Srozumitelština

Nový občanský zákoník obsahuje novou terminologii (paradoxně často i velmi zastaralé výrazy), takže laik nemá šanci zákoník pochopit bez právníků, kteří nám to nikolivěk za babku, nýbrž za slušné peníze, přeloží do srozumitelštiny. Tomu říkám inovace!
Jožin

6 odpovědí na “Srozumitelština”

 1. Ale šibal laik si může lehko pomoci koupí publikace „Nový občanský zákoník. Srovnání nové a současné úpravy občanského práva“.
  Autor: Svejkovský a kol.
  Publikace je základní pomůckou, jejíž pomocí se čtenář snadno zorientuje v nové úpravě občanského práva.
  Cena s DPH 790,- Kč
  Kdo by utrácel za právníky!

 2. Pokud by srozumitelština měla za úkol jen překládat do zdravému rozumu odpovídajících formulací, byl by to jistě značný pokrok, ale přátelé, nespokojme se s malými cíli! Hledejme zdravý rozum alespoň ve veřejném prostoru, když ne vůkol všade! (všude? to je ale podivné slovo, je vůbec přípustné? z čeho to pochází?)! Velice mě zaujal poslední (bohužel však last, but not least) výkon ministryně spravedlnosti, která navštívila útěkáře vraha Kajínka, přeřazeného (nevím, jestli její zásluhou) do mírnější kartouzy, a on jí slíbil ke zjevné všeobecné úlevě našich medií, že už nebude utíkat. To je, co? Možná, že jí i další vězňové slíbí, možná i rukoudáním, že ve vězení počkají do propuštění.. Jsem z toho celá perplex.

 3. Všade vždy a všude souvisí se „vše“, praslovanského původu, původně obec, ves, všichni v obci. Ves = lat. vicus, řec. oikos. Starořímská Vesta byla ochránkyně domácího krbu a právě tak paní ministryně spravedlivě ochraňuje krby svých přidělených chráněnců nevědouc, že se jí vposledku vysmějou.

 4. Díky, vše- mě mělo trknout, nechala jsem se zmást tím -u-. Ta římská bohyně nejspíš příliš nedbala na módní trendy, neb po ní zůstala až donedávna stará vesta patrně před(1., 2., 3. punsko)válečné kvality. Taky se vám zdá, že co do kvality (nejen zboží) to ňák už dávno není ono? Koneckonců to říkala už moje babička.

 5. Dovolím si úspěšně popřít možnost nejen zákonům rozumět a chovat se podle nich, ve skutečnosti jsou zcela záměrně vybaveny formulacemi tak nekonkrétními, že je možné jakoukoliv nemorální činnost po nějakou dobu provozovat jakožto plně zákonnou, do doby než novela umožní další nemorální činnost, a tak ad libitum. Všechny tyto novely jsou pečlivě načasovány lobisty tak, aby oni a jejich sponzoři ihned onu činnost realizovali a tak dosáhli maximální náskok před dalšími možnými ale nepřipravenými využivateli tohoto“zlatého dolu“. Jakmile hrozí, že by někdo další mohl taky začít těžit, novela ten důl znepřístupní a připraveným lobistům otevře jiný.

  Doufám, že toto moje vysvětlení je srozumitelné a předkládám ho zcela zdarma. Na rozdíl od mnoha právníků, kteří opsanou práci vydávají za vlastní výtvor, já otevřeně prohlašuji, že toto vysvětlení jsem celé opsal a není to můj vlastní výtvor. Vytvořila ho podniková právnička mého kdysejšího zaměstnavatele a nám kolegům bez právnických zkušeností ho poskytla zdarma. Spolu s dalšími vysvětleními legislativních aspektů. Na požádání je sem přidám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *