Včela meduchtivá

Představuji si, že včely snáší med asi jako slepice vajíčka. Ve světle této pravdy je škoda, že Jiří Suchý nenapsal pro Waldemara Matušku další píseň tklivou, lákající slípku vejcechtivou na míchaná vajíčka. Píseň pro Zuzanu býval veliký hit, ale v šedesátých ještě neexistovalo SlovoDne, a tak jsem se ani nenamáhal představou jak se upocená včela po celodení dřině cpe medem.

28 odpovědí na “Včela meduchtivá”

 1. Není mi známo, že by se včely potily. Ale ta, která je medu chtivá, se jím nemusí nutně cpát, třeba se spokojí s tím, že je medu dostatečná zásoba. Jako třeba vdavek chtivá dívka může toužit po statutu vdané paní.

 2. Meduchtivá včelka neznamená, že se jím nasytí, ale, že naopak ho jen odnese domů do úlu, tam ho předá ať již jako nektar, nebo přímo med a letí zpět pro další dávku. Pan Suchý v ní jistě spatřoval především pilného a květuvěrného tvora, který tam létá za ukojením shromažďovacího pudu. Pozn: je známý případ, že včely byly využívány pro tuto vlastnost k pašování medu přes rakousko-italskou hranici. Italský obchodník přivážel do chaty u hranice konve s medem a švýcarský odběratel měl blízko hrnice pojízdný včelín a chodil pravidelně vytáčet med i když nebyla snůžka. Tím se prozradil. Včely mu denně přinášely desítky kg medu. Vzdálenost mezi úly a zdrojem může být několik km. Slepice by toto nedokázaly.

 3. Jiřík mi rozšířil obzory… ale já bych slípky nepodceňoval. Připomínám případ slepice Blaženky za druhé světové války, kdy pašovala granáty partyzánskému oddílu Ilja Muromec…

 4. No když uvážím, jakým způsobem přicházejí na svět vajíčka a jakým med, tak asi taky dám napříště přednost vajíčkům. Ta se dají alespoň oloupat.

  Med jakožto něco, co včela porůznu posbírá (exkrementy od mšic, nektar a pyl a kdovíco ještě), pak to v úlu otřepe ze svého ekvivalentu nohou a nakonec to promísí se slinami… to definitivně nevzbuzuje moji důvěru…

 5. Tak jako jiné nesmysly, i ten o pilnosti včel je hojně rozšířený. Vznikl nesprávným pozorováním – kdy aktivita společenství o tísících jedinců je vztažena na každého jedince (asi jako kdyby nepozorný pozorovatel usoudil, že jsem postavil Temelínskou elektrárnu)(no teda po pár dnech v Bartolomějské, kde se ke mně všichni chovali velmi korektně, jsem se přiznal, postavil jsem ji naschvál, abych naštval Rakousko.)Včela jedinec se ve skutečnosti nijak neschvátí, většinu času odpočívá a nedělá téměř nic.To nemám ze své hlavy a není to fór, zjistili to vědátoři, kteří si označkovali pár set včel a sledovali je kamerami.PS. Med mám moc rád, kupuju světlý pastovaný od certifikovaného včelaře.

 6. Navíc slepice nejsou vejcuchtivé, tuhle jsem jedné nabízel vajíčko, ale ona jen kroutila hlavou a na nás dva se koukala jak zjara. Když jsem jí ho pak cpal do krku, naschvál dělala, jako když se dusí a dívala se úplně JINAM !! Pak se schválně mrskla, aby vajíčko spadlo, ale ono se skoro nerozbilo, bo bylo předtím natvrdo uvařené. Přitom kdyby si dala říct, mohla by být rekordmanka, slepice, která snáší vařená vajíčka. Ale ona na to, že je normálně ČERVŮCHTIVÁ a ZRNÍCHTIVÁ a zápis v guinessovi jí je buřt. No pak že slepice nejsou blbé. Teda aspoň některé.

 7. To je pravda, slepice není blbá. To je snad jasné že slepice nejí vejice, ani vařená ani sirová. Spíš ji chutnají skořápky, které potřebuje k vůli vápníku. Nevěříte…. VĚŘTE!!!

 8. Jiřulko, Ty označené a sledované včely si byly vědomy, že někdo slídí po jejich know-how a proto nedělaly nic. A ti hloupí vědci jim na to skočili.
  A Temelín jsi nepostavil Ty ale já. Ale dík za to, že jsi mě neprásknul.
  A k té slepici – ona je zblblá počasím a tak se klidně mohla koukat jak z jara. Ale asi proti vajíčku měla morální zábrany – není kanibal.

 9. Pro Jiříka: Meduchtivá včela med nepožívá ale nosí ho domů. No prosím, ale pak mi vasvětlete jak je to se sexuchtivou ženou. Ta sex produkuje i konzumuje. a nikam ho nenosí.

 10. Tak vejice nejím ani já, a že jinak si nijak nevybírám.
  S tím Temelínem – no mě se zdálo, že mi lámou ty prsty nějak laxně, nedávali do toho všechen cit, já si myslel, že chtějí, abych se mohl podepsat, ale třeba mě měli jen jako záložní řešení. Kdyby jim jiná vyšetřovací verze nevyšla.
  „Koukat jak zjara“ je mluva našich mladých a nesouvisí s ročním obdobím, přeloženo do češtiny to znamená – koukat se nepřítomným pohledem, nezúčastněně.

 11. Takže Abych to tu už konečně uvedl na pravou míru.
  Takže včela med nejí, to by si teda dala, med to je totiž její hovno. Včela celý den poletuje pije nektar z květů a potom ho strávený sere do pláství, also das ist alles. Toť vše…

 12. Vědci se nikdy neskloní před fakty a všechno už objasnili – takže je třeba vědecky dokázáno, že letadla těžší než vzduch nemohou létat

 13. užitečnější je evidentně včela. pokud včely serou med, pak slepice serou bohužel jen kuřince. ve snášení vajec je to nerozhodně. a včely navíc plivou vosk!

 14. Jiřulko, to nebylo o letadlech, ale o čmelácích. Ti mají tak malé rozpětí křídel a tak velkou váhu, že teoreticky podle současných vědeckých poznatků nemohou vzlétnout. Létají prý jen proto, že tyto vědecké poznatky buď neznají, nebo je klidně ignorují.

 15. Tak o letadlech to platí taky, je známa příhoda, jak vědci ve Francouzské akademii věd zfackovali syna jednoho oponujícího rádobytakyvědce, který tam hodil papírovou vlaštovkou přes celou aulu, rádobytakyvědce vyloučili a nadosmrti až do třetího kolena mu tam zakázali vstup a hod vlaštovkou neuznali za let, vždyť i kamenem lze hodně daleko hodit. Rádobytakyvědec na odchodu stihnul vypustit připravenou živou vlaštovku, ale když ji po půlhodině lítání odchytili a očistili se z nejhoršího, jednak to taky prohlásili za hod, jednak vyslovili závěr, že i živá vlaštovka je lehčí než vzduch a přinesli slepici, a hle – skutečně nelítala. Naprosto jasný vědecký důkaz! Tak to má být!

 16. Mé slípky tedy vejce baští jak praštěné.Své vlastní a syrové.
  Hodnotí se to jako výživová chyba a tak se jim do bašty přidávají živočišné bílkoviny,aby nekradly hospodyňce výdobytky.Myslím,že včelky také mlsají med.Ony si ho jen schovávají napotom.Ale žádné napotom není,jelikož jim ve špajzce řádí včelař a vyčenčuje jim to za cukr.

 17. Přidám pár maďarských slůvek:
  včela – serešmed
  čmelák – neserešmed
  sršeň – neserešmed turbo

 18. Slepice vajecchtivé baští vejce svá i kolegyň, u nás na vesnici jim žádné vitaminové doplňky nedávali, protože to je k ničemu, jediná stoprocentně spolehlivá léčebná metoda je useknutí hlavy a po následném oškubání a vyvrhnutí uvařit a sníst na paprice.

 19. Pro Olinku:
  tuhoškemping – hřbitov
  terénkoza – kamzík.

  Z japonštiny znám jen:
  nemako – šéf
  makojakopako – dělník
  omako – sekretářka.

 20. Tak v Japonsku mám přítelkyni vulkynoložku MAYI YAKOYAMU a přítele námořního kapitána a torpedofila SHU KAHO SHIKI.
  Když jsme u té nápravy nevhodného chování slepic, naše oblíbená metoda je použít divoké koření – celý pepř, nové koření, bobkový list a sůl. Z toho vývaru, z drůbků a kousků masa je výborná polévka a vykostěná a rozkouskovaná hříšnice se rozprostře na pekáč, posype vrstvou strouhaného eidamu, přikryje vrstvou vařených nudlí, nebo vřeten či kolínek, zalije smetanou a zapeče se v troubě, další koření (třeba Gyros, Antos, Čaraka, grilovací či country) si už každý nasype už na talíři, nebo polije krevetovou omáčkou.

 21. k jazykovým lekcím přidám čínské
  čumsemčumtam = rozhledna
  samajama = silnice v Česku

  a Cimrmanovo nesmrtelné
  stop your talking – rával pindí – hindukuš

 22. Přidám jedno maďarské a jedno polské slovo:
  Kuleválošfáro – Tatra 613
  baba przebyteczna – tchýně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *