Takový – makový

Není ani takový ani makový. Jaký tedy je? Nabízí se lákavé řešení – povidlový. Nesmíme se však nechat opít opiem z máku a přitlačíme na intelektuální pilu. Ani takový – ani makový je rovnice o dvou neznámých. Přiřadíme li druhou rovnici Ani ryba – ani rak, začne se nám vyjasňovat. Po doplnění popěvkem Karla Gotta – Je jaká je jsme sice zahnáni do kouta, ale po zodpovězení naléhavé otázky proč roste jetelíček u vody se nebezpečně přibližujeme řešení. Chytrému napověz...

8 odpovědí na “Takový – makový”

  1. Bylo – nebylo, dávno tomu již, kdy jedna selka podala hospodáři k obědu nudle s mákem. Hospodář vzal bič, šlehl s ním do nudlí a zvolal: „Kde jste, vy jedny zlořečené nudle, byly, když se makovalo?“

  2. Ani takový ani makový, ani ryba ani rak a taky nemastný neslaný. Prostě a krátce nijaký.

  3. „Ani takový ani makový“ mi spíš podsouvá význam „všelijaký“. Jak by řekla chytrá horákyně: Tak i tak, ani nahá, ani oblečená, ani pěšky, ani na voze…Je to rovnice pro nerozhodné.

  4. Ani takový ani makový by mohl být v budoucnu jediný povolený koláč v evropské unii. Myslím, že útěk do povidel je irelevantní, protože dobrý povidlový je přeci jen „takový“.

  5. Rovnice o dvou nerozhodných? Složitě možné řešit jí všelijak, nežádejte pomoc horákyně, nepomůže ani mák. A tak zahnáni rovnicí do kouta, bez jetelíčku u vody a raka v hlubině, nezbývá než zeptat se Gotta.

  6. já bych z etymologického a kryptokriminalistického hlediska zkoumal to co nám zůstává skryto pod pojmem „takový“. jaký je makový to víme, ale co KONKRÉTNĚ není ani makový, to už nevíme. podle mého názoru musíme jít na věc vylučovací metodou. jisté je, že to musí být (stejně jako mák) pochutina. diskutabilní je zda to musí být polní plodina. vezmu-li příklad makové buchty, tak jednoduchou dedukcí dojdu k tomu, že kromě makových buchet jsou nejrozšířenějšími mezi buchtami buchty povidlové (švestky jsou plodina, nikoliv však polní) nebo tvarohové (s tvarohem to je ovšem zapeklité, neboť to plodina rozhodně není). pak ještě můžeme mít buchtičky s krémem nebo ze šódó. tady o plodinu nezavadíme ani náhodou. navíc buchtičky nejsou buchty. z výše uvedeného tedy plyne, že „takový“ není polní plodinou. posuňme se dále. do čeho všeho se ještě mák strká? do šlejšek. ano přátelé, tudy možná vede cesta. šlejšky si totiž můžeme posypat strouhankou (tato pochutina ovšem nesplňuje předpoklady) a pozor! rovněž i tvarohem. zde se nečekaně objevil průsečík našeho bádání. směle proto tvrdím, že za onen vágní pojem „takový“ v pořekadle můžeme bez rozpaků dosadit nám všem známý tvaroh. lidové rčení tedy ve své odtajněné podobě zní „ani tvarohový ani makový“.

  7. A já bych řekla, že je to jen kvůli zvukomalebnému rýmu. A takový makový, povidlový a tvarohový koláč se vším tím dobrým najednou – u nás se říká „kecaný“, no tak ten je prostě mňam!

  8. Já koláče nemusím ani takový ani makový. Já raději maso a tam neřeším problém ani vepřový ani klokaní. Je mi to fuk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *