Šťastný jako blecha

Už jste někdy slyšeli přirovnání šťastný jako blecha. Já ano, ale těžko nalézám vysvětlení proč je vlastně blecha šťastná.

Někteří lidé si myslí, že proto, že si pěkně poskakuje, že ji to baví a tak je prostě šťastná. Jiní to vysvětlují tak, že blecha je šťastná proto, že ji nikdo nechytil a nerozmáčkl mezi nehty. Jsou i další vysvětlení, ale všechna pokulhávají.

Já bych řekl, že slogan v tomto znění vznikl tak, že ten, kdo ho převzal a pak posílal dál, vlastně nepochopil, co slyšel, nebo si celou záležitost zjednodušil, poslal ji dál, a ta pak ztratila vtip – prostě ji zhrobařil. Nebo byl líný a vypustil při předání dál to, co vlastně dělalo vtip vtipem.

Když jsem totiž toto přirovnání slyšel před mnoha lety, tak znělo: šťastný jako bleší sameček v dámské košili. To má podle mého mínění opodstatnění a už se nemusíme s vysvětlováním moc zabývat.

Tvrdí Haryk…

14 odpovědí na “Šťastný jako blecha”

 1. Co si počne bleší sameček v dámské košili, když tam není pěkná, prdelatá, prsatá bleška. Pro něho je to jen zajímavý terén, ale štěstí? Ve stejné situaci si představte bleší samičku – asi by nebyla na větvi z toho, že se nalézá v hřebčí srsti…sama. Helejte, ale něco na tom bude – TO ŽRÁDLO!

 2. Janinko, Janinko! Vidím, že přítomnými cloumají chtíče a neřesti. Pozvedněte svého ducha výše! Mám zato (za to? za co??), že se obecně předpokládá, že skáče jen šťastlivec nebo Čech. Národnost blech je nejistá, zřejmě podle toho, čí krve se napije. Pak ovšem by byla i národnost PES atd. To bychom se asi nikam nedostali (nebo naopak příliš daleko). Tudíž – údajně šťastrná blecha skáče, nešťastná doskákala.

 3. Ano, Věro, nejen doskákala, ale to i odskákala. S nešťastnou blechou dělal totiž experimenty jistý vědec. Utrhl jí první nohu, zvolal „Hop!“ a blecha poskočila. Tak jí opět utrhl další nohu, opět zvolal a vše se úspěšně opakovalo. Po utržení předposlední nohy blecha neposkočila, jen se překulila na druhou stranu a schovávala si poslední zdravou nohu. Marně, i tu jí vědec následně utrhl, zvolal „Hop!“ a blecha nic, zůstala v klidu ležet. Vědec zapsal výsledek experimentu: Odstraníme-li bleše všechny nohy, blecha přestane slyšet.

 4. Jenom bych chtěl podotknout, že krev sají pouze blechy samičky (obdobně jako u komárů a jiné havěti). Ty nám pijí krev a potřebují ji ke zplození potomstva.

 5. Pan Qwakos se mýlí, dospělí jedinci (imaga) blechy obecné kousají a sají krev bez ohledu na pohlaví.Má pravdu, pokud jde o výživu larev – ty jsou živy na trusu tatínků a maminek.

 6. Pan Gabriel se myslim taky myli, podle neho blechy kousaji bez ohledu na pohlavi, ale meho psa prave v te oblasti pokousaly nejvic. A mne je ted trapno jit s takovym problemem k veterinari…

 7. Právě jsem se na NP dočetla zhruba toto: Dva čínští mudrci stojí na můstku a dívají se na ryby: Jeden praví: Jak vesele skáčou! Druhý praví: Jak víš, nejsa rybou, že jsou veselé? První na to: Jak ty víš, nejsa mnou, že já vím?

 8. U nás se říká „Šťastný jako blecha v bernardýnově kožichu“. Takže já mám o původu dobré nálady téhle blechy docela jasno.

 9. Jo,ale to platilo před vynálezem DDT.To ještě bývaly blešky šťastné a skákaly si v košilích a popíjely bez ohledu na všechna pohlaví na světě.

 10. Blecha šťastná je – bylo to prokázáno při pokusu.

  Jestliže skáče blecha z jedné půlky zadku na druhou půlku je štastná ta která přeskočí. Blecha , které při odskoku uklouzne noha má smůlu a je nešťastná.

 11. Blecha je opravdu šťastná, když může někomu pít krev. Takových, co mi nyní pijí krev, je několik. K mé smůle nejde o blechy, ani o vši, ale o nestydaté zlodějské všiváky, kteří okrádali nejen mne, ale i mé děti i jejich děti. Takoví se totiž neštítí ničeho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *