Z vysoka

Janinka nanesla v komentáři dotaz co znamená Z vysoka. Při bližším ohledání jsem shledal, že je to téma hodné vlastního hesla. Můžeme začít zkoumáním zda je správně z vysoka, nebo kompaktní zvysoka. Zvysoka se zdá být hutnější?

22 odpovědí na “Z vysoka”

 1. Ano, ‚z vysoka‘ je ‚nad věcí‘, ale pouze v případě, že věc není výš než vysoko. Což se nestává moc často. Maximálně tak jednou dvakrát do roka – když nám věci přerostou přes hlavu a už nejsme nad věcí, jako spíš pod věcí. Ale tomu zase říkáme jinak.

 2. Spravne je „z Wyszoka“ ,podle vesnice Wyzsoko ve strednim Polsku. Ta neni sice moc znama ale zato lenost jejich obyvatel se proslavila v cele stredni Evrope – dokonce i do cestiny proniklo rceni „ten na to se.. (jak) z Wyszoka“

 3. Nepripada Vam, ze v tomto pripade je opravdu vhodne (nutne) pouzit sprezku? Jde prece o zpusob konani nikoli misto. Ve vyznamu mista by to znelo divne, ne? Treba „Sebevrah skocil z 20timetroveho vysoka.“

 4. Správně, Petře Patryku; zvysoka a ne jinak (nejinak). A protože se chci vytahovat, dodávám, že tyto spřežky vznikají univerbalizací slov v původním sledu, která pravidelně následují po sobě. Protože výsledkem je příslovce, hovoříme (aspoň my vzdělanci) o adverbializaci, a to o adverbializaci frazeologické. Většinou se jedná o výrazy hovorové a expresivní.

 5. Podkladek – sláva! to vím. Umělé vajíčko, které se dávalo do posady slepičkám, aby se přilákaly k další produkci.. A koukám taky, že se začaly rozdělovat funkce. Kdy budeme hlasovat? :-)))

 6. Jiřino, zde panuje tzv předdelegovaná demogracie a já jí pečlivě dodržuji. Hlasuji tajně, a tak nemohu výsledky hlasování zveřejňovat. Návštěvníci sem chodí chudě, leč čistě oděni ve školních uniformách, strava ve školní jídelně je prostá, ale výživná.Funkce cirkulují podle francouzského klíče.

 7. tak to je VELMI UKLIDŇUJÍCÍ zpráva! již jsem myslel na ufouny, klonování a podobné věci. je skvělé, že věci jdou vysvětlit logicky a uvěřitelně! díky Vám Gabrieli za zachování mé duševní rovnováhy a za neprohlubování mého stihomamu. já chci být ministrem propagandy! (naštěstí se nejmenuju josef)

 8. Jsem pro školní uniformy, aspoń nebude vidět, že jsem chudá. Strava prostá mi vyhovuje, stravu bohatou mám taky ráda. S klíčem francouzským moc zacházet neumím, i když jsem byla nucena se už ledacos naučit. (i život mě naučil 🙂 )

 9. Jiřinko,já to dotáhla už na sikovky.
  Vidím,že naše pány berou podzimní volby.Proto se opatrně zjišťují stupně vzdělání,ovládání cizích jazyků a sekání chyb.Pozor,dámy,zbystřeme,abychom v případě nutnosti zavelely do zbraně a hájily své pozice na SD.Neměly bychom si zvolit Vlastu,či tak něco.Začínám být počertech zneklidněna.(,počertech,-podle vzoru ,zvejšky,)Pro věc jsem ochotna se narvat i do nějaké přiblblé uniformy.Snad tím vystrašíme volební rivaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *