8 odpovědí na “Špulka”

 1. Jo, ale tohle není klasická špulka. Je to spodní špulka do člunku šicího stroje. Klasická špulka je ta dřevěná, na které jsou natočeny (namotány) nitě většinou černé a bílé. Ostatní barvy bývají většinou na papírových trubičkách. Ale dost dobře nechápu, proč se pak říká špuliti se. S dřevěným výrazem to nemá moc společného.

 2. JIřino, našpul rtíky jako když mě chceš obšťastnit nevinnou hubičkou na čílko, podívej se na sebe z profilu a pochopíš.

 3. Na jižní Moravě se rozlišuje délka hlásky „u“ ve slovech špulit a špůlka. Tipuji, že rodily Ostravak by tež řek špulka, ale nevím to jistě, s nikým z Ostravy jsem na toto téma doposud nehovořil. Já se rád tulím, ale nerad rty špulím, připadá mi to jako pitvoření. Kažopádně dnes se přimlouvám za špůlku, vemte ji, prosím, na milost.

 4. Špůlka bude vyřezána z půlky špalku.
  U nás říkáme špulka krátce. Má ještě jiné využití, než v textilních fabrikách? (stran odkazu 🙂 )Nikdy jsem v takové nebyla, ale představuji si špulku omotanou bagem nití. Nebo taky hafem.

 5. Kdysi jsem pracovala u spojů a my,ženy,jsme zarputile říkaly těm velkým kabelovým bubnům ,,špulky,,.Pány z technického jsme tím přiváděly k zoufalství.Mívalo to v průměru i přes 2m.
  Dají se špulit i jiné tělesné končiny,než rtíky.
  Mišpulka je ovoce tvarem podobné planému jablíčku.Krásně voní.Nevím však,jak by souvisela se špulkou.

 6. Takovej velkej buben by byl spis špule nez špulka. Jinak spulky dratu se u spojaru pouzivaj bezne.

  Jinak kazdej kdo byl nekdy klukem musi vedet ze spulky nejruznejsich velikosti se vyborne hodi jako napravy pro nejruznejsi po domacku zhotovena vozidla.

 7. Jaroslav Pavelka – kouknu, díky. A Sam Hawkins – kde je vyšpulíno, tam je dovolíno – to platí o druhém konci těla, chi chi chi! Ze špulek jsme si dělali kdysi pletací nástroj. Tedy spíše – dělaly. Nahoře se natloukly 4 hřebíčky a pak se na tom pletla taková dlouhá kulatá šńůrka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *