Vysoký státní činitel

Haryk se pustil do vysoké politiky:

Na jednání se sešli vysocí státní činitelé. Když to slyším, hned mě jímá strach, že se takový vysoký státní činitel při vcházení do místnosti, uhodí do hlavy o horní futro dveří. Tedy, pokud se nesehne. Naskakuje mi husí kůže u vědomí, jaká mu může naskočit na čele boule. Taková šlupka do hlavy není nic příjemného, a to ani pro vysokého státního činitele. Dokonce může negativně ovlivnit úroveň jeho rozhodovacích schopností. Taková boule na čele nemůže vysokému státnímu činiteli ani slušet – co je to za reprezentanta státu s boulí na čele? Ať si ji alespoň zamačkne kovovou desetikorunou.

A ještě na okraj celé záležitosti, nebo abych vypadal jako vzdělanec a ne jako pleistocénní balvan, řeknu raději na margo věci: takovým typickým vysokým státním činitelem je pro mě bývalý ministr národní obrany pan Tvrdík; jen si ho račte poměřit s jinými vysokými státními činiteli.

12 odpovědí na “Vysoký státní činitel”

 1. Je možné vypočítat součin státních činitelů? Chovají se totiž většinou nevypočitatelně. V nejvyšším patru politiky se dějí věci: rozdíl mezi premiérem a stínovým premiérem se po oznámení rozvodu stínového premiéra blíží k nule.

 2. Rozvod je věc čistě soukromá, do toho krom těch přímo zúčastněných nikomu nic není. Já bych byl radši, kdyby politici hlásili veřejnosti svoje svody, abychom mohli pozorovat, jak jim podléhají nebo odolávají, a pak podle toho vybírat před volebními urnami.

 3. Tím se možná dá uspokojivě vysvětlit úroveň našich politikú, a to jak koaličních, tak opozičních. Když se takový politik citelně praští do hlavy, nelze se divit, že z něj pak lezou podivuhodné sentence. A my to musíme nejen poslouchat, ale bohužel se tím i řídit.

 4. Státní činitelé musí být vysocí, aby na nás mohli blahosklonně shlížet a aby mohli z výšky lépe hlídat svá korýtka.
  Někdy to vypadá, že čestnost vysokého státního činitele je přímo úměrná převrácené hodnotě druhé mocniny výšky.

 5. no má to jednu výhodu že kromě zmíněné boule nehrozí těmto vysokým řčinitelům taková věc jako otřes mozku,není možné aby měli otřes něčeho co nevlastní a o otřesu vakua jsem zatím neslyšel.:-)))

 6. Jaképak vákuum? Otřást můžete čímkoliv, jak pilinami, hoblinami, tak slámou. A chudák hladový pták Mozkoklof.
  Chtěla jsem použít jednak a druhak, páč se mi to líbí, ale to už by bylo i třeťak a to už tak pěkné není.

 7. Termín „vysoký státní činitel“ je důsledkem montesquieovské tripartity státní moci.
  Znamená to člověka, který je činný v nejvyšších patrech, ba přímo centru, moci. Člověka, který má hodně velkou moc. Je to souhrnný název pro presidenta, členy vlády a šéfy ústředních orgánů státní správy a vrchní úředníky jejich úřadů, poslance a senátory s funkcí v senátu či sněmovně, soudce nejvyšších justičních institucí, to je nejvyššího soudu, nejvyššího správního soudu, ústavního soudu.

  Jedním slovem: papaláš.

 8. Ale jak nazývat státní činitele z druhé strany spektra vysokosti ? Představuji si, že by mohl vyjít v novinách článek, kde je popsána návštěva prezidenta obce Dolní Lhota, kde se setkal s pracovníky obecního úřadu:
  „Vysoký státní činitel z Prahy se v Dolní Lhotě setkal s místními nízkými státními činiteli“.

 9. Sašo, jako hnidopich:montesquieuovské.
  Zdroje moci výkonné, zákonodárné a soudní se přece odněkud generují. Existuje mnoho bonmotů o přímé závislosti kvality představitelů moci na kvalitě elektoriátu. Dovoluji si vložit citát:
  Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny – forma sama nerozhoduje o podstatě státu. (T.G. Masaryk – Světová revoluce)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *