Umělé zuby

Porcelánovým zubům říkáme Umělé zuby i když se s nimi dá docela slušně kousat. Zárověň si lze pořídit Skleněné oko, které nic nevidí, ale umělé se mu neříká.

13 odpovědí na “Umělé zuby”

  1. Obé lze zahrnout do množiny protéz (řec. prosthetis – nástavek). Pak tu máme i dřevěnou nohu, bratia Slováci mají kokot drevený, ale to není náhražka, to je diagnóza.
    Ovšem co se materiálu týče, pohybuje se zadání někde hluboko v devatenáctém století. Dnes nemám zuby porcelánové ale z úplně jiného, vhodnějšího a dražšího materiálu, oči budou asi gelové, nohy laminátové, endoprotéza z vysokolegované nerezové oceli a naslouchátko + kardiostimulátor mají čip z Číny (logická chyba: čip je z křemíku).
    A vybavil se mi obrázek z bůhvíjakého prvorepublikového časopisu – reklama bandažisty: byla tam vyobrazena osoba sakumprásk ofačovaná, ruce, nohy, oči a asi i ostatní párové orgány po jednom. I tu jednu zbývající nohu měla ovázanou. Ale jedna ruka byla zdravá, a to proto, aby mohla držet berlu.

  2. Piráti a váleční vysloužilci mívali dřevěnou nohu a v mém dětství bývalo rovněž zmiňováno plátěné ucho. Mohu-li odbočit od náhradních údů, ráda bych zmínila umělohmotné prkénko.

  3. Kdysi se zde na stránkách probíral termín „oxymorón“.
    Kdo z přispěvatelů nebo kolemčtoucích se s ním ještě nevyrovnal, má zde krásný příklad: umělohmotné prkénko. Děkujeme, Věro Diblíková.

  4. K rozkladu mé osobnosti stačí jenom malinko,
    na WC je z PéVéCé prasklé prkýnko . . .
    je písnička od výborné skupiny Barel Rock. O tom, že takové plastové prkénko zásadně praskne, když si na něj člověk sedne a znovu rafne, když člověk vstává, jenže:
    . . . jak vědí bez výjimky bohatí i chudí,
    když se sedí bez prkýnka strašlivě to studí.

    Jenže ten oxymoron je to jen v lidové mluvě, protože to praskající plastové prkénko má na obalu napsáno „toaletní sedátko“.
    Nicméně pro četnou zkušenost s praskáním takového výrobku jsem vyštrachal a zrestauroval klasické dřevěné prkénko, takže doma je pohoda, ono je i v zimě méně studené, než to plastové. Vzpomínám si na jednu knížku z Anglie, kde ve škole museli mladší žáci svým vlastním tělem předehřívat sedátka, aby ti starší měli tepelnou pohodu.

  5. Klasický vtip: Babka přijde k zubaři, že ji bolí umělé zuby.
    „No to nebývá běžné, ukažte, no propána, vyndaváte je někdy, čistíte je ?“ „Ne !“
    Doktor je opatrně vyndá, vyčistí staleté nánosy plesnivých zbytků, nasadí a přikáže po každém jídle vyndat, vyčistit, na noc naložit do skleničky a za týden se přijďte ukázat. Když přijde:“Tak co, už to nebolí?“ „No nebolí, ale nemá to ten šmak!“

  6. no fuj!!! a co ten, jak přijde pán k doktoruvi, že spolkl zuby, a doktor se ptá: Vadí vám to nějak? odpověď: Ani ne, ale při utírání na WC se vždycky kousnu! Na téma „kepis“ (z gebiss) jsem zažila smutnou story. V r. 90 byl skandál ve věznici, kde dva vězňové-astmatici vyhrožovali, že si při infuzi pustí do žil vzduch a byli proto převezeni do TRN nemocnice Prosečnice (tuberkuloza a respirační nemoci), kde byli téměř hrdiny pro nemocné staroušky. Jednomu (nehlídanému, jen zájaz vycházek) vězni jeden dědeček půjčil bundu, ten mu i s ní utekl a chudák starý pán plakal, protože měl kromě jiných věcí v kapse té bundy své zuby.

  7. K poznámce pana Pavelky, že čip je z křemíku, ne z Číny, uvádím příhodu, kdy jedna paní ukazuje druhé paní suvenýry, mezi nimi i různé sošky. První se ptá: „Takhle je z terakoty?“ „Ne ta je ze Svaté Hory“, říká druhá. Je to něco pdobného, jako: on byl od Kolína a ona od neštovic.

  8. Někdy mohou být umělé zuby a skleněné oko v dubové hlavě – i když je ta hlava z přírodních materiálů.

  9. Ahtisaari je ted v knihovne v Akureyri na Islandu, ale neda mu to:

    Za casu gymnazialnich pouzivala se v jeho okoli fraze „zelezne nervy, plechovy zaludek, ocelove svaly a zlate srdce“, ktera mela znamenat vyjadreni komplexniho obdivu k jedinci muzskeho pohlavi.

    Ale dosti metalurgie.

    Nahrazek je tolik (Lidl by mohl vypravet), ze se clovek pomalu boji podivat do zrcadla. Lidi si nechavaji delat umele vlasy z cehokoli, umelou kuzi (plastickou, nebo z prasatka), umele srdce z titanu a plastu, silikonove ozdoby hrudniku, gelove vycpavky vrasek, nehty z pryskyrice, externi umele ledviny, mimotelni obehy vseho co tece a az parlamentne dlouhy seznam vseho, co se vytvari nove pri promene muze na zenu a zpet.

    Pridame-li umelou inteligenci (cipy) a umelou pamet (mensi cipy), je to asi komplet.

    Pro plastictejsi zobrazeni moznosti fyzickych a dusevnich nahrad si lze predstavit Katerinu Brozovou a zapojit prosty selsky rozum.

  10. Právě jsem se vrátil z pravidelné technické kontroly v nemocnici. Stejně jako na STK do mě strkali z různých konců různá hejblátka a kukátka. Nevím jestli něco přitáhli nebo ne, ale řekli mi vše v pořádku a za dva roky nashledanou. A to nemám ani umělé zuby, ani skleněné nebo gelové oko, zatím jsem z větší části přírodní, Pouze pár spon. Ale jak to pozoruju, v budoucnosti nás napojí kabelem na počítač a ten vše ukáže a porouchané díly budou vyměněny servismanem.

  11. Co se týče WCprkének či sedátek,doporučuji gelové.Je měkoučké a hřeje.Když před něj vhodně umístíte poličku na šáleček a popelníček,jsou ostatní části bytu bezvýznamné.Jeden náš ,,znavený,,host si zde i schrupnul.

  12. Nemám umělé zuby, ale mám „gelové“ oči – každá čočka má svou legitimaci (opravdu!) a víte, jak bezvadně se mi kouká? Na dálku bez brýlí a to je fajn. Sláva technice! O gelovém sedátku začnu uvažovat. Dobrý tip, Olinko, díky.

  13. Jakožto příležitostný uživatel „gelových očí“ připojuji se k provolávání slávě technice. Zkuste odpovědět kadeřnici na otázku jste-li spokojeni, když vaše brýle leží na stolku, nebo si vyberte brýle nové 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *