Tak co, Tacos?

Being originally from California, just a few miles from the Mexican border, I’m quite fond of Mexican food. So when I was at the wonderful Jaromir Nohavica concert last month, my mouth watered when I saw this sign:

Tacos

I was expecting one of my favorite culinary delicacies, a hard tortilla shell stuffed with seasoned meat, cheese, vegetables, and a bit of hot sauce on the top:

REAL-Tacos

Instead, what I got for my 60 Czech Crowns was a sort of bland soupy concoction, with a few token vegetables sprinkled on top with not a tortilla to be seen:

Not-Tacos

This is a common thing here, but it’s gotten better in recent years. Not long ago, an order of “spaghetti” at a Czech restaurant meant you’d get some limp noodles with a bit of ketchup on top.

17 odpovědí na “Tak co, Tacos?”

 1. Takos bude asi zkratka od „Takový sajrajt“. Za dvě eura bych na západ od nás nekoupil ani ten náš takos, tak to je. Vybavil se mi starý vtip: Děťátko: „Maminko, já nechci bratříčka!“. Maminka nevrle: „Nekecej a jez co máš na talíři!“…

 2. Tak tohle je zřejmě jídlo „co dům dal“, a taky se říká, že v tom jsou psi i s boudama (já vím, že s boudami, ale berte to jako hovorovou češtinu).
  Po známé reklamě s Bobíkem mám k těmto jídlům mocnou nedůvěru.

 3. Jozin:

  Boy: „I don’t want to visit Europe.“
  Mother: „Shut up, and just keep swimming.“

  Boy: „I’m tired of walking in circles.“
  Mother: „Shut up, or I’ll nail the other foot to the floor.“

  Boy: „Mommy, can I lick the bowl?“
  Mother: „Shut up and flush it like everyone else.“

  😉

 4. Jiřinko, neuražte se, ale připomínáte mi toho Číňana z reklamy o Bobíkovi.A také mojí maminku, která se spokojila se svojí středoškolskou němčinou a žádný další jazyk už se neučí. S mými kamarády cizinci, kteří na ni mluví anglicky pak mluví velmi pomalu, se širokým chápajícím úsměvem a zřetelně česky.

 5. Janě – slibuji, že už Vás nebudu rozčilovat. Číňan opravdu nejsem. Je mi moc líto.

 6. TAKOS – TAKOvý Stotisícový návštěvník byl na SlovoDne v tomto týdnu (od začátku fungování počítadla). Zajímalo by mne, kdo to byl. Pokud to nikdo neví, tak navrhuji, abychom 100 000. návštěvníkem zvolili Jiřinu Balákovou, ať ji to její líto (viz Září 13) konečně opustí. Darem dostává zbytek pravého a nefalšovaného babího léta, ať si ho užije a my taky, určitě si ho nenechá jen pro sebe.

 7. Pozor – nikoli návštěvník, ale návštěva. Pokud chápu dobře TOPLIST, tak se počítá maximálně jedna návštěva z jednoho cookie za dvacet minut.
  Já sám mám těch návštěv nejméně 1.000 – jednu při psaní SlovaDne večer a jednu při nahlédnutí v pracovní době v průběhu zasloučené přestávky

 8. Jiřinko, když se Fred podivoval nad tím, že mu místo plněné tortily naservírovali to, co je na spodním obrázku, „pochválila“ jsem naši českou vynalézavost, vynález plastové tortily.
  To s tím Číňanem byla jen dobře míněná snaha donutit vás pohnout trochu s angličtinou, ale ono se to radí, že.

 9. jani. moje maminka je také taková. a jsem rád, že je taková. také jsem ji kdysi chtěl napravovat, pro její „dobro“. byl jsem hlopý. jsem rád, že ji mám a že rozumím jejímu jazyku. howgh!

 10. Vedle TACOS by v Čechách mohlo být i LEDACOS slovo, které připouští použití téměř všeho možného pro danou krmi . V technické řeči jak v angličtině tak i v češtině je to složenina pro terminus technikus elektroluminiscenční dioda a arkuscosinus. Tato „příbuznost“je asi podmíněná tím, že oba jazyky svá slova tvoří ze 26 písmen, takže ovládání jazyků je založeno na „pouhé“ znalosti kombinace těchto písmen. Čeština navíc si zavedla pro odstarnění spřežek pro „zjednodušení“ písmena s diakritickými znaménky. Na jednu však J.A.Komenský zapoměl, tj. „ch“, (např. ruština pro to má „X“). V neposlední řadě nám pomáhá společné užívání převzatých slov.

 11. Jiříku, nabodeníčka krátká a dlúhá zavedl M.J.Hus.Ale nejraději bych se neviděl, jak mi J.Pavelka vyprášil kožich. Tak to vezměte jako úlet bývalého puristy. Jiřince vzkazuji obzvláštní náklonost.

 12. Pane Gabrieli omlouvám se Vám za svoji blbost. Dodatečně jsem si to také uvědomil, ale zvítězilo u mne přesvědčení, že to třeba projde, ale neprošlo! Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *