Vymanit

Jen jsme se vymanili z područí Rusa, hrneme se do náručí radaru. Manění souvisí, jak říká slovník, nikoli s Máňou, ale stejně jako manuál či rukověť s rukama.

Jinak tomu bylo, když (tuším) skupina Saze zpívala:

Máňo pocem,
Máňo žtém.

To byla volba aktivní, nefiltrovaná parlamentem, bez lobistů a vedlejších úmyslů.

34 odpovědí na “Vymanit”

 1. S prominutím, to manění taky u homo sapiens drobátko souvisí i s mozečkem neb blbá ruka je schopna pevně svírat cokoliv, jak je pravděpodobně všeobecně známo….
  Jinak samozřejmě američani měli být v u nás už od sedmaštyrycátého a mohli jsem si ušetřit štyrycet let front na na banány a hajzlpapír.., rovněž s prominutím…..

 2. Klídek, vojáci Amíci zde budou možná už mañana. Na velvyslanectví je prozatím kupa jejich civilů a řeší zásadní problémy: komu dát vízum a komu říci „Bye, bye“.

 3. Souhlasím s prvním příspěvkem, jen bych je tady nechal už od pětačtyřicátého. Škoda, že to Patton nevzal jedním vrzem až do Prahy.

 4. Škoda a nejen lásky.., jinak co se týče mé maličkosti, tak klídek skoro absolutní, ale staříček pravili, že už teho má teho plnů řiť, s prominutím, bo jak se narodili, tak museli ke křížku, richtig, potem ho učili hajlovat, richtig ni, potem mu sebrali pole, navlekli do modre košule a poslali do havirně na brigadu, na dvacet roku, dočasně pry. No a včil su taci, co mu chcu na stare kolena zakazat vepřove, a aby pry tež mlatil čelem o dlažku.., no tak tak to už, kurva, synci ni….
  „Chvalte pána a podávejte munici, pravil prý kdysi u PearlHarbouru český kaplan Šindler americkým námořníkům, když zaskočil za mrtvého dělostřelce…
  Zkrátka, tam kde stojí rozkročený americký mariňák se hordám těžko leze.., a proto tak zběsile piští….
  PS pro krasoduchy.., dokonalé to samozřejmě není….

 5. S americkým vízem nemám problém. Jednak si myslím, že je to zcela jejich věc, koho si pustí do baráku ( a ukázalo se, že byli příliš tolerantní) a druhak tam nejspíš nepojedu – zcela sebekriticky – z důvodu chudoby a věku, což je podle listiny lidských práv hrubá diskriminace – poradím se se Samkovou-Veselou, jestli by se z toho nedalo něco vysoudit. Rozhodně spolu s pány předpisateli souhlasím, určitě bych raději řešila, jestli hrozí stát se 53.státem Unie (doufám, že mám číslo správně), než autonomní republikou SSSR. I kdyby nás Američani obsadili už zítra, bylo by pozdě o 63 let. Zatím na tom nikdo, koho obsadili, neprodělal ani duchovně, ani materiálně.Hurrah GI maníci!

 6. Autonomní republika.., to je velmi dobré, jinak je třeba si uvědomit, že i rozmanití parteigenossikové nás ještě zcela nevynechali ze svých velmocenských plánů….., maňo ni ?

 7. Z područí se vymanit a do bahna padnout. Není cesta za svobodou, pro náš národ lidičky. Ano život celičký se mnozí lopotí a neví za čím, koryta jsou obsazena. Vymaňte se, bude změna! Ano, změna vytoužená, pro ty silné ramenáče, co nad nimi srdce pláče. Jak se tedy vymanit, když chci taky slušně žít? Vymaň se z jich područí, však ti rozum poručí.

 8. V zájmu přesnosti opravím paní Diblíkovou : v rámci svazové republiky SSSR mohla existovat autonomní oblast.
  Vnitřně se však zamýšlím, zda slovodní novodobí aplikátoři brežněvovské doktríny omezené suverenity vůbec pochopili, proč mohou existovat lidé, jimž prefabrikované americké štěstí nemusí vyhovovat ?

 9. A tak ještě malý přípodotek k tématu slovadne: vymanit, podmanit nesouvisí s manus, ale jednoznačně s původním významem německého Mann, poddaný, vazal. Dokonce myslím, že jsme toto téma již probrali.
  Naopak maně, maní je výhradně staročeské, manina – místo, kde se může jít maní. Někdy si připadám umanutý – a kdo ne?
  A pro atsmon: i když náš střet považuji za malicherný, přesto může být užitečný. Uznávám, že moje reakce na Váš žert byla fundamentální, ale Vy taky nemůžete vědět, jestli nejsem adamita. Item utraquista, bratřík nebo sodomita.Tak všechno dobrý – ok?

 10. Gabrieli, nevím, zda jste etymolog profesionál, ale ať jste čili nic (to nemám ze sebe, mám dojem, že tak mluví T.B. Corn), myslím, že byste neměl ruku odvrhovat. Mann je sice poddaný a vazal (a taky choť a muž), ale čeština má přece slovo područí, což znamená poddanství či vazalství. Zdravím Vás, ať jste amonita, belemnita nebo kalamita

 11. Tak nevím, jak kdo, ale já většinou frontu na toaletní hajzpapír nestál. Ona se totiž fronta na neexistující entitu nemůže nazývat frontou na tuto entitu. Zkrátka i zdlouha a jasně řečeno, kdykoli jsem šel do obchodu pro henten oný, nebyla na něj fronta, ač tam fronta vždycky byla co socialistický přístup k pultu, leč byla na všechno ostatní, bo toaletní záchodpapír zrovna jako z udělání právě neměli (už několik let). Zato jsem kupoval Rudé právo, ne že bych ho četl, ale byl jsem věren rčení:
  Rudé právo každé ráno
  na záchodě roztrháno.

 12. Téma na trágedii. Ve vesnickém dramatu „Gazdina roba“ se hlavní hrdina – Mánek – zamiluje do Evičky – z nemanic. Moc pěkné představení…

 13. Na Maninách je Domovina – zřejmě místních domorodců, plavících se na maňáscích a obdivujících náhrdelníky slovy Ya-ko-no-ha! Taktéž odtud zřejmě pochází maňáskové divadélko. K pražskému místopisu – kousek nad Bulovkou na Střížkově je Čertův vršek a za ním Madlina – zastávka autobusu v ulici téhož jména. Nemáte někdo tušení, o jakou Madlu jde a čím se vyznamenala? Kolegu vbg upozorňuji, že patrně se nejedná o činy v oblasti, jíž se s oblibou ve své poezii věnuje.

 14. Maně si vzpomínám na …. (právě teď se mi zase nechce nic rozumného vybavit z paměti. Jó bez sklerózy, to bývaly časy!)

 15. Pro Atsmon: bylo by hezké, kdyby ten Mánek byl panic, aby se jim to rýmovalo, ale u vesnické tragedie je to nepodstatné, ba naopak – jde až to ty důsledky ztráty vínku. Jinak dík za připomínku, já jsem vždycky měla zato, že jde o Laca s Jenůfou – asi jako když někdo vidí jen film a podle něj posuzuje román. A to jsem Její pastorkyňu taky neviděla. Na Janáčka nemám. Ale jako dítě jsem ráda četla Průvodce operní tvorbou, kde byly stručné popisy děje. A taky jsme měli doma Rukověť české literatury, kde byly obsahy starších děl. Ale Gazdina roba tam zřejmě nebyla (Gabriela Preissová?) Asi byla v době vydání Rukojeti příliš moderní.Jo, a taky jsem milovala staré kuchařky (wbg: kniížky!!).

 16. Pro paní Diblíkovou: Do minulého týdne pro mne byl Laco s Jenůfou, její pastorkyňou a gazdinou robou jeden příběh. Ale kdepak! „Gazdina roba“ – už název je zavádějící. Nejedná se o robu ( děvčicu), která je v područí jakési gazdiny. Význam je jiný, a to: Hospodyně mrcha. Příběh tak dojemný, že moje kamarádka vedle na křesle druhé jednání proplakala. Bohatý miluje chudou, navíc katolík luteránku, není jim přáno, uzavřou manželství bez lásky s vnucenými partnery, stejně spolu utečou, ale Mánek – slaboch neustojí tlak rodiny, milovanou Evičku zapře, z té se stává opovrhovaná gazdina roba a ukončí svůj život skokem do Dunaje. Taková Anna Karenina ze Slovácka……

 17. JO,jo.., a Maryčka zase skočila do Ostravice, nalevo pochopitelně, aby se dostala i do čítanek…, neměly to ty holky tenkrát jednoduché…

 18. Tragická hrdinka byla taky Manon, ta musela mít dobrou mandu, že za ní všichni tak pálili – akorát potom čórla nějaký náhrdelník nebo co a už se z okovů nevymanila…

 19. A co taková chudák Máňa, co slízla ránu do těla, neb bonzla partu milenci, zřejmě příslušníkovi PČR.

 20. Ono bejt zodpovědnej za lidstvo není jenom tak a novýho člověka taky hned tak někdo neudělá a ty co to umněj, upřímný hlubosklon, též musí občas asi trénovat, jak už to doby žádaj, aby výkony byly prostě up to date….

  xxx

  K Julii však těžce hledám slova
  Neb ta smutná i veselá je
  vdova
  Kolika autorům už dala…
  Své jméno
  k dispozici…

  Tak prosím úctu
  pánové
  A ne inkvizici…

  /pokud to někoho zajímá…/

 21. Milý wbgardene, mám hypertrofovanou toleranci k básnickým střevům, ale není-li Vaše „umnění“ míněno jako (nepodařený) prvek Vašeho celkově pýthického zaměření s mimořádnými nároky na schopnost empatie recipientů, pak pobouřeně prskám.

 22. Rozmilý Gabrieli, nejste v mém životě samozřejmě jediný žasnoucí a poprskaný…, ale zásoba nosočistoplen už došla, takže přebalit vás bude muset asi už někdo jiný….

 23. jako vždy jste všichni úplně mimo – VIMANIKA SHASTRA – „Owing to similarity of speed with birds, it is named Vimaana.“

 24. Mimo bývám někdy docela rád a i když k tomuto účelu obvykle používám poněkud jiné síly, přišel jsem už kdysi na toto:

  PTÁKOVINA VESMÍRNÁ

  sousední vesmír vím to jistě
  nemá žádná parkoviště
  a jest velkou otravou
  jet tam místní dopravou
  taky dobře víme oba
  že pochybná je i otvírací doba
  vstupné prý snad trochu ujde
  ale kdo tam za ty prachy
  půjde…

  / pokud to někoho zajímá…/

 25. Vesmír je nejspíš obrozenecký rusismus (věs mir) ovšem evokuje J. H. Krchovského:
  Jak bych měl v prdeli pálivou kapii
  pospíchám na pivo, že se zas napiji
  týden jsem nechlastal, aspoń ne přes míru
  což mohlo ohrozit běžný chod vesmíru.

 26. Drobátko neopruzeného čechismu….

  PTÁKOVINA BÝČÍ……

  Zdráv buď býku bývalý
  už sval i mysl nejsou to co
  bývaly
  tak poslyš hlas můj
  co vece
  zezdola
  každej bejk přece
  kádrová rezerva
  je na vola…
  / a když pak časem
  rýmy trošku skřípou
  už nestačí
  zdá se
  jenom orosit je
  pípou…/

  pokud to někoho zajímá….

 27. Pálivá kapie – nevím nevím. Předpokládám, že uměleckým záměrem J. H. Krchovského bylo prezentovat objevné rýmy kapii – napiji a přes míru – vesmíru. Všichni ovšem víme, že kapie nepálí a dokážeme si představit, že v příslušné lokaci generuje pocity spíše chladivé. Autor zde zašmodrchal dva básnické prostředky a zmarnil tak poetický potenciál, který kapie přímo nabízela: ledné kapie žár, zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk, zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit, zašlé bludice pouť, mrtvé milenky cit…

 28. V tuto na noc pozdní chvíli si dovolím, co se týče milenek, krasopět takto:
  mrtvé milenky dech, pro tvrdší nátury pak mrtvé milenky hlen. K zašlé bludici bych připojil jednoznačně kreditku a hvězdičce umřelé pak stříkačku inječní. Co se týče kapiíí tak mi spíše zvukomalebně přimomínají nevyžádané maily, ve kterých mi chce furt kdosi cosi prodlužovat…, jako by nevěděl s kým má tu čest..
  Jinak Ztrhané strůny jsou příšerné už samy o sobě, a kdybych žil na severu určitě bych se pustil do Růn plných ztrhaných strůn.., nebo do strůn ze ztrhaných růn…, a už je asi dost pozdě, takže v šest v práci a dávným věkům prd….a my k vám taky nechodíme..
  Pochopitelně se omlouvám…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *