Spekulant

Spekulanta překládá Jožin do češtiny jako čtveráka. Pamětníci doby před odtučňovacími kůrami si pamatují spekulanta jako obchodníka se špekem. Čtverák být spekulantem nemůže, protože všichni víme, že je čtverák ovčákem. Jinak je to s kozákem, kterému dosud nebylo přiděleno laškovné přízvisko.

37 odpovědí na “Spekulant”

 1. Kulantní téma, radost pohledět. O kozácích jsme se učili, jedním z jejich atamanů byl Taras Bulba, tábor měli v Síči a plenili hlavně Polsko. Že by odtud vzniklo pojmenování sičáci?

 2. A co teprve kozáci pod papírem! Takový nález je pak už bez spekulace a jeho stopa se obvykle táhne široko daleko. Alespoň do doby, než zaprší a za nižšího tlaku vzduchu.

 3. Za mého pohnutého mládi se vůkol většinou zjevovaly tyto atraktivní cizokrajné folklorní soubory. V prvním vystupovali kubánští kozáci a v tom druhém, neméně populárním, zase kozaté kubánky…

 4. no kozák je obchodník s kozama, obchodník s kozlama je kozlák a nosí pušku kozlici, obchodník s ptákama je pták a nosí (to je logistický) pušku ptáčnici. Hezky to popisuje čínský básník Ptákkur, ten měl doma ovšem slepici. No a čtverák má doma čtveřici z čehož trojici má na kšeft což je jasná spekulace, eventuálně špekulace je li čtverák prasák, protože ze třech prasnic je špeku spousta. Doufám že jsem to vysvětlil jasně. Jinak, kozák je též pomocník zákův, stejně jako kolaborant laborantův, kokos kosův atd.

 5. Po dnešních ranních zprávách mě napadla následující spekulace: Politici z levé strany politického spektra tunelovali Libertu a šli za to sedět do vězení. Politici z pravé strany téhož spektra zakládají stranu Libertas.cz, aby udělali díru do Lisabonské smlouvy a mohli kvůli tomu sedět v evropském parlamentu. Politika je uměním možného, k tomu náleží i pohyb na hraně. Pokud spadnete na jednu stranu, sedíte v kriminálu, pokud na druhou stranu, můžete se dostat až do europarlamentu, jen je třeba si vybrat tu správnou stranu hrany. Komu zvoní hrany?

 6. Při troše dobré vůle by obchodník kulantní mohl být též obchodník provozující směnu asijských divokých oslů – kulanů, kategorie T, čili transportních…
  Jinak jedna ptákovina

  ZOOLOGICKÁ

  To vám byla zase šťára
  kulan napad dromedára

  Odnesla to taky lvice
  vznikla škoda republice

  Pojišťovna úrazová
  říká že snad
  devizová…..

  /Pokud to někoho zajímá…/

 7. Spekulant se od čtveráka liší,
  značně, velmi podstatně.
  U čtveráka vládne vtip,
  Spekulant však suchý je,
  chce se míti pořád líp.
  Šlape často po lidech,
  aniž zatajuje dech.

 8. Milí zbylí Slovodníci a neméně milý pane principále!
  Navrhuji, aby se dalším Slovodnem stalo Slovodne. Počitadlo návštěv ukazuje, že základna čtenářů je velká a s největší pravděpodobností na ní jsou takové nebo tací, kteří příspívat přestali.
  Chtěl bych za sebe připomenout jen stylotvorné prvky od P, které diskuzi podněcují a které trochu postrádám: parabola, parodie, polemika, perzifláž, parafráze, paradigma. Je mi skoro líto, že intelektuální potenciál, zde mnohokrát osvědčený, toliko dříme. Anebo doutná?

 9. Tak s čím spekulant obchoduje vážně nevím…:) Ale poděl se tu od slova spéculer (spekulovat), takže původně se zrodili spekulanti nejspíše ve Francii?:):):)

 10. Ondy jsem slyšel nějakou paní, jak při vysvětlování receptu slepice na paprice pravila, že použila samozřejmě bioslepici. Tak teď spekuluju, jestli bioslepice mají biočmelíky. Nevíte to náhodou někdo?

 11. Tipoval bych, že bioslepice může mít obé – jak biočmelíky, tak i čmelíky obyčejné… Drobný problém vidím v nalezení pěstitele (či chovatele) oněch biočmelíků 😉 Nicméně by to mohlo být i tak, že chov chovatelky těch bioslepic by byl natolik BIO, že i jejich čmelíky by bylo možno potažmo považovat za biočmelíky, čímž by byl problém vyřešen.

 12. Spekulace o biočmelících na bioslepicích je jak Mládkova čarodějnice, co měla na nose bradavici, na bradavici chlup, na chlupu blechu a ne bleše DDT. Napadá mě, jestli bude v té spoustě variant taky bio-covid pro odpirače vakcin z eko-bio principů a spešl covid pro drsňáky, co jezdí na sjezdovce bez helmy i v 80 (letech, ne km/hod, i když to asi taky), budiž mu infekce lehká.

 13. Odpírači vakcín nemusejí mít eko-bio variantu. Stačí jim, když se nechají infikovat a imunita přijde sama. Je ale smutnou skutečností, že někdy dorazí ta imunita až post festum,, jak se odborně říká křížku po funuse.

 14. Další moje spekulace po přečtení článku o Tereze Těžké při udílení Českých lvů: „Nás zaujalo velké tetování, které ve výstřihu na zadní části zad vyniklo…“ Doposud jsem netušil, že záda mají také nějakou přední část. Myslel jsem naivně, že když jsou vzadu, tak jsou prostě vzadu

 15. Nejspíš se popletlo přední-zadní s horním-dolním. A kde to tetování teda měla?

 16. Pleonasmus nebo nověji pleonazmus (z řeckého πλεονασμóς, pleonasmos – nadbytek, přebytek) je stylistický útvar, který vzniká, jestliže k vyjádření myšlenky použijeme nadbytečných slov (Wikipedie).
  Nabízí se ale možnost, že výraz „ na zadní části zad“ byl použit zástupně, jako eufemismus pro výraz „ na prdeli“. V tom případě mě věru mrzí, že jsem dotyčný přenos nesledoval.

 17. Protože vidím, že pánové sledují dámské toalety /teda jako šaty/, seč jim síly stačí, dovoluji si upozornit na šaty vévodkyně ze Sussexu, které poněkud rozrušily módní kruhy v USA. Názory se poněkud liší – buď jsou zdobeny lotosovými květy, které vhodně symbolizují naději a otevřenost, nebo ji po.ral racek. Koukla jsem na to a obé je možné.

 18. Já jen stran sledování dámských rób – myslím, že z pánů to dělá jen Osmany Lafitta a jiní jemu podobní návrháři. Ostatních 99,9% populace zajímá spíš to, co je v těch róbách. Pokud někdo sleduje dámské toalety, pak mír jeho duši.

 19. Znal jsem umělce („spolupracovníky“) kteří si na píchačkách dokázali napíchat libovolné časy příchodu/odchodu…

  1. To musel být starší typ píchaček s překližkovým krytem; ten šel snadno odmontovat, pak už se jenom nasadil bez šroubků a ono to drželo. U novějšího kovového modelu, kde píchal příkladmo Hujer, by byla manipulace obtížnější.

 20. Nic tak surového… jen dovedná manipulace s proužkem papíru umožňující otisknout jen část razidla s požadovanou hodinou a minutami… Samozřejmě to šlo jen u píchaček které nebyly pod dohledem vrátných…

  1. No, tak u nás tací sofistikovaní mistři nebyli. U nás se tupě mechanicky přetáčela data a čas. Jeden borec, dnes majitel cestovky, dokázal měsíc rajzovat po všech čertech a pak si v noci za dvě hoďky celou docházku napíchat.

   1. Ještě si dovolím doplnit, že:
    1. V baráku sídlily dva podniky. Naše píchačky byly na chodbě v prvním patře a vrátný dole.
    2, Dotyčný manipulátor tam vždy po úkonu pro jistotu přespal.
    3. Kolegům v kanclu bylo upřímně jedno, kde se Vláďa fláká a Machač se staral jenom o termíny, protože velmi dobře věděl, že kdyby dělal kontroly na pracovišti (nebo nedej pámbu vedle v Budvarce), měl by desetkrát víc starostí, než s těmi termíny.

    1. Detašované pracoviště v Budvarce Vám, pane Pavelko, nezávidím, ale myslím, že to mohlo být poměrně příjemné. Jen lituju, že během zaměstnání jsem takové možnosti neměl taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *