16 odpovědí na “Výdut”

 1. Ač jsem dutý jak bambus a slepý jako patrona, našel jsem tam slovo výduť. Pro pohodlné, kteří nechtějí vidět obrácenou duhu, jsem to nakopíroval sem: „výduť“. Jak je vidno zříti, SlovoDne používá lepší fonty a háček nad t ve tvaru apostrofu se netulí k uvozovkám, to je opravdu vidět jen na Novinkách.

 2. Výduťje moc hezká. Náduť patrně neexistuje, doduť taky ne. Vzduť je nepravděpodobný pomysl substanciujcí vzdutí.
  Nemám jasno v kategorizaci předpon. Má předpona „vy-“ („vý-„) opak nebo negaci? Nemá. Vykopat – zakopat. Vybrat – zabrat je blbost. Šlo by třeba Vybrat – vložit? Nebo přidat?, Vyjmout – (no tak zajmout snad ne), opakem „vyjmout“ je taky „vložit“. Vybílit – zabílit: výsledek je stejný, rozdílný je výchozí stav před bílením. Vyvěsit – zavěsit: vyvěsím vlajku, zavěsím svisle sysla.
  Já se v tom nevyznám.

 3. Výduť bývá směrem ven,
  výdut asi dovnitř.
  Pokud výdut dovnitř je,
  vytváří na naší cévě zůženinu.
  Výduť ta nám jasná je,
  oslabení stěny skýtá.
  Potom obé potvůrky,
  na které si naše tělo s obtížemy zvyká,
  nepříjemnost přinášejí.
  Výdut pro mne neznámá,
  výduť nepříjemná kamarádka má.

 4. Ivane, přece jen Vás musím klepnout přes prsty: zúženinu a obtížemi. To víte, ztratil bych glanc. 🙂

 5. Náduťje bryophyllum, to je kytka, sukulent. Pak je taky tokozelka nadmutá, Eichhornia crassipes – vodní hyacint. Pokud by někdo dal na tokozelku kontra, rekontruju trojšmatkou kapskou (Weltheimia capensis).A to je prosím jen tak z voleje, co teprve když nahlédnete do patřičné literatury! Svět flóry je fantastický, ale proti buditelskému úsilí českých botaniků je to houby. Výduť je medicinský pojem docela běžný, zejména v kardiologii a neurologii. Mě by zajímalo dutání (děti ani nedutají), mukání (teď už ani muk!), když v 50. někdo mukl, byl z něj mukl. Kutna je patrně pracovní oděv při kutání. A co putna? je putna obecně velká nádoba, která se nosí na zádech, nebo je to i míra dutá, jako třeba věrtel?

 6. Nemám povědomí, že by byla putna používána jako míra dutá, ale bylo by to hezký – moje Ivanka by říkala: „Pije pivo po putnách“ a myslela by tím mě s mými třemi po večeři.
  Nesouvisí putna s putováním? Těžko. Poutníky s putnama na zádech by neuměl snad ani pan Švankmajer.

 7. Vyhýbám se nadutým lidem, nemáme si co říci. Postihne-li nadutého člověka nadýmání, dokáže ho to uzemnit.

 8. Já bych se přikláněla k názoru, že putna je i míra dutá. Jen si vzpomeňte, pamětníci, jak druhdy domovníci dělali čárky, kolik odnosili uhlíři puten uhlí do sklepa, potažmo do kotelny. Taky kontrolovali, zda má putna „správnou míru“. Dokonce uhlíři, což zhusta byli Cikáni, putny deformovali, aby – ač plné – byly vlastně poloprázdné. Zbytek uhlí takto ušetřený udali mimo pořadí jiným potřebným, ovšem penizky inkasovali do vlastnich kapsiček.

 9. No právě ti uhlíři mě inspirovali, pamatuju si, jak jsem jednou viděla bývalého spolužáka an nosí uhlí , jsa uhlířem, a říkám: hele, to musí bejt těžký, né a on na to: těch 15 kilo bys unesla i ty. Pokud jde o putnu Martina, jsem téhož názoru, ale jen s jednám mo, pokud ovšem není mormon, ale i kdyby byl, přijde mi drobátko mimon.

 10. Dneska už jsou putny přežitek socialismu. Teď se švindluje na daleko vyšší úrovni a daleko dokonaleji. Zejména tak, kam není tak dobře vidět. Tam si žádný domovník s čárkama ani neškrtne.

 11. Na jednu – bohužel marginální – stranu je to škoda, uhlíři byli podstatnou součástí pražských urban legends, Uhelné sklady byly základnou čs. boxingu, ba i krasobruslení se tam pěstovalo. Pak ovšem zkratka US dostala jinou náplň a právem zdegenerovala až k zániku. To mi připomíná, že v sobotu zemřel bývalý první český vyslanec na Slovensku JUDr Filip Sedivý, který po Sarajevu přestal být veřejně známý a před časem vstoupil zpátky do ODS. Dámy si jistě vzpomenou aspoň na to, jaký to byl fešák. Už proto je ho škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *