Vánoční cukroví

Vánoční cukroví je téma, které se nám vrací každý rok koncem listopadu. Opucovávám tedy starší příspěvek včetně starých komentářů – Dobrou chuť…
Předběhneme dnes všechny komerční propagandisty a poustíme se do vánočního cukroví. Pro každého z nás znamená vánoční cukroví něco jiného. Z útlého dětství pamatuji, že jsme celý rok schovávali kousky staniolu a před vánoci do nich balili kostky cukru a věšeli je na stromeček. Stromeček stál na poctivém předválečném litinovém podstavci a mimo kostek cukru byl ozdoben zbytky prvorepublikových koulí.
Jak všichni jistě chápou patří pamlsky do jazykového koutku a tak prosím Slovodníky o recepty na nefalšované vánoční cukroví...

58 odpovědí na “Vánoční cukroví”

 1. Omyl – propagandisté v supermarketech mají vánoce už od září.

  Vánoční cukroví proto, že se chodilo mlsat tajně v noční době.
  Nejlepší vánoční cukroví je stejně šunka.

 2. V obchodě zakoupím linecké těsto, rozválím ho na tenkou placku a postupně z něj vykrajuji pomocí tvořítek různé tvary, které pečlivě a pracně naskládám na plech. Když je plech zaplněn, vložím ho do rozehřáté trouby a pokračuji ve vykrajování cukroví. Náhle ucítím, že se něco pálí, z trouby vytáhnu připálené cukroví a po vyslechnutí připomínek od manželky, že když něco neumím, tak ať to nedělám, běžím s cukrovím ještě zatepla k rybníku a hodím ho rybám. Proces se opakuje, jen poslední plech si vždy pečlivě pohlídám, cukroví spojím rybízovou marmeládou a mám zase na rok pokoj.

 3. Pro moje děti je to vpomínka na každoročně osm kusů stejných kolekcí fondánových bonbónů. Oba rodiče jsme byli povinně v ROHu (Revolučním odborovém hnutí) a fasovali jsme oba na naše čtyři děti po jednotné vánoční bonboniéře. Takové množství se na stromek nedalo zavěsit, ač jsme měli vždy vysoký až ke stropu.
  Recepty na doma dělané cukroví jsou náš rodinný poklad. Děláme každoročně minimálně osmnáct druhů a když jsme u nás měli na návštěvě příbuzné z USA, byli šokováni tím, že pro každý druh cukroví má čeština speciální jméno, které je leckdy vyhrazeno jen a právě pro toto cukroví – například laskonka, medovník, vanilkový rohlíček, linecká slepovánka, zázvorka, kremrole, medvědí pracna, … výjimečně je použito slovo, které je sice převzaté z obecného jazyka, ale každý ví, co je pusinka, mandlová kulička, větrník, … Amíci mají všechno „kejk“.

  Co se týká chuti, nikdo jiný nedělá tak dobré cukroví, jako je naše tradiční vánoční. Třeba naše domácí laskonka je velikostí asi čtvrtinová, než ta kupovaná, ale chuťově je ta naše neporovnatelně lepší. A třeba obdobu našich zázvorek jsme nikdo nikdy v obchodě neviděli. Kdo je neochutnal, neví, co je to za božskou lahodu.
  Recepty??? Jestli se k tomu vybičuju, tak je předatluju a dám časem na svou stránku
  http://www.xjim.cz
  ale to tak nejdřív za měsíc, nejdřív musím zazdít díru v našem domě, ke ščotu se skoro nedostanu.

 4. Tak Jiřulko, jsem rád, že jste se znovu objevil na Slovudne. Vámi uváděné názvosloví mi připomnělo, jak jsem objevil v maminčině receptáři v oddílu cukroví receptíky psané naší dobrou sousedkou. Psala je vlastnoručně a protože byla ještě z generace, která měla ve škole krasopis, byly všechny dobře čitelné. V záhlaví bylo vždy jméno cukroví a pak výrobní postup. A tam mě zaujalo, že jeden odstavec byl nadepsán Pracky a hned následující Pracky zase jiné. Ale všecho to bylo ef ef, třeba cukroví ze škvarkového těsta – prostě ambrosie.

 5. Když byla ještě moje rodina celá, tak jsem pekla vždy kolem Mikuláše, protože manžel měl svátek 18. prosince a všichni v práci se už těšili, že přinese krabici vánočního cukroví. Pekla jsem 12 druhů a to teď pečou i moje dcery. Řekly mi, že jsou zmlsané, že jim chutná jen to naše cukroví. Ovšem moje sestra, to je vánočně-pečící šílenec, neboť ta peče 25 druhů. Vždycky říká, že letos už naposled, ale pak se rozhodne, že to prostě nejde, že v jejím sekretariátu musí být každý den mísa cukroví, a všichni tam mají najednou co vyřizovat. Dostala jsem taky recept velmi starodávný, který je starý asi 170 let. Pochází někde z Uher, z receptáře nějaké grófky. Zkusila jsem to, je to úžasné.

 6. No Jiřinko, tohle se nedělá! Koukejte ten recept dát do placu! Takhle je to „heč, mám a nedám, mlask mlask mlask!“. Co jsou děti z domu, tak jsem pevně rozhodnutá nepéct, protože nakonec to sním sama a mám vztek, že jsem zase přibrala. Loni jsem měla cukroví načančané na tácech zakryté folií v mrazáku snad do dubna, a byla to mimořádná mňamka, jak to bylo jako se zmrzlinou. I mražený štrůdl je skvělý (už při té představě se mi sbíhají sliny)).Ale při té zásadě, že ne a ne letos nepeču to pak nakonec vezmu žavesem, koupím minikokosky, korpusy minilaskonek (nekokosových), udělám máslový krém, část dodělám s čokoládou, do části nescasfé, , promažu, kokosky ještě s rybízovou marmeládou na malinká linecká kolečka(jako v cukrárně, jenže pidi), dozdobím čoko polevou, pak žloutkový citronový krém do lineckých minibáboviček ozdobit čerstvým ovocem – kousek jahody, kivi, mandarinku z kompotu. Peču vlastně jen rohlíčky, místo pracinek ořechy z pracinkového těsta slepené krémem, no a samozřejmě promazávané linecké s dírkou, napřed pocukrovat, pak slepit, aby to očíčko hezky koukalo, a ono to jedné nedá, tak ještě lisované promazávané banánky z lepšího lineckého s vařenými žloutky podle Sandtnerky, polomáčené v čokoládě, no a ještě tohle a támhleto… a už jsou dvě kila navrch. A příště si budeme povídat o žlučníku…..

 7. Milé dámy!Když čtu vaše komentáře,sbíhají se mi sliny nehorázně a kanou
  až na koberec.Vzpomínám na dny bezstarostného dětství,kdy jsem seděl
  na zemi pod stolem,hrál si s kotětem,a ze stolu se jednou za čas sneslo
  něco moc dobrého,byť trochu připáleného:vanilkové rohlíčky,medvědí tlapky,
  kousek lineckého se špendlíkovou marmeládou(znáte špendlíky?).Když byl
  kokos byly i kokosové rohlíčky nebo kokosky.A pusinky se taky našly.Pečená jablka – mňam.Teď jsem ovšem stará řepa a když jsem slyšel,kolik budou chtít kolem svátků za máslo a za mléko,prohlásil jsem na plnou hubu,že než cukroví za takovou cenu,tak radši topinky s česnekem a pomazánku ze
  škvarků.A žlučník ať si trhne.

 8. U nás se začíná tradičně péct na Vánoce po odslavení rodinných svátků – pro ušetření času v sobotu začátkem prosince (Ondřej, Iva, Barbora, Lucie). Jelikož se protiví patlat se rukama v těstě, tuto nepřilemnou práci obstará dcera. Nacpe mi lednici těsty a maminečko (evidentně něco chce), v lednici máš těsto na…. A maminečka má do Vánoc o zábavu postaráno.

  Pro potřebné: Mám naši rodinnou kuchařku rozdělenou do kapitol, tedy i vánoční cukroví. Obsahuje pouze vyzkoušené a rodině chutnající recepty. Ochotně bych ji dala vplen, ale poraďte mi, jak. Vše v elektronické formě.

 9. Vánoční žrouti, dál nečtěte, zaujal mě jazykový jev. Dát v plen původně znamená vydat vítěznému vojsku město nebo lokalitu ku plenění. Pozdější, přenesený (a archaizující) význam výrazu „dát v plen“ je poskytnout veřejnosti k volnému použití recept, fotku, mp3 soubor atd. A Aťa nám z toho sousloví udělala příslovce „vplen“. Genitiv před našima očima zpříslovečněl.

 10. Pan Pavelka jistě myslel akusativ, Aťa je nesporně schopna i jiných lahůdek nežli zpříslovečňování a nad Slepičkou Olinkou skousávám slib beztrestnosti.

 11. Gabrieli, nemyslel, já to jen tak plác. Děkuji.
  Jiří Pallasi, nešlo by zařídit, aby mohl Gabriel psát své příspěvky červeným inkoustem?

 12. Jaroslave, předpokládám, že nechcete konzumovat knedlíky bez omáčky. Stejně tak si můžete vychutnat Gabriela včetně předkrmu a pro jednodušší sežvýkání doplněného o omáčku nás prosťáčků. Nepokoušejte se argumetovat tím, že nám Gabriel hází perly, přísloví nepraví nic o tom co hází ostatní. Tolik fráze zakrývající fakt, že by software SlovaDne automatické červené zvýraznění nezvládl technicky 🙂

 13. Bomba zelí (lépe zelná) se mi vskutku podařila po vykvašení a následném rozflaškování kysaného zelí. Naštěstí pouze jedna, jinak by to byla katastrofa celopražská, tohle zdi špajzu udržely. Mé nervy taky, ale bylo to knop.

 14. Tohle je vzkaz pro všechny v Praze, komu se nechce péct vanilkové rohlíčky, upeču dle libosti rohlíčky dobré jakosti – vanilkové samozřejmě .
  Ozvěte se včas, blíží se Vánoc čas !

 15. Tak dnes jsem začla dělat těsta,jelikož mám 2 malý prcky bude to letos fuška.Ale neni nic nad domácí cukrový co si samy uděláte něco na co jste pak hrdí :o)
  Už se těším až se trouba rozpálí a byt zavane vůně vánoc :o)
  Prosím poradte mi náké cukrový ne moc pracné DĚKUJI

 16. Péct cukroví jsem se v dětství naučila od starké babičky (prababičky),dnes jsem mámou dvou prcků a každý rok zjišťuju že se vracím k tradičním kouskům;vanilkové rohlíčky,sádlové hromádky,linecké,ořechy,kokosové koule,pracny atd.I když jsem vášnivý čtenář všech možných časopisů se zaručenými super druhy cukroví,nepeču je.Párkrát sem totiž ty super recepty vyzkoušela a jediné co je zaručené je,že budou vypadat a chutnat úplně jinak než se píše v časopise.Takže už se těším až bude po Mikuláši a u nás se rozvoní byt po vanilce a ořechách,po rumu a kakau a k tomu koledy…. báseň!

 17. Zuzanko,to jsme na tom stejně 🙂 Já jsem taky mamina 2 dětiček :o)
  A recepty mám od maminky která je má ještě po babičce!
  Dnes jsem dělala další těsta už se taky moc těším až budem péct 15.prosince má syn 1 rok takže prosinec je můj nejoblíbenější měsíc.A Vánoce jsou pro mě nejkrásnější svátky na světě čas lásky,pohody,klidu.Koledy ty nesmí chybět u pečení nebo výzdoby bytu.V sobotu je už 1.prosinec hrozně to utíká takže přeji at se cukrový vyvede 🙂

 18. Já už stihla upéct rohlíčky a tlapky,a má odrostlá omladina to stihla i sníst,takže o víkendu začínáme s nejmladší dcerou péct znovu.Taky mám ráda a nejen já ale celá moje rodina má ráda tradiční cukroví.asi dvakrát jsem nestíhala péct,kvul práci.Tak jsme si objednaly,ale zklamání rodiny bylo velké,všechno chutnalo stejně.A od té doby se snažím najít každou volnou chvilinku a napéct všechno co mají rádi.A že když jsem začínala byly jen tři druhy a ted je jich deset.Není nad to když po bytě voní cukroví a ktomu na štědrý den i stromeček voní a jsou moje děti spokojené to jsou pro mě ty nejhezčí svátky v roce.

 19. Doma jsme pekli dobré cukroví tzradičních receptů od prapraprababiček, ale nejvíc mi zachutnaly 3 recepty od mojí tchyně, která měla tradiční recepty velice staré, děděné. Dne jsem i já babičkou 2 a3/4 ročního vnoučka, patláme spolu těsta a vykrajujeme, ovšem pracny a rohlíčky mají přednost v oblibě u všech členů rodiny i návštěv. Dceru jsem naučila přes 30 druhů cukroví, ale stejně vždycky máme napečených tak 5 nejoblíbenějších druhů.Zde dva recepty na mňamkové rohlíčky a pracny – lepší jsem nikde nejedla: vanilkové rohlíčky: 15 dkg mouky-půl hladké,půl hrubé-10 dkg másla(jen pravé máslo), 7 dkg lísk.oříšků nebo mandlí, 5 dkg moučkovéhu cukru. Smíchá se vše, těsto se nechá v chladnu odpočinout (asi 1/2 h stačí), ze šišky se vytvarují rohlíčky, na plech se pokladou, pečou se ve vyhřáté troubě (asi na 150 st.C u el.trouby) do růžova, běžným způsobem pak obalit v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem. do krabice, nechat „zvlhnout“. Chránit před předčasnými ochutnavači do vánoc. Dobrou chuť a krásné vánoce.

 20. Slíbený recept na pracny od tchyně Mary, tedy Mary pracny:Stejné množství oříšků či mandlí (nejlépe lískové oříšky, ale i z vlašsk,ých jsou dobré, i když jiné chuti), hladké mouky, cukru moučky a másla. Trochu skořice. Smíchá se, propracuje těsto, natlačí tence do pracen peče se v mírně vytopené troubě (asi 10 st.C u elektr. trouby). Klasicky se vychlalé prasny vyklenou na vál či studený plech a posypou přes čajové sítko (lepší než cukřenkou) moučkovým cukrem. Opět dáme do krabice do chladu a pečlivě hlídáme předčasné zájemce o konzumaci až do vánoc. Občas naladíme strávníky malou ranní ochutnávkou pečiva ke kávě, ať se mohou více těšit. Kouzlo s těstem: přidá-li se trochu vejce, asi 1/2 celého, mohou se dělat koláčky, které se po upečení a vychladnutí pomažřou žloutkovým krémem: krém: 2 žloutky, 7 dkg moučk.cukru, smíchat a potřít koláčky. Dobrou chuť.

 21. Promiňte mi překlep u pracen, pečeme při 150 st. C, samozřejmě. Tak přidám do třetice oblíbený recept na oříškové cukroví tlačené strojkem: 25 dkg lískových oříšků, 25 dkg moučkového cukru, 1 žloutek, sníh ze 2 bílků. Smíchá se vše, vytlačí strojkem, peče se krátce v mírné troubě (asi těch 150 st.C), jinak se rozběhne.Já používám přes všechny pozdější moderní vymoženosti stle starý strojek na mletí masa, který má přídavné zařízení na protlačování těsta. Jednou na chalupě jsem neměla jinou možnost a z těsta jsem dělala malé rohlíčky – byly sice docela dobré, těsto nemá chybu, ale takové kompaktní, strojkem jsou nadýchané buď tyčinky, nebo dělám esíčka (to bylo vždy pro moje dnes již dospělé děti, I jako Ivan-syn, a S jako Silvie-dcera). Pozor zespoda se rádo připéká, ale dá se to uhlídat. Na papíře se lepí, to není ono. Plochým nožem od plechu odrýpněte vychladlé, ještě předtím posypte moučk. cukrem. Ochutnávku´máte z některých tyčinek, které se odrýpnutím zlomí, jina do krabice a nechat zvlhnout. Tím svoje přispění končím a přeji vám všem po takových všech možných dobrotách krásné vánoční rozjímání POHODU DO DUŠÍ.

 22. Odzkoušela jsem vaše recepty a mohu vřele doporučit,NIC NEZBYLO…..Nedalo se uhlídat před mými ochutnávačí,kteří cukroví vždy najdou snad podle vuně.Jinak opravdu moc dobré,příští vánoce budou zase,přeji krásné vánoce.

 23. Tak dámy, ať vám to cukroví nepřekyne, ať se nepřipálí, ať nechytí špatnej šmak nebo brousek, ať vám je nesnědí ještě před štědrovečerní hostinou. To vám všem přeji, a taky vám přeji, aby vám schlo dobře prádlo.

 24. Tak a je po všem ,vánoce za námi a cukroví?…Nenávratně pryč!Proboha jak mohou tak malé děti tak rychle zkonzumovat takovou krabici?No ruku na srdce myslím (a moje nová kila to potvrdí),že to nebyli jen mé děti i když manžel tvrdí že tu večer vídá po bytě pobýhat skřítka!!!
  Držím palce ať se vám všem v Novém roce podaří vyhnat skřítky ze svých bytů,spíží,lednic a těl!

 25. Dobrý den,všichni, nemáte někdo doma recept na cukroví Zygří oči,kdysi dávno vyšel v časopisu Vlasta a byl super.Ale někdo mi ho nevrátil,prosím.

 26. Posílám osvvědčený recept na Idunky: 20dkg hl.mouky,20dkg másla,10dkg mletých vlašských ořechů a 10dkg mouč.cukru.zpracujeme těsto,necháme do 2.dne uležet v chladu.rozválíme a vykrajujeme oválky.pečeme při 170 st.C a hlídáme…Slepujeme tímto krémem:1 Salko vaříme v plechovce 2 hod.po vychladnutí smícháme vzniklou karamelovou hmotu s 5dkg ml.ořechů a se 4 lžícemi rumu.Vzniklé Idunky polijeme čokoládou a ozdobíme dle vlastní fantazie.Přeji dobrou chuť a aťjouly poskakují na váze…Malá rada na konec-uschovat,jinak toto cukroví mizí záhadným způsobem….

 27. Moje maminka pekla do krabice od kunerolu, v každé krabici jiný druh, dávala je pod mojí postel, tak mi věřila, ale chodil, teda plazil se na to dobré cukroví můj bratr, já slyšela nějaké pohyby chtěla jsem vstát a jít se podívat co se děje, na bratra jsem šlápla. No bylo to leknutí, že jsem léta v noci nevylezla s postele.Já ted nejraději peču velmi jenoduše. Koupím obdelníkové dortové oplatky, /ty slabší /položím je na vál, 3 vedle sebe a do nich udělám náplň. 25 dkg cukru na silné pánvi/ litina/ udělám karamel pak přihodím kostku másla/hery/ míchám až se to spojí trvá to pár minut, přihodím 25 dkg nastrouhaných ořechů, míchám, a nakonec vliji 1Salko kondensované mléko. naliji na oplatky nožem to zarovnám, ppřikryji zase oplatkou. přikryji pečícím papírem a zatížím prkénkem. krájím druhý den až je to studené. Nejlépe dělat to před spaním. Pak to každý kdo přijde ochutnává a tak to /peču až do vánoc/ Poslední a jakoby jedinou dělám až 23tého večer aby vůbec něco bylo. To stejné je i když dělám Sandokanovi oči. obojí rychlé a dobré

 28. Vskutku, potěšilo mě dočíst se, že: Klasicky se vychlalé prasny vyklenou na vál či studený plech. Mám to před očima.

 29. Vzniklé Idunky polité čokoládou a mizící záhadným způsobem…, to je přímo na Acta X, nebo – Nejlépe dělat to přímo před spaním…, no kde jsem byl celý život, že jsem to nevěděl.., asi jsem žil pod pečícím papírem, a navíc ještě zatížený prkénkem… Sandokanovy voči…

 30. Avesoid nesignován:

  Všechny činy Idunčiny
  měly aroma
  vhodné jen nadoma

  Posléze však Idunka
  měla mě za skunka
  a já nebudu potvoře
  za tchoře

 31. VÁNOČNÍ PEČENÍ

  Starší myšku Elišku
  Dostal jsem já
  k Ježíšku

  Pomoh jsem jí z kožíšku
  Uložil do pelíšku
  A pohladil
  po bříšku

  hned skončily Vánoce
  A propukly
  Emoce….

  /pokud to někoho zajímá…/

 32. Tedy přítelé, já jsem takový magor, že peču od 25-ti druhů výš, samorřejmě po večerech natažených do nocí (ale to většina podobně bláznivých ženských). Proč tolik? No protože u nás si každý řekne, co by rád, nejlíp hodně moc, ale to znáte taky, ne? Jenže uznejte, copak není úžasné sledovat, jak dobrotky mizí hned po upečení, vy se marně rozčilujete, že na Vánoce nic nezbyde, a když (samozřejmě) zbyde, tak se rodinka láduje celé svátky a velebí vás, jak je to ňam ňam, lítostivě sledujíc poslední kousky toho nejoblíbenějšího?
  Takže vzhůru k plechům a veselé Vánoce!

 33. Nejlepší vánoční cukroví zakoupíte v Cukrárně Markétka v Mostě(ul. Lipová nebo Komořanská), opravdu chutná jako od babičky a navíc je malinké:)
  220,-/ 1kg

 34. fakt?? no zákusky odtama jsou vynikající, tak tam hned dneska běžím objednat i to vánoční. dala jsem si totiž závazek – za to, že mám nějaké resty se letos potrestám tím, že péct (ani uklízet) rozhodně nebudu!!!
  (a navíc – za tu cenu, no nekup to!)

 35. …tak to máte, holky, kliku. Narazit na cukroví, které nechutná jako umělohmotné, je skoro zázrak. Ale byla jsem za pekařský maraton odměněna – můj úžasný choť mi pozval firmu na umytí oken, takže nebudu muset viset jako viset jsko visatec a mrznout….

 36. Kdo poví, jak voní,
  když v troubě se peče ?
  Kdo poví, jak voní,
  když na válu studené se šoulí ?
  Kdo říká, že čerstvé,
  úkradkem neochutnal,
  to vánoční cukroví
  Tak začíná vůně vánoc,
  na které od dětsví se většina těší

  Vánoce, to svátky domova, pohody,
  proto se nenechte starostma unavit,
  případné neshody, nemusí být.
  A taky vzpomeňme, že kolem nás,
  mnozí si nemohou dovolit,
  vánoční kvas.

 37. Moji vážení spoluslovodníci, zejména pak admine, moc rád bych ocitoval některé příspěvky v celé niti do fóra našeho parkinsonického webu, už je to tak, mám Parkinsonovu nemoc a náš web je plný starších počítačově málo odvážných čtenářů a když tam dám jen odkaz, což jsem už mockrát udělal, málokdo se odváží na něj kliknout. Potřebuji vložit přímo text. Přitom hodně příspěvků Vás ostatních je velmi krásných. Uvedu je samozřejmě s přezdívkami, jak je na slovodni máte a s citací zdrojového webu.
  Na webu http://www.parkinson-cz.net mám nick kaldoh
  Smím?

  PS. Vkládám podruhé, první se mi někam ztratil a můj kolega Béda na to , že chyba bude někde mezi židlí a klávesnicí mého PC.

 38. Jaroslave, co je hnusné cukroví, to je zcela individuální. Já přímo nesnáším cukroví, ve kterém je jednou z přísad káva. Stačí mi, aby na míse s cukrovím byl jediný kousek s kávovou vůní, a já už z té mísy nesním vůbec nic, rázem mě přejde chuť. Manželka naštěstí pro mne žádný takový recept nepoužívá. Chuť se asi dědí, protože jsem postřehl, že dva vnuci, když ještě ani ten starší z nich neuměl číst, spolehlivě ignorovali v bonboniéře Merci kousky s kávovou příchutí. Oba se od ní nehnuli, dokud v ní nezlikvidovali všechny ostatní druhy, teprve pak je bonboniéra přestala zajímat.

 39. já zase nemám ráda kokos v čemkoli jiném než v kokoskách. Ovšem vymyslela jsem loni na keramice perfektní perníčky, krásně malované, připečené na talíři, trvanlivost neomezená, neubývá jich a zaručeně se po nich netloustne, nejvýš by se po nich dočasně! přibralo na váze, kdyby se někomu podařilo je rozkousat a spolknout.

 40. vzkaz pro pana Radka:vanocni cukrovi zmekne,kdyz do krabice s cukrovim pridate kousek jablka.

 41. Při použití hrubé síly změkne každý. Odzkoušeli to v minulém století v SSSR a pak i u nás.

 42. sama nad sebou žasnu, jaký to slovesný (jako že od slovesa) tvar jsem spáchala – mí Hanáci mi (doufám) nerozumějí.

 43. Tak koukám, že již kdysi přežvýkané vánoční cukroví nikoho moc nerajcuje. My už máme čtyři druhy čerstvého, včera probíhala výroba i ochutnávky. A mě v adventním rozjímání napadlo, zda by nešlo vrátit do pravého sloupečku jednotlivé roky se čtverečky měsíců, aby se dala vyhledat i starší témata a příspěvky některých slovodníků, kteří se již diskusí neúčastní. Slovník SD je neúplný a v rubrice hledat se těžko hledá, když jste zapomněli téma. Najde se někdo, kdo mě podpoří?

 44. Jirko, před Vánocemi jsou všichni přetížení, s podporou je to slabší. Třeba Věra na sebe prozradila, že právě peče něco s Mikulášem, takže ta nás nemůže podpořit. Já jsem obdobnou připomínku již poslal Adminovi, ale problém lze částečně obejít tak, že používám odkaz
  http://www.google.cz/advanced_search?hl=cs
  kde do jména domény vyplním https://www.slovodne.cz a někam nahoru pak hledaný výraz. Hodně štěstí při hledání!

 45. copak o podporu, tu u mě máte, ale asi vám moc nepomůže. Nejlepší by bylo, kdyby vás vyslyšel prevoschoditělstvo admin.

 46. Lano – lanoví, ráhno – ráhnoví, strom(o?)-ví, pivo-láhvový, ale že by to cukroví bylo jen jako že moc moc cukru? To mi při invenci spěšnovedů a čistonosoplen, ný natý itý ičitých jazykobrusičů připadá ňák slabé,ne?

 47. Jožine, děkuju za nápovědu, určitě ji zkusím. Problém je v tom, že některé výrazy neznám, anť byly probírány ještě před tím, než jsem Slovodne objevil

 48. Již před dvěma lety jsem psal, že téma již přežvýkaného vánočního cukroví nikoho nerajcuje. Horentní záplava příspěvků při jeho znovuotevření mi dává za pravdu. Navrhuji je podle vzoru olympiády nebo spartakiády zařazovat nikoli ob rok, ale po 4-5 letech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *