Svíčka

Vstoupím do pokoje, rozsvítím, zažehnu svíčku a zhasnu světlo. K rozsvícení i zhasnutí použiji vypínač, anglicky switch. Tvůrci češtiny začali vymýšlet české pojmenování svíčky o vánocích a nějak to s tím switchem-vypínačem popletli a tak je ze switche svíčka. Zjevně byl podvýbor pro pojmenování osvětlení pod parou, a tak popletli i ten vypínač. Každé malé dítě ví, že je nejprve potřeba rozsvítit a teprve potom zhasnout. Tedy navrhuji v příští revizi přejmenovat vypínač na zapínač.

Šťastné a veselé slovutým slovodníkům
přeje Jirka P.

21 odpovědí na “Svíčka”

 1. Přejmenováním vypínače na zapínač vyřešíme problém jen na chvíli. V příštím okamžiku musíme provést další revizi a zapínač přejmenovat opět na vypínač atd. O každé revizi pořídíme zápis nejméně ve třech vyhotoveních, opatříme razítkem a podpisy nejméně dvou svědků nebo ověřovatelů. Všechny zápisy budeme archivovat pod spisovým číslem nejméně 50 let a poté překontrolujeme úplnost a komisionelně skartujeme.
  Navrhuji technologicky nové řešení. Nainsatlovat dva (pro lepší srozumitelnost nyní pojmenujeme oba stejně) vypínače. Poté se rozhodneme nebo losem určíme jeden jako zapínač a druhý jako vypínač a důsledně toto rozdělení dodržujeme. Vyhneme se problémům s revizemi.

 2. Jelikož jsem se zcela ponořil do vyřešení technického problému, úplně jsem zapomněl na svíčku. Tu si necháme pro romantické nasvícení slavnostní večeře nebo když nepůjde elektrický proud a nebudeme uvažovat o switchi apod. Ostatně z čeho se dělá svíčková?

 3. Quakoš zapomíná na tzv schodišťový vypínač, který může ve stejné pozici rozsvědcet či zhasínat 🙁

 4. Spínače a jiné technické vymoženosti mi pomohly vybavit si starý vtip o tom, jak dva staří manželé leželi v posteli a četli knížky. Unavený pán zavřel svou knihu a otázal se manželky: „Smím už zhasnout?“ „Ty můžeš, ale lampu nech svítit!“ odpověděla mu jeho paní, aniž by odtrhla zrak od zajímavého čtení.

 5. A co stmívač? Funguje taky jako zapínač a vypínač, když ho stlačím kratce, Když ale stlačím a držím, nezapne naráz, ale postupně pomalu zvětšuje intenzitu světla, nebo ji naopak zmenšuje – stmívá. Jak pojmenovat opak stmívače: rozetmívač, rozjasňovač, svítač, rozbřeskovač ? Všechno mi to zní neúplně až blbě. Ač ho neumím pojmenovat, revize nepotřebuje, jest bezdrátový a s vedením silných 230V střídavých se nikterak nespojuje, bo v sobě má maličkou baterku,ani nepotřebuje být ve zdi ani na zdi, může být přilepen třeba na bok stolu, vzhledově se od klasického vypínače neliší. Jak ho pojmenovat??!!. . .

 6. Stmívač spojený s rozjasňovačem bych asi pojmenoval regulátor, když funguje v obou směrech. A co se týče slova switch, to zcela evidentně pochází z české svíčky a do Anglie je zanesla královna Anna, na kterou tam dodnes vzpomínají.

 7. Mně osobně postačí vypínač. Obvykle po příchodu do ztemnělého prostoru jím vypnu tmu. Hodlám-li vrátit hladinu osvětlení na původní úroveň, prostě vypnu osvětlení. Tma se pak automaticky zapíná sama a zapínače netřeba. Zatím jsem v mém přístupu k věci samé neshledal za dlouhá léta nijakých praktických závad a z nich vyplývajících nepříjemných důsledků.

 8. Kam se ztratí tma, když rozsvítíme? Pan Horníček odpovídal: Ta tma tam stále je, jenom není vidět.

 9. Milí přátelé přeji vám vše nejlepší nejen o svátcích, ale i potom v novém roce ve vední dny.
  Myslím, že ze slova switch nepochází svíčka. Je to slovanské slovo vycházející ze světla. U Rusů je to svěča, u Poláků świeca atd. Angličané také mimo jiné překládají svíčku light-unit. Switch ne vždy zažehne světlo.
  Jen mi s tím nejdou dohromady svíčkové báby (candlewoman), nesvítí tak proč se jim tak říká? Nevychází to snad z toho, že svíčky používají i k něčemu jinému než jen ke svícení?

 10. Nedá se svítit: dědeček spolkl svíčku, babička vypila petrolej. (Dětská říkanka z Moravy)

 11. Schätzbar Gabriel, danke sehr für mich und meine Stute von Warkant. Ich also wünsche Dich stilles Weinachten und Neues Jahr mit große Affe.

 12. Pozor! Zítra je den globálního orgasmu za mír a svobodu na celém světě! Více na
  http://www.globalorgasm.org
  Nejde o erotické stránky, ale o nápad, jak přimět média a i jinak nevšímavé lidi k zveřejnění a k přečtení něčeho o míru a škodlivosti válek a diktatur. Diskuze v angličtině je plná jak souhlasu, tak odporu vůči této akci, ale všici se shodnou, že vzbuzuje pozornost. Také česky na
  http://www.novinky.cz/koktejl/

 13. Pane Qwakoši, svíčková se dělá samozřejmě ze svíček. Ale pozor! Z parafinových nestojí za moc. Vůbec nejlepší svíčková je ze svíček lojových. Píše o tom Santnerka v silvestrovském vydání kuchařky s názvem „co jsme si uvařili, to si taky snězme“. (Kapitola: Stará, míchej, ať se nám to nepřipálí).

 14. Tak,pánové,já mám v ložnici jak vypínače,tak zapínače.A to už od počátku věků.Potíž mi však činí určit,v případě potřeby,co je vypínač,co zapínač.Lítám tedy po ložnici jak dežot a hledám a zkouším.Ty oný se však v průběhu pátrání navzájem prohazují,mne soustavně matou a tak vystavují dlohotrvajícímu stresu,což zanechává trvalé následky na psych.a je na to i důchod.Co s tím,když manžel a syn jsou slaboproudi a tak mi nikdo z venčí nic neudělá,aby je neztrapnil.A co já,ubohá.Nezbylo mi,než se z ložnice odstěhovat.Stelu a uklízím pouze ve dne.
  Svíčkové báby byly ženy,které měly v péči rozsvěcení svěc v kostelích před mší.Když nebyla elektřina,byla to docela zdlouhavá činnost.Svěc bývalo,dle velikosti svatostánku,až několik set.Proto musely pádit do chrámu mnohem dříve,než ostatní.Jejich zbožnost šla tedy jejich méně zbožným dědkům na nervy(nedostali snídani do postele),i počastovali své družky nelichotivě-svíčkové báby.

 15. ten starý vtip o unaveném pánovi je dobrý 🙂 tak mne napadlo, že nejblíž je to tedy s cukrkandlem protože jde vlastně o cukrovou svíci sugar candle ? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *