda…?

 67. No, jestli ta zvěřina byla z nějakého Benova kolegy, tak se asi bál, aby neskončil jako druhý chod.

  1. Gabriele nám třeba, leč Gabrieli nikoliv 🙁 Poslední jeho známý komentář (na tomto fóru 😉 se týká koček 😉
   Gabriel 23.9.2014 (10:03)
   Pro kocoury je typické, že se vyjadřují v trojkové soustavě. Jsou o kočičí krok napřed.

   takže se obávám, že i on ten krok napřed učinil 🙁

   1. Z Wiki: Gabriel (hebrejsky גַבְרִיאֵל gavrí’él „Bůh je mocný“) je původně židovské jméno, jehož popularita souvisí se jménem archanděla Gabriela ze starozákonní knihy Daniel a Lukášova evangelia.
    Gabriele v genitivu nebo dativu znám jen z písně o Ance, která žala trávu u jetele. Tam zavolali kněze, kneze gabriele, aby jí posvětil cvrčka u pr dudlaj dudla dudlaj dudlajdá

    1. Nádherný verš – žala trávu u jetele …
     Jinak jestli můžu býti dotěrným, tak ve starohebrejských textech prý bůh jako takový, jednotné číslo, neexistuje.
     Existuje/í/ pouze – elohim – bohové.
     Ti kteří tenkrát z vesmíru přiletěli a proměnili naši planetu v ráj.
     Ale nebyl jsem u toho, takže možná kecám.
     Bůh jako takový, číslo jednotné, se prý objevil až s Mojžíšem – v jednoho boha věřiti budeš, že …
     Politika už.
     Svatá pravda.
     https://vk.com/photo511738310_456239089?all=1

    2. Genitiv „Gabiele dudlajdá“ je pochopitelně kvůli rýmu. Ale ve vokativech nemám jasno: Gabrieli/Gabriele? Marceli/Marcele? (patrně jen Danieli a Azraeli). Co se Anky týče, znám dvě verze: Aby jí ukousnul/zažehnal cvrčka vod pr dudlaj dudla dudlaj

     1. Pane Pavelko, dovoluju si Vás vyvést z bludu. Kněz posvětil /po Vašem zažehnal), ale ukousnul až ten voják, co měl na zádech tele. A z huby mu smrdělo ještě tři neděle. Aspoň podle naší podkerkonošské verse

 68. Vůbec nemám ponětí, co za tím je, bůh ví, co se odehrávalo v útulku nebo spíš ještě předtím, jsou věci mezi nebem a zemí…. U nás na Letenské pláni je teď cirkus, řve tam lev a slon, Valinka se snaží mocí mermo propasírovat ohradou dovnitř, a na moje varování, že ji sežere lev nebo principál, nereaguje. Tak tam by to tedy mělo být v pořádku, ale jak jsem již uvedla výše, nevím o tom ani zbla, tedy nic.

  1. K nám zatím kvůli kočce nemůže. Leda mu to pustit z mobilu. Existujou sluchátka pro pro psy? Taky by se mohlo zkusit Čí to husky na tej vodě , Kačena divoká letěla z vysoka nebo Husáku Husáku máš vředa na ptáku (lidová z Litoměřicka).

 69. Litoměřicko má zřejmě zajímavý folklór. Nemá také nějakého svého Jindřicha Jindřicha (nebo třeba Karla Karla), který by to všechno sebral a vydal?

  1. Něco jsem vyslechl a málo zapamatoval. Na kariéru seriózního folkrórního sběratele si netroufám. Ale dám k lepšímu jednu píseň.

   Mull of Kintyre
   Paul McCartney/anonym

   Pívo si dám
   Ať líp se mi zpívá
   Pívo si dám
   Ať jsem zas jak slíva
   Já pívo si dám

   Do uší zpívám půllitrům svým
   Než pěna opadne o pívu sním
   Jazyk se lepí a v hrdle křeč mám
   Dobře vím co to značí já pívo si dám

   Pívo si dám…

   Žil dědek v Ústí a smrděl a krad
   Flaškový pívo mívával rád
   Jednou však zmizel v jeden ten den
   Dobře vím co to značí pro pívo šel jen

   Pívo si dám…

 70. A že jsem grand, dám k lepšímu ještě jednu.
  Marc-Antoine Charpentier: Te Deum, Prelude (Marche en rondeau)/anonym. Použito také jako znělka Eurovize (bez textu).

  Když makovičky zrály
  Vylezli hašiši a vesele se smáli
  Když makovičky zrály
  Všichni fetovali

  Dám ještě jeden bazén
  Potom se vožeru a padnu držkou na zem
  Když makovičky zrály
  Všichni fetovali

  Dejte mi indulónu
  Dám si ji na chleba a dvě algeny k tomu
  Když makovičky zrály
  Všichni fetovali

  Vytek mi mozek z lebky
  Ó jak je nádherný ó jak je hebký
  Když makovičky zrály
  Všichni fetovali

 71. Přátelé Slovodníci, již delší dobu mě zajímá, jestli jsou povely pro koně, které ještě někteří známe z dětství, universální. Myslím, že v rozsahu c.k. mocnářství asi ano, ale jak je to jinde? A taky nevím, jestli je čehý doleva a hot doprava a jak to vzniklo. Nevíte ? Taky by mě zajímalo, jestli mají v USA nějakou demarkační čáru mezi (pokud se vůbec liší) latinos a gringos koňáky, tedy jejich povídání s koňmi. Protože moje informace pocházejí jen z rodokapsů a pár o trochu lepších knížek, doufám, že jsou mezi námi erudovanější a poradí. No, vlastně oni i Uhři by mohli mít vlastní koňskou řeč, když se jejich mateřština podobá jen finštině, a to jen zcela nepatrně. Teď babě raď!

 72. No, třeba Ilčí a Hátatitlá rozuměli povelům v apačtině mescarelštině. A asi jsou i varianty v rámci každého jednoho jazyka, náš soused pan Malý velel koňům čihí a hotou a zpátečku dávali na povel huj.
  Jo a ten Ilčí nebyl Vladimír Ilčí Lenin

 73. Toho Ilčího si vymyslel Karl May, takže asi rozuměl spíš saskému dialektu. Na hou jsem zapomněla, u nás na jízdárně se hulákalo spíš CURYK, nejspíš jako ten saský Vinetou. Sakra, mě nebo mně? Ňák se mi nelíbi ani jedno, ale nevzpomínám si, že by mi to dělalo dřív problémy – že by gramatický alzheimer?

 74. Ad Gabriel: podle vzoru PÄN nebo MUŹ? úplně mi nepasuje ani jeden, on bude asi obojetný (Gabriel promine).

 75. Říká se to, ale všeho moc škodí. ondy jsem v nějakém filmu viděl, jak kluk nazval staršího bratra čuromedánem. Nestojí vám to za zamyšlení mezi pečením cukroví a sháněním dárků?

  1. Objevil jsem definici, skoro vědeckou …
   Čuromedán – člověk, k němuž má mluvčí obvykle schizofrenní vztah s převládajícími negativními prvky; etymologicky je zřejmá kombinace chcánek a medu; někdy též v podobě čůromedák – To je ale čůromedán, ten Aaron.
   No nekupte to.
   Až se podruhé narodím, bude vědcem.
   Dárky nepeču a cukroví nesháním.
   https://vk.com/albums511738310?z=photo511738310_457239856%2Fphotos511738310

 76. no, já vidím spíš spodobu s mohamedánem, sluníčka prominou, a původ spíš trampský, někdy ze 30. let.

  1. Verze z Ústí n. L., konkrétně z Předlic: čurAmedán. Pročež jsem vždy, jako Věra, cítil souvislost s mohamedánem. Čuramedán byl v tamější komunitě užíván jako substituce výrazu vulgárního. Dnes se, soudím, užívá ve stejném významu hojněji slova pičus. Podobně se užívalo/užívá spojení „ježkovy voči, když není vhodné brát jméno Boží nadarmo.

   1. Pane Pavelko, nevím jak na Pojevíččí, ale u nás na horním Labi se pičus i čuromedán (po Vaše čuramedán -ale to je asi jen takový lehký rozdíl jako mezi šunkofleky a šunkafleky) vyskytují tak stejně často, asi dvakrát za padesát let. Otevřete si jedno vychlazené avokádo a Vám i všem přeživším svobodníkům přeju příjemnou vánoční pohodu a to všechno ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *