Ve smyslu čísla 5803 se výrazem „perlinkové tkaniny“ rozumějí tkaniny, jejichž osnova je zcela nebo zčásti složena ze stojitých nebo základních nití a z obtáčivých nití, které obtáčejí stojité nitě poloviční, celou nebo vícenásobnou otáčkou a vytvářejí tak smyčky, kterými prochází útková nit.
NAŠE perlinkové nitěnky jsou vyrobeny z materiálu s koncovým závěsem ve tvaru „C“ nebo „J“. Půlnitěnky jsou z oceli. Profil v stojinové části prodlužuje životnost nitěnky a usnadňuje návod osnovních nití. Perlinkové nitěnky se závěsem ve tvaru „C“ nebo „J“ jsou voleny pro standardní osnovní materiál. Stojité pak obstojí.
Přehodíš ji na koně, co má větší hlavu a stojí v postroji.
Já se styděl, že neumím anglicky a teď už neumím ani česky. To je sešup!
Tímto vyzývám Freda ať se ujme tohoto českého textu a přeloží to do anglickéh jazyka. A ostatní pokud vládnou nějakým tím cizím jazykem nenechte se prosit a hurá do toho. Děkuji za ochotu a spolupráci!
Díky za stojité nitě, netušil jsem, že existují. V Bánově říkali nitím mitě a lidé měli krásně vyšívané kroje, byla to radost pohledět. Jsem rád, že dost mladých lidí se ke kultuře našich předků nechová nevšímavě a pomáhají uchovávat kulturní dědictví pro další generace, aby paměť národa nezahltila skleróza lhostejnosti. Uchovat něco starého a přitom dobrého a krásného bývá pracnější a komplikovanější, než něco nového vytvořit.
Milý Jožine, a co v Suché Lozi? Jak spolu vycházeli? Kdo komu pokácíval máj?
Připomíná to návod na použití Baggy 3750, blahé paměti.
Možná je dobře, že je národ rozdělen napůl, i to „staré a dobré a krásné“, někdo kdysi musel vytvořit jako nové. (:
Na obhajobu autora formulace bych uvedl, že myslím, že text je napsán srozumitelně. Protože asi ale není celý, a mne téma zaujalo, chtěl bych se zeptat přítomných, kteří jsou v oboru vzdělaní nebo poučení, zda tomu rozumím dobře, když se domnívám, že útková nit je v tomto případě představována tou stojitou nebo základní nití? Pokud ano, pak je to jasné. Pokud ne, tak prosím o vysvětlení. Děkuji.
Pro P.V. : ne, útková nit nikdy nemůže být základní ani stojitou.To je hluboké nedorozumění lol:-(
Představte si prosím, jak utkat jakýsi reliéf
Přeložte to do Brněnštiny a bude to jasné.
Pokud by utkova nit byla niti zakladni ci stojitou, cely text by byl zbytecny.
To jste mi to moc nevysvětlili.
Podívám se do Technického.
Do uší se mi ale neodbytně vkrádá.Vodňanského verš
Ať tak či onak
s kloboukem Tonak
na hlavě
skončíte v ústavě.
Jak to souvisí?
Tak už jsem si to našel a je mi to jasné…možná. Pořád mi totiž ta formulace ve vyhlášce zní nejednoznačně. Proč nemůžou rovnou jasně napsat, že:
„Perlinka – vazba vzniká vzájemným přetočením dvou sousedních osnovních nití o 180 stupňů či pouze o polovic (poloviční perlinka) kolem útku, který prochází místem přetočení.“
Co to je potom, ty stojité nitě?
Pokud zadáte na Google „Stojity“, najdete jediný odkaz – na tento příspěvek 🙂
Stojite neboli zakladni nite jsou nite ktere stoji na miste a tvori zaklad osnovy. Kolem nik jsou pak omotany nite obtacive, a to tak ze mezi stojitymi a obtacivymi nitemi vzniknou ocka, kterymi jsou protazeny pricne nite utkove.
Nechapu co je na tom nesrozumitelneho. Jenom mi neni jasne proc se to jmenuje perlinka, bud to ma neco spolecneho s perlami, nebo je to „per link“?
Gabriel, lahvak: Ale jo, já zhruba rozumím principu tkaniny a že je útek kolmý na osnovu, vím ze školy. O to mi nejde.
Čemu nerozumím ohledně perlinky, je formulace ve zmíněné vyhlášce, že „… obtáčivé nitě obtáčejí stojité nitě …“, když přitom (podle mne) je to spíše tak, že „… se přetočí dvě sousední osnovní nitě kolem útku, který prochází místem přetočení…“. Proto jsem se včera tázal, zda je podle této vyhlášky paradoxně „útková nit v tomto případě představována tou stojitou nebo základní nití“ (= samozřejmě blbost).
Už jsem si na webu našel dvoje skripta o tkaní v PDF, kde je o perlince velmi málo.
Berte to tak, že su blbej a potřebuju obrázek. Jinak dnes neusnu :-).
Ja toho o tkani moc nevim, a s peknym slovem „utek“ se tu setkavam poprve, ale podle mojeho nazoru je to takhle:
Pri nejjednodusim zpusobu tkani, na uplne jednoduchym stavu, osnovni nite jsou rozdeleny do dvou skupin: jedna z nich (stojite nite?) je upevnena na ramu a nepohybuje se. Druha z nich se pohybuje nahoru a dolu. Mezi nimi pak prochazi utek. U perlinky se podle mojeho nazoru (alespon podle one vyhlasky) po kazdem utku navic omota ta pohybliva nit kolem te „stojite“ nite.
Podle vaseho popisu by tam zadne stojite nite nebyly, vsechny by byly pohyblive, a ty dve skupiny by se po kazdem utku proste pretocily. Zajimalo by me jestli by ta vysledna tkanina byla stejna.
Preji dobrou noc. Ja tady v casnem odpoledni usinam u pocitace i bez obrazku, asi je cas na kafe.