Vzatek

Ano kolegové, jak možná nevíte, tak vzatek má Karel Poláček v knize Hostinec u kamenného stolu. Co vzatek znamená neprozradím, přečtěte si sami a nebudete litovat. Poláčka louskám znova po čtyřiceti letech celého, pouze mi zde na severu chybí druhý díl pentalogie (Hrdinové táhnou do boje).

13 odpovědí na “Vzatek”

 1. Na první ochutnání to slovo vypadá jako účetní pojem. Internet však praví, že vzatek je karetní termín, anebo taky staročesky lup, kořist. Vzatek coby kořist na mě působí divně – zdá se mi, že se původní majitel moc nebránil.

 2. On ten Poláček snad neuměl česky! Každej Čech a vlastenec přece říká „štych“.

 3. Sice nevím, co pod termínem vzatek myslel Karel Poláček, ale za to velmi dobře vím, že velice podobné slovo existuje v ruštině – vzjatok – a znamená úplatek.

 4. Jako designovaný účetní slovadne kladu otázku:
  Hrajeme mariáš padesátníkový, jsem forhont, hlásím sedmu červenou,přestože ji nemám, dostanu flek na hru a na sedmu. Dávám re na hru.Flekování je ukončeno, hraje se a po sečtení desítek a hlášek ve vzatcích mám 120, ale obránci v posledním vzatku udělali tu moji sedmu hlášenou. Kdo zpočítá, jak bude hra placena, bude navržen na auditora.

 5. a vy jste kdo pane Gabrieli, že slibujete teplá místečka?! premiér snad? pokud ano, chci vidět Váš volební program a kandidátku!

 6. Já se taky tu a tam zetnu, ale svá pochybení neomlouvám milosrdnými úslovými a nevím nevím, zda bych byl vděčen za bezpáteřnou supliku Jiřího Pallase s malým i na začátku věty, tím méně, je – li veřejně publikována na netu a tedy implicitně míněna i čtenáři pociťována jako exhibicionistrická póza, svým pokryteckým vciťováním se do, pravda, neúmyslného, o to více však bezprecdentně a vůči jazyku lehkomyslně přezíravého bohorovného postoje nezodpovědného jedince, nemající s naším bádáním nad taji jazyka pranic společného.
  Přechodníky, Gabrieli, věru, na to by Tě užilo! Ale co S a Z? Pallasova omluvenka neplatí. Jako pokání odříkáš desetkrát vyjmenovaná slova po X a padesátkrát krasopisně napíšeš „Nemám exhibovat na netu, když na to nemám“.

 7. „…nemajícího s naším bádáním nad taji jazyka pranic společného.“ Tak je to správně. Za trest odříkám desetkrát vyjmenovaná slova po X a padesátkrát krasopisně napíšu „Gabrieli, Gabrieli, jsme na tom stejně.“

 8. jen tak dál chlapci. mrskejte se, bičujte se a kajte se. nás ligvisty amatéry tato veřejná samohana odborníků velmi blaží. rostou tím naše eg-ga!

 9. Jestli tu chcete zavádět tělesné tresty za chybyčky,nepočítejte se mnou.Jsem vetchého zdraví a umlátila bych se do týdne.Velkorysost,volám,velkorysost k nám,co myslíme rychleji,než píšeme!:)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *