Štít

Neštítím se ani tématu válečného, a proto dnes přicházím se štítem. Jak jsem se dočetl v chytré knize to obrazně neznamená nic jiného, než to, že jsem na SlovoDne dotáhl štít. Pokud bych odcházel se štítem, odcházel bych jako vítěz z bitvy.
Kdo z našich učenců však ví, bez nahlédnutí do příručky, co znamená odejít na štítu?

Doplňující otázka:
Chodí se s křížkem po funuse i po židovském funuse?

Informace:
Jan Burian vydal v nakladatelském domě Galén knihu Ženy, muži a jiné básně.
Kniha je určena i osobám bez básnického střeva!

29 odpovědí na “Štít”

 1. Kdo by po židovském pohřbu na židovském hřbitově machroval s křížkem, toho by odnesli na štítu, neb židé se kříže štítí.

 2. Tomáš Štítný ze Štítného po pozření štítovky jelení měl problémy se štítnou žlázou, tvrdili o něm, že se hub štítí, ale on se zaštítil prohlášením, že je alergik.

 3. Já znám akorát snímkování ze štítu. Tomu úkonu jsme se hromadně podrobovali na základní škole, a protože příčka mezi mužskou a ženskou šatnou kvůli větrání nesahala až ke stropu, vzájemně jsme se pozdvihovali k mezeře a koukali, jak se holky obnažují.

 4. Odchod na štítu je vlastně odnos na štítu. A v tom případě služí štít jako máry.

 5. Na poškozeném tepelném štítě raketoplánu odešla na věčnost celá jeho americká posádka, byl to pohřeb žehem za živa. I skvělá technika skrývá v sobě velké riziko.

 6. Jako živé štíty používají Palestinci své ženy a děti, také civilní obydlené budovy, kde ovšem pilně vyrábějí munici na ničení svého sponzora

 7. Lay down my sword and SHIELD
  down by the riverside… se mi vždy moc líbilo. Siegfridovi se to ale nevyplatilo.
  Možná proto, že to nebyla řeka, ale studánka. Teď prý nám tady vybudují také štít. Takže pryč se studánkami!

 8. Konečně. Ten štít tady měl být už od sedmačtyřicátého…, a nemuseli jsme stávat po desetiletí fronty na hajzlpapír a banány…

 9. Štít je také sloveso. Dodnes mám v živé paměti, jak pan Kuhn, vyšed z prasečího chlívku se málem přerazil o synovo pohozené kolo a ve spravedlivém hněvu na něj zvolal: „Kam se vysereš, tam se vyštíš.

 10. Jirko, v mládí jsem od svého dědy slyšíval: „jdu se vydštít“. Spojoval jsem to s deštěm, tedy s dštěním, nevím jestli tomu tak opravdu bylo. Ve středním Polabí se tak mluvilo. Tam jsme také moc nectili čtvrtý pád, krásně jsme si vystačili s prvním. Můj děda mi vyprávěl pohádku: „Žil jeden starý otec a ten měl tři synové“. A také jsme mívali v chlívku „králíci“. Kdo v nich měl „králíky“, ten byl krajně podezřelý, nic dobrého se od něj nečekalo.

 11. V českém překladu „My fair lady“ zpívá Líza:Déšť dští tam ve Španělsku, kde je pláň. Jako jazykolam dobré. Ale půvabnější mi případá drak, který dští oheň. Udivuje mě nadčasová efektivnost a úspornost jeho jednání – rovnou potravu (princeznu) ugriluje

 12. Tak drak sice dští oheň, ale na princeznu jen tak něžně, aby ji ve své sluji příjemně vyhřál na použitelnou teplotu, protože ji nejí, ale potřebuje ji k rozmnožení, na rozdíl od vejcorodých draků, kteří sice také dští, ale o princezny ani jiné ženy nejeví zájem. Naproti tomu draci živorodí jeví zájem o princezny právě pro cennost jejich genetického materiálu.

  V současnosti je princezen tak málo, že draci musí používat jiné metody, tak jak to je popsáno v mojí klasické moderní pohádce:

  Maruška a drak

  http://sweb.cz/xjim/fota/maruskaadrak.htm

 13. Kdyby Kemr v tom filmu prohlásil „Dští a dští“, smál by se jen váš dědeček.Výraz tam opravdu použitý je zajímavý dvakrát, nejen podobou (ehm) skutkovou, ale i slovní, přinejmenším rýmem s „lije“.

 14. Pana Kemra jsem si velmi vážil, hrál dobře samé tzv. zemité role, měl to v sobě; myslím si, že by ze sebe „dští a dští“ nikdy nevypravil. Na to neměl stavěná svá mluvidla. A kdyby přece jen vypravil, tak by to už nebyl ten správný Kemr.

 15. Hmm… Kruh se nám uzavírá. Deštník je vlastne štít na ochranu před deštěm, tudíž i před jakoukoliv neagresivní kapalinou, včetně vámi naznačeného a jemně popsaného tělního produktu

 16. Ještě k těm drakům: Vaše hypotéza nepochybně funguje v konfiguraci drak – princezna (sama bych si to možná ráda vyzkoušela tak před několika lety), ale co s další možností: Dračice – princ? Jak donutit prince, tedy jistou jeho část, ke spolupráci?

 17. Útoku se štítím, obranou mi štít, jimž dobře se zaštítit dobré je. Až jednou zlo pomine a radost nám štítem bude proti nepohodě, budeme žít všichni jenom v míru a ve svobodě.

 18. Tak k těm dračicím, jsou tu dvě hypetózy, ale ani jedna není ověřená. První praví, že draci se rodí jen draci a žádné dračky, jenže proti této hypotézi silně protestovaly feminstky. Specielně pro jejich – no nedá se říct uspokojení, víme dobře, že feministky uspokojit nelze – inu řekněme umlčení, byla vytvořena hiphoptéza neboli hyprotéza druhá, která praví, že mužskejm je úplně jedno, kam ho strčej, třeba do dračice, jen když ta se předtím trochu brání a upejpá, že jí zrovna bolí hlava, nebo není vyluxováno. Je tu ale ještě verze třetí, ale ta je nedoložená, totiž že to všecko je blbost a ve skutečnosti je to jinak.

 19. Dračky se pravidelně scházely na dračkách. Dračice neí samička od draka, ale nějaká divoká kočka od homo sapiens. Drak (fem.) je SAŇ, povětšinou lítá, ale nelítá, nýbrž chodí. Lítají draci. Moji teorii o dračicích potvrzuje to, že dračice se na podzim nepouštějí.
  „Tak co, pane Novák, na procházku, na procházku?“ „Ale, jdu pouštět draka. Mařenko, jdi se proběhniout!“

 20. Saně se nepouštějí na podzim, ale v zimě, a to ne do povětří, nýbrž pěkně do sněhu. Protože jen chlapi mají pořád hlavu v oblacích a jsou do větru, ženy jsou nohama na zemi.

 21. Valašská vyjmenovaná slova na „šč“:
  ščestí, ščovík, ščúr, vyščat, poščat, poščeváček, ešče, klešče, káeščé

 22. Ženy jsou nohama zemi..?? Za svůj zatím poměrně mladý život jsem viděl pár sovětských, amerických, francouzských, ruských i jiných filmů atd., ve kterých nohy žen vždy směřovaly vzhůru.., tzv. do véčka, fau for victory….

  ZÁSADOVÁ… / ptákovina 111 /

  Věrná paní Zdislava
  Každému jen tak
  nedává…

  Což musím říct
  velmi je pěkné

  Že tomu dá jen
  kdo si řekne…

  /pokud to někoho zajímá /

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *