38 odpovědí na “Slovodník a Slovodnice”

  1. Snad za vyšší šarží? Desetníci a desetnice? Hmmmm, ale co ti kteří mají modrou? Ha?

  2. Slovodník není svobodník, ale buďme (i teď v nachylujícím se čase předvolebním) rádi za možnost býti svobodným slovodníkem. A taky, že teď venku zrovna neprší a svítí sluníčko.

  3. Same, to jsem si všiml. Dokonce vím, že četař není četník a četnice není čítanka (nebo si to alespoň pyšně myslím, že to vím).

  4. výborně! přijměte tedy pane Vladimíre mou hlubokou omluvu. já zase ve svém jazykologickém rozjímání přemýšlel o sednici a vyšla mi z toho prdel. ps: ve Vámi zmiňovaných případech máte samozřejmě také pravdu.

  5. Je až k nevíře, že puvedené výrazy ač nemají nic společného s vojnou, tak diskuse se nese právě touto cestou. Snad je to tím, že zatím nikdo jejich význam navysvětlil. Využívám této příležitosti a v doplnění vojenské terminologie doplňuji zkušenost z vojny, kdy se říkalo, že „frajtr (svobodník) je šarže mezi hovnami a lajtnant (poručík) je hovno mezi šaržemi“. To všechno odnes čas.

  6. Ano, původní názvy měsíců v roce:

    december – prosinec
    cember – leden
    upcember – únor.

  7. Já se vrátím k původnímu zadání. Co takhle slovodnář, slovodnářka? Časem možná vznikne i nějaká slovodnářská lóže.

  8. Na setkání slovodníků včera jsem nikoho jiného neviděl, do slovodnictví mě žene nic než přetlak nápadů, za které ani nemůžu – už moje maminka mi od malinka od miminka říkala, kdyby tě takhle často napadlo něco kalýho, to bysme byli bohatí.
    Podstatné je, že nápady se nerodí samy od sebe jen tak zničehonic, ale něco je musí inspirovat, pak už běží svojí cestou, tady se hojně navzájem inspirujeme. Typické je, že když napíšu blbinu, hned na to se spustí lavina dalších blbin, když napíšu něco závažnýho vážnýho, tak to tím utnu a ten komentář v té řadě zůstane poslední.
    Tož tu blbinu, další měsíc po únoru je listorašil – jarní protějšek listopadu.

  9. že by se chtěl zeptat, proč se tu tvrdošíjně píše „Jiřulka říká“, když nic z toho jsem nikdy neřekl, zásadně to píšu!!!
    V jenom PSANÉM četu na netu jsem byl obviněn, že kecám. Tak se ptám odborníků, jestli kecat je možno písemně, nebo zda jde o čistě akustický jev?

  10. A taky touha se předvést, že mě napadne ještě větší blbina než ty druhé, případně, že si do blbiny vetknu něco neblbinného. Ale myslím, že slovodníci se neženou, jen plynou, hrají si se slovy a blbinami (občas vyrušeni vážným tématem) a nejdůležitější je, že pro nic zanic a nikam cíleně. I když je to v dnešní době na pováženou.

    Po listorašilu by mohl zůstat květen, po něm odkvěten a následoval by ploden (ten by mohl být skoro až do října).

  11. Jiřulkovi:

    Já jsem si tuhle pokecal košili, jediný akustický účinek pak byly komentáře mé ženy.

    Takže myslím, že kecání nemá nějaké výrazné omezení z hlediska fyzikálních účinků.

  12. SLOVODNÍKA jsem použil doufám první. Vzniklo to v době tvroby klobásníků a basníků, ňaderníků a bederníků, logicky byl toutéž příponou odvozen slovodník. Podle vzoru slovodnář uděláme další řadu: například MOBILIONÁŘ je opak stacionáře, opak milionáře je NULIONÁŘ, opak párkaře je SINGLAŘ, opak povídkáře je MLČAŘ, kuchař, který smaží, je SMAŽAŘ, když vaří s použitím kari koření, je to KARAŘ (neplést s kárařem, vezoucím káru), opak krejčího je PARÁŘ, abych uvedl aspoň některé

  13. Slovodnice je poměrně v češtině mladý výraz, který vznikl spojením anglického slova Slow a českého vodnice, a je to podle vzoru chobotnice.
    No, nic chytřejšího mě nenapadlo, snad to někdo přebije.

    Po odkvětnu by měl být třešen, po třešnu by mohl být broskven, pro milovníky hub pak hřiben. Pro děti ovšem školen.

  14. heslo: Listo Rašilov
    – romantický anarchista
    – mladší bratr Saši Rašilova
    – vášnivý zastánce a propagátor letního času
    – verbalista a herbalista

  15. PS: Začíná se u mě projevovat hráčská závislost, asi bych se měla na nějaký čas odmlčet, abych pak nemusela absolvovat nějakou odvykací kůru (něco jako Mlčení dne).

  16. V dnešní situaci na řekách je z vodnice POVODNICE.
    Opak spojnice je ROZDĚLNICE, opak dělnice je NEDĚLNICE, jejíž opak je VŠEDNICE, opak sednice je STOJNICE, zobecnění hadice je PLAZNICE, opak sliznice je SUŠICE a na místě dnešní Roudnice bude brzy POROUDNICE.

  17. V minulosti jsem se vypracoval na multinulionáře. Doufám, že po volbách mi nebude hůře.

  18. Vážený Jiřulko. Pokud je opakem sednice STOJNICE a sednice je synonymum pro PRDEL (viz. výše) zajímalo by mě tedy co je synonymem zmiňované STOJNICE. Děkuji za odpověď.

  19. Ja su asi blbej, protoze tem Vasim slovnim hrickam moc nerozumim,
    ale pridavam se k Jane. SLOVODNIK by mohl byt pomalej vodnik/vodnice~jestli je zenatej. Akorat to vyslovovani „slouvodnik“
    to asi nekvalifikuje.

    A kdyz uz sem v tom psani, anglictina ma rovnez spoustu zajimavych
    slov~vyrazu, ktere se daji vykladat mnoha zpusoby.
    PARADOX = 2 doktori (a pair of „docs“)
    „Hand me a pair of scizzors!“, ale za 40 let jsem nevidel jediny „single
    sizz!“
    Amici maji love affair se zkratkami a s akronymy (mam dokonce slovnik) CIS, FBI, NSA, DSA, CIC, CNN, CBC, NBC atd. a nejvic mne stvou, kdyz i v televizi rikaj Ajrak, nebo Ajren, sajfaj (science fiction), pak se tu ujimaji vyrazy jako: PUSHING THE ENVELOPE (kdyz nekdo neco moc tlaci~ja si vzdy predstavuji Snehurku a sedm trpasliku, jak tlaci obalku; STATE OF ART, (umeni v jinem stavu?), CUTTING EDGE a dalsi nesmysly.
    Jenze musim prestat, protoze uz opet POUCUJI a na to, co jsem psal
    o mindracich, mi jeste nikdo neodepsal? Sprdnout a mlcet?
    It sucks, but it’s Czech! Uz jsem na to zvyklej.

    Pozdrav z Nevady, kde nam NIC nevadi!

  20. Dobrým příkladem metody sprdnout a mlčet je pan Michal S., který reagoval na nevhodnost a pokleslou úroveň politických diskusí na Slovudne, kromě toho, že jsme ho téměř poslechli a názory nevyjadřovali, cítíce se až provinile, pokazil náladu a už se neozval.

  21. Musím s pravdou ven(*). Slovodník a slovodnice pochází ze časů, kdy vodník i vodnice byli rodu středního a na klávesnici nebyla diakritika ani mezerník. Slovodníka opravdu znovuobjevil Jiřulka.

    (*) Pravda je většinou uvnitř.

  22. Obávám se, že slovodník a slovodnice jsou závislák a závislice na češtině. Neberme jim to, jsou to jenom lidé. Díky tomu jsem tu také.

  23. Milane,zlato moje,já odepsala a to dlouze.Jenže při odesílání jsem něco zbabrala a ono mi to uletělo do nikam.Teď jsem byla ve volební komisi a codila domů na šrot vyčerpaná.Napíšu znovu a raději bych na email,kdyby to šlo,abych tu nezdržovala.Mimochodem,ty volby dopadly děsivě.Teď teprve vyupkne ta pravá mela.

  24. A teď k věci.Ještě nepadl protějšek k říjnu.Já bych tam viděla něco jako klimakten,ale na jaro to nezní hezky.Má někdo jiný návrh?

  25. Dobře ,beru a šoupneme to ještě před listopad,jelikož máme k němu ten listopuč.

  26. (S dovolením vznáším malou prosbu: někde v paměti se mi uchovaly verše:

    Byl krásný měsíc červen
    Náš Vojta šel večer ven
    Tu mu náhle do úst
    Vlétl velký chroúst

    Nevíte někdo co je a jak to pokračuje?
    Děkuji předem.
    I zadem.
    Děkuji oběma směry.)

  27. ……. ano, jako předmáchovský anarchistický romantismus Listy Rašilova! To je strašidelný! Hu!

  28. Škoda, že se málo lidí vrací k uvedeným tématům. Já se vracím často a ráda. Dnes jsem se opravdu pobavila. Díky, díky!

  29. Plíhal asi ne; pojí se mi to s lety cca 1965 ÷ 7, Vltava z Vyššího Brodu do Týna nad Vltavou (v prdeli a v Tejně je stejně). To musel zplodit nějaký jiný génus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *