Úplatek

Švédské i české sdělovací prostředky nám sdělují spoustu informací o nově odhalených úplatcích v souvislosti se zamýšleným prodejem a pozdějším pronájmem stíhaček JAS GRIPEN. Ze slova úplatek bych usuzoval na nějaké drobné přilepšení k platu, ale osm až devět nul za úvodní cifrou je dost nepředstavitelný obnos. Ve švédské televizi jmenovali hrdiného odhalitele(*) nabízených úplatků M. Žantovského, ale ušlo jim jeho hrdinné pózování a poletování na konkurenčních stíhačkách z USA. Prodej se kvůli záplavám neuskutečnil, a tak přišel rakouský hrabě, česko-kanadský bývalý krasobruslař a ředitel Omnipolu(**) o spoustu peněz – díky počasí, které je neúplatné.

* pro zájemce z katedry novotvarů: jaký je rozdíl odhalitelem a odhalovačem?
** a jejich prostřednictvím mnoho volených zástupců našeho lidu

5 odpovědí na “Úplatek”

 1. Nic proti úplatku.Mám několik námětů:
  1 Úplatek zavést jako zvláštní kolonku do daňového přiznání.
  2.Zdanit 19% DPH.
  3.Úplatkář by si jej mohl odečíst z daní.
  4.Úplatek by podléhal clu, pokud by to bylo ze země mimo EU.
  Nesporné výhody jsou zřejmé: pokud by příjemce úplatku utratil vše v ČR, třeba za cigarety, přistupuje k tomu zvýšená spotřeba (hybná páka našeho hospodářetví) a spotřební daň. Tak bychom vyzráli na úplatkáře.!!!

 2. V Americe se z úplatků a jinych zločinně nabytych peněz skutečně musejí platit daně. V podstatě to znamená že když vás chytnou, tak máte na krku nejen braní úplatků či jinou neplechu, ale také daňovy podvod.

  Co se tyče odečítání úplatků z daní, jsem si jisty že tu už určitě nekdo zkusil.

 3. Zavedl bych, aby úplatky byly povinné. Byla by to neopominutelná podmínka výběrových řízení a také jedno z hodnotitelných kritérií. Pak by třeba začla bujet šedá neúplatná ekonomika.

 4. Známá jsou pořekadla spojená s úplatkářstvím: Kdo maže, ten jede. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. (Už jsem nějaký ten pátek ze školy venku, tak nevím, zda mi tam před kdo nechybí čárky. Oči mi říkají, že ano, ale pravidlo se z mozku už vykouřilo. Šlo by o dvě podmětné věty se zamlčeným přísudkem, ale takové snad ani neexistují. Předem děkuji za doučení.)
  Jiné pořekadlo platí ve sportu. Nedáš (myslí se úplatek), dostaneš (nakládačku). Tak se nedivím, že po mobilních telefonech plavalo vzduchem tolik kapříků mezi bafuňáři a sudími.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *