Trend

Každý je dnes trendy (lahodné slovo, skoro jako trenky) a běduje nad neústrojným vlivem globalizované (česky zeměkoulizované) angličtiny na jazyk český. Planý poplach, tvrdím já (Jaroslav Pavelka), alespoň co se toho jazyka týče. Problematiku jsme probírali v Zappa clubu a naznali, že globalizace – neglobalizace – každej se drží toho svýho. V New York City mají subway. V Londýně mají underground. A v Paříži, v Moskvě a v Praze máme naše latinou vyfutrované metro. Naplnilo nás to umírněným optimismem.
Předpokládám ovšem, že rozeným šťouralům prosté konstatování rozdílů stačit nebude a pokusí se terminologické diference racionálně odůvodnit.
Jedu krtkem na Slintáč = dopravuji se prostřednictvím metra do stanice I. P. Pavlova. Nebylo to tu už?

Poznámka dohližitelova: Ve Stockholmu se neponižujeme, a tak máme TUNELBANA, tedy dráhu v tunelu. Kdo nevěří, ať sem běží….

29 odpovědí na “Trend”

  1. Pane Pavelko, za slovo ZEMĚKOULIZOVANÉ Vám uděluju Řád mazlení s jazykem I. stupně. Nevím, co na to Gabriel Ejčbíef, ale to je fuk, vy si to ocenění prostě zasloužíte. Pozdravujte celý Vesmír i s Kačenkou.

  2. Tunelování bylo na denním pořádku v období legislativního příšeří těsně po sametové revoluci, kdy se v nových zákonech ponechávaly skulinky pro šibaly, aby si pomohli „podnikáním na hraně zákonů“ k majetku. Spravedlnost měla pořádně zavázané oči, takže na misky vah, které držela v rukou, se dalo leccos přisypat, aby se obnovila rovnováha, v nejvážnějších případech se ztráty hradily přímo ze státního rozpočtu: „Stát se o majetek neumí starat, stát nám může bejt ukradenej!“ Proč už se nyní o tunelování tolik nehovoří, má asi více důvodů: jednak jsme si na tunelování zvykli, za druhé je těžké najít, co by se ještě dalo vytunelovat a za třetí noví privátní vlastníci si dovedou majetek lépe ohlídat, takže transformace vlastnictví majetku je už téměř u konce. Právě dnes se jedná o jednom z posledních větších balíků, kdy jde o ukradený majetek církví, který doposud paradoxně „zákonně“ patří státu.

  3. Jednoduchou přesmyčkou se z trendu stane tendr,slovo zajímavé v časové ose. Dříve zásobovací součást lokomotivy, nyní výběrové řízení na (podstatnou) zakázku. Hop a skok přes příkop, pokrok se nezastaví

  4. Trend je býti in, trend je býti zlým, trend je vodit pejsky, trend též bývá uctívati hejsky. Někdy je trend brzdou, velkou noční můrou, že se mládí nezařadí a proto se nevyřádí. Trend je chodit bez trenek, trend je nosit smokink, možná taky bouřku a nebaštit housku. Nejlepší je motýlek a nahý bez trenýrek. Kdo se jenom trendem řídí, nikdy neví, za čím se to pídí.

  5. Jozine, rad bych se dozvedel, jak se pri dodrzovani desatera bozich prikazani dostala katolicka cirkev k tem vytunelovanym majetkum. Ze by vytunelovala za Valdstejnovy pomoci ceskou slechtu?

  6. Jiří, celá katolická církev je složena pouze z lidí hříšných, dokonce i ti svatí, které máme, hřešili. Za povšimnutí stojí, že při jednání se státem nepožaduje církev navrácení všeho majetku, ale jen majetku řádů a kongregací, který potřebují pro svou činnost. Z ostatního majetku jde o navrácení jen určité části. Podle informací, které mám pouze z tisku, jde o kompromis velmi výhodný pro stát. Mohu věřit nynější vládní koalici, která tyto informace pustila do tisku? I v koalici poslanec Tlustý plus dva další poslanci z jeho frakce mají poněkud odlišný názor. Trend, který panuje v KSČM je známý: co jsme „znárodnili“, to jsme udělali po právu. Názor ČSSD je ve svém důsledku obdobný: oddalovat a zatloukat, vždyť církev přežije i bez majetku. V tom posledním mají určitě pravdu.

  7. A prosím pěkně, jak k těm majetkům v České kotlině a na Moravských polích přišla ta naše všem jistě milá dobračka církev… Nebyla náhodou vzorem všem pozdějším rudým loupežníkům…, nebo že by kdysi marťani po Čechách pálili, drancovali a odhlavovali…

  8. Císař Josef II.okleštil církevní majetek, byl to moudrý, pokrokový muž a cítil, že víra je zejména intimní záležitost člověka a netřeba ji přemrštěně institucionalizovat (uf). Ráda bych dnes vnímala církev v jejích žádoucích mantinelech: Láska, pokora, duchovní rozměr a dobročinnost. Co však vidím je hamižnost, arogance a tmářství. Je mi líto, protože zejména mariánský kult mě velmi oslovuje

  9. Jistě, astmon, kromě za Josefa II. přišla církev i o velkou část pozemků za 1. republiky při pozemkové reformě. Teď se jednalo jen o majetku, který měla církev prokazatelně ve vlastnictví k datu Vítězného Února v roce 1948. O hamižnosti dnešních kněží toho vím velmi málo, protože žádného takového hamižníka neznám. Navíc církevní majetek nevlastní kněží, takže po jejich smrti majetek se nedědí. Pokud vím, tak výnosy z majetku se z větší části používají na opravu památek a charitativní činnost. Možná se budeš divit, že „láska, pokora, duchovní rozměr a dobročinnost“ je i v dnešní církvi přítomná, i když to „z venku“ možná není zřejmé. Pokora musí být totiž neokázalá.

  10. Domnívám se, že i když příslušníci církví mnohdy nepracovali na svých pozemcích přímo rukama, stvořili celou evropskou a vůbec bílou kulturu, bez níž bychom asi dodnes běhali napůl nahatí po lesích a živili se sběrem lesních plodů. Trochu samozřejmě přeháním, ale uznejte, že na tom něco je. Prostě zásluha církví (u nás hlavně katolické, Jiřinka B. promine) je nedoceněná a nedocenitelná. Proto s restitucemi plně souhlasím a podotýkám, že se u nás velké majetky dostaly už do horších rukou. Spíš doufám, že církve, když nebudou mít finanční starosti, se budou více věnovat nějakému zušlechťování (nenapadá mě míň nadnesený výraz) obecných mravů.

  11. Počátek pokroku a intelektuálního „boomu“ v Evropě spatřuji spíše v antice. Nástup křesťanství, které chápu jako jednotící prvek, případně základní moralitu,spíše pokrok přibrzdil. Po celá staletí se lidstvo příliš nevyvíjelo, protože nemohlo protlomit některá církevní dogmata a tabu. Zajímavá debata. Abych trošku odlehčila její přilišnou vážnost, mám pro církev tento úhel pohledu: Pan bůh dal, pán bůh vzal…. No, a teď zřejmě zase dá.

  12. Otázka je, jak by to dopadlo, pokud by u nás platil německý model: kdo chce může část svých daní věnovat církvi…

  13. Venku poprchává a Jaroslav chce taky prchnout, to nám tak ještě scházelo. Jaroslavův trend je neprchat sám.

  14. Kam až se dá prchnout před tím, co se vrací a vracet neustále bude….,
    jinak, císař má opět ty nejnádhernější šaty….

  15. Pardon, kdyby čistě náhodou byl Fred sestra, mohu posloužit starým, dobrým nápisem z JIPky – jednotka intenzivní péče: Tlačením přivoláte sestru….

  16. Lidi, co demonstrují svoji světovost používáním btw, omg a lol představují stejnou spodinu české společnosti jako ti, co v padesátých letech místo Stalin říkali Stááálin.

  17. Ovšem,pan Hýtěpoul a pan Noun, známí praktičtí badatelé v balistice typu Ká…
    Pro Myslivého: Já si teda myslím, že jsme ještě drobet níž…,ale klidně mi můžete.. tu cestu koupit….
    Jinak, trnula na trnu.., je to mnohem pravdpodobnější, než kdyby trsala na trsu…
    Vždycky nějak !!

  18. Nevím jak kolem Llana Estacada, ale já jsem teprve vysazovala sazeničky na záhon… takže zatím jen zelí virtuální, ale pro všechny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *