Sopouch

Spadla moucha do sopoucha
zlámala si koleno
Tři neděle naříkala
tuze ji to bolelo.

Doma jsme problém sopoucha, nebo sopouchu (?) probírali, protože jsem neměla potuchy, o co jde. Děti si to říkaly pořád dokola a když jsem se ptala, co to je, nevěděly. Ve školce jsem se ptala a po okolí a nakonec jsem se dozvěděla, že by sopouch měl být otvor do komína.

Zaslala doc. JanaBe.

20 odpovědí na “Sopouch”

 1. Tuhle básničku jsme také říkali, ale začínala – spadla moucha do capoucha – to je stejné, jenže takové lidové. Jinak sopouch je vlastně komín a taky je to ten průduch u sopky. Sopku jsem naštěstí viděla jenom na obrázku.

 2. Sopouch je dymník. V Dymokurách dýmáním (v Hulíně hulením) zaháněli dýmějový mor. Mají tam morový sloup ve tvaru devadesátistupňového sopouchu.
  Capouch, přen. nespořádaná a nečistá osoba.Citace z Rukojeti dobrých mravů:
  Nesmíš mít nos jako komín a nesmí ti pod sukní čouhat kanafasová spodnička.Takových capouchů nemají hoši rádi.

 3. Musím potvrdit páně Gabrielovu zdravotnickou noticku (respektive tu část o městě Hulíně). Obyvatelsvo Hulína natolik dbá zdravotní prevence, že prokazatelně od roku 1645 v Hulíně a jeho okolí neřádila žádná morová epidemie.

 4. Je-li dymník sopouch, můžeme původní říkanku nahradit:

  Spadl mník
  na dymník
  a z dymníka
  do rybníka.

 5. Toho mníka
  uslyšela štika
  žalostně jak kníká
  rafla a už ho mníka
  z kůže svlíká

  Mníku, mníku
  neměl’s kliku.
  Rejdit u dymníku !

 6. Jestlize je sopouch dymnik, a sopka sopti ze sopouchu, je mozne rici ze dymka dymni z dymniku? Je snad lidove sopka capka? Jako v “sopka je takový klobouk, který chrlí popel”?

 7. Drazí přátelé, kolegové a badatelé. Při VŠÍ úctě k vám musím se VŠÍ vážností konstatovat, že jste se docela zbláznili! Ale je to pěkné, moc pěkné!

 8. Obávám se, že vší vážnost a vší úcta nejsou kýženými metami, po nichž bažím.Same H., moje varixy bolestně zaúpěly !

 9. To nemůže být otvor.Když tam spadla moucha,to vám byla rána.Takže to musí být přádná ďoura někam.S kamny souhlasím,z kamen moucha posléze vylezla.Leč otvor je mi málo.Ďoura by mne uspokojila spíše.

 10. Sopouchy tvořily jednu ze základních částí milířů při výrobě dřevěného uhlí, které bylo základe pro tavení železa. Technologie výroby železa se změnila, ale uhlí si zachovává stejný postup.

 11. Je mi to ukrutně líto, ale nemohu s Vámi, vážený Gabrieli, souhlasit! Varix, Asterix, Obelix a Panoramix rozhodně neúpěli! Naopak úpěli římané pod jejich ataky!

 12. Janinko myslím, že jste uhodila hřebíček na hlavičku a z toho lze vyvodit, že každý z nás má v těle sopouch, který někdy funguje obousměrně.

 13. Před smrtícím úderem ctihodného =M= ,o kterém všichni víme své,soudím, že Janinka udeřila spíše hlavičkou na hřebíček.
  Jícen slouží k polykání, hltan k hltání a hrtan pravděpodobně k hrtání. Sopouch k sopoušení. Nesměšujte nesmísitelné. Je zajímavé, že se nikdo neozval na čouhající kanafasovou spodničku a hochy co takých capouchů nemají rádi.Co mají hoši rádi?

 14. za hochy (sbor) : Máme rádi zvířata, zvířata, zvířata. Protože jsou chlupatá. Mají hebkou srst! (a taky máme rádi Jestřába!)

 15. Cituji vtip: Co dělá pedofilní nekrofilní zoofil v samoobsluze ?
  Ohmatává prdelky mraženým kuřatům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *