Šunkofleky

Šunkofleky nabízím jako vhodné téma uprostřed léta. Díry v atmosféře nás prokazatelně ovlivňují. Pan prezident nevidí černé peníze, pouze modrou planetu, já osvícen ultrafialovým světlem dostávám choutky z dětství – šunkofleky. Recept na šunkofleky lze jistě nalézt v kdekteré kuchařce, ale kde najít původní suroviny? Těstoviny z Vitany, která vaří za vás? Nemluvě o kouscích masa neznámého původu podávaných jako šunka v šunkoflecích ve školních a závodních jídelnách. Nejoblíbenější část šunkofleků byly kousky připečené ke kastrolu.

Původní požitek z chroupání šunkofleků je neopakovatelný – svádět chuťové halucinace na díry v ozónu je výraz letní neschopnosti vymýšlet pro SlovoDne intelektuálně konvertibilní příspěvky 🙂

39 odpovědí na “Šunkofleky”

 1. Já obvykle doma dávám na šunkofleky RE (RE jako repete). Na Hané by mi řekli: „Pane, proč se v tom tak répete?“

 2. Fleky pocházejí zřejmě z němčiny, ale šunkoskvrny by asi nikomu nechutnaly. Z toho je vidět, že i název výrobku pomáhá prodávat.

 3. Ano, uprostřed léta měla na šunkách od neustáleho poplácávání fleky…, jinde pak měla fleky ozdobené předponou cuc…no, nekupte to…

 4. Stálo by za anketu zjištění oblíbenosti této krmě. Ač není z hlediska zdravé výživy „in“, musím se přihlásit mezi vyznavače této víry. Vedle bramborových placek je to to nejlepší co mi může nabídnout moje domácí kuchyně.

 5. výborné jídlo mňam, i dnes si, ale člověk musí s tím dát práci, uzený bůček, libový velmi dlouho vařit, aby šel najemno nakrájet na kostičky a do domácích flíčků( lze dne již zakoupit v obchodě- Babičiny fleky), pak rozkvedlat vejce v mléce a po zahřátí promíchaných a opepřených fleků vlít a péci tak dlouho, až se začnou červenat a chytat kůrku. Pak to teda křupe a s okurčičkou bašat…

 6. Vidím, že naše dámy preferují kynologii před dobročinností, neboť jinak by nemohly nechat pana Pallase tápat ohledně původních surovin a původu křupavé kůrky na okrajích kompaktní porce šunkových halušek. Přemýšlím, zda chuťové halucinace jsou projevem nějaké deviace, přikláním se k názoru, že ano a to balounismu. My vyznavači zelných chodů takové příznaky nemíváme, avšak přesto jsou pojídači zelí neprávem považování za jedince melancholické se sklony ke skepsi a těžkomyslnosti.
  Považte, že svět se chystá využít proteinové kapacity říše červů.

 7. Kdo považuje pojídače zelí za jedince melancholické se sklony ke skepsi a těžkomyslnosti?
  Zadávám domácí úkol. Identifikujte autora věty: „Kyselé zelí je pokrm činorodých lidí“.
  (mám si udělat vostudu? Možná je to od Camuse)

 8. A co šunkafleky s houbami? nebo s květákem či brokolicí? Prý v Tyrolích podávají šunkafleky pocukrované. S tím, že pojídači kyselého zelí jsou činorodí, lze s výhradami souhlasit, protože pokud zelí není provázeno vydatnou porcí vepřové pečeně a houskových knedlíků, je snadno průchozí a dotyčný pojídatel se pak přesunuje zrychleně a vytváří klamný dojem celkové aktivity.

 9. pro JP:autoru (na kterého se ptáte) uvedeného výroku je též připisován výrok jiný, avšak neméně podnětný: “ …… co je kyselé, není sladké!“

 10. Jo, a co je sladkokyselé, je drobet sladké a drobet kyselé. Není nad perfektní orientaci…smyslovou…Jinak voda z kyselého zelí perfektně a levně čistí, ale až po 15. září, říkají šamani….

 11. Tohle se mi zobrazí, když si otevřu šunkofleky: Na be2 najdete partnera pro celý život Láska na vysoké úrovni!
  Co je, prosím, láska na vysoké úrovni? Znám: velká láska, hluboká láska, žádná láska, upřímná, falešná, sobecká, nesobecká, stará …. Ale na vysoké úrovni?

 12. Stařenko, já znám tu lásku na vysoké úrovni z TV seriálů, On je většinou velmi zazobaný, ale ona pak může být i chudá, ale musí být velmi hezká, aby snadno přeskočila jiskra. Nakonec, až přejde hodně všedních dnů, se ona na něho vy(kašle) zvysoka a neudělá mu na jídlo ani ty levné, ale poměrně pracné šunkofleky a nutí ho jíst nezdravá jídla v drahých restauracích, protože si místo vaření válí raději šunky v soláriu, aby mohla z nudy snadněji lovit milence ve fitcentrech.

 13. nemyslí se tou láskou na vysoké úrovni třeba láska mezi kosmonauty? viz. manželství Valentiny Těreškovové a Andriana Nikolajeva.

 14. Erich Maria Remarque píše v Černém obelisku o kysaném zelí (nikoli kyselém, to je humus!) s ananasem vařeném v šampaňském jako o jídle králů a básníků.

 15. To neznám. Přirozeně, neboť nejsem básník, tím méně král. Ale mrkvový salát s ananasem, to je mňamka.
  S tou láskou jo – to z těch seriálů bude asi ono. A což tepre telenovely! To když takhle přijde nějaká moje vrstevnice na návštěvu (ony jsou to všechno důchodkyně, já však ne) a ROZHODNĚ musí shlédnout ten díl, který právě běží, takže i já povinně a ze zdvořilosti …. Výhoda je, že je jedno, o kterou telenovelu právě jde.
  U nás se říkalo vznešeně „šunknfleky“

 16. To nevím, těžko, říkal to otec a ten se narodil 1893, tak asi ne. Matka říkala velmi spisovně „šunkové flíčky“, ač nebyla pedagožka. Ona ovšem taky – když jsem se jí jevila jako úplná krááááva blbá pitomá – dlouho startovala a nakonec řekla „ty jsi taková … … … husa!!!!“ Ale dost mě řezala; dostala jsem za drzost i na mé vlastní svatbě.

 17. Stařenko, vy vcelku s gramatikou problémy nemáte, s banalitami podstupujeme zápas všichni, ale protože je to již podruhé nebo potřetí, tak prosím: na své vlastní svatbě.

 18. ad Gabriel: Ano, samozřejmě máte recht. A kromě toho nevím, proč se mi zdálo vhodné přispět zejména tímto svým moudrem. Ráda SlovoDne čtu, tak snad abych u toho zůstala. Ale ta mrkev s tím ananasem je fakt dobrá.

 19. Stařenko, nenechte se Gabrielem zastrašit, to on zkouší (většinou marně) na každého. My si ho považujeme, neboť na chudej lid muší bejt přísnost, a kam by to vedlo, žejo, kdybysme si dělali co chceme i v gramatice, ale jinak se nedáme a vy se nedejte taky. Jen nám hezky pište, a kdybyste se Gabriela bála (a to opravdu nemusíte), tak na něj pustím Šiklovou, z té on má (oprávněně, neb je JENOM mužskej) vítr. A Gabrieli, kdybych (čistě teoreticky) někde byla se svým tatínkem a vy taky tam se svým, skoro bych se obávala, aby se nám ti sví tatínci nepopletli, zejména, byly-li (jak jinak!) paní matinky obě feš.

 20. To Jagr: sex,l drogy a šunkˇnˇfleky? No já nevím, musím si na to teprve zvyknout, ale ňák mi připadá, že to nemá ten říz. I když většina ještě žijících rockerů v mém věku si pořizuje mladé manželky a (teď mě honem nenapadá správný termín, něco jako vlastnoručně, ale to je míněno hodně obrazně) vyrobené vnouče, ba pravnouče, stejně si myslím, že by dali ty fleky na první místo, drogy pro jistotu vynechat, už na ně nemáme tu odvahu, a ten rock radši jako pomalejší ploužák.

 21. to wbg: čistí tak spolehlivě, že jím lze čistit i perské koberce. Jestli po 15. září, to netuším (a proč vlastně?). Brassssica vobisssscum!

 22. To já si to neberu, ba ani z toho nejsem nesvá, nehledě (já nehledíc) k tomu, že Gabriel měl opravdu pravdu. A on to na druhé straně velmi laskavě zmírnil – s gramatikou VCELKU problémy nemám.
  Najít správný výraz místo „vlastnoručně“ by možná v duchu nebyl problém, ten tkví spíše v písemném (i ústním) vyjádření. Udělej / urob si sám se rovněž nehodí. Možná – v případech myšlených výše – „vlastními silami“? A vynechat „posledními“.

 23. Navrhuji vlastnoobstojně. To neurazí. Paní Diblíková mi poťouchle podsouvá bázlivost vůči své družce in spe Šiklové. Pokud budou mít za dnešní Svatojakubské noci tradiční slet, může zase žalovat.

 24. O žádném sletu nevím, mohl byste přeposlat pozvánku? Jinak „Nichts fuer Unguat“. Ale mám prosbičku: teď jsem na svém oblíbeném NP objevila problém (aspoň pro mě): vysutý x visutý. Od dětství znám visutou dráhu (v Českém krasu převážela-přenášela lomový vápenec pro loděnickou vápenici a s příšerným rachotem vozíky vysypávala do vagonů vlečky), teď jsem objevila vysuté střílny a moc se mi nelíbí, já bych je vysuNUla, ale možná jsem předpojatá, předsudky z dětství jsou nejtrvanlivější. Vlastnoobstojně připomíná obkročák. a co takhle zkratka v.p. nebo spíš p.p.( jako m.p.)?

 25. To jsou, ale štěky, prý já mám rád šunkofleky! Já mám raděj uzené, k tomu zelí kyselé a nejlépe chleba krajíc. To já nechci přištípkařit a chuť si šnkofleky mařit.

 26. Ivane, při čtení vašeho příspěvku mě napadla děsivá představa šnekofleků, i když vlastně těch máme na zahradě letos mraky – jak šneků obého druhu (ty s boudičkou přenechávám sousedovi, který pěstuje pouze trávník – představte si, že jsem našla prázdnou? ulitu a u ní asi 4 ty zrzavé obludy ze Španěl, to je přece „rukolapný“ důkaz španělské krve(slizo?)žíznivosti a je potřeba naše šnečky před nimi chránit, abychom je mohli vyvážet mlsným francouzským jazýčkům), tak jejich stop a brzdných drah před čímkoli zeleným či vůbec sežratelným.

 27. Pro paní Diblíkovou:
  Adjektivum vysutý je uvedeno naposledy v Havránkově Slovníku spisovného jazyka českého a znamená ‚dopředu vyčnívající‘ (dnes bychom v tomto významu použili spíše výraz vysunutý). Výraz visutý naopak znamená ‚zavěšený, upevněný shora‘ (visutý most) nebo ‚položený nad něčím jako stupeň‘ (visuté zahrady).
  Abych zlidštil školometský příspěvek, dodávám, že pro V.I.P. pozvánky
  na slet netřeba.

 28. Stran sletu jste mě uklidnil, když je účast obligatorní, jaksi z titulu funkce, zvát netřeba (Šiklová letí taky bez pozvánky). Ad re vi(y)sutý: visutý = visací (jako lanovka, i když jsou i lanovky nevisící) nebo schodovitě Semiramidovitě pyramidovitě za(nad)sunutý, zatímco vysutý je opakschodovitě vysunutý?

 29. Já mislím, že je to prostě překlep, pysateli to ujelo a korektorovy uňiklo. Vysunuté střílny jsou ještě uvnitř rámce mých schopností něco takého si představit, visuté střílny jsou již vně. Je ovšem pravda, že vně jsou toho hromady.
  Ale zpět k šunkoflekům: jestliže láska prochází žaludkem, kam jde potom? Tenké střevo, tlusté střevo …. a konec. Ale tam přece není srdce!!! Tím vlastně, tím pádem, láska ani neprojde.

 30. Visuté střílny by visely na fasádě jako ty lavičky na mytí oken mrakodrapů. Posouvaly by se dle potřeby.
  Stařenko, ta láska se zřejmě prochází V žaludku. Kdyby šla dál, skončila by, jak shora naznačeno, v … . Původně to bylo asi míněno tak, že na lačný žaludek se do milování moc nechce. V naší době viz Plzákovo heslo „Nakrmte tu bestii!“ jako recept na šťastné manželství. V životě jsem viděla hodně Casanovů, kteří nakonec vyměnili volnou lásku za teplé večeře.

 31. Pravidelná strava každého plejboje spolehlivě zlikviduje….
  Ad stařenka. ˇVoda z kysleého zelí čistí co – odpadní roury, koho – příslušníků rodu homo….

 32. Odpadní roury koho je paráda!
  Plzákovo heslo (jako i jeho mnohá jiná) se mi plně osvědčilo v mém dlouhém naprosto jednostranně šťastném manželství. Nyní již bývalém. No, ale na druhé straně jsem se zase hodně nasmála.

 33. Aby bylo jasno,slet se konal pod pseudonymem ESBU v Novém Městě na Moravě.Jiřinka Šiklová tam byla-zvána a já též.Užívaly jsme si celý týden(3:červencový) a bylo to skvělé.I noci byly blažené,leč bez Filipů a Jakubů.Škoda.První den k večeři byly šunkefleky a pak koncert v galerii .Poté vínko teklo proudem.
  Stařenko,vítám vás do klubu Gabrielových obětí.Já ho,svého času,rozběsnila svým specielním užíváním přechodníků.Vyděsil mne tak,že jsem si pořídila druhého psa a tak zdvojila noční ostrahu svého bydla.Ještě teď se chvěji při pomyšlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *