Vytáhnout paty

Poznámky k chystanému semináři SlovaDne Pasivní i aktivní pohyby částmi těla.
Vytáhnul jsem paty ze Stockholmu a téměř týden jsem nezavadil o internet. Po návratu jsem shledal paty stažené v původním stavu. Při rychlém ústupu do původních pozic se o patách nemluví, pouze se za dotyčným zapráší, případně se hovoří o koudeli někde mezi patami a pod pasem. Tahání se mimo pat vztahuje také k uším – nenatahujemeli je ve škole, vytahají nás za ně kárající pěstouni. Námět k zamyšlení poskytují i vyvalené oči. Podobnost s vyvalenými sudy nenacházím.
Stahuji se do ústraní a dávám prostor ostatním aby se zde vytáhli.

43 odpovědí na “Vytáhnout paty”

 1. Tak zjišťuji, že moje myšlenky čím dál víc ztrácejí patu.
  Hlavu nemají už dávno.
  (To je citát)

 2. Taky se dají vypnout prsa ( a dle V+W břicho zastrčit). Někdy pak dochází k energetickému paradoxu – sekretářka vypne prsa a ředitel zazáří

 3. Přestaňte se vytahovat, nebo vám dám do nosu. Ale kdybyste mě vytáhl na tah někam, kde bychom si dali do trumpety, mohli bychom vytahovat zasuté vzpomínky na kantory, kteří nás vytáhli, případně vytasili z opáčka, a pak bychom táhli noční Prahou, pěli táhlé popěvky a okolní obyvatelé by na nás hulákali „Nehulákejte tedy a táhněte“, i když nejsme šachisti. A doma by mě choť nejspíš něčím přetáhl, že jsem přetáhla večerku. Na usmířenou bych mu udělala tažený štrůdl, a on by řekl: „To ses, mámo, zase jednou vytáhla, toho kupovaného lístkového těsta už mám plné zuby, dávno už mi leze krkem, ale teď si dáme do nosu!“

 4. Ve stoji spatném paní Věře úklona. Možná by mohl manžel ještě vytáhnout xčárkované cé a tahací harmoniku…? Kdybyste odtáhli ty postele…?

 5. Ještě ve výtahu budu přemýšlet. Ten vytáhlý vrátný zas koumá jak ze mě vytáhnout pětku. Asi vytáhnu (s odpuštěním) keňara až z paty.

 6. Losos už táhne, vy byste moh´taky, táhne to z vás i od okna, natahuji se stahovací kalhotky, hodinky, holinky i moldánky, jsou tažní ptáci, koně i železo, tah koněm, štětcem i Sportky, tahle i tamta, ej uchněm a Tahiti

 7. A když budete netahavej, furt nataženej na kanapi s nataženou dlaní, nikam to nedotáhnete! Bez taháku to vytáhnete leda na trojku a když to netáhne, zkuste zatahat za táhlo tažného zařízení. Stáhněte si ňákou muziku, zvuk a roletu, zatáhněte břicho a za záchrannou brzdu a pořád někoho netahejte za ručičku nebo za nohu. A už mě do toho netahejte. Tahem zapni!Vypíná se strkem? Nepřepínejte se a nepřepínej.

 8. Vytáhnul jsem si kratší sirku.Opona nad naší přetahovanou budiž stažena. Dobrou noc a hezké sny o věcech dotažených do konce.

 9. Vytáhnout paty je prvotní podmínka k tomu, aby se například:

  braly paly

  vzala dráha

  štrapacírovalo

  Z jiného pohledu vytažení pat zase brání tomu, aby se něco probralo od hlavy až k patě, protože pak by to nemělo ani hlavu ani patu.

  Pokud se paty týče, můžeme výhledově předvídat odvážný vývoj jazykové uzance, že rčení hlava-nehlava bude doplněno rčením pata-nepata.

  V této souvislosti je jistě vhodné, pokud se pat týče, připomenutí výraziva jako je:

  Achillova pata

  je to jak bolavá pata

  a to nemluvě o oblíbený hrdinech Pat & PATAšon.

 10. Ve Vraždě se zárukou vyčítá paní Skovajsová doktoru Pivoňkovi: „Vy jste tu moji holku votahali. S pozdravem p. Škvoreckému do Toronta a p. Zábranovi do nebe.

 11. Taky můžete někoho utáhnout na vařený nudli, jednu mu natáhnout, táhnout se (sprominutím) jak sejra, tahat se s někým jen tak nebo o něco, Žižka táhnul na Prahu i jinam, stáhnout (zejména, jste-li pejsek) ocas, stáhnout vlajku na půl žerdi (a taktéž mít na půl žerdi kalhoty, jak velí dnešní mladá móda, nebo něco jiného, což se stává podivnou módou mých vrstevníků). Už to raději nenatahujme, než nás někdo přetáhne a bude mít z toho popotahování, historie praví, že za nedodržení dodávky popotahovali jistého zemedělce za vejce až na okres.

 12. Když je ráno zataženo, pak se mraky rozejdou, je roztaženo? Nejsem vztahovačná, ale vedlejší věta vztažná by porušila Křehké vztahy. Teď kdekdo , místo aby s někým chodil, má VZTAH (asi už míň choděj, než my zamlada). V Německu mají Schiffshebewerk, to je úžasný výtah na lodi, spíš opravdu šífy i s vodou okolo, stojí za zhlédnutí (detaily podám na požádání, přes zeměpis je u nás páníček).

 13. Jó, vytáhnout paty, a hlavně když ten druhý to udělá, co doma věčně mrčí,
  jeden se mu ničím nezavděčí, to ať paty vytáhne na tak dlouhou dobu, než úvaha o vytáhnutí pat jeho, bude u ledu.

 14. Musím složit poklonu paní Věře, která předvedla záslužné dílko ve věci barvitosti naší mateřština. Jsem přesvědčen, že tím vytáhla trn z paty všem škarohlídům, kteří ji podceňují a hanobí.

 15. Ještě potáhnout kanape nebo z jointa, natáhnout (nadout) pysk, být v posledním tažení, hory se táhnou k obzoru a nepřestanu, dokud nenatáhnu brka.

 16. Nevytáhnout včas paty znamená přímo existenční nutnost vzít nohy na ramena a poradit se s Vaňkem (aspoň tam hrajou pěknou muziku).

 17. Jožine,
  znám Tvoji báseň neznámého autora v podobě:

  Po obloze táhnou mraky,
  vyser se
  a táhni taky.

 18. Milado, modifikace básně, kterou jsi zaznamenala, neobsahuje už ani kapičku poetičnosti, je to už jen rýmovačka, která imperativně přikazuje vykonat denní potřebu, kterou beztak většinou nejde dělat na povel, ale která se přihlásí sama, někdy i v nevhodnou chvíli, máme-li narušenou životosprávu. Naopak jeden z mých kolegů, když měl pocit plnosti a nemohl se vyprázdnit, si kupoval litr mléka, které vypil na ex. Mělo to na něho pokaždé blahodárný účinek. Po nedlouhé chvíli čekání radostně volal: „Nožičky, utíkejte, nebo vás poseru!“ Asi měl alergii na kravské mléko, jiné vysvětlení nemám.

 19. Pane Pallasi, k odpovědím na Vaše naléhavé otázky slouží přece celý jeden vědní obor – patologie.

 20. Věro, Váš poslední komentář je vytažené eso z rukávu. Myslím, že se tu všem protáhla brada a vyvalily oči, pak už nebylo těžké jim vytřít zrak.

 21. Ano, hrotologie má podobor, který zmiňujete. Ale co se zlatými středníky ?
  Navrhuji ustavit semipunktologickou komisi k ošetření tohoto problému.

 22. Táhli, táhli, vytáhnout nemohli. Je to motto slavné ruské pohádky o nefachčencích na sklizni řepy. Její správný význam mi osvětlil až známý vtip ze sovětských dob: Chlubí se kolchozník Američanovi, že zorali step, zaseli na ní kukuřici a ta vyrostla jak telegrafní tyče. „Tak vysoká?“ otázal se nechápavě Američan. „Ne, ale tak daleko od sebe“ upřesnil kolchozník. Z toho jsem usoudil, že i ta řepa v inkriminované pohádce byla jak telegrafní tyč.

 23. Vážený pane Pallasi J. Váš poslední příspěvek mne velmi zaujal. proto jako odborníka na slovo (dne) vzatého bych Vám byl velmi povděčen, kdyste mi vysvětlil, kterou část těla (přesně) líže patolízal géniovi? děkuji za včasnou a milou odpověď. s úctou S.H. nedouk a příležitostný sezónní alergik

 24. Pro Jožina: další zázrak sovětské zemědělské vědy byl zaznamenán na jisté agrární konferenci, která řešila problémy s úrodou brambor. V jisté asijské zemi zvýšili výnosy tím, že fakiři seděli kolem pole a bramborám vyhrávali na píšťaly. V balkánských zemích to řešili dvojí sklizní za rok a nemakačenkové jeden den sázeli, druhý den sklízeli. Na udivené dotazy odborníků, jak to je možné, děli: ale soudruzi, vy patrně vůbec netušíte, co to je hlad.

 25. Same, na zdánlivě jednoduchou odpověď „PATU“ se nenechám nachytat. Případ je složitější, protože u lizu bývají většinou špičkoví géniové, patolízalové dělají na straně druhé často kariéru – tedy vydělávají hodně peněz. Špičkový odborník, je li u lizu, líže především u patolízalů. Problém je nejspíše rekurzivní.

 26. Gabrieli,mám protinávrh.Prostorem mezi špicí a patou,nechť se zabývá ústřední výbor.Tuším,že jich máme několik habadějů(jednotka množství,zkoumáno někdy loni).Z Věrušky podání jsem zcela přetažená,přepísknutá,převezená…

 27. Pokud se nemýlím, tak patování je v podstatě neklidné přešlapování golfistů v blízkosti jamky. Když se šachista v prohrané pozici dostane do patu, má svým způsobem vyhráno, získá totiž celou půlku bodu. Blíží se pátek, je už nejvyšší čas srazit paty a věnovat se konečně něčemu jinému. Olinko, kdybych byl v ÚV, tak bych Věrku navrhl na řád práce, odedřela to za nás. Řád by sice nedostala, protože ten dostávali zejména ti, kteří dovedli o práci širokohubě mluvit.

 28. Přátelé, z vašich nezřízených poct jsem zcela tumpatová, pata,špička,celá noha.Květinové dary odmítám. Šachisti sem tam někoho zmatěj (nevím, jak k tomu Matějové přijdou, leda že „no to jsem z toho Matěj“), zpatěj taky? Už ve večerníčku byli šikulové Pat a Mat, ale šachy z neznámých důvodů nehráli. Bolavou patu měla Viktorka, patku má půlka chleba a fýrer, patičku fotbalisti. Špičku mám já po dvou pivech. Kde má špičku patník, není zcela jasné, páč je nahoře zcela plochý, pata není vidět, neb je v zemi. Pátek je patou pracovního týdne, takže pondělí by mělo být špíček nebo špičelí. Asociace si vyprošuji pouze decentní.

 29. Stoj spatný je zároveň i snártní, sšpičný, skotníkný, slýtkný, skolenný, sstehný a skariérní.
  Ovšem pro jezdce totok úplně neplatí.

 30. Jezdec jeda stoj spatný moc neuplatní a nejeda není jezdec, ale obyčejný pěšák. A jinak, Janinko, obdivuju, jak jste se v hodnocení stoje spatného vtipně obešla krajinu anogenitální.

 31. Obejdu znovu krajinu, protože mám od Věry omezený výběr a požádám Jiřího P., aby nám dal Kariéru na Slovoobčas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *