Třetí, támhle letí…

Možná by někdo z expertní komise slovudných komentátorů přispěl k osvětlení původu rčení „vezme druhou o zem“ či „vzal pochopa„.

Zdraví nás Gabriel

16 odpovědí na “Třetí, támhle letí…”

  1. Ve vybrané společnosti tomu říkají „rypákové tření“, když se člověku přiblíží pusinka k zemi.

  2. Hlavně v létě (když jsou v provozu všechny občerstvovací stanice), je rozšířená nákaza, kterou tu odborně nazýváme „silniční lišej“. To se vám při návratu kolmo dom najednou postaví silnice do cesty.

  3. „Vezmeš druhou o zem“, zde se jedná o verbální hrozbu fackou,(úderem do obličejové části otevřenou daní, chcete-li), vzíti pochopa neznám, napadá mne jen Neckářovo „chopte se mne pochopové“.

  4. Říká se taky „vrazil jsem mu takovou jednu, že vzal druhou o zeď“ – jde tedy o počítání ran, kdy ta první není explicitně zmíněna a je ponechána na fantazii p.t. posluchače.

  5. no vidíte, u nas „vzit pochopa“ znamená „pochopit, porozumět, představit si“. a tož tak…

  6. Vrazit někomu jednu, až vezme druhou o zeď je fajn, ale vrazit mu jednu takovou, že stráví zbytek života v kotrmelcích, je ještě fajnovější.

  7. Zase JS a JŠ: Sedí Lojzík na verpánku a šije botu. Mistr se ptá: „Lojzíku, kolikátou botu to šiješ?“ „Druhou!“ „Tak mi ukaž tu první!“ „Tu jsem ještě nezačal.“
    Sedí Lojzík na verpánku a šije botu. Mistr se ptá: „Lojzíku, kolikátou botu to šiješ?“ „Šestou!“ „Tak mi ukaž tu třetí!“ „Třetí, támhle letí„. A dostal výpověď.
    Tohle je kousek krásné scénky z divadla SEMAFOR, těch fórů je tam víc, připomenula se mi dnešní zmínkou o panu Jiřím Suchém, gól tomu nasazuje závěrečný:
    Sedí Lojzík na verpánku a šije botu. Mistr se ptá: „Lojzíku, kolikátou botu to šiješ?“ „Třetí!“ „Ale Lojzíku, člověk má přece nanejvejš DVĚ nohy!“ „Však taky, pane mistr, my budeme ty tři boty těžko prodávat!

  8. první (ránu) vezme (byť nedobrovolně) ode mě a druhou vezme o zem. a vzít pochopa – nebude to podobné jako „vzít pilicha“?

  9. Tak se zase zhroutil mail na seznamu, ale slovodne je tady!! Já to samozřejmě věděl, ale otázka je, jestli to vědí ostatní, mám obavu, že mladší generace se k dílu Semaforníků prakticky nedostala.

  10. Dnešní generace byla krmena rodiči převážně krmenými Gottem, Vondráčkovou a spol. Moučníků ve formě Voskovce a Wericha, případně Suchého a Šlitra nahradili Ringo Čechem, Šimkem a Sobotou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *