Tak takto ne

Tak se sice na bednu dívám dost málokdy, tak hlavně na zprávy, ale hrajeme přitom hru na TAK. Tak ta se hraje tak, že počítáme, v kolika případech začíná reportáž slovíčkem TAK. Tak jsme zjistili, že tak začíná prakticky každý externí zpravodaj. Tak třeba takhle: „Tak tady v . . . je touhle dobou . .“
Uděláme hnutí za odstranění TAK z nejpoužívanějšího začátku reportáží?

Z Jiřulkova uzlíku

37 odpovědí na “Tak takto ne”

  1. Buďme konstruktivní: Když ne tak, tak tedy jak? Pamatuji, že reportáže začínaly slovy: „N-tý tajemník Komunistické strany… N=(1,2,3,…n) a končily „na věčné časy a nikdy jinak“. Zaplať Pán Bůh, že ty věčné časy jsou za námi.

  2. Tak tady v Liberci je dnes rušno.
    Dnes je tady v Liberci rušno.
    Dva příklady, jak začít povídat o dané události. Můj dotaz zněl: „Tak proč všichni začínají …Tak? Druhá věta je přece ladná a logická.“

  3. Takže milý Jiřulko, otřep se, dej si sprchu, soustřeď se a vzpomeň si; ne „Tak“, ale „Takže“ všichni začínají promluvu: „Takže děkujeme… a protože… patnáctiminutovou přestávku…“

  4. „Tak to svědčí jedině o tom, že ti tak-zvaní reportéři asi tak moc nepřemýšlejí, o formě zprávy jako o obsahu.“ ..řekl by kritik, taktéž takticky přitakávaje ve chvílích tak nudných, jako je tato.

  5. Tak v dnešních zprávách na všech třech TV všichni externí zpravodajové začali slůvkem TAK- s jedinou výjimkou slovenky Anety Petrovičové.

  6. Jožinovi – určitě nemůžu být osočen z glorizování doby vlády velké strany, viz hojně mých komentářů tady. Komu se i to zdá málo, ať si přečte Trabant Story (link viz dřív tady). Rozhodně však trvám na tom kritizovat a tepat dnes co dnes je třeba. Demokracie nezačíná a nekončí volbami – u žádných jsem nechyběl! Ale daleko důležitější je nemlčet a tepat a hledat optimální řešení!

  7. KOJENÍ na veřejnosti ANO!!! Ať mi nikdo neříká, že je USA svobodná zem! U nás se nikdo nepohoršuje, doufám ani potichu! Co vy na to, Amíci!? A ostatní ?

  8. S politováním konstatuji, že dle mé osobní zkušenosti je v USA velmi rozšířené pokrytectví ve společenských vztazích (zejména ve střední a vyšší třídě) a prudérnost dosahuje vrcholu tam, kde bychom ji nejméně čekali. Viz „Aféra poodhalené ňádro“, přičemž zcela veřejně titíž lidé, kteří se oficiálně pohoršovali v médiích, svůj názor vyjádřili návštěvou podniku s topless obsluhou dva dny poté (link NYT). Kojící žena pro mne osobně byla vždy něčím jako Marií s Jezulátkem, tedy spíše zosobněním ctnosti, nikoli pohoršování a necudnosti. Američtí duchovní správci se pohoršovali snad nejvíce – a vida: když vyplulo na povrch jejich dlouholeté zneužívání mladistvých, ještě se opakovaně pokoušeli své jednání utajovat a omlouvat. Zásadami danými jim Bohem se tedy určitě neřídili…

  9. já osobně bych dnešní používání slovíčka TAK rozhodně šmahem neodsuzoval. jednou ve větě se přece lehce snese. byly ale doby, kdy se v písních zpívávalo …………. “ Čížečku, čížečku ptáčku maličký ……. aj tak, tak, tak, sejou mák, tak sejou mák …………“ frekvence výskytu slovíčka TAK v této písni je naprosto neomluvitelná a samoúčelná! zaměřme se prosím na seriózní problematiku a neřešme prkotiny. děkuji.

  10. Mám kamaráda,výborného,který má ryze pragmatické myšlení a umí jednat jako,, pravý muž“.Povodně a následující anabáze a peripetie po návratu do zničeného domova mne i muže v rodině dost odrovnaly.Tam vždy nastoupil on a jak řekl,tak se i stalo.Všechna rozhodnutí předesílal důrazným TAK.Od té doby je toto slůvko na úvod,pro mne signálem,že se děje něco,co je vpořádku a já jsem v dobrých rukou.Vždy,když Míla řekne TAK,rozhostí se ve mně pocit bezpečí a spolehnutí.Na TAK nedám dopustit.
    Já,i později má dcerka,jsme kojily svá robátka všude,kde si o to řekla.Pravda,špetka intimity pod plenkou není na škodu.Zevlování staříků není moc příjemné.Ale do mateřských slastí si kecat nedáme.Jestli to někoho horší,ať hledí jinam,trubec.Amíci jsou na svou demokracii tak hrdí,že jim uniká,že se jim vytrácí v pitomostech.Tož TAK.

  11. Tak já to uznávám.
    Takže se kaju a beru to zpátky a sypu si máslo na popel (nebo popel na máslo?(

  12. S kojením 100% souhlas. Máslo se sypat nedá, lze je mazat či lít pokud je rozpuštěno. Také se jím dá hodit nebo se může upustit. Sypat se mohou jen másla. To nemá z Váši ani Trávníčka, to je ze mě.

  13. Přivlastňovací zájmeno není na rozdíl od angličtiny nutné. Pokud si sypete, pak se automaticky předpokládá, že jde o hlavu Vaši a ne sousedovu, byť má na ní třeba másla víc a nebo se mu tam vejde víc popela

  14. Kdybych však měl umístěno své máslo na cizí hlavě a pojal úmysl ho popopelit, pak přivlastňovat musím.

  15. Pro Jaroslava Pavelku:
    Pokud máte svoje máslo na cizí hlavě (pro mnohé by to byla ideální kombinace), pak v touze po popopelení musíte přivlastňovat dvakrát, aby bylo jasné že jde o VAŠE máslo na JEHO, JEJÍ, potažmo TVÉ hlavě. A v souvislosti s touhou po popopelení (jak by to řekl Angličan?) mě ještě napadla věta: Má máma má málo máku.

  16. Pro Jirku: jednoduše takto:
    ASH = posypat popelem, tedy logicky
    POPOPELENÍ = ASHING… Very simple, isn´t it?

  17. Very simple, sure. Bohužel můj starý Ottův malý uvádí pod ash jen popel, jasan a brslici kozí nožku, nikoliv posypat popelem. A když už jsme dospěli až sem, jak se tedy řekne anglicky obyčejné popelení?

  18. Tak vzhledem k tomu, že moje kritika TAK sklidila kritiku, tak od té doby všechny komentáře začínám TAK, tak abych vyzkoušel odolnost slovodníků vůči nadužívání TAK. Ale ani nikdo z těch, kteří můj námět z 18. listopadu nečetl, protože starší příspěvky nikdo nevyhledává (kromě mě), to naprosto nekomentuje a přechází to jako chřipku. Tak vidím, že nešvary v našem milovaném jazyce jsou už hluboce zakořeněné. Ó běda, přeběda !! Kam jsme to dospěli ? Či kam jsme to dosenilnili ?

  19. Tak teda Jiřulko, to jste se mě dotkl, já starší příspěvky vyhledávám (neb jsem kouzlo SlovaDne objevil až během loňského podzimu) a podle okolností sem tam i přispěju. Tak negeneralisujte, protože každá generalisace v sobě nese chybu a tak je už v prvopočátku nepřesná. Tak jsem se vymluvil a tak Vám můžu ještě napsat, že s nešvary v milovaném jazyce to je jako s krádežemi kufrů na nádražích. Tak řekl Švejk nadporučíku Lukášovi: Na nádražích se kradlo, krade se a krást se bude. A tak dokud bude někdo mluvit milovaným i nemilovaným jazykem, vždycky se krom švarů objeví i nějaký nešvar.

  20. Jestliže jedna vlaštovka jaro nedělá, dělají jaro dvě vlaštovky? Z ryze matematického přístupu jediná výjimka z pravidla znamená, že pravidlo neplatí. Jirko, sláva Vám, jste už druhý případ, o kterém vím. Ale sebe nemůžu počítat, já jsem výjimka vždy, takže jste vlastně první případ. Nebo se přizná ještě někdo ? Ono nestačí se jen tak podívat, taky je třeba se ozvat. Jeví se mi značný úbytek příspěvků vůbec a mnoho velmi milovaných příspěvců se už neozývá, kde je konec rezabkovi a dalším ? Ubývá i námětů, už je to ze slovadne slovosemtam . . .

  21. Jiřulko, děkuju za udělení výjimky a taky za Trabant story, hlavně za tu rekonstrukci Jahelkovy písničky. Jen mě napadlo, že kdybyste to zkusili zezazdu, že by se tam ta pravá noha mohla uplatnit. A nebo to mohl být vývozní Trabant s pravostranným řízením. A jen tak mimochodem, neinspiroval Vás k napsání Honza Burian svým Trabant blues (…předjel už i Renaulta, na dálnici tančí jako Travolta). A je fakt, že přispěvovatelů ubývá a noví bojovníci zatím příliš nevstávají, kam zmizel například Krojc?

  22. Jiřulko, nechci dávat za každou cenu každý den nějakou blbost. To, že lidé mizí je zcela normální u každé internetové komunity. Návštěvnost SlovaDne však postupně roste. 300-400 přímých návštěv na webu a dalších 300-400 stahují obsah pomocí RSS. Neměl bych to říkat, ale jsem spokojen s komorním prostředím, které zde vzniklo.

  23. Na „tak“ nelze udělat nic jiného než přitakat. Tak tedy přitakávám. Ale kdybyste na mě chtěli abych odtakal, tak jsem v koncích. Přitakat dokážu, odtakat ne. A asi nejsem sám. Tak tak to, milá učená společnosti, je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *