Víceméně

V příspěvku věnovanému parkovacímu automatu v Průhonickém parku říká Slonik: “ … setkání s drobnou a víceméně neškodnou pitomostí může vyloudit i úsměv na tváři …“. Ano pitomost víceméně neškodná, ale je ta pitomost více a nebo méně neškodná než CELKEM neškodná pitomost nemluvě o DOCELA neškodné pitomosti?

11 odpovědí na “Víceméně”

 1. Je-li pitomost víceméně neškodná, co je opakem takovéto pitomosti?
  Že by to byla méněvíce škodná chytrost?

  Někdy mám dojem, že by to mohla být pravda, protože chytrost je někdy na závadu.

 2. Méně je někdy více (např. méně blbosti => více rozumu, méně frází => více myšlenek).

 3. Víceméně totéž, víceméně jako dříve atd. vyjadřuje neměnný stav a není to jen český pojem. Dalo by se to nahradit úslovím v průměru, tj., že dochází k malým změnám, které nic neovlivňují.

 4. Jiříku, možná by bylo přesnější touž myšlenku ozřejmit pomocí Gaussovy křivky.
  Jiří Pallasi, ještě máme permutaci a kombinaci. Colonel Blotto by nám to vysvětlil.

  (Poznámka: toto není seriózní příspěvek, to je udička pro ty, kteří tomu rozumějí, chtějí nám to objasnit a ze mě právem udělat ignoranta.)

 5. Jaroslave, já doporučuji k řešení problému použít množiny. V některých by bylo prvků více, v jiných méně, což by mohlo víceméně vyhovovat závažnosti zadání úlohy.

 6. Zatím se mi (po záměně podivného spojení dvou sobě odporujících slov více,méně za jednoduché „avšak“) podařilo najít smysluplný význam věty ve které byl novotvar „víceméně“ použit.

 7. Takových slov je jistě víc, namátkou chiaroscuro – šerosvit, nebo i nedaleko. Poněkud mi to připomnělo: Tati, co to je? Synku, to jsou modrý blůmy! Dyť jsou červený! No, voni jsou ještě zelený. A ještě doporučuji postupné aproximace. Nositelem pitomosti být je zcela bezboletné, což mé příspěvky zhusta dosvědčují, vždyť přece létat je snadné.

 8. Jo, měl jsem kdysi takového nadřízeného, na poradách vždycky říkal:
  Soudruzi, vícemeně je to zatím poměrně dobré….
  Říkali jsme mu po našimu Vicemeň…, ale viceman to určitě nebyl…
  PS. Pokud nemusíte hned vstát i padnout jde poměrně lehce…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *