Vole

The most common word in spoken Czech, especially amongst younger males. It’s literal meaning, „you ox“, is irrelevant. It’s usage is somewhat akin to „dude“ in Southern Californian slang. Depending on its pronunciation, stress, and intonation, „vole“ can be a threat, praise, express astonishment or disgust. It’s flexibility is limited only by the speaker’s linguistic creativity. Sadly, it is used by the less linguistically skilled as mere filler.

Po čase opět zvukové doplnění z Fredotéky
[audio:http://ww.slovodne.cz/wp-content/audio/vole.mp3]

14 odpovědí na “Vole”

 1. Svého času též frčelo: „Vole, vole, normálka!“, ale když se o někom řeklo, že je to vůl jak lev, tak to byl vlastně „vůl korunovanej“.

 2. Sometimes, it is also used as a salutation or as a nickname for a person you don’t know, but usually it is used by young people (not only males!) instead of „erm,..“

 3. Multivýznamová slova (vole, fuck) progresivně formují mluvní projevy a jistě se dočkáme stavu, kdy ozvláštněna a diferencována výslovností, akcentem, intonací a větným kontextem budou schopna substituovat celou slovní zásobu.
  Vole, vole vole; tý vole! Vole vole, vole fuck vole.

 4. Fascinoval mě jeden kolega v česko-rakouské firmě, kde jsem kdysi pracoval. Ten říkal VOLE na konci každé věty, takže když jsme jeli autem a řídil rakušák, on mu radil takto:“Dú mus hír rechts fáren, vole!“

  A když už si někdo na mě ušil blbou básničku, tak já do něj taky jednou, kterou mi vňuklo stařičké močnářství:

  Jednou jsme jednu housku
  vozili po Rakousku
  a když jsme jeli z Ruska
  spadla před nás bruska,
  rozbila se na kousky,
  docela česko-ra kouský,
  museli jsme ji objet,
  a pak si dát oběd.

 5. Volování dopracovali k dokonalosti pánové Čtvrtníček a Lábus,když v divadle ve Slaném uvedli parodii na skandál v 1.lize kopané s rozhodčími.Je to ale síla.Jediná slušná slova tam jsou předložky a spojky.Leč folklor k pohledání.

 6. That’s gonna cost you, Jirulko! Zvlaste ten obed!

  Taky se rika ze clenove byvale rude armady se byli schopni perfektne domluvit s toliko jednim slovnim zakladem: chuj.

 7. To je tím, že sovětský voják vydrží třikrát víc, než snese.
  A jeho charakteristika:
  Hladný, nasratý a po zuby ozbrojený.

  Do tématu se hodí moje povídka, parafráze na Bajaju, krátká ukázka:
  . . . Vydal se do zámku, kde posuňky naznačoval, že je hluchý, němý, slepý a dementní kardiak, a že hledá práci zahradníka. Na všechno huhňavě říkal: „Ouno“, protože si myslel, že to je anglický souhlas. V onom království na srdci Evropy však naštěstí nikdo anglicky neznal, a tak si jeho slůvko vykládali docela jinak. Ostatně je známo, že tímto slovem lze vyjádřit celou škálu pocitů od libých až po krajně nelibé, a že mnozí lidé také na všechno říkají pouze toto jediné slovo, ačkoliv ani nejsou hluchoněmí.

  celá je na
  http://sweb.cz/xjim/fota/pohadkaoounovi.htm

 8. Když už jsme u angličtiny, víte, že angličani jsou jediný národ na světě, kde když někdo napíše
  VOLE
  má tím na mysli hraboše?

 9. Celou tu volskou historii údajně začali Voskovec s Werichem v Osvobozeném divadle, když se v rozhovorech před forbínou před vlastním představením oslovovali „Vy vole“ , ale bohužel nevím bližší podrobnosti a širší souvislosti.

 10. Mno u nás když se napíše vole, tak se tím myslí orgán v krku ptáka. Toho okřídlenýho. A teď se v tom vyznejte… 😉

  Fred: Yeah, and „vole“ can also mean the singing organ in birds‘ throats. Now make up your mind 😉

 11. Jejda,Jiřulko,ten příběh jsem už někde četla.Ale ten kůň neuklouzl po banánové slupce,ale po ounu.

 12. Jejda, já myslel, že jsem ho vymyslel, ale to ouno na uklouznutí koně mě nenapadlo. Nicméně mi šlo hlavně o jednak jazykové cvičení v paradoxech, druhak o závěr, bo jsem ho psal za totáče, když jsem pracoval v Tesle v době, kdy poruchovost našich televizorů byla stoprocentní v záruční době.
  Tehdy skutečně nevadilo, že pracovník výstupní kontroly byl hluchý, němý, slepý a dementní.
  Ostatně parafráze na Bajaju je téma, které asi přímo vybízí k uchopení, mám ale i (doufám) úplně původní nápady. Viz moje spisy na
  http://sweb.cz/xjim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *