Vykutálená holka

Haryk mi hodil na krk Vykutálnenou holku. Nenaznačil ani slovem jak se jmenuje její opak:

V jedné populární písničce se zpívá o vykutálené holce. Ale kdo to je ta vykutálená holka, jak vypadá? Jak se projevuje jsouc vykutálená? Odkud se vykutálela a kam až se dokutálela? Viděl ji vůbec někdo kutálet se? Kutálela se popředu nebo pozadu? Jsou také vykutálení kluci? To je záhad nad hlavu.

19 odpovědí na “Vykutálená holka”

 1. Vím jen o Kobližkovi, který se kutálel z okna do světa. Myslím, že se daleko nedokutálel, neb byl sežrán. Jo, kdyby to byla Kobližková, jistě by si vedla lépe….

 2. To bude mít jistě zajímavou historii, stejně jako čtveráci a šibalové, (mmch by ti dnešní páně Pupkovi šibalové rozhodně zasluhovali -mimo jiné – veřejný nářez na náměstí). Domnívám se, že by původ toho vykutálení mohl souviset s nešetrným vyhozením za městské hradby,. Pane, to jsou pěkně vykutálené rady! říkal jeden z medvídků , co se potkali u Kolína. Je vykutálená kutálka?

 3. Podle mě je kutálka od slova kutat – protože na žádné oslavě Dne horníků nesměla kutálka chybět.

 4. Koulelo se koulelo, červené jablíčko, no tak se teď usmívej, vykutálená holčičko. Já již nejsem holčička, už jsem velká holka. Vykutálená holka, ho ho ho, padla mi do oka.

 5. Vykutálená holka to asi umí pěkně koulet. Teď mě napadlo, s čím to asi koulí, číslo pomnožné, ale ne, nenapíšu to… Kdyby mi bylo o pár let míň, zalil by mě panenský ruměnec. Kde ty loňské sněhy jsou…..

 6. Vykutálená a zakutálená – nemusí to být dvě rozličné holky, ale dvě stádia téže. Nejprve se vykutálí a když má vykutáleno, tak se zakutálí a zakutá v předem vykutaných pozicích. Nějak se mi to vymklo….

 7. Aniž bych toužil, aby se atsmon oblila ruměncem, připomínám, že čeština nezná mluvnickou kategorii pomnožné číslo, zná jen pomnožné tvary substantiv v množném čísle.
  Jinak jsem samozřejmě také, jako pan Pavelka, z nejasných představ vykulený.Jakžtakž i z nejasných příčin.

 8. Kulenín, Točenín a Velenín jsou zajisté tři velmi poctiví kroužící mládenci, téměř křišťáloví hoši, kteří zatím, pokud vím, nebyli účastni v žádném literárním díle či jiné povedené taškařici…
  Zásadně se liší tím, že jsou od sebe téměř k nerozeznání….

 9. Pro pana principála i ostatní účastníky debat:
  Rozdíl mezi kulením, točením a valením – to by bylo nějakého vysvětlování. Ale dalo by se to udělat. Vysvětlit se dá ledacos, zkomplikovat úplně všechno. Já se pokusím o to druhé.
  V analytické geometrii se vyskytují různé rovinné křivky. Některé vznikají kotálením, také se jim proto říká kotálnice. Jsou to například trajektorie bodů ležících na hybných kružnicích, které se kotálejí buď po přímce (prosté cykloidy), nebo po jiných kružnicích – kotálejí-li se vně, jsou to epicykloidy, kotálejí-li se uvnitř, jsou to hypocykloidy.
  To jsem opsal z Dubbelovy příručky, kde je toho na toto téma ještě víc, a jde z toho hlava kolem. Ale zůstává faktem, že nebýt znalostí kotálnic vzniklých kotálením, nejezdili bychom auťáky, neznali bychom strojní obrábění, neušlehali bychom si v kuchyni šlehačku, neoholili bychom se holicím strojkem, byli bychom úplně vedle všude tam, kde je potřeba převádět nebo rozvádět točivý pohyb.
  Tak to je ještě něco navrch k vykutálené holce. Pardon.

 10. Haryku, ale co je to kotálení? Navíc v mém dětství se šlehačka šlehala ručo-fučo takovou spirálou-odborný termín neznám-a jaká, pane, byla. A sníh z bílků taky. A na kotálnice jsme ani nevzdechli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *