Títi

V jedné písničce se zpívá „… do dřeva netíti“. K „títi“ se vynořila asociace „stíti“, „mstíti“, „dštíti“… Bylo-li by libo pokračovat (i v jiném akordu 🙂 ?

10 odpovědí na “Títi”

 1. Jakýkoliv infinitivní tvar s koncovkou -ti, který má před koncovkou -í : bití, bíti, blíti, číti, díti, dlíti, chytí, chtíti, jíti, křtíti, míti, mlíti, mytí… atd (uvedeny jsou jen ukázky rýmů dvouslabičných). Pozoruhodné je, že Databáze českých rýmů uvádí jen jediný příklad: chytí (do břízy chtěl také títi – v tom mu hajný ruku chytí. Kalus, Josef III. CIKÁNI V LESE. Valašsko v písních 1906).

 2. Myslím, že je čas,. abych zde republikoval svoji báseň Kdo chce:

  Kdo chce s vlky žíti,
  musí s nimi výti
  víti, týti, títi,
  šíti, síti, rýti.
  píti, nýti, mýti,
  míti, líti, jíti,
  díti, býti, bíti.
  Prostě všechno. Í Tí.

 3. Jak asi vzniklo vřítiti (se)? Jirko, mohla bych sloveso republikovat zahrnout do svého repertoáru?

 4. Prosím váženého admina o laskavé zařazení či sprosté a nekorektní vyřazení příspěvku.
  Dočetl jsem se: „Nevýdělečný vrtoch, leč semkává to rodinu“. Teď po ránu mi chvilku trvalo, než jsem si vzpomněl na výraz, který bych použil já: stmeluje. Funguje mi cit pro jazyk správně, nebo jsem zapškl? odpůrce novotvarů?
  (Pravopis ověřen zde: http://pravopisne.cz/2014/12/vzpomnel-x-vzpomel/)

 5. Podání hlášení o konání zasedání k prověření a doplnění usnesení o určení, schválení a nařízení provádění testování a hodnocení provedení opatření k odstranění opruzení přirození, zkonkrétnění a zdůraznění stanovení opakování jednání k určení náplní školení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *